"Sarıkamış’ın ruhunu yarına taşıyacağız"

105 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit olan binlerce Mehmetçik, ‘Gençlik şühedanın izinde yürüyor’ sloganıyla Allahuekber Dağları’nda düzenlenen yürüyüşle anıldı. Spor Bakanı Kasapoğlu “Hep birlikte onların bu vatanı hiç kimseye yar etmedikleri gibi, biz de hiç kimseye, hiçbir odağa bu vatanı, bu toprakları yar etmeyeceğiz" dedi.

"Sarıkamış’ın ruhunu yarına taşıyacağız"

105 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit olan binlerce Mehmetçik, ‘Gençlik şühedanın izinde yürüyor’ sloganıyla Allahuekber Dağları’nda düzenlenen yürüyüşle anıldı. Spor Bakanı Kasapoğlu “Hep birlikte onların bu vatanı hiç kimseye yar etmedikleri gibi, biz de hiç kimseye, hiçbir odağa bu vatanı, bu toprakları yar etmeyeceğiz" dedi.

06 Ocak 2020 Pazartesi 18:45
"Sarıkamış’ın ruhunu yarına taşıyacağız"
banner310

105 yıl önce düzenlenen Sarıkamış Harekatı sırasında donarak şehit olan binlerce Mehmetçik, ‘Gençlik şühedanın izinde yürüyor’ sloganıyla Allahuekber Dağları’nda düzenlenen yürüyüşle anıldı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 9 derece olduğu bölgedeki yürüyüşe; Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç ile Türkiye’nin dört bir tarafından Kars’ın Sarıkamış ilçesine akın eden her yaştan yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

“Bastığımız her yeri yurt edinmiş milletiz”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı konuşmada, “Kar, kış, Sarıkamış. Zamanın donduğu yerdeyiz. Allahuekber nidalarını dağlara kazıyan şehitleriyiz. Ve hamdolsun ki o şehitlerin torunları yiğitlerle büyük Türkiye’nin, yiğitli gençleri ile sizlerle birlikteyiz. Biz hala bütün dünyanın bildiği, alemin tanıdığı bir devletiz. Biz bedenizmizle, nefesimizle, sesimizle dünyanın bütün coğrafyalarında varlık gösteren aziz bir milletiz. Çünkü hala bizim bir başımız Altay, bir başımız Çınar. Bir başımız Söğüt, bir başımız Kaşgar. Bir yandan Tuna akar, bir yanda Hazar. Orhun kalbimize akar, kalbimiz Mekke'de atar. Biz bastığımız her toprağı yurt edinmiş bir milletiz. Geçtiğimiz, göçtüğümüz yurtlarımızı unutmamış bir milletiz. Çünkü bizim yurdumuz candan kıymetli. Bizim vatan sevgimiz ise imandan. Bizim bir canımız, bir cananımız var. Ve bizim bir imanımız, bir de vatanımız var. Bunlar için Çanakkale’de yanmışız, Kars’ta da donmuşuz. Fakat her ‘öldü’ dediklerinde dirilmişiz, her ‘bitti’ dediklerinde yeniden başlamayı bilmişiz. Biz bir ölmüş, bin dirilmiş bir milletiz. Sarıkamış işte öyle bir milleti tarif eder. Hamdolsun ki biz o milletiz. Hamdolsun ki biz o izzet ve şerefleriz. 105 yıl önce anaların yüreğine ateş, yiğitlerin kaderine kar düştü. Birinci dünya savaşında Kafkas cephesini savunmak için başlattığımız Sarıkamış Harekatı hepimiz için bir beyaz hüzün olarak durmakta. Bana göre bu hüznü unutmamalıyız. Zaferlerimizi ve seferlerimizi hatırladığımız kadar. hatırlamalıyız Sarıkamış’ı. Yokluğu, yoksulluğu sık sık hatırlamalıyız ki, varlığın kıymeti takdir edilsin. Çünkü bizim milletimiz yoksulluğu da, fukaralığı da bunu ortadan kaldıranı da çok iyi bilir. Ve bizim milletimiz kendisi için kim mücadele ederse onu da pekala bilir ve yalnız ona fırsat verir” dedi.

