AK Parti'yi uyutan tarikatların İLİTAM'ı Anayasa Mahkemesi'nden döndü

Anayasa Mahkemesi (AYM), ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız üniversite geçişi sağlayan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasası’ndaki geçici maddeyi iptal etti.

AK Parti'yi uyutan tarikatların İLİTAM'ı Anayasa Mahkemesi'nden döndü

Anayasa Mahkemesi (AYM), ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız üniversite geçişi sağlayan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasası’ndaki geçici maddeyi iptal etti.

21 Eylül 2019 Cumartesi 13:04
AK Parti'yi uyutan tarikatların İLİTAM'ı Anayasa Mahkemesi'nden döndü
banner310

Cumhuriyetin verdiği habere göre; Anayasa Mahkemesi (AYM), ilahiyat önlisans mezunlarına sınavsız üniversite geçişi sağlayan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yasası’ndaki geçici maddeyi iptal etti. Medrese öğrencilerine diploma vermek yerine “arka kapı” olarak kullanılan değişiklik kapsamında son bir yılda binlerce kişinin ilahiyat fakültelerine geçişi sağlandı. AYM Genel Kurulu, ilahiyat için yapılan özel düzenlemenin “eşitlik ilkesine aykırı” olduğu gerekçesiyle iptal etti.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda, 2018 Haziran seçimlerine iki ay kala AK Parti’li milletvekilleri 13 köklü üniversitenin bölünmesine ilişkin yasaya son dakikada ekledikleri madde ile 2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olanlara 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer alanlarda sınavsız lisans tamamlama eğitimi verilebilmesinin önünü açtı.


İlgili düzelmenin iptali için CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Özkoç ve 126 muhalefet milletvekili imzasıyla AYM’ye başvuru yapıldı. AYM Genel Kurulu, sadece ilahiyat önlisans mezunlarına ayrıcalık tanıyan ve YÖK Yasası’na “geçici 77. madde” olarak eknenen düzenlemeyi “eşitliğe aykırı” bularak, iptal etti.

MEDRESELER YARARLANDI
Düzenlemeden en çok üniversitesiz diploma isteyen medrese öğrencilerinin yararlandığı öğrenildi. Yasanın Cumhurbaşkanı onayı ve Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından YÖK konu ile ilgili duyuru yaparak kayıtları almaya başlamıştı. Bu kapsamda yasadışı eğitim veren medreselerde dini eğitim alan mollaların ilahiyat önlisans eğitimi almalarının ardından üniversitelerde “İlahiyat ile İslami İlimler Fakülteleri”ne yerleşmek için başvuruda bulundukları ve yerleştirildikleri öğrenildi. YÖK kaynakları da geçen dönemde yapılan yerleştirmelerin yanı sıra, “Geçici 77. madde” ile 2019 ilahiyat lisans tamamlama kapsamında üniversitelere yerleştirilen ancak kayıt yaptıramayan adaylar için de Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı ile 20 Eylül’e kadar ek süre tanındığını ve yerleştirme işlemlerinin tamamlandığını aktardı. Ancak AYM kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından ilahiyat fakültelerine sınavsız geçiş imkânı ortadan kalkacak. 

AK PARTİ GÖZYUMDU, CHP SON ANDA ENGELLEDİ

CHP'nin girişimleriyle son anda durdurulan İLİTAM'ın geriye dönük olarak terfi dışında tüm kazanımlarının da iptal edilmesi bekleniyor. Daha yeni FETÖ tecrübesi edinmiş ülkemizin cemaatlerin kaliteden ziyade kendi adamlarını kadrolaştırmada gösterdikleri hassasiyeti unutmaması gerekiyor. 

İLİTAM ile üniversitelerde akademik ünvan alan kişilerin fazla değil 4-6 yıl sonra Profesör olması durumunda kendi cemaat mensuplarını hem de hiçbir bilgi kriterine bakmaksızın öğretim üyesi alacağı biliniyor. 

İLİTAM iptal edilmeseydi en fazla 20 yıl içinde tüm ilahiyatlar medreselere teslim edilmiş olacaktı. 

