Hatipoğlu'ndan cemaatlere 9 nasihat!

Nihat Hatipoğlu dini cemaatlerin yaptığı yanlışları sıraladı ve ne yapmaları gerektiğini yazdı.

Hatipoğlu'ndan cemaatlere 9 nasihat!

Nihat Hatipoğlu dini cemaatlerin yaptığı yanlışları sıraladı ve ne yapmaları gerektiğini yazdı.

28 Mart 2014 Cuma 13:03
Hatipoğlu'ndan cemaatlere 9 nasihat!
banner307
İlahiyatçı-Yazar Nihat Hatipoğlu Sabah'taki yazısında dini cemaatlere nasihatler verirken yanlış yoldan dönülmesi gerektiğini söyledi. 9 adet başlık altında nelerin yapılması gerektiğini açık açık yazdı.
 
İşte o yazı:
 
Geçen hafta Niğde-Adana karayolunda trafik kontrolü esnasında çıkan çatışmada iki güvenlik görevlisi ve bir vatandaş hayatını kaybetti. Olayı biliyorsunuz.
 
"BUNLAR İBADET ETTİKLERİNİ ZANNEDİYORLAR"
 
Olayın faili olarak da "dini bir grup"un elemanları yakalandı. Yurt dışı bağlantılı bir grup... İşin ürkütücü tarafı ise bu kişilerin bu saldırıyı bir ibadet olarak görmeleridir. Yakalanan kişi, "ben bu işten sevap kazandım" diyor.
Saddam'ın ipini çeken de, Kaddafi'yi döverek öldüren de, Mısır'ın Tahrir meydanında namaz kılanları kurşunlayanlar da ibadet ettiklerine inanıyorlardı.
 
Yüce Rabbimizin adını kullanarak cinayet işleyecek ve sonra da "ben Allah için yaptım" diyecek. "Öldürmeyin" diyen bir Allah'ın kulları ve O'nun dininin mensupları öldürmeye programlanacak. Felaket ve fecaat. Bunu başka hangi kelimeyle izah edebilirsiniz ki...
 
KERBELA'DA AYNI DEĞİL MİYDİ
 
Asr-ı Saadet yıllarında Hz. Ali'yi şehit eden Abdurrahman B. Mülcem isimli katil de kendince Allah adına büyük halifeyi şehit etmiyor muydu? Ve bu katil yakalandığında, alnında ve diz kapaklarında uzun secdelerden dolayı nasır bağlayan bir secde ehli olduğu ortaya çıkmıyor muydu? Belki gece yarıları teheccüd kılacak kadar hassas olan bu kişi, Hz. Peygamber'in (sav) damadını, amcasının oğlunu ve halife olan Hz. Ali'yi öldürmeyi ibadet sayıyordu. Kerbela'da evlad-ı Resul'ü katleden de aynı mantık değil miydi?
Dikkat edin, radikal veya değil, bir cemaate bağlı veya değil, sadece ümmetin başına değil, insanlığın başına bela olan insan yetiştiriyoruz. Birer canlı bomba gibi piyasaya salıyoruz. Müslümanlığı lekeliyorlar. Dine zarar veriyorlar. Bizim ayağımıza kurşun sıkıyorlar. İnsanları dinden soğutuyorlar. Dal (sapıtan) ve Mudill (saptıran) bir dini bilgilendirme, zihinleri bulandıran bir yönlendirme söz konusu. Yoksa bu felaket unsurlar yerden bitmediler. Kendi kendilerine de çıkmadılar. Geleceğimizi karartıyorlar. Dine karşı yeni bir din inşa ediliyor. Dikkat edin lütfen.
 
ŞEYHLER UÇTUKLARINI ZANNEDİYORLAR
 
İslami cemaatler, dernekler, vakıflar, tarikatlar, kuruluşlar... Bunların tümünün kendilerini gözden geçirmeleri gerekiyor. Çünkü genel anlamda dini gruplar, cemaatler ve hatta tarikatlar, Kuran-ı Kerim'e ve Hz. Peygamber'e (sav) çağıracaklarına, davet edeceklerine insanları kendi liderlerine, üstatlarına, imamlarına, şeyhlerine çağırıyorlar. Onları tartışmasız yegâne model olarak sunuyorlar. Onları tartışılmaz bir konuma sokup takdim ediyorlar. Beyin yıkıyorlar. Asli kaynaklardan uzaklaştırıyorlar. (Sözüm elbette umuma değil, istisnalar, iyi niyetliler elbette bu sözlerin dışındadır.) Ve bir müddet sonra bu insanlar da kendilerinde bir şeyler vehmediyorlar. Uçtuklarını zannediyorlar.
 
