Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençleri kabul etti

- Erdoğan: (4) - "Bilimde rekabeti esas aldık. Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini 7,5 milyar liradan 85 milyar liraya çıkardık, en büyük milli bütçeyi buraya ayırdık. Niye? Çünkü bilim en önemlisi" - "(Dershanelerin kapatılması) Musluk kapatılınca çılgına döndüler. Bu sebeple başladı, darbe girişimine bundan dolayı girdiler. Sadece bu durum bile dershaneler konusundaki tavrımızın ne derece doğru olduğunu göstermiştir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençleri kabul etti

- Erdoğan: (4) - "Bilimde rekabeti esas aldık. Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini 7,5 milyar liradan 85 milyar liraya çıkardık, en büyük milli bütçeyi buraya ayırdık. Niye? Çünkü bilim en önemlisi" - "(Dershanelerin kapatılması) Musluk kapatılınca çılgına döndüler. Bu sebeple başladı, darbe girişimine bundan dolayı girdiler. Sadece bu durum bile dershaneler konusundaki tavrımızın ne derece doğru olduğunu göstermiştir"

19 Mayıs 2017 Cuma 17:41
Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençleri kabul etti
banner310

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bilimde rekabeti esas aldık. Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini 7,5 milyar liradan 85 milyar liraya çıkardık, en büyük milli bütçeyi buraya ayırdık. Niye? Çünkü bilim en önemlisi." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 81 ilden ve KKTC'den gelen gençleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Erdoğan, siyasetin, ülkenin ve milletin geleceğini şekillendirme konusunda en önemli karar alma mekanizması olduğunu söyledi.

Siyasetin aynı zamanda insan yönetme sanatı olduğunu aktaran Erdoğan, "Bunu başardığın anda iyi siyasetçi olursun. Başaramazsan olamazsın. Böylesine önemli bir alanda gençlerimizin olmaması düşünülemez. Söz sahibi olmadığınız bir yerde ihtiyacınız olan ve arzu ettiğiniz kararların çıkmayacağını unutmayınız." diye konuştu.

Gençleri siyasi, kültürel, sosyal, sportif tüm alanlarda etkin şekilde yer almaya davet eden Erdoğan, salonda bulunan sporcularla, şampiyonlarla iftihar ettiğini, başarılı sporcuların sayısının daha da artması gerektiğini belirtti.

Verdiği tavsiyelerle gençlere başarının yolunu gösterdiğini dile getiren Erdoğan, "2002 yılı Kasım ayında ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde bu anlayışla yola çıktık ve çocuklarımızın, özellikle gençlerimizin eğitimine önem verdik. Artık kimse, 'Siz bize fiziki imkanlar sağlamadınız.' diyemez." değerlendirmesini yaptı.

Eğitim alanında yapılan yatırımlara ilişkin de bilgi veren Erdoğan, üniversitelerin sayısının arttığını, sınıflarda artık daha az öğrenciyle ders işlendiğini anımsattı. Erdoğan, "Eksiğimiz yok mu? Var. Nedir? Tabii ki öğretmen noktasında eksikliklerimiz var, şimdi bunu telafi etmenin gayreti içindeyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bilimde rekabeti esas aldık. Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini 7,5 milyar liradan 85 milyar liraya çıkardık, en büyük milli bütçeyi buraya ayırdık. Niye? Çünkü bilim en önemlisi. Sıralamayı değiştirdik. Biz göreve geldiğimizde milli savunma bir numaraydı, onu geriye aldık. Eğitimi öne çıkardık. İkinci sıraya sağlığı koyduk. 'Adalet, emniyet bunlar temel taşlarımız.' dedik. 'Önce bunları halledeceğiz.' İşte şimdi bunlar halloldu. Daha iyisi olacak, bunları daha ileri taşıyacağız."

Şehir hastaneleri ile ülkeyi zenginleştirdiklerini belirten Erdoğan, Türkiye'nin, devletin kendi insanına değer verdiği bir ülke olarak tarihe kayıt düşüreceğini söyledi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın, "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi." sözünü anımsatan Erdoğan, "Koskoca Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye'yi bir kenara koyuyor, bir sağlıklı nefes diyor. İşte bunu başaracağız." diye konuştu.