AK Parti'nin kendini dağıtmış durumundan faydalanan organize tarikatların İLİTAM ile birlikte İlahiyata alternatif olarak açtıkları İslami İlimler Fakültelerinin de mercek altına alınması gerekiyor. Felsefe, mantık, sosyoloji ve psikoloji derslerinin neredeyse müfredatta yer bulmadığı bu fakültelerin tipik birer medrese talebesi peydahlayıp ülkenin önünü tıkama ve boş fıkhı tartışmalarda kullanma amacına matuf öğrenci mezun edeceği gün gibi ortada.

Bazı okurlarımız sağlık personeli ve sair mesleklere de dışardan bitirme hakkı verildiğini ve bunların neden hala devam ederken İlahiyat dışardan bitirme programının sonlandırıldığını söylüyor. Dışardan sağlık bölümü bitirmeye konunun muhatabı dernek ve fakülteler itiraz etmiş mahkemede görüşülme gününü bekliyor. Sağlığın sorunu bir tarafa başka bölüm bizim için örnek değildir. Ekran vaizi Cübbeli Ahmet, İhsan Şenocak, Menzil'in cahil gavsı ve  diğer tarikat ile medrese mezunlarının verdiği fetvaları görünce bir insanın İlahiyatı örgün olarak okumasının önemi ortaya çıkıyor. Zaten İLİTAM'ı ölesiye savunanlar dikkat edilirse öğrencilerini İlahiyat hocalarının önüne oturtmak istemeyen medreselerdir. Öğrencinin ilahiyata devam etmesi durumunda kendi cahilliklerinin ortaya çıkıp öğrencilerinin kendilerini terkedeceğini bu adaletten nasibini almamış zevat elbette çok iyi biliyor. 

NEDEN BU HALİYLE İLİTAM İPTAL EDİLMELİ?

dinihaber.com İLİTAM için çok büyük mücadele etmişti. Fakat bizim mücadelesini verdiğimiz İLİTAM, Diyanet personeli ile sınırlı olmak kaydıyla din görevlililerinin ilmi birikimlerinin artması, kurum içi terfi ve emekli sicil işlerinde fayda amacına yönelikti.

Son çıkan haliyle İLİTAM öylesine garabet bir hale büründü ki birinin alnının damarının çatlayarak girdiği İlahiyata diğeri hiçbir sınava tabi olmadan girip sonuçta aldığı diploma ile aynı haklara sahip olabiliyor. 

Diğeri gurbette derse yetişmek için her sabah koştururken berideki dönemlik sınavlara girmekle yetiniyor.

Örgün eğitimdeki evinden uzakta binlerce lira masrafla yol, yurt, taşıma ücreti verip zorluk çekerken İLİTAM'lı hiçbir masraf ödemeden diploma sahibi oluyor.

Örgün eğitimdeki onlarca hocasını saatlerce dinlerken İLİTAM'lı çene çalıp internette gezinip tv karşısında zaman öldürmekle meşgul.

Ve hepsinden önemlisi örgün eğitimdeki emeğinin karşılığı olarak edindiği bilgi ile yüksek lisans yapıp sonra doktoraya geçerken İLİTAM'lı bulduğu torpille kafadan doktora sahibi olup cahil haliyle bilenlerin önünü kesiyor.

Örgün eğitimde okuyan ilahiyatçı lafın nereye gittiğini bilip kaynaklara hakim bir şekilde konuşurken İLİTAM'lı lafın nereye gittiğini bilmeden yaptığı konuşmalarla İlahiyat adını kirletmekteydi. Elbette örgün eğitimde okuyan İlahiyatçıya taş çıkartacak istisna İLİTAM öğrencisi çıkabilir. Ama dediğimiz gibi bir kaç kişiyi geçmeyen bu örnekler istisna olarak kalmaktan öte bir anlam ifade etmiyor. 

