“Benden size bir haber ulaştığında onu Kur’an’a arz ediniz; Kur’an’a uyuyorsa onu söylemişimdir, uymuyorsa söylememişimdir” anlamında Peygambere nispet edilen bir rivayet vardır. Bazı âlimler bu rivayetin sahih olduğunu söylerken bazıları da uydurma olduğunu söylemektedir.

Hadisçilerin ve hadis ricaliyle ilgilenaaenlerin, hadisin sahih olup olmadığı meselesiyle ilgilenmeleri doğaldır. Hadisin sahih olmadığını her söyleyenin kastı, Kur’an’la çelişen ve senedi sahih kabul edilen hadislerin sahih olabileceği değildir. Ama bir kısmı, Kur’an’la çelişiyor olsa da o hadisin madem senedi sahihtir, o halde o hadis sahihtir ve onunla amel edilir hatta çeliştiği ayeti neshetmiştir, görüşündedir. Problem bu bakış açısındadır yoksa arz hadisinin sahih olup olmamasında değil.

Her şeyden önce Peygamber ne dinin vazııdır ne de sahibidir. Dini vaz’eden ve onun sahibi olan Allah’tır.

Peygamberin kendisi de kendisine Allah’tan gelen vahiylerle dini öğrendi: “İşte Biz sana emrimizden bir ruh vahyettik. Sen kitap nedir, iman nedir bilmezdin; ne var ki Biz onu kullarımızdan dilediğimiz kimseyi kendisiyle doğru yola eriştirdiğimiz bir nur kıldık.” (42 Şuara 52). Ayette sözü edilen “ruh” ve “nur” kelimeleriyle Kur’an’ın kastedildiği açıktır.

Peygamberin bütün çabası Allah’tan kendisine indirilen Kur’an’a uymaktı.  O, kendisine indirilene uyma konusunda diğer insanlara örnektir. Allah’tan gelen vahiylere ilk teslim olan olmakla emrolunduğunu söylemektedir. (Bk. 5 En’am 14, 39 Zümer 12).

Onun Kur’an’la çelişen söz söylemesi ya da tavır takınması düşünülemez. Allah’ın indirdiği vahye aykırı bir davranışı olduğunda da uyarılmıştır. Bu ayetlere “ıtap/uyarı, kınama” ayetleri denilmektedir. Kendisine uyarı geldikten sonra o davranışını mutlaka düzeltmiştir. Değilse kendisine itaat etmemiz ve onu örnek almamız Allah tarafından emredilmezdi.

Hadisçilerin bir kısmının sahih senetle geldiğini kabul ettikleri ve Kur’an’la çelişen rivayeti reddeden kişi, Peygamberi reddediyor sayılmaz, hatta senetteki kimseleri de reddediyor sayılmayabilir. Çünkü insan hafızası kişiyi yanıltabilir.

Hz. Aişe’den hadisi Kur’an’a arz etmesine dair bir misalle konuyu bitirelim:

Abdullah b. Ömer’den nakledilen hadiste peygamber (s.a.v)in, yakınlarının kendisine ağlamalarından dolayı kabirdekinin azap gördüğü anlatılıyor. Hadis Hz. Aişe’ye aktarıldığında o, Fatır suresinin: “Hiç kimse başkasının günahını yüklenmez” anlamındaki 18. ayetini delil getirerek hadisi reddeder. Bu arada Abdullah b. Ömer’in iyi biri olduğunu fakat Peygamberin sözünü yanlış anladığını söyler. (Hz. Aişe’nin benzeri hadis eleştirileri Zerkeşi bir kitapta derlemiş ve söz konusu kitap Türkçeye de tercüme edilmiştir.)

Hadis âli senetle nakledilmiş olmasına rağmen Hz. Aişe onu Kur’an’a arzetmiş ve Kur’an’la çeliştiği için reddetmiştir.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şinasi müftü 2017-09-26 12:14:50

hocam teşekkür ederim. kısa ve öz olarak isteyenin anlayacağı şekilde olmuş.
birçok ilim sahibi meslektaşımızın bunu yapma gayret veya düşüncesini toptancı ve harici bir anlayışla direkt "hadis ve sünnet düşmanı" vb. göstermenin vebali idrak edilmelidir. öte yandan da her önüne gelenin her hadisi düz mantıkla kur'ana aykırı diye reddetme cüretine de girmemesi gerektiği hakikattir.
aslolan, ilmi birikim ve kur'ana vakıp olan ilim ehlinin bunu taassuptan uzak bir aanlayışla ortaya koymasıdır... selamlarımla

Avatar
pirifani 2019-11-27 12:12:29

konuyla ilgili zerkesinin otto dan cikan hz aysenin sahabeye yonelttigi elestirler kitabini tavsiye ederim.kitapta muhtevasindan daha fazlasini ogrenebilirsiniz. ancak metod gelistirmis olmak sartiyla.

Avatar
Aaa 2019-12-20 17:54:11

Hz Aişe çoğu alimden alime biri,gerçek ilim sahibi

Avatar
murtaza kurt 2019-12-22 12:03:50

hz ayşenin susmasının sebebini anlamıyorum , şiiler ona neden küfrediyor anlamıyorum ,

Misafir Avatar
pırıfanı 2020-03-02 15:31:08 @murtaza kurt

cemel savasında hz aısenın kaybetmesı ıslamın kaybetmesıdır. sadece hz aıse kaybaetmemıs kazanan tarafın kadınları dahıl ummetın butun kadınları kaybetmıstır.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Safa 2020-03-02 14:18:58

bu hadis neden uydurma olsun doğrusuda bu değil mi ? yalanlarla uydurulmuş kurana zıt olan sözde hadislere sahip çıkanlar bu gerçek hadisi kabulde zorluk çekiyorlar tabi ki. çünkü bu hadis işin başında onların saçmalığının önünü kesmektedir. şayet kabul ederlerse uydurulmuş din ellerinden gidecek gerçek i̇slama o zaman iman edecekler.

banner312

banner298