Tasalanma yiğidim; zaman bizden yanadır.
Külümüzden yükselen duman bizden yanadır.
Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır.
Dünya düşman olsa da, iman bizden yanadır.

Diriliş; var olmaktır,
Diriliş; hayatı anlamlandırmaktır,
Diriliş; hayata şahitliktir.
Diriliş; Muhammed’i [s.a.v.] çağa taşımaktır.
Diriliş; sırtımızı Medine kültürüne, nübüvvet iklimine dayamaktır.


Konumun hemen başında bir kere daha itiraf edeyim ki; bu millet, ne zaman yüzünü Kâbe’ye döndü ise, ne zaman sırtını Medine’ye, Medine’nin gülüne, nübüvvet iklimine dayadı ise o zaman adam oldu, adamlar yetiştirdi.

Ne zaman da Medine’ye, Kur’an’a ve Kur’an’ın başöğretmeni Hz. Muhammed’e [s.a.v.] sırtını döndü, o gün; adamlığı da, izzeti de kaybetti.

Ne zaman Kur’an’a hizmetçi olduk, insanlığa efendi olduk. Ne zaman da Kur’an’a efelik yaptık, Kur’an’a efendilik yaptık, o zaman da insanlığa hizmetçi olduk.

Birileri sırtlarını bilmem bir yerlere dayayabilir. Biz, sırtımızı Allah’a [Azze ve Celle] dayadık. Biz, izzet ve şerefi Allah’ın kapısında aradık. Ne güzel ifade buyurmuş Mehmet Akif;

Allah’a Dayan Sa’ye Sarıl Hikmete Râm Ol.

Yol Varsa Budur Bilmiyorum Başka Çıkar Yol.

Bu, aslında hayatın özüdür. Ne dert kalır, ne de gam.

Eğer diriliş olacaksa, eğer bu millet yeniden ayağa kalkacaksa iki şeye dikkat edilmelidir:
1-Evlere,
2-Gençliğe.

Zira evlerine sahip olamayanlar, evlerine mukayyet olmayanlar sokaklara sahip olamazlar. Sokağın yolu evlerden geçer. Evler, dürüst, fazilet ve erdemli insan yetiştiriyorsa bilelim ki sokaklarımız mükemmeldir. Eğer evler, erdemli insan yetiştiremezse bilelim ki sokaklarda doğruluk, sokaklarda paylaşan insan bulamayız.

Yine gençliğine sahip çıkamayanlar, gençliğe örnek ve model olamayanlar geleceğe el koyamazlar. İstikbalde gür sedanın sahibi olamazlar. Gençlik, bir servettir.

Konu hakkında iki misal arz edeceğim. Biri Kur’an’dan, biri Efendimizin [s.a.v.] tarihinden.

Yunus suresi 87. ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz; “Musa'ya ve kardeşine, "Kavminiz için Mısır'da (sığınak olarak) evler hazırlayın ve evlerinizi namaz kılınacak yerler yapın. Namazı dosdoğru kılın. Mü'minleri müjdele" diye vahyettik.” Buyurmaktadır.

Ne zaman Hz. Musa ve Kardeşi Hz. Harun [a.s.] sokağa söz geçiremez oldular, Yüce Rabbimiz onlara; Evlerinize mukayyet olun. Namuslarınıza, izzet ve şerefinize yaban eli değdirmeyin, namazla evlerinizi dış tehditlere karşı korumaya bakın buyurdu.

İkinci misalim Dar’ul Erkamdır.

Bu sıradan bir ev değildir.

Erkam bin Ebil Erkam; Ya Resulellah! Evim evinizdir dediği zaman yaşı 18’dir. Evliliğinin birinci ayındadır. Cicim ayı dediğimiz, balayı mevsimi dediğimiz dönemdedir.

Amcalarından duyduğu Efendimize [s.a.v.] ait sözleri kaynağından duyabilir miyim diye huzur-u Nebi’ye gelerek sorular soruyor cevaplar alıyordu. Efendimizi [s.a.v.] evine davet etmiş, Efendimize [s.a.v.] evini gezdirmiş, Peygamberden beklemeden;

Evim, evinizdir Ya Resulellah! Demişti.
Dar’ul Erkam, sıradan bir ev değildi.
Dar’ul Erkam demek, Hz. Osman demektir.
Dar’ul Erkam demek, Hz. Ebu Ubeyde demektir.
Dar’ul Erkam demek, Hz. Osman bin Ma’zun demektir. [Radıyallahu Anhum Ecmain]


18 yaşındaki delikanlının evinde ismini sayamadığımız yüzlerce insan yetişmişti.
Tabirimi mazur görün bu eve eşkıya olarak girenler evliya olarak çıkıyordu.
O ev, sahabeye bir mektep, sahabeye bir üniversite olmuştu.
Bütün bu anlatmaya çalıştığım hadiseler, Müslüman kişinin evinin nasıl olması gerektiği konusunda bir örnektir.


