Prof. Dr. Mehmet Okuyan konusunda Konya iyi bir sınav vermedi

Tarikat yobazlığına sahne olan Konya'da maalesef Prof. Dr. Mehmet Okuyan konuşturulmadı. Barbaros Ulu konuyu hoşgörü bağlamında ele alarak bu durumun Konya'ya yakışmadığını dile getirdi. İşte o yazı:

Prof. Dr. Mehmet Okuyan konusunda Konya iyi bir sınav vermedi

Tarikat yobazlığına sahne olan Konya'da maalesef Prof. Dr. Mehmet Okuyan konuşturulmadı. Barbaros Ulu konuyu hoşgörü bağlamında ele alarak bu durumun Konya'ya yakışmadığını dile getirdi. İşte o yazı:

19 Nisan 2019 Cuma 13:37
Prof. Dr. Mehmet Okuyan konusunda Konya iyi bir sınav vermedi
banner310

Sosyal medyada bir arkadaşın paylaşımından Prof. Dr. Mehmet Okuyan’ın 14/04/2019 günü Konya’da “Kur’an ve Hayat” konulu bir konferans vereceğini okudum. Nasip olup konferansa gidemedim. Gidemedim ama sonradan duydum ki konferansın veya Mehmet Okuyan’ın veya onu dinlemeye gidenlerin başına gelmeyen kalmamış. Çünkü konferansın yapılmaması için ne yapılması gerekiyorsa o yapılmış.

Konferansı, adını ilk defa duyduğum Ahde Vefa Turan Birliği organize etmiş. Konferans yeri olarak önce Konya Ticaret Odasının konferans salonu ayarlanmış. KTO, tadilat yapılacağını gerekçe göstererek salonu vermekten kaçınmış. Bunun üzerine konferansın Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği salonunda yapılacağı duyurulmuş. Her ne hikmetse daha önce oluru verilen bu salon da KONESOB tarafından yine bir gerekçe ileri sürülerek iptal edilmiş. Ardından Okuyan ve onu dinlemek isteyenler soluğu Konya Selçuk Oteli konferans salonunda almışlar. Dinleyicilerin çoğunun ayakta dinlediği konferans adı geçen otelde nihayet yapılmış, yani maksat hasıl olmuş.

Salonu veren kurumlar sonradan ne hikmetse verdikleri salonu vermekten imtina etmişler. Edindiğim intibaa göre Mehmet Okuyan’ın konferans vermemesi için bir grup sosyal medya üzerinden bir baskı uygulamış. Anlaşılan bu baskılara boyun eğilmiş olmalı ki “tamam” denilen salonlar bir bir iptal edilmiş. 

Kimdir Mehmet Okuyan? Vebalı biri midir? Sapık düşüncelere mi sahip? Hırlı mı, hırsız mı? Sahasında yeterli olmayan, konferans vermeye ehil olmayan bir din bezirganı mı? İnsanlara zehir mi saçıyor? Soruları çoğaltabiliriz. Bu sorulara bakış açınıza göre evet de diyebilirsiniz, hayır da. Hakkında hangi kanaate sahip olursanız olun, saygı duyarım. Saygı duymadığım tek nokta bir insanın düşünce ve kanaatlerini ifade etme hürriyetine engel olunmak istenmesi.

Hafta sonu konuşması engellenmek istenen kişi, halen OMÜ İlahiyat Fakültesinde Tefsir Ana Bilim Dalında öğretim üyesi olarak görev yapan resmi bir akademisyen. Kendisini Kur’an’a adamış, onunla hemhal olan, sahasında onlarca kitaba imza atmış, zaman zaman televizyonlara çıkan, fırsat buldukça değişik şehirlerimizde Kur’an üzerine konferans veren biri. Görüşlerine katılır veya katılmazsınız, sapıkça da bulabilirsiniz. Konuşturmamak neyin nesi? Bunu bize Kur’an mı emrediyor, Peygamberimiz “Vurun, konuşturmayın” mı diyor? Farz edin ki Okuyan tehlikeli biri, zehir saçıyor, konuşturulmaması lazım. Salon vermemek suretiyle Sayın Okuyan’ın düşünceleri kendine mi kalıyor? Adam akşam-sabah televizyonlarda konuşuyor. Fakültesinde her yıl yüzlerce öğrencinin dersine girerek onlara başta tefsir olmak üzere düşüncelerini anlatıyor. Hiçbir seçeneği olmasa bile oturduğu yerden konuşmasını videoya çekip tüm dünyaya servis edebiliyor. Durum bu iken elimizdeki yetkileri kullanarak salon vermemek de neyin nesi? Ne olur, kafamızı kumdan çıkaralım artık…