Son Güncelleme: 21.09.2019 20:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
N.y.k 2019-09-21 14:53:52

Zamanında başörtüsü engeli yüzünden okuyamadık. Şimdi çoluk çocuk örgün okuyacağız öyle mi? Bırakın, bari şimdi eğitim hakkımızı elimizden almayın..! Sanki ilitam okuyan bedavadan okul bitiriyormuş gibi davranmanıza anlam veremiyorum. Bütün zorlu şartlarda okuyoruz evinizi okul gibi düşünüp planlı programlı olmaya çalışıyoruz. Uzak mesafelere gidiyoruz sınavlara. Bizde sıralarda oturup o havayı yaşayarak ders görmeyi istemez miydik?! DGS de aldığım puan örgün e yetiyordu, üstü puanla ilitam okudum ben. Sırf şartlarım böyle elverdiği için. Bütün bunları bilmeden bize haksıZlık yapanları Allah’a havale ediyorum...

Misafir Avatar
sığırcım... 2019-09-23 12:02:52 @N.y.k

sınavsız ilitam yasaklandı, ilitam değil. millet dgs'ye girsin okusun. helal olsun aym'ye. geç bile kaldı mngkargoları

Beğenmedim! (7)
Avatar
Sadri 2019-09-21 13:31:25

Dini haber başlık nasıl başlık medresede yetişenlerden mi rahatsız yoksa siyasi kaşıntın mı var...

Avatar
Yazık 2019-09-21 18:28:39

Neden saglıkçılarada verilen haklara itiraz etmediniz.yanı düşmanlıgınız din görevlilerinemi.nedir bu iki yüzlülük

Avatar
Hakikat 2019-09-21 14:44:56

İlahiyat haricindeki Diğer sınavsız lisans tamamlama bölümleride iptal edilmeli

Misafir Avatar
Emrah 2019-09-21 15:49:04

Çok şükür Allah’a boş beleş adamlar ilahiyat diploması alacaktı.

Beğenmedim! (15)
Avatar
Ahmet Yüksel 2019-09-21 17:39:33

Dini Haber adını dinsinlere hizmet etmeyi bırakın. Binlerce diyanet personeli ve Kur'an kursu kardeşlerimiz yerleşti lisans programlarına. Medrese deyip halkı kandırmayin.

Avatar
Sonuna kadar medreseli 2019-09-21 16:05:03

Bu din peygamber efendimizin Ashabı suffe medreseinin öğrenciyle muhafaza edilmiş ve günümüze kadar Allahın izniyle devam ede gelmiştir bi iznillah kıyamete kadar devam edecektir. Medreselere olan kininizle geberin inşAllah. dini habermiş kurban olasın dine de diyanetede din düşmanısınız din düşmanı.

Avatar
Vatandaş 2019-09-21 15:26:11

Bu haber kanalı mıtezile ve vehhabilikteki gibi sadece müsteşrik(yalnız kur’anı alıp hadisleri bırakan ) oryantalist yetiştirmeye çalışıyor.cemaatlerde yetişenlerin ilim seviyesine imamları ulaşamadınız. En azından ilmen onları geçin de öyle konuşun. Bir de o medrese kelimesini Öyle alaycı öyle aşağılayıcı söylüyorsunuz ki bu sözleri duyan Kemalist olduğunuza hükmeder. Osmanlı’da medreseler ordinaryüs profesor yetiştirmiyor muydu. Siz Müslümanlık içinde bölücülük yapıyorsunuz. Diyanetin görevi ayrıştırmak değil birleştirmektir. Zaten siz diyaneti temsil etmiyorsunuz. Diğer cemaatleri Denetleyin ama kafanızdan karalamaya çalışmayın. Birçoklarının ortamlarını biliyoruz gayet güzel bir okutuyorlar. Siz önce İmamlara sigarayı bıraktırın. Sonra da Kemalizmi camiden çıkarım ondan sonra konuşun. Bu yorumu yayınlamazsan adam değilsin

Avatar
Sonuna kadar medreseli 2019-09-21 16:05:55

Bu din peygamber efendimizin Ashabı suffe medreseinin öğrenciyle muhafaza edilmiş ve günümüze kadar Allahın izniyle devam ede gelmiştir bi iznillah kıyamete kadar devam edecektir. Medreselere olan kininizle geberin inşAllah. dini habermiş kurban olasın dine de diyanetede din düşmanısınız din düşmanı.

banner312

banner298