Mehmet Akif de evlere ve evlerin önemine dikkat çekiyor;
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.

Kardeşlerim! Şeytanın ilk darbeyi vurduğu yer; evdir. Peygamber evidir. Kardeşi kardeşe vurdurarak aileye ilk darbeyi vurmuş tabirimi ma’zur görün âdete ocağa ateşler düşürmüştür.

Zalimlerin hedefinde de aile vardır. Bakara 205. ayet-i kerimede Yüce Mevla şöyle buyurmaktadır; ” O, (senin yanından) ayrılınca yeryüzünde bozgunculuk yapmağa, ekin ve nesli yok etmeğe çalışır. Allah ise bozgunculuğu sevmez.” Zalimler, sadece gıdaların genleri ile oynamıyor, aynı zamanda nesli yoldan çıkarmak, kendi kültürüne yabancılaştırmak için de var gücü ile çalışıyorlar. Bu gün, sadece Suriye bombalanmıyor, sadece Filistin bombalanmıyor. Yüzlerine bakmaya kıyamadığımız, iki gözümüzden kıskandığımız yavrularımız da yerli ve yabancı filimler vasıtası ile her gün, her saat bombalanıyor. Şimdi anladınız mı bir zamanlar üstüne para verseniz giydiremeyeceğiniz pantolonu moda adına bu nesle kimin girdirdiğini? Yedi ceddinde görmeyeceğiniz saç kestirme şeklini bu çocuklara kimin yaptırdığını?

Evet, bir kere daha soruyorum kim?

DİRENİŞİN İKİNCİ AYAĞI; GENÇLİK:

Bu gençlik; “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem. Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem” diyen cesaret abidesi bir gençlik.

Bu gençlik; hem kendi ilim pınarlarından doya doya içen, hem de nerede yeni, faydalı, müspet ilim varsa onu yitik malı kabul edip bulup getiren, alıp kullanan bir gençlik.

M. Akif’in ifadesiyle; “eskiyi eski olduğu için atmayacak, yeniyi de yeni olduğu için almayacak” incelikte, keskin bir şuura sahip bir gençlik.

Delikanlım, işaret aldığın gün atandan,
Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan.

Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan’dan diye övülen milletine örnek ve önder bir gençlik.
Asım’ın nesli; yerlî ve millî olan gençliktir.
Asım’ın nesli; millete hizmeti ibadet kabul eden gençliktir.
Asım’ın nesli; ‘Hâkimiyet milletindir’ diyen gençliktir.
Asım’ın nesli; şehvete değil, servete değil, Allah’a kurban gençliktir.

Konu hakkında Kur’an-ı Kerimde iki önemli konu anlatılır.

Bunlardan biri; Kehf suresi 13. ayet-i kerimede Yüce Mevla’mız tarafından övülen Ashab-ı Kehf gençliğidir. “Biz sana onların haberlerini gerçek olarak anlatıyoruz: Şüphesiz onlar Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık.”
Evet; imanlı bir gençlik. Zulme, zalime başkaldıran, mazluma, mağdura el olan gençlik.

İkincisi ise; Hz. Yusuf’ dur. [a.s.] Şöyle bir düşünün. Dünyamıza gerçek sayılarını Rabbimizin bildiği bunca Peygamber gelmiş olmasına rağmen adı Kur’an’da geçmeyen yüzlerce Peygamber var. Diğer taraftan da adı Kur’an’da geçmekle kalmaz özel bölümün adı olan peygamberler de vardır. İşte bunlardan biri de Hz. Yusuf Peygamberdir. [a.s.]

Hz. Yusuf [a.s.]; şehvete değil, Allah’a kurban olması nedeni ile günümüz gençliğine en güzel bir örnektir.

Konu Yusuf suresi 23. ayet-i kerimede şöyle anlatılmaktadır; “ Evinde bulunduğu kadın onu kendine çağırdı, kapıları sıkı sıkı kapadı ve 'gelsene' dedi. Yusuf: 'Günah işlemekten Allah'a sığınırım, doğrusu senin kocan benim efendimdir; bana iyi baktı. Haksızlık yapanlar şüphesiz başarıya ulaşamazlar.' dedi.”

