Hoca haklı! Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek'e haksızlık etmeyin...

T24'ün haberine göre güya Çorum'da Numan Kurtulmuş'un da katıldığı bir açılış töreninde dua etmesi için kürsiye çağrılan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek "Açılış duasını hiç bilmiyorum" deyip dua bilmediği yönünde bir haber yapıldı. Bu konuda Prof. Şimşek'in hakkını yemeyelim haklı! İslam'da dua bireyseldir. Açılış duası şeklinde bir dua yoktur. Ve görevi olmayan bir din görevlisinin de her duayı bilme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Hoca haklı! Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek'e haksızlık etmeyin...

T24'ün haberine göre güya Çorum'da Numan Kurtulmuş'un da katıldığı bir açılış töreninde dua etmesi için kürsiye çağrılan Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek "Açılış duasını hiç bilmiyorum" deyip dua bilmediği yönünde bir haber yapıldı. Bu konuda Prof. Şimşek'in hakkını yemeyelim haklı! İslam'da dua bireyseldir. Açılış duası şeklinde bir dua yoktur. Ve görevi olmayan bir din görevlisinin de her duayı bilme zorunluluğu bulunmamaktadır.

17 Şubat 2020 Pazartesi 14:35
Hoca haklı! Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek'e haksızlık etmeyin...
banner310

DİNİHABER.COM / ANALİZ

T24'ün haberine göre bir açılışta dua etmeyen ilahiyatçı ve Rektör yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek'in dua bilmemesi çok büyük bir ayıp ve habercilik başarısı...

T24'e ve Prof. Şimşek üzerinden İlahiyatçılara saldıran kamuoyuna hatırlatırız ki "açılış duası" diye bir dua İslam'da yoktur. Dua şahsi bir ibadettir. Açılışlar, nikahta, cenaze defninde, asker uğurlamasında, hatimlerde, düğünlerde yapılan dualar İslam kültürü içinde var olagelen güzel adetlerdendir. Dua etmek güzeldir. En büyük ibadetlerdendir. Ayetlerde peygamberler ve iman edenlerin dualarından örnekler verilir. Allah dua edilmesini Kur'an'da över.

Lakin herkesin huzurunda çıkıp bir dua etmek ve milleti mestetmek gibi bir emir ne dinde ne de gelenekte yoktur. Nasıl Tıp Fakültesi'nde her organa göre bir branşlaşma ile bölümler varsa din işleri de aynı şekilde uzmanlık ve beceri dallarına ayrılmıştır. 

Günümüz de cenaze yıkamaktan tutun, cami ve müştemilatından sorumlu olan imama kadar Diyanet İşleri Başkanlığı içinde dahi 15 ayrı meslek grubu ortaya çıkmıştır. İlahiyat Fakülteleri ilmi araştırmalar yapma yeridir. Cemaatle muhatap olmadığı için bir İlahiyat Öğretim Üyesi veya dekanının yemek duası dışında topluma yönelik duaları bilmemesi, bilse dahi dua etme ortamı olmadığı için unutması gayet normaldir. 

Zaten Diyanet'in din görevlileri dışında milletin önünde dua edenlerin de bu milletin nasıl vicdan ve parasının ırzına geçtiği göz önüne alındığında Prof. Şimşek burada haklıdır. Bir ilahiyatçı beş vakit namaz ve cuma namazı kıldırır, kürsiye geçer vaaz verir. Konferans ve panellerde milleti aydınlatır. Lakin dua etmek bir görevi ilahiyat öğretim üyesinden beklemek ona yapılacak en büyük haksızlıktır.

Toplumun ihtiyaç duyduğu an okunacak Kur'an ve yapılacak dualar, ilahiyatçıdan ziyade  o muhitin imam, müezzin ve protokolde olması gereken müftünün işidir.

Bir açılış yapılıyor ve bu açılışta dua etmesi konusunda önceden Prof. Şimşek'e bilgi verilmiyor. Bilgi verilmiş olsa eminiz ki Prof. Şimşek ya kibarca bu teklifi reddeder veya hazırlanır gelirdi. 

İşte T24'te çıkan o hoş olmayan haber:

Çorum'da bir işyerinin açılışında dua okuması için kürsüye davet edilen Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek, "Açılış duasını hiç bilmiyorum" dedi. Açılışa katılan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman'ın da yer aldığı protokol kısa bir süre şaşkınlık yaşadı.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, esi AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu, AKP İl Başkanı Yusuf Ahlatcı ve AKP Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar’ın da katıldığı açılışta Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, açılış duasını yapması için sahneye Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek’i davet etti.

"Açılış duasını hiç bilmiyorum"

Belediye Başkanı Aşgın’ın dua okuması için yaptığı davet üzerine kurdelenin başına gelen Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek, kısa bir bekleyişin ardından, “Açılış duasını hiç bilmiyorum” dedi. Bu açıklama üzerine protokol üyeleri şaşkınlık yaşarken araya giren Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, “O zaman Halil İbrahim bereketiyle kurdeleyi keselim” dedi. Bu çağrı üzerine protokol kurdeleyi keserek işyerinin açılışını yaptı.

