Ben, geleneksel, rivayetçi, mezheb ve tarikat Liderlerinin dizayn ettiği islam algısına tepki olarak doğmuş Kur'an merkezli söylem sahiplerinin geliştirdikleri bazen depresif, bazen eğilip bükülen, bazen bağıran, bazen mıymıy eden, sıradan ve aldanmış kesimle alay edip, asıl ağalara bulaşmaktan korkan, seküler kesimin diline benzeyen bazen, bazen sığ, bazen üst perdeden çalımlı konuşan, taklid, kalplere değmeyen ve hasbi değil, hesabî olan, hakikati bilgelik değil bilgi ve malumat çizgisiyle sınırlayan dille olmayacağını biliyorum. 

Onların akılcılık limanına doğru hızla giden gemilerinin İslam denizine tarikatçı ve rivayetçi gemilerin bıraktığı çöpleri bırakma tehlikesi olduğunu düşünüyorum...

Fakat onların birikimlerini, tesbitlerini, gemilerine vahiyden doldurdukları iyi ürünleri de görüyorum!. Diğerlerinden (ne kadar azıda olsa) samimiyet noktasında kıyas edilemeyecek kadar üst düzeyde olduklarını da... Çünkü diğerlerinin düzeyini ölçmek için önce yeryüzüne çıkmaları gerekir!.. Çok çukurdalar!..

Ancak, ikisinin arasında Kur'an'ın ve rasülün önerdiği bir yol, bir dil, bir ada olduğuna inanıyorum. İşte o "ada"yı arayıp bulmak için çalışacak yeni bir oluşumu şekillendirecek  büyükler ve bilgeler arıyorum. Bunun için kurulacak yapı ve bir oluşum için yazmaya ve çalışmaya hazırım... 

Hasılı tam şunu demek istiyorum;

Allah rasülü bu çağda yaşasa nasıl bir dil geliştireceğini ve Allah'ın ayetleri bu çağda inse nasıl bir "Kur'an" olacağını anlama gayretinde olan kişilerden müteşekkil insanlar olsun istiyorum. Ve Kur'an'ın her çağda bu donanım ve gayret çizgisinde insan yetiştirmek için inzal olduğuna yürekten inanıyorum!..

Yani her çağa, her topluma, her insana 1400 yıl önce söylenmiş sözlerin aynısını söylemek için yeni sözler ve yeni bir dil gerek. Tıpatıp aynısını söylemek için yeni söz ve yeni dil şart!

1400 sene önce söylenmiş sözleri tekrar etmek için ve aynısını birebir ifade etmek için yeni sözler ve yeni bir dil farz! 

Yoksa 1400 yıl öncenin "sözlerini" anlamamız ve aktarmamız mümkün değil!

Ve bunu bir kitapla anlatmaya, açmaya çalışacağım...

İnşallah rüyacılarla akılcıların tam ortasında kalan aklı ve iman çizgisini yakalamaya zerre katkım olur. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müslüman 2018-09-13 14:16:34

Allah sana hidayet versin. içindeki abdullah bin sebe fitnesinden kurtarsın.