Ehliyetlere Avrupa Birliği Standartları Getiriliyor

Eskiden 10 olan sürücü belge sınıf sayısı 18'e çıkarılacak. Motosiklet ehliyeti alma yaşı 17'den 20'ye çıkacak.

Ehliyetlere Avrupa Birliği Standartları Getiriliyor

Eskiden 10 olan sürücü belge sınıf sayısı 18'e çıkarılacak. Motosiklet ehliyeti alma yaşı 17'den 20'ye çıkacak.

21 Haziran 2014 Cumartesi 22:04
 Ehliyetlere Avrupa Birliği Standartları Getiriliyor
banner310
İçişleri Bakanlığı ‘Karayolları Trafik Yönetmeliği’ önemli değişiklikler yapacak bir tasarı üzerinde çalışmalarını yürütüyor.
 
Çalışmaları son aşamaya gelen yönetmelik tasarısına göre, eskiden 10 olan sürücü belge sınıf sayısı düzenleme ile 18’e çıkarılacak.
 
MOTOSİKLET EHLİYETİ ALMA YAŞI 20 OLDU
 
Düzenleme ile birlikte sürücü belgeleri alma yaşlarından da önemli değişikliğe gidilecek. İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanabilmek için sürücü belgesi alma yaşı 17’den 16’ya düşürüldü. Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilecek A sınıfı ehliyetleri alma yaşı ise 17’den 20’ye yükseltildi.
 
Kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilen ‘C’ sınıfı ehliyet alma yaşı ise 22’den 21’ye düşürüldü. Sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla koltuğu olan minibüs ve otobüsler için verilen ‘D’ sınıfı ehliyet alma yaşı ise 22’den 24’e çıkarılıyor.
 
DENEYİM ŞARTI GETİRİLİYOR
 
Yeni düzenleme ile birlikte artık bir üst araç kullanmak için alınacak ehliyetler için deneyim şartı getiriliyor.
 
Örneğin sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler için verilen A sınıfı ehliyet alabilmek için en az 2 yıllık gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilecek A2 sınıfı ehliyet tecrübesi istenecek. kamyon ve çekicileri, minibüs ve otobüsleri kullanacakların alacağı C ve D sınıf ehliyeti alabilmek için B sınıf otomobiller için verilen sürücü belgesine sahip olunması gerekiyor.
 
EHLİYETLERE Ab STANDARDI GELECEK
 
Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenlemelerin uygun olduğunu belirten Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, “Uygun bir düzenleme. Çok büyük motorlar, bazı motosikletler devasa motora sahip. Bunları kullanacak insanların biraz daha yaşını başını almış insanlar tarafından kullanması uygun. Ayrıca, motosiklet kullanma hakkını elde edeceklerin en az 2 yıl daha küçük motor veya motorlu bisiklet kullanması düzenlemesi de yerinde bir düzenleme. Bu düzenleme ile ehliyet alma şartlarımız Ab standartlarına uygun bir hale getiriliyor.” diye konuştu.
 
BELGE SAYISI 18'E ÇIKACAK
 
Sürücü belgesi sayısının 10’dan 18'e yükseltilmesinin de Ab standartları kapsamında yapılan bir düzenleme olduğunu kaydeden Önal, “Aslında burada belge sayısı artırılmıyor. Araçların standartlarına göre verilecek sürücü belgeleri belirleniyor. Örneğin eskiden minibüs ve otobüsler için verilen D sınıfı ehliyetler bölümlere ayrılıyor. D1 sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla on yediden az koltuğu olan minibüsler, D1E, D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilecek. D, sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla koltuğu olan minibüs ve otobüsler için verilirken -DE, D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçlar için alınabilecek.” şeklinde konuştu.
 
YENİ BELGELERLE KULLANILACAK ARAÇLAR
 
-M, motorlu bisikletleri (moped)
 
-A1, gücü 11 kilovatı geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler
 
-A2, gücü 35 kilovatı geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler
 
-A, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletler
 
-B1, dört tekerlekli motosikletler
 
-B, otomobil ve kamyonet
 
-BE, römork veya yarı römork içeren birleşik araçlar
 
-C1, azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekiciler.
 
-C1E, Ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar
 
-C ; kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir.
 
-CE ; Azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlar
 
-D1 ; sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla on yediden az koltuğu olan minibüsler
 
-D1E, D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.
 
-D, sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla koltuğu olan minibüs ve otobüsler
 
-DE, D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçlar
 
-F, lastik tekerlekli traktörler
 
-G, iş makinesi türündeki motorlu araçlar
 
-K sınıfı sürücü aday belgesi; Yönetmelikte belirtilen şartlar ve esaslara göre araç sürmeyi öğrenen sürücü adayları
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.