Burada niyetim Okuyan’ı savunmak veya yermek değil. Zaten onun savunulmaya veya yerilmeye ihtiyacı yok. İstiyorum ki düşünce ve kanaatlere sekte vurulmasın. Hoşgörünün en güzel örnekliğini verelim. Sanırım Okuyan üzerinden yapılan tartışma, Sayın Okuyan’ın belli bir el tarafından hadis düşmanı ve hadis inkarcısı olarak gösterilmesidir. Bildiğim kadarıyla Okuyan hadis inkarcısı falan değil. Hadislere bakış açısı itikatta mezhep imamımız Maturidi’den ve amelde mezhep imamımız İmamı Azam Ebu Hanife’den farklı değil. Hadislerle amel etmek için hadisleri Kur’an kıstasıyla değerlendiren biri hatta hadisler konusunda toptancı yaklaşıma karşı olduğunu “Ne süpürüp alalım ne de süpürüp atalım” diyen birisi. Yani hadis inkarcısı falan değil. Hadislere bakış açısı bu iken adamı hadis inkarcısı olarak lanse etmek zinhar iftiradır. Müslüman’a yakışmaz. Sayın Okuyan’ın bu bakış açısını beğenmeme hakkında sahip herkes. Hatta gidip kapısını çalıp “Niye böyle düşünüyorsun? Senin bu bakış açın Kur’an ve sünnetin şu delillerine aykırıdır” demek varken konuşmasını engellemenin izahını anlamakta zorlanıyorum. Farklı fikirden korkmamak gerektiğini, her fikrin düşüncesini şiddet ve baskıya başvurmadan ifade etmesi gerektiğini biz ne zaman öğreneceğiz? Şunu unutmayalım ki farklı fikirlere kapalı olmak ön yargının, örümcek kafalı olmanın bir sonucudur. Allah en azılı düşman Firavun’un görüşlerine bile Kur’an’da yer verirken bize ne oluyor ki kendi insanımıza mobbing uyguluyoruz?

Hasılı içinde yaşadığım şehir Konya, Mehmet Okuyan üzerinden maalesef iyi bir sınav vermemiştir. Vesselam!

Barbaros Ulu / Pusulahaber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pirifani 2019-04-20 10:03:44

ruyasinda Allahi resulullahi gormez! kitablari kendisine yazdirilip cizdirilmez! kesifle ilhamla derin bilgiler kendisine verilmez! bir Allah dostundan el de almamistir! masal anlatmaz! menkibe ve uyduruk rivayetlerle isi olmaz! ne yapsin tasavufcu musruikler mehmet okuyani onlara cubbeli seytanlar gerek.oyle bir salavat ve zikir ogretsin ki her okuyusta her harine cennette kendileri icin yetmisbin bahce her bahcede yetmisbin saray her sarayda yetmisbin kosk her koskte yetmisbin oda her odada yetmisbin yatak her yatakta yetmisbin huri her hurinin yetmisbin seyi yaratilsin.mehmet okuyan beyfendi ne yapiyor.ayetleri okuyor insanlara sorumlusunuz diyor.benim elimi operek degil Allahin kelamini okuyup anlayip onunla ahlaklanmak zorunda oldugumuzu ogretiyor.ne yapsin konyadaki sapiklar konustursunlar mi okuyani? islerine gelir mi?hamam bocekleri isiktan kacmaz mi? mekke musrikleri kulaklarini tikamiyor miydi? kuran okunurken gurultu cikarilmasini emretmiyorlar miydi?e simdiki musrikler de

Avatar
pirifani 2019-04-19 14:33:43

okuyanin kabahati buyuk.okuyan milleti kurana cagiriyor kurani israiliyat ve uydurma rivayetler olmadan tefsir ediyor.ne yapip edip okuyan ve benzerlerini susturmalilar yoksa canlarina ot tikanacak.musluman mahallesinde rabita qaqalayamayacaklar. mursidi kamillerden seyhlerden pirlerden bilmem nere erenlerinden abdallardan bahsedemeyecekler.bana yazdirildi cizdirildi diyenler deli muamelesi bile gormeyecek.cubbeli sapsallar hamamda kesecilik bile yapamayacak.bunlar kendilerini kurtarmak icin islam alemini atese atmaktan zerrece cekinmezler bugun fetonun yaptigini dun mevlana yapmisti. musluman ayni yoilan deliginden iki kere isirilmaz.ulkenin istihbarat ve guvenlik birimleri din icinde din devlet icinde devlet olan tasavvufi yapilanmalara karsi daha dikkatli olmalidir.

Avatar
Ben 2019-04-19 22:57:15

Bir konyalı olarak çok üzgünüm Ben şahsen şuan da mehmet Hocam dan tefsir dersi alıyorum. Senede 4-5 defa samsun 19 MAyis universitesine gidiyorum. Çok üzüldüm. Her Konyalı aynı değil:-(

Avatar
Mustafa Ulu 2019-04-19 23:39:28

Doğru söze ne denir!Çok ayıp etmişler! Bunu yapanların Mehmet Hoca kadar , kurbanla hasbihal etseler, neyse! Dersiniz...

Avatar
Enver TAŞTAN 2019-04-24 09:20:32

toplumda bazı cümle ve kelimeler anlam ve yüklenilen maları düşünülmeden ama bilinçli veya bilinçsizce kullanılmaktadır.bunların da sebep oldukları vebali söyleyenler ve sebep olanlar aldığını bilmeleri gerekir.özellikle sözle yazar olan bu yazının sahibi yobaz derken neyi kast ettiğini bilmek,düşünmek ve toplumunda bu cümleden ne anladığını iyi bilmesi gerekir.bizim bildiğimiz yobaz kelimesi,dinsiz,din düşmanı ve islam dini ile alakası olmayanlara denir.bu cümleyi kullanan,telefuz edenlerin kendileri ne biliyor.?

Avatar
Hasan 2019-04-19 16:09:50

Okuyan önce kuran ve sünnet çizgisine gelsin .bu çizgide olmaya ve din anlattığını söyleyen okuyan gibi kişiler rezil olmaya mahkumdur

Avatar
Metin 2019-04-20 00:34:53

Cahil mufsid bir adam Konya kendine yakışanı yaptı