Haftanın Hutbesi: Allah'a İman

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı haftanın hutbesi: Allah'a İman

Haftanın Hutbesi: Allah'a İman

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı haftanın hutbesi: Allah'a İman

19 Haziran 2019 Çarşamba 14:03
Haftanın Hutbesi: Allah'a İman
banner310

TARİH: 21.06.2019

ALLAH’A İMAN

TIKLA İNDİR

Aziz Müminler!

Hutbeme başlarken okuduğum İhlâs suresinde Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “De ki: O Allah’tır, bir tektir. Allah Samed’dir; her şey O’na muhtaçtır, O hiçbir şeye muhtaç değildir. Kimseyi doğurmamış ve kimseden doğmamıştır. Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir.”[1]

Okuduğum hadis-i şerifte ise Resûl-i Ekrem (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Kim kalbinden tasdik ederek Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resûlü olduğuna şehâdet ederse Allah ona cehennemi haram kılar.”[2]

Muhterem Müslümanlar!

Allah Teâlâ, âlemlerin Rabbidir. Her türlü hamd ve sena, kudret ve azamet, yücelik ve üstünlük O’na mahsustur. Göklerde ve yerde ne varsa O’nundur. Rabbimiz, mutlak güç ve sonsuz hikmet sahibidir. Ölümü ve hayatı var eden, mülkü ve makamı lütfeden, dilediğini yücelten, dilediğini alçaltan O’dur. Yaratan ve yaratmaya devam eden O’dur. Yaşatan ve rızık veren, doyuran ve koruyan O’dur. Hayatın her alanına ve her anına hükmeden, idare eden, yöneten yalnızca O’dur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: “Göklerde ve yerde bulunanların hepsi O’na muhtaçtır. O her an yaratma halindedir.”[3]

Kıymetli Müminler!

Allah’a iman, İslam’la şereflenmenin ilk şartıdır. Allah’ın varlığına, birliğine, eşi, benzeri ve ortağı olmadığına inanmak, yani tevhidi kabul etmek, iman esaslarının temelidir. Bizi yoktan yaratan ve sayısız nimetiyle yaşatan Rabbimizin üzerimizdeki en büyük hakkı, O’na iman etmemizdir.

Muhterem Müminler!

Allah’a iman, O’nun görevlendirdiği Peygambere ve gönderdiği Kitab’a uymayı, çizdiği sınırlara ve verdiği hükümlere teslim olmayı gerektirir. Mümin, Allah’a iman etmeyi sadece bir sözden ibaret görmez. Aksine Allah’a iman etmek, hem Kur’an-ı Kerim’in ayetleri hem de Peygamberimizin hadisleri vasıtasıyla Rabbimizi tanımayı ve hayatını bu iman üzere yaşamayı zorunlu kılar. Allah’a iman, müminin hayatına anlam katar, fikir ve kararlarına yön verir, canlı-cansız bütün varlıklarla ilişkilerini etkiler. Bu sebeple müminin dilinden dökülen ve yüreğinde kök salan iman, aslında yeryüzünde iyiliğin teminatıdır.

Değerli Müslümanlar!

Allah’a iman eden insan, her işinde Rabbinin rızasını gözetir. Ailesinin, akrabalarının, komşularının ve yanında çalışanların haklarını korur. Sorumluluk üstlendiği her işi, emanet bilinciyle yerine getirir.

Allah’a iman eden insan, zerre kadar da olsa hayrın ve şerrin mutlaka bir karşılığı olduğunu bilir. Ahiretini dünyaya değişmez, hesabı verilebilir bir hayat sürer.

Allah’a iman eden insan, kaba ve zorba olamaz. Aksine bütün işlerinde istişareye önem verir. Merhameti ve şefkati ilke edinir.

Allah’a iman eden mümin, vatanına ve milletine, dinine ve değerlerine sıkı sıkıya bağlıdır. Malından hatta canından vazgeçer, ancak mukaddesatından asla vazgeçmez.

Aziz Müminler!

Allah’a iman, bizleri dünyada istikamete erdirecek, ahirette ise cennete ulaştıracak sağlam bir kılavuzdur. Rabbimize olan imanımız, kul olarak en değerli hazinemizdir. Allah’a iman ile bir ömür geçirmek, amelini imanına yoldaş eylemek, son nefeste iman ile çene kapamak ve ardında imanlı nesiller bırakmak hepimizin niyazıdır.