İSLAM ALEMİ BU TÜR İNSANLARLA DOLU
 
Hz. Peygamber ve diğer peygamberlere Kudüs'te namaz kıldırdığını zannedenden, kendini Mehdi ilan edene; kendini zamanının kutbu veya imamı zannedenden, "bana son bir kitap daha geldi" diyenden, cin ve meleklere hükmettiğini zannedene kadar iddialarda bulunanlar oluyor. İslam âlemi bu türden insanlarla dolu. Tamam, dolu olsun da, kendini böyle zannetsin de; diyelim ki şirazeden çıksın da, esas problem bu insanların etrafındakilerin de bunlara inanmasıdır. Bu bir felakettir. Bu bir kıyamet işaretidir. Bundan mutlaka kurtulmamız lazım.
 
Mutlaka. Bunun yolu, yeniden Kuran'a ve Hz. Peygamber'e çağırmaktır. Herkesin samimi olarak kendini eleştirmesi lazım.
Yeniden Müslüman inşa etmek zorundayız. İnsanlığa doğru örnek vermiyoruz. Yüzümüzü ak edecek halde değiliz. Liderlerinin emirlerini, Allah'ın ve Peygamberinin üzerinde zanneden insanlarla dolu etrafımız. Dünya bu türden facialarla dolu. Hz. Peygamber'in sahabesi böyle değildi. Bizden önceki Salih ümmet böyle değildi.
 
İŞTE DAR ZAMANLI ÇÖZÜM YOLLARI
 
Dini cemaatlere, dernek, vakıf, tarikat ve oluşumların tümüne bir çağrım veya hatırlatmam olacak. Lütfen bu yazdıklarımı insafla değerlendirin. Önyargısız değerlendirin. Bana kızacağınıza, kendinize dönüp sorgulayın. İleride çıkabilecek, din adına problemli insanları engellemek zorundayız. Aşağıdaki yazdıklarım bile pratik olarak, dar zamanlı bir çözüm olabilir.
 
1) Ey muhterem büyükler! Mensuplarınıza bir şey olmadığınızı, Yüce Allah'ın rahmetine sığınmış aciz birer kul olduğunuzu söyleyin.
 
2) Tek mürşit olmadığınızı, dünyanın sizin etrafınızda dönmediğini, sizin gibi İslam'a hizmet eden başka milyonların da olduğunu hatırlatın.
 
3) Mezarda ve ahirette sizi sevenlerden ve size bağlı olanlardan hiçbir azabı uzaklaştıramayacağınızı, kendi akıbetinizin ne olacağını dahi bilmediğinizi apaçık söyleyin. Kimse sizi ahiretin öncüsü, kurtarıcısı zannetmesin. Çünkü öyle değilsiniz. Hz. Resulullah (sav) bile; "Vallahi yarın bana ve size ne olacağını bilemiyorum" buyurmuyor mu?
 
4) Dünya ve ahiretle ilgili her sözünüzün, fetvanızın, konuşmanızın, cümlenizin tartışılıp terk edilebileceğini, çünkü mutlak hakikatin sadece yüce Kuran olduğunu belirtin. Bunun eğitimini verin. Aksi halde sizin de ahiretiniz meçhuldür. Sıkıntıdadır.
 
5) Hz. Ömer'in yanındaki Hz. Huzeyfe'ye (ki Peygamberimizin sırdaşı sayılırdı); Hz. Peygamber (sav) "beni de münafıklardan saydı mı" diye soracak kadar ahiret hesabından korktuğunu unutmayın. Bunları müntesiplerinize anlatın. Siz bir Hz. Ömer değilsiniz.
 
6) Müridinize, müntesibinize, bağlınıza, talebenize sadece Allah'ı hedeflemeleri gerektiğini anlatın.
 