İlahiyatçı hoca BESYO'ya dekan vekilliği de yapıyor 

Rektör yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Şimşek, aynı zamanda Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekilliği de yapıyor. Şimşek bu göreve Faruk Yamaner’in istifasından sonra Rektör Ali Osman Öztürk tarafından atanmıştı.

Son Güncelleme: 17.02.2020 15:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2020-02-17 18:22:58

bu formattaki duayı da biz uydurduk. kitabullah da bizim dualarımıza benzer bir form var mı? herşeye bir dua uydurduk. bizlerde olmayacak dualara amin diyoruz. mesela: düğünlerde oğlan evine gittik kapı açma duası, geline kuşak bağlama duası, damat giydirme duası, gelini arabaya bindirme duası ve indirme duası, damat katma duası, yüz açımlığı duası, damat ayakkabı giydi dua, yemek yendi dua, vs vs yahu . dostlar bu ne şimdi ? erkeksen bunlara itiraz et bilmiyorum de bakalım. i̇şin özü: adet yerini bulsun kabilinden ve dostlar alış verişte görsün. uydurulmuş din diye boşa denilmiyor.

Avatar
The Imam 2020-02-17 15:45:01

Tebrikler hocaya...
Tüm sosyo-psikolojik baskıya rağmen bilmiyorum diyerek uydurulmuş bir siyasi ticari dinsel uygulamaya boyun eğmediği için...

Avatar
abreg 2020-02-18 16:37:50

hocama helal olsun her konuya bir dua uydurdular eminim hocamda bir dua yapardı ama mertce bizleri aydınlattı nerdeyse adım atma duası yapılacak

Avatar
Bilal 2020-02-17 15:45:58

T24 bazılarına göre Fetö yayın organı bazılarına göre Liberalcilerin yayın organı bazılarına göre ise Cumhuriyet,Sözcü gibi gazetelerden ayrılan yayın organı ki hiç kimseye güvenmem ne sağ ne sol ne liberal ne de Cemaat Tarikat ve Siyasetçilere benin umrumda değil beni de bağlamaz konu ile ilgili tek söylenecek şey ise İmam Hatip Okulları ayrı Hutbe Duaları okuturlar İlahiyat Fakülteleri ayrı Diyanet ayrı Cemaat ve Tarikatler ayrı Hutbe Dualarına okuturlar garip artık ne diyelim Herkes Turmtturmuş Bir Yol Gidiyor.

Avatar
Bilal 2020-02-18 07:04:31

En iyi yapılan Dua yalnız ve huşu içinde Rabbimize yakardığımız Dua dır her önüne getirdiğimiz Dua da derecesine göredir bir Dua da gösteriş kibir gıybet dedikodu varsa haliyle Allah katında bunun için de derece vardır yani Her Dua da Allah değerlendirir bizler Şeksiz ve Şüphesiz Allah 'ın Kuluyuz.Daha geniş çerçeveli anlatılabilir yalnız her şey kısıtlı Insanın sağlığı da bu yöndedir birgün tam sağlamsın diğer gün rahatsızlanmışsın.Aklımıza hinliklere yoruyorsak zaten bedenen ruhen hastayız demektir.Kendimi bak bir anda Alim hissettim bu gibi mesela.

Avatar
Nerde liyakat. Yazıklar olsun bu adama 2020-02-18 22:42:51

Liyakatsiz atama yaparsan işte böyle çakılırsın. Adam rektör yardımcısı yetmemiş besyo dekanı ve ilahiyatçı.DİN ALİMİ yani bu adam. LİYAKATİ OLSAYDI dua etmek çok basit kalırdı. Abesle iştigal olurdu. Halktan birini onun yerine koyun bakın dua ediyormu edemiyor mu. YAZIKLAR OLSUN VU HOCAYA.Neymiş efendim dua kişiselmiş, herşeye dua uydurmuşuz. Yemekten sonra neden toplu dua ediliyor??? Kıyamet yaklaştı. Liyakat uzaklaştı. Hocalar cahil. İmamlar sıfır, maaşı 5.000. Ye iç yat. Bilgi yok. Profa bak hele. YERSEN...

Avatar
Yorumumu neden yayınlamıyorsunuz 2020-02-19 12:02:43

Sürre alayları, uğurlama törenleri dualar yapan şeyhülislamlar yanlış yapmış demekki. Toplu dua dinde yok demekki. Vay halimize. LİYAKAT OLMAZSA kof adamlar ALİM OLUR BÖYLE. 2 satır duadan aciz ama hem rektör yrd hem besyo dekanı hemde ilahiyat profu. ordaki normal vatandaş bile çok güzel dua edebilirdi. NEYMİŞ EFENDİM HER ŞEYE DUA İCAT ETMİŞİZ. Sen onu külahıma anlat. Hangi makalede yazdın bunları sen. Şimdimi aklıma geldi!

banner312

banner298