Evet, kötülükler karşısında Allah’ı hatırlayan bir gençlik.

Bir anda kocasını karşısında gören Züleyha, kocasına hitaben; “Yuh olsun sana. Hala eşine saldıran, namusuna el uzatan uşağı evinde saklayacak mısın?” Diyerek kocasını tahrik etmeye başlar. Ancak Allah, [Azze ve Celle] Yusuf’ları koruyacağı müjdesini o gün vermiştir. O esnada biri ortaya çıkar ve şöyle seslenir; “ Olayı ben gördüm. Delilim Yusuf’un gömleğidir. Eğer gömlek, önden yırtık ise Züleyha doğru söylüyor, Yusuf ise yalancılardandır. Yok, eğer gömlek, arkadan yırtık ise Züleyha yalan söylüyor, Yusuf ise doğru söylüyor.


Konu, Yusuf suresi 26-27. ayet-i kerimelerde şöyle anlatılıyor: “Yusuf: 'Beni kendine o çağırdı' dedi. Kadın tarafından bir şahit, 'Eğer gömleği önden yırtılmışsa kadın doğru söylemiş, erkek yalancılardandır; şayet gömleği arkadan yırtılmışsa kadın yalan söylemiştir, erkek doğrulardandır' diye şahitlik etti.”

Bu gün bir kere daha sesleniyorum; herkes gömleğinin önden mi yırtık, arkadan mı yırtık olduğuna bir kere daha baksın.

Selam ve dualarla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VANLI 2017-03-21 14:52:31

Mükemmel bir yazı olmuş Rabbim bizlere bu şuur ve bilinçle hareket etmeyi nasip etsin emeği geçen herkesten Allah razı olsun

Avatar
Mustafa ilci 2017-03-21 18:31:35

Muhterem hocam çok etkikendim
Allah sizden çok razi olsun.

Ihlasinizi daim
Kaleminizi güçlü
Hizmetinizide muvaffak buyursun amin.

Avatar
adil hoca 2017-03-21 22:44:52

hocamın yazılarını devamlı takip ediyorm. hocam ömrüne bereket kalemine kuvvet iyiki varsın hocam saygılarr

Avatar
bilmek 2019-12-22 20:20:07

bırakın ya bu sloganları artık... geldiğimiz nokta belli...laf ebeliği yapmaya gerek yok...

Avatar
Enver 2019-12-23 08:50:51

yazı güzel olduğu kadar da batıl birinin damarına dokunmuş ki tüm yorumcuların yorumlarına kötü niyeti yansımış.?ne yazık ki günümüzde gömlekler özellikle arkadan yırtıldığı kadar önden de yırtılmış durumda.?toplum ve sistem sürekli batıla,batıl sisteme uyum adına sürekli düzenleme yapıp,yazıda ki gibi evlerimizdeki düzene,aile sorumluluklarına,nesil ebeveyn diyaloğuna,sorumluluğuna karışır oldu.nesline söz söyleme,eşine söyleme,her türlü arsızlıkları,edepsizlikleri,iffetsizlikleri,hayasızlıkları,onursuzluklarına erkek olarak sineye çekilmesi işteniyor.?22.12.2019 da yarım asıra yakındır istanbıldayım ilk kez galatakulesine çıkmak nasip oldu rezillik diz boyu,o yüksekliğe çıkmış, ego,fanzazi derdinde neredeyse toplum içinde fuhuş yapacak düzeye düşmüş nesil.bu nesli kim,kimler nasıl bu hale getirdiği belli olduğu halde çözüm üretmeyenlerde belli.?başta eğitim,sonra batıl uyum sistemi.8 yıllık zorunludan sonra 13 yıllık zorunlu nesli de aileleyi de ne yazıkki bitirdi.vebal sebep olanın.

Avatar
AHMET YAHYA 2017-03-21 17:36:37

hocam,alla razı osun.harika ifadeler.teşekkürler

Avatar
Muharrem 2017-03-21 23:18:56

çok güzel bir yazı olmuş hocama teşekkür ederim . güzel bir vaaz olur

Avatar
Şahbaz 2017-03-22 02:03:35

Çağımızın problemleri güzel tesbitler, Allah uyanmayı uyanık olmayı nasip etsin...