7) Başkalarının kendiniz kadar aziz, şerefli, onurlu ve hatta doğru olabileceğini anlatın.
 
8) Size uyanlara, cemaatinize şöyle deyiniz: "Beni değil, Hz. Peygamber'i anlatın. Benim özelliklerimi anlatacağınıza, Hz. Peygamber'in ahlakını anlatın. Bunları fısıldayın size gelenlere, sizi sevenlere.
 
Aksi halde sizi çok seven, size bağlı olan, dergâhınıza gelen herkes bir nedamet ve ahiret hüsranı olarak size döner. İnanınız ki bu böyle olacak. Bu hesabın altından kalkamazsınız.
 
Çünkü, "Keşke Salih bir mü'min kulun göğsündeki bir kıl parçası olsaydım" diyen Hz. Ebu Bekir böyleydi; çünkü "bütün dünyada bir tek kişi cehenneme girecek" dense o ben miyim diye korkarım" diyen Hz. Ömer böyleydi.
 
9) Derslerinizde, sohbetlerinizde, hitabelerinizde, eğitimlerinizde sadece ve sadece bir insanı öne çıkarın. Bütün sohbetlerinizde, konuşmalarınızda, bütün yönlendirmelerinizde sadece bir insanı model gösterin. Sadece O'nu anlatın. O da, Hz. Muhammed Mustafa'dır (sav). Sadece O'nun üzerinden İslam'a insanları çağırın. Çünkü siz yanılabilirsiniz. Çünkü masum değilsiniz. Çünkü insanların vebalinden korkun. Pişman olursunuz yarın.
 
Müritlerinize, cemaatinize, sevenlerinize bunu çok net söyleyin: "Beni örnek alma. Ben bir şey değilim. Senin izzetin de, şerefin de, onurun da Hz. Muhammed'dir (sav)."
 
Bunu açıkça işleyin. Eğer bunları yapsaydınız bugün belinizi büken facialarla iç içe olmazdınız. En azında yanıldığınızda sizi Allah için ikaz edenler bulunurdu. Ama insanlar sizi "layüs'el" zannediyor. Sizi sorgulanmaz zannediyor. Sizi yanılmaz sanıyor. Sizi böyle biliyor. Belki bir kısmınız özellikle böyle olsunlar istediniz. Nasıl ikaz etsinler? Nasıl uyarsınlar ki? İmanlarını yitirmekten korkuyorlar insanlar. Yazık değil mi? Bu İslam mı? Yarın toprak var. Vallah, billahi kurtaramazsınız. Hesap veremezsiniz. Elbette çizgisi düzgün olanlara, kendinin bir şey olmadığının farkında olanlara sözüm yok.
 
Benden şimdilik bu kadar... Ben gerekeni söylediğime inanıyorum. Gerisi size ve vicdanınıza kalmış.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YORUMSUZ 2014-03-28 14:00:16

Bu adam ( Hatipoğlu ) çağrısını niçin bütün cemaatlere yapıyor. Kendisi dört dörtlük olduğu için mi, sabah gazetesinde yazıyor. Bazıları yanlış yapıyorsa, bunun faturasını niçin bütün cemaate yüklüyorsun, ibadetlerini doğru düzgün yapmaya çalışan, dünyada zaten bir avuç Müslüman var, onları da töhmet altında bırakma, dilimin altındaki baklayı çıkartma, sen de gidip de; Allah tarafından lanetlenmiş ve peygamberlerini öldürmüş yahudiye hizmet eden masonik yapılı ceride ve aptal kutusu bozuntularında kölelik yapıp durma!!! ( Sayın dinihaberler.com editörü, bu adamın -Nihat HATİPOĞLU'nun- haberlerini yayınlarken, biraz temkinli verin, 1000 kere düşünüp, 1 kere karar verdikten sonra gündem haberine alınız. )

Avatar
isimsiz 2014-03-28 17:09:42

ey Hatipoğlu yazdıklarınla Müslümanların arasını sulh ettiğini mi zannettin bütün cemaatler derken hiç içerisinde dürüst yok mu. Bir dürüst sen mi varsın. senin niyetin cemaat düşmanlığımı Lütfen biraz düşün ve ona göre yaz. Cemaatlerden dine kur'ana senden çok iyi hizmet edenleri var. Bunu iyi muhasebe et. Senin yazın tarikat düşmanlığıdır.