“Türkiye bugün şehitleri ile yürüyor”

Pakdemirli, şöyle devam etti, “Bu millet henüz tanesi dolmadan kurumuş başakların arkasından geldi. Bu başaklara su lazımdı. Evet, bozkır yokluktu. İmkansızlıktı, fakirlikti. Yeşil ise umuttu, güvendi ve bereketti. Ve bizim kavgamız da, bozkırla yeşilin kavgasıydı. Bizim davamız bozkırı yeşile çevirme davasıydı. Hamdolsun el birliğiyle bu yeni yılda tarımıyla, üretimiyle, ihracatıyla, barajlarıyla, ormanlarıyla yepyeni bir Türkiye imar ettik. Biz de bakanlık olarak 2004 yılında Erzurum ile Kars’ın Sarıkamış sınırları içerisinde bulunan ve Sarıkamış ormanları ile Allahuekber Dağları'nı kapsayan 22 bin 520 hektar büyüklüğündeki alanı Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı olarak ilan ettik. Kurduğumuz günden bu yana Milli Parkımıza yaklaşık 100 milyon lira yatırım yaptık. Bu kapsamda 7 şehitliğin ihya çalışmalarını tamamladık. Tarihimizi gelecek nesillere aktarabilmek maksadıyla 40 bin metrekare alanda Sarıkamış Harekatı idare ve ziyaretçi tanıtım merkezi inşasına da başladık. İstedik ki gençlerimiz burayı hiç unutmasın, hiç ertelemesin. Her zaman gelip, ziyaret edebilsin. Çünkü bu dağlar bizimdir. Gençler sahiplensin. Çünkü bu topraklar bizimdir. Her ne olursa, olsun gençler vazgeçmesin. Hamdolsun bugün görüyorum ki verdiğimiz her emeğe değmiş. Bu kış gününde bu kadar genç şehitlerine yürüyor. Şehitleriyle yürüyorsa, o ruh hala dipdiri, hâlâ capcanlı demektir. Türkiye bugün şehitleri ile yürüyor, yiğitleri ile yürüyor. Ve ben çok iyi biliyorum ki bu gençlikle Türkiye, evelallah 2023’e yürüyor, 2053’ yürüyor, 2071’e yürüyor. Gençler, gelin çiftçi yaşını beraber gençleştirelim. Var mısınız? O zaman hemen bakanlığımızca gençlerimize verdiğimiz hibe desteğinden faydalanmak için il-ilçe müdürlüklerimize başvurun.

“Bu ruhu yarınlara taşıyacağız”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da, Sarıkamış, Malazgirt, 15 Temmuz ruhlarıyla yarına yürüneceğini ifade ederek, “Ecdadımızın izinden giderek, onların o gün neler yaşadığını neler hissettiğini hep birlikte gördük. Tekrar tecrübe ettik. Ve inanıyoruz ki onların o hissiyatını, o ruhunu yarınlara birlikte taşıyacağız. Hep birlikte onların bu vatanı hiç kimseye yar etmedikleri gibi, biz de hiç kimseye, hiçbir odağa bu vatanı, bu toprakları yar etmeyeceğiz. Çanakkale ruhuyla, Malazgirt, 15 Temmuz ruhlarıyla yarınlara birlikte yürüyeceğiz. Burdan, Sarıkamış’tan Milli kurtuluşumuzun gerçekleştiği tüm vatan sathına Afyonkarahisar’a, Kütahya’ya, Van’a, Trabzon’a, Diyarbakır’a, Hatay’a, Manisa’ya, Rize’ye tüm yurda selam ediyoruz. Bu millete, bu coğrafyaya kumpas kuranların, düşmanlık besleyenlerin kirli hayallerini yıkacak bir gençlik ve bu medeniyeti daha yukarılara taşıyarak bir gençlik. Bu gençliğin daha çok çalışması, daha çok üretmesi ve hayallerinin peşinden gitmesi için bizlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde daha çok çalışacağız. Sizlere daha çok imkanlar sunmak için daha çok gayret göstereceğiz” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298