- "OECD ülkeleri içinde en genç öğretmen kadrosu Türkiye'de"

Erdoğan, OECD ülkeleri içinde en genç öğretmen kadrosuna Türkiye'nin sahip olduğunu, muhalefetin işine gelmediği için bu konuyu hiç gündeme getirmediğini ifade etti.

Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırdıklarını söyleyen Erdoğan, eğitim alanında önemli reformları hayata geçirdiklerini, 28 Şubat döneminin ürünü olan 8 yıllık kesintisiz eğitimi kaldırdıklarını anımsattı.

Dershanelerin kapatarak aileleri o sektörün yükünden kurtardıklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz FETÖ'nün bize ilk saldırısı da buradan geldi aslında. Bu inceliği iyi kavrayalım. Kaynak ellerinden alındı. Oradan büyük bir kaynak vardı. Sadece asgari 1 milyar yılda oradan kazanıyorlardı. Musluk kapatılınca çılgına döndüler. Bu sebeple başladı, darbe girişimine bundan dolayı girdiler. Sadece bu durum bile dershaneler konusundaki tavrımızın ne derece doğru olduğunu göstermiştir."

- "İstanbul'da nelerle savaştığımı bilmiyorsunuz"

Öğrenci yurtlarının yatak kapasitesinin 182 binden 601 bine çıkartıldığına, odaların konforlu hale getirildiğine ve ücretsiz internet gibi imkanların sağlandığına işaret eden Erdoğan, öğrencilere sağlanan burs ücretlerinin lisansta 425 liraya, yüksek lisansta 950 liraya, doktorada bin 275 liraya çıkarıldığını belirtti.

Erdoğan, gençliğin önünü açtıklarını vurgulayarak, "Her alanda öğrencilerimizi destekledik. Sporda da çok önemli hizmetler gerçekleştirdik ve bugüne kadar bin 807 yeni spor tesisini gençlerimizin hizmetine sunduk. 27 ayrı şehrimizde toplamda 720 bin seyirci kapasitesi olan 30 stadyumun projesi hızla sürüyor. Şu ana kadar bu stadyumlardan 9'u tamamlandı ve hizmete girdi." dedi.

Türkiye'de geçmişte yaşanan zorluklara, imkansızlıklara değinen Erdoğan, salonda bulunan gençlere hitaben, "Çoğunuz benim İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemi bilmiyorsunuz ve o dönemde benim İstanbul'da nelerle savaştığımı bilmiyorsunuz. İstanbul'da su yoktu, şimdi İzmir'de olmadığı gibi." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, İstanbul'da geçmişte bidon kuyrukları olduğunu, hava kirliliğinden dolayı insanlara gazetelerin maske dağıttığını anlatarak, göreve geldiklerinde İstanbul'un su, çöp sorununu çözdüklerini ve doğalgazı süratle yaydıklarını aktardı. Belediyenin 2,5 milyar dolar borcu olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bir taraftan yatırımlar, kavşaklar, köprülü kavşaklar devam etti, bir taraftan da borcu indirdik, 1 milyar 250 milyon dolar borç bıraktık ve cezaevine girdik." şeklinde konuştu.

- "Halep oradaysa arşın burada"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun bir sevda, aşk işi olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sevda, aşk olmayınca bu iş olmaz. Bakın o gün bugündür İstanbul'u İstanbullu başkasına vermedi. Türkiye'de de derdimiz bizim aynıydı. Nasıl bir Türkiye aldık, geldiğimiz nokta ortada. Eğitimde de sağlıkta da adalette de ulaşımda da her şey ortada. 79 senedir bu ülkede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldı ama biz şu 15 seneye 17 bin kilometre bölünmüş yol sığdırdık. Halep oradaysa arşın burada."

Erdoğan, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, Osmangazi Köprüsü'nü, Marmaray, Avrasya Tüneli'ni görmek, yaşamak, bunların hepsi bize ayrı bir güç katıyor. 'Benim ülkemde de bunlar var', bunu diyoruz." ifadelerini kullandı.