Avatar
hacı turan 2014-03-28 19:24:09

Cemaatler özellikle tarikatlar kendilerini sorgulamalı çoğunlukla hatipoğluna bu görüşlerinde katılıyorum.Tarikat liderleride bizde maalesef şiilerin masum imamları gibi masum görülmektedir.

Avatar
kardelen 2014-03-28 21:50:22

MUHTEREM HOCAM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN SİZİ HALA ANLAMIYORLAR LÜTFEN NE OLUR ANLAYIN HİÇMİ TARİH OKUMADIK YANGINA KÖRÜKLE GİTMEYELİM OTURDUĞUMUZ DALI KESMEYELİM ALLAH BU NİMETLERİ ALIR EYVAH PARA ETMEZ BİRLİK İÇİN UĞRAŞALIM BÜTÜN MÜMİNLER KARDEŞTİR HANİ KARDEŞLİK HUZURU MAHŞERDE RABBİMİZE NE DİYECEĞİZ NE OLDU BİZE BÖYLE KENDİMİZE GELELİM TEVBE EDELİM BU İŞİN ŞAKASI YOK İSLAM ALEMİNİN BİRLİĞİ İÇİN DUA EDELİM BU MİLLET ÇOK BEDEL ÖDEDİ HEPİMİZ ÖDEDİK ACI TARİHİN TEKERRÜRÜNDEN KORKUYORUM ETRAFIMIZA BAKALIM YAŞANANLARA BAKIN MASA BAŞINDA ATIP TUTMAYA BENZEMEZ DÜNYAMÜSLÜMANLARI BİZDEN YARDIM BEKLİYOR EY ÜMMETİ MUHAMMET NEYİN PEŞİNDEYİZ İNSANLAR SADECE ÖLDÜRÜLMÜYOR KADINLARA YAPILAN HAKARETLERİ GÖRMÜYORMUSUNUZ KATLEDİLEN GÜNAHSIZ ÇOCUKLAR ONLAR YARIN BİZ OLABİLİRİZ SENİN EŞİN ÇOCUĞUN OLABİLİR İZLEDİKLERİMİZ FİLİM DEĞİL EY İSLAM ALEMİ GAFLET UYKUSUNDAN UYANALIM ARTIK TEK DAVA VAR ODA İSLAM DAVASI REHBERİMİZ BİR ÖNDERİMİZ KİTABIMIZ BİR AYNI KIBLEYE YÖNELİYORUZ RABBİM BİZLERİ AFFET AFFET ALLAHI

Avatar
bu yazıyı eleştiren yobaz kafalara 2014-03-28 22:56:38

siz ne anlayış fukarası, ne yobaz kafalarsınız yahu, adam ben dört dörtlük müslümanım diyor mu. hayır tam aksine ben bir şey değilim deyin diyor, ikincisi kendisinin bir cemaati mi var. istese şimdi 1 milyon mürid toplar kendine. sabahta yazınca ne oluyormuş. işte kıt anlayışlı, dar kafalı ufuksuz tipik iğrenç itici müslüman tipi. valla bu millet toptan müslüman olmuyorsa sizin yüzünüzden. kıyamette yağlı kazıga oturacaksınız bunu bilin, aklınızı başınıza toplayın biraz peygamberinizi öğrenin şeyhinize hocanıza tapınacağınıza.

Avatar
.... 2014-03-28 23:44:41

ah hocam etrafa gülücük saçmayla olsa o işler..... ama tebliğe devam inşallah

Avatar
fahriyim 2014-03-29 01:38:02

elhamdülillah hocam yüreğinize sağlık son zamanlarda okuduğum en güzel yazıydı birebir duygularıma tercürmandı sanki müsadenizle dersimde paylaşacağım inşaallah Mevlam hizmetten ayırmasın... selamet ve dua ile...[içlerinde tabi ki hak rızası için ömrünü bu yola adayanlar var HİÇLİK duvarını yıkıp kevsere koşanlar...]