Hutbemi Hz. İbrahim’in Kur’an-ı Kerim’de yer alan şu sözleriyle bitiriyorum: “O, beni yaratan ve bana doğru yolu gösterendir. Beni yediren ve içirendir. Hastalandığım zaman bana şifa verendir. Canımı alacak olan, sonra beni yeniden diriltecek olandır. Hesap günü hatalarımı bağışlayacağını umduğum yine O’dur.”[4]

TIKLA İNDİR

 

[1] İhlâs, 112/1-4.

[2] Buhârî, İlim, 49.

[3] Rahmân, 55/29.

[4] Şuarâ, 26/78-82.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Son Güncelleme: 26.06.2019 20:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
98b 2019-06-19 14:20:33

admin sana ulaşabilmek için yazıyorum bu mesajı. lütfen şu 98/b maddesi ile ilgili bir haber yap artık. fetöyle hiç bir ilgisi olmayan bir 98/b maddesi var, görevlilerin eski disiplin cezalarını yeniden açıp bir çok kişiyi görevden bu maddeye dayanarak ihraç ediyorlar. aralarında çok bilinen, imam müezzin hatta müftüler (mesela izmir-k.paşa müftüsü gibi) var, bu insanların hakkı yeniyor, varsa davaları sonuçlanmadan kapı dışarı ediliyor, daha sonra idare mahkemeleri, bölge idare mahkemeleri de kabul etmiyor bu davaları, çoğu insanın davası danıştayda. lütfen bir ses ol şu insanlara. daha ayrıntılı bilgi için istersen şu linki sondan geriye doğru bir oku, neler var bir gör: https://forum.memurlar.net/konu/1729818/31.sayfa
ADMİNİN YORUMU: 98/B NORMALDE YÜZKIZARTICI FİİLERİ KAPSAR. AMA KURUMA BİR FETÖCÜ ATANMIŞSA 98/B MUHALİFETİ SUSTURMA ADINA HERKESE GÖRE ŞEKİLLENEN BİR HALE DÖŞÜYOR. HAKLILIĞINIZA İNANIYORSANIZ İYİ BİR İDARİ AVUKAT TUTUP HAKKINIZI ARAYIN.

Avatar
98/b mağduru 2019-06-20 00:58:45

Admin ne yazıkki kurum bunu istediği gibi kullanıyor bu maddeden atılan birçok kişinin keyfi! Savunmsı bile alınmadan yapılmıştır.
ADMİNİN YORUMU: BU KONUYA İLERDE YER VERECEĞİZ. ŞU AN BEKLEMEDE KALALIM.

Avatar
98-blilerden 2019-06-20 02:04:46

admin 98-b liler haddinden fazla. 10 yıl önceki dosyaları açıp açıp göreve son veriyorlar. adama disiplin cezası verilmiş dosya kapanmış, şimdi o kapanan dosyayı gerekçe gösterip 98-b den ihraç diyorlar. avukat filan kar etmiyor, idare mahkemelerinin tamamı idareden yana. admin sen de mağdursun biz biliyoruz, mağdurun halinden mağdur anlar. bu sayı çok fazla. en yakın zamanda bu konuda geniş bir haber yapılmasını ve ses getirmesini istiyoruz. lütfen ricamızdır.

Avatar
casper58 2019-06-20 18:55:56

diyanet 98/b kılıfı ile her ay en az 10 personeli ihraç ediyor. bunu yakın dönemde antalyada yapılan bir seminerde teftiş kurulundan bir yetkili söylemiş. lakin bir çok arkadaşımız somut belge olmadan, üstelik diğer kurumlarda cezası sadece yer değiştirme olan filleri yapmış olmasından demiyorum yapmış olma ihtimali olup müfettiş yapmıştır diye kanaat oluşturduğundan ihraç edilmektedir. olaya bir de siyasi yönden bakalım. her ay 10 personel 10 aile demek. yılda 120 aile eder. son seçimde sandığa gitmedim ben. sebebi ise mevcut iktidarın 98/b zulmune sessiz kalması. sendikaların sessiz kalması. her ay mevcut iktidar takriben 120 ailenin oyunu diyanetin yüzünden kaybetmektedir. kaybetmeye devam etmektedir. bunu görebilecek bir tane akıllı siyasi yok mu? diyanet ile ilgili haber siteleri de bu konuda kıllarını kıpırdatmıyorlar. herkes hukuku gösteriyor ama hakimler ve avukatlar bile bu 98/b maddesinin ne kadar hukuksuz bir madde olduğunu beyan ediyorlar.
lütfen bu maddeyi gündeme alın.

banner312

banner298