Asya'yı Avrupa'ya bağlayacak yeni bir güzergah olarak 18 Mart Çanakkale Köprüsü'nün de temelinin atıldığını anımsatan Erdoğan, Çin ziyareti sırasında kuzey-güney koridorunun yanı sıra "orta koridor" konusunun da konuşulduğunu kaydetti.

Erdoğan, "Orta koridorda ne var? İşte bu dediklerim var. Yani Türkiye var. Ne ile var? Yavuz Sultan Selim, Osmangazi Köprüsü'yle var. Marmaray'la, Avrasya Tüneli'yle ve 18 Mart Çanakkale Köprüsü'yle var. Çünkü bunların hepsi Avrupa'yı Asya'ya bağlıyor. Bakın daha onlar başlamadan biz işi bitiriyoruz. Nereden nereye..." diye konuştu.

- "Sahada oynayan olalım ve işi bitirelim"

Erdoğan, bugün sahip olunanların kıymetinin, 15-30 yıl öncesinde yaşananların bilinmesiyle anlaşılabileceğini belirterek, "Değişimin kesintisiz bir süreç olduğunu unutmayınız. Sürekli güncellemeye mahkumsunuz. Eğer güncellemeyi sürekli yapmazsanız geri kalırsınız. Birileri gelir sizi geçer. Biz şurada 20-30 sene önce Kore'yle aynı noktadaydık ama Kore geldi bizi solladı geçti. Şimdi biz izliyoruz. Biz de diyoruz ki, trübünde izleyen olmayalım, sahada oynayan olalım ve işi bitirelim." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de son 3 yılda yaşanan güvenlik ve ekonomi ağırlıklı sorunların bundan sonrası için çok önemli dersler de verdiğini vurgulayan Erdoğan, geleceğin Türkiye'sini gençlerle inşa ederken bu tecrübelerden ilham alarak birlik ve beraberliğe çok daha güçlü bir şekilde sahip çıkacaklarının altını çizdi.

Erdoğan, 4 temel ilkeyi tekrarlamak istediğini ifade ederek, "tek millet" ilkesi çerçevesinde 80 milyon vatandaşla "tek millet" olacaklarını söyledi.

İkinci ilkenin "tek bayrak" olduğunu aktaran Erdoğan, "Bizim bayrağımıza eş paçavraları asla kabullenemeyiz. Bayrağımızın rengi kutsaldır, şehidimizin kanıdır. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız şehitlerimizin ta kendisidir. Bu bayrağa eş herhangi bir paçavra kabullenmiyoruz. Kararlı duracağız burada." dedi.

Erdoğan, üçüncü ilkenin de "tek vatan" olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"780 bin kilometrekareyle tek vatan. Vatanımızı kimseye böldürtmeyiz. Vatanımız üzerinde hesap yapanlar, işte şimdi Tendürek'te, Cudi'de, Gabar'da, Bestler Dereler'de nasıl bedel ödüyorlarsa böyle bedel ödemeye devam ederler. Bunu böyle bilsinler. O şehitlerimizin kanlarını yerde koymayız, bu bedeli öderler. Dört, tek devlet. Bizim Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yok. Bunu herkes böyle bilecek. Bunu herkes böyle bile, başka hiçbir hesabın içerisine kimse girmeye. Girerlerse bedeli ortada. İşte bu ilkelere sıkı sıkıya sarılarak, önce 2023 hedeflerimize ulaşacak, ardından 2053 vizyonumuzu sizlere emanet edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençleri tebrik etti.

- Notlar

Konuşmaların ardından 15 Temmuz şehitlerine hitaben yazılan, "Gençlerden ecdada mektup" konulu mektup yarışmasının üç daldaki birincileri, yazdıkları mektupları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a takdim etti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabule katılan Başbakan Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gençler ve sporcularla fotoğraf çektirdi.

Öte yandan kabulde yapılan konuşmalar, işaret diliyle salondaki davetlilere aktarıldı.

(Bitti)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.