(Milli Şairimiz Mehmet Akif ve Onun Yolundan Giden Muhsin Yazıcıoğlu'nun Aziz Hatırası'na)

Artık Mehmet Akif, İlahiyatçı, İttihatçı ve her türlü ceditçi düşmanlığı ile nam salmış sözde bidatçi düşmanı menkıbeciliği ile meşhur kurşun askerlerin mebzul miktarda olduğu ulusal bir gazetede yazan, aynı zamanda da çok Müttaki bir holdingin yayın danışmanlığında bulunan bir sözde vaiz/yazar, gazetelerinin her zaman adeti olduğu üzere, elinde imanometre ile Mehmet Akif’in imanını sorguluyor ve ona çaktırmadan “din tahripçisi” demeye getiriyor. Yıllar önce aynı gazetede yazan bir başka yazar Musa Carullah'ın, öldüğünde koynundan haç çıktığı iftirasını atmıştı. Yine aynı gazetenin çıkardığı bir tarih dergisinde yıllarca önce İsmail Gaspıralı ve Şehabeddin Mercani gibi alimler Rus ajanı olmakla suçlanmıştı. Geçenlerde yine aynı gazetenin bir yazarı Medine müdafii Fahreddin Paşa'ya iftira atmıştı. Yani, bu gibi durumlar artık vaka-i adiyeden oldu.

Sözde vaizimiz, Akif’in kendisinin veteriner olduğu halde tefsir yazmaya kalktığını, II. Abdülhamit’e galiz hakaretlerde bulunduğunu ve “İslam’ı asrın idrakine söyletme” gibi büyük bir yanlışlığa düştüğünü de söylemekten çekinmiyor. Anlayacağınız vaizimiz tam bir din gardiyanı ve din doktoru. İslami metinlere ne kadar derin bir şekilde hâkim olduğu ve kişiliği konusunda sağır sultanın bile birçok şeyler duyduğu Akif’in hakkında bu sözleri söyleyen muhteremin kendisinin, hukukçu olduğu halde, vaizliğe soyunduğunu, kendisinin ve gazetesinin yere göğe sığdıramadığı ve “İslam âlimi ve evliya” gördüğü, kitaplarını bedava dağıttıkları, her türlü sakıncalı, yanlış bilgilerin olduğu ilmihallerini camilere sokmaya çalıştıkları şeyhinin ise askeri okul mezunu bir kişi olduğunu görmüyor herhalde. Aslında laf aramızda bilmiyor değil, kendi şeyhine bütün ilimlerin bir anda feyiz yoluyla, vehbî bir şekilde zerkedildiğine inanıyor. Madem öyle biz de biraz mübalağa sanatı kullanarak şöyle diyelim; hakkında ileri geri konuştuğu Akif gibi bir adam, şöyle bir silkinse üstünden sözde vaizin şeyhinden daha bilgili onlarca İslam âlim ve velisi dökülebilir. 

Sayın sözde vaiz, bir yazısında da, İslam’ın başlangıcından beri kadın müftü niye düşünülmedi? diye sorarak Diyanet’in kadın “müftü yardımcısı” atamasına tarizde bulunuyor veya kadın müftü atandığını zannediyor. Oysa, böyle bir yasağın dini dayanağının olmadığını, hatta o çok savunduğu Ehl-i Sünnet anlayışında kadın peygamberler olabileceğinin bile savunulduğunu, tarihte kadın müftü değil, bundan daha üst mevkide mühür ve imza yetkisi olan Kadılık makamına oturmuş hanımlar olduğunu bilmiyor mu acaba? 

O halde soruyoruz: Yıllarca kendi televizyon kanallarından bir taraftan din adına temelsiz menkıbeleri halkın zihnine sokmaya çalışırken diğer taraftan aynı kanalı, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nun merhum abilerine şikayeten söylediği gibi, yarı çıplak mankenlerle dolduranlar, temelsiz ve kaynaksız birçok bilgiyle dolu kitapları, ilmihalleri bedava dağıtarak, bankalarını sözde batırarak insanların şekavet-i ebediyeye ve maddiyeye düşmelerine sebep olanlar ve sadece kendi şeyhleri böyle düşünüyor diye incelemeden, araştırmadan kör bir taassupla her önüne gelene mezhepsiz, sapkın, din tahripçisi, moskof ajanı diyenler mi doğru yolda, yoksa Akif mi? Siz karar verin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KEMALETTİN 2018-03-30 22:37:21

akifin abdülhamit hana yazdığı şiirleri yayınlayın. abduhu ve afgani̇yi̇ öven şi̇i̇rleri̇ni̇ de yayinlayin. okuyucular da okuyup karar versinler. bu şiirler saklı gizli değil ki. yayınlayın kardeşim. birileri afgani ve abuduhu överken abdülhamit hana kafir diyorsa kızılsultan diyorsa bunu da insanlarımız bilsin ve bırakın kendileri değerlendirsin.

Avatar
CEM ERBAŞ 2018-04-01 05:12:19

i̇smini vermediğiniz şeyhleri hüseyin hilmi ışık bununda şeyhi muaviye'ye hazreti muaviye diyen yezidde hz hüseyinin meselesi iki sahabenin kendi arasındaki mesele diyen muaviyeci abdulhakim arvasidir

Avatar
Fenomen imam 2018-04-06 22:26:35

Abduh,afgani, Reşid Rıza tehlikeli insanlar ise Kur'an yolu tefsirinde de çıkarmak gerekir zira bu tefsirde azımsanmayacak miktarda atıflar var.Mehmet Akif Ersoy'un Kur'an'î bakışı bu hurafeci TGRT cileri rahatsız ettiği bellidir.hurafe soslu İslam anlayışını millete ve camilere sokmaya çalışan bu aymazlik hadleri bildirilmesi gerekir.

Avatar
Hikmet 2018-06-15 01:20:14

Sayın yorumcular,
Adı geçen zatların doğru fikirleri olduğu gibi yanlış fikirleri de vardır. Bu zatların hiçbirini hakiki imam olarak kabul edemeyiz. Yalnızca doğru fikirlerini alıp yararlanabilirsiniz. Doğru fikir ise Kur'an'a ve sahih hadislere uygun olan fikirlerdir. Lütfen bunu unutmayalım...

Avatar
2018-03-31 14:15:51

Kimden bahsediyor adnan oktar mı ozaten kiripto gale almamak lazım

Avatar
Bir âdem 2018-11-05 11:44:40

Akif Evet büyük bir şairdir, büyük bir söz ustasıdır,belki milli hassasiyeti de sağlamdır.ama dini konularda referans kabul edilemez.

Avatar
Selman 2019-01-24 01:20:13

Ey yazar Akif tabii ki de din tahripçisidir. Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi. Asrın idrakine söyletmeliyiz İslami diyen bozuk bir adamdır

Avatar
Safa 2020-03-01 15:35:56

akifin safahatı ders kitabı olarak okutulmalıdır. akif gibi birini hala yetiştiremedik. siz kimsiniz ki akife laf söylüyorsunuz. önce yolunuzu kuran eksenine getirin. uydurulmuş dinin sözcülüğünü bırakın. akif de insan ve hataları olabilir. yanlız şunu iyi biliyordu. osmanlıyı batıran etkenlerin başında tarikatler ve cehalet vardı. akıllı insanlarda onlara savaş açmalı. i̇şte bunu kimse beçeremedi ve bu dinde çürümeyi beraberinde getirdi. adam kuran tefsiri okumayın diyorsa değişen bişey olmamış demektir. tgrt ve familyası bidat ve hurafecidir vesselam.

banner312

banner298