(Adminin Notu: Okurlarımızdan hassaten empati yapmalarını istiyoruz.

Hz. Aişe'nin böyle bir şey yapmayacağını bile bile böyle hadisleri uyduranların ve kitaplarına alanların geriye kalan hadislerine de şüphe ile bakmak gerekir.

Düşününsenize bir kısım erkekler gelecekler ve kendi anneleri, eşleri ve kızlarından gusul abdestinin nasıl alınacağını soracaklar. Piyasada soracak onlarca sahabe/ erkek varken bir kadına gelip soracaklar. Ve sizin anneniz/ karınız / kızınız da öylesine aptal ki o erkeklerin yanında su ve leğen getirecek SÖZDE arada bir perdenin arkasında soyunup banyo sesleri arasında güya gusül abdesti tarifi yapacak. Ve o banyo sesleri arasında o erkeklerin ne düşüneceğini ve sizin de bu durumda nasıl tavrı takınacağınız ortadadır. Bu güne kadar gusul gibi en kolay tarif edilen bir ameliyeyi kim anlattı da millet anlamadı.

Buyrun, olaya tersinden bakalım. Kadınlarınız/ kızlarınız bir imama/ din kültürü öğretmenine/ Kur'an Kursu öğreticisine gidecek ve o erkek görevliler "Bekleyin, size gusul abdesti anlatayım" deyip su, leğen getirecek, çekecek perdeyi ve başlayacak karılarınızın ve kızlarınız önünde banyo yapmaya.

Veya okulda bir Din dersi öğretmeni öğrencilere uygulamalı perde arkasından gusul abdesti tarifi yapacak.

Ne olacağını biliyorsunuz? Meslekten ihraç edileceği gibi bu görevlilerin tamamı sapıklıktan en az 8 yıl hapse atılır.

Allah aşkına bir düşünün. Şimdi Hz. Aişe'ye iftira atan bu insanlar mı İslam dinini korumuş olacak. Bu akılsızların uydurduğu / iftira içerikli hadisler mi Kur'an'ı açıklayacak. Ferec Hüdür'ün diğer yazılarını da okuyarak karar vermeniz temennisiyle..)

53- Ebû Seleme’nin yaptığı diğer bir rivayette şöyle gelmiştir: “Hz. Aişe (radıyallahu anhâ)’nin yanına girmiştim. Yanımda Hz. Aişe’nin süt kardeşi vardı. Kendisine, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)’ın cenâbetten nasıl yıkandığını sorduk. Bir sa’ miktarında bir kap getirtti ve onunla yıkandı. Aişe ile aramızda bir perde vardı. (Yıkanırken) üzerine üç kere su döktü ve dedi ki: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)’ın zevceleri, saçları kulak memesi civarında olması için saçlarının başlarını alırlardı." (K.S. 3760 C.10 S.542 Akçağ-1990, alıntıları; Buhari, Gusl 2, Müslim Hayz 41,42, (319-320); Muvatta, Tahâret 68, (1,44,45); Ebu Dâvud, Tahâret 97, (238); Nesâi, Tahâret 144, (1,127))

İddia ettiklerine göre, bir tanesi ki kim olduğu belli değil, iki kişi Aişe’ye giderek Peygamberin cünüplükten nasıl yıkandığı konusunda soru sormuşlar. Güya, Aişe yıkanarak onlara öğretide bulunmuş. Arada perde vardı demeleri ise lafı dallandırmalarından başka bir şey değildir.

Zira yıkanan görünmeyecekse, yıkanmak suretiyle tarifte bulunmanın bir manası yoktur.

Görünmesi halinde yıkanarak tarifte bulunması mümkün olur. Nitekim, başına üç kere su döktü demeleri ve saçın kısalığından bahsetmeleri bunu ima etmek içindir. Olay iddiaları sırf başa su dökülmesi olayı da değildir, zira cenâbetten yıkanmada bütün vücudun yıkanması söz konusu olduğundan asıl anlatmak istedikleri, Aişe’nin bu yıkanmayı tatbiki olarak gösterdiğidir. Aişe’ki, müminlerin annesidir. Ona yapılmış bir iftira bütün müminleri derinden yaralar. Yıkanma merak ediliyorsa, neden gidip kendisinden bayan sahabeler sormadı da, erkek sahabeler gidip sorsun. Kaldı ki yıkanmayı bir çocuk bile anlaya bilirken, Aişe yıkanmayı niçin tatbiki olarak erkeklerin önünde göstersin ki? Kaldı ki, belli bir yaştan sonra, İslam dinine göre çocuklar dahi öz anne babalarını çıplak olarak göremezler. Bu konuda daha birçok şey yazılabilir. Fakat konu üzücü olup uzatmak istemiyorum. Zira hakaret kastıyla bu rivayeti uydurdukları çok açıktır.

İslam ahlakıyla ilgili olarak, Kur’an’dan örnek verecek olursam, mealen:

- Ey müminler, ellerinizin altında bulunan (köleler, cariye)ler, ve sizden henüz erginliğe ermemiş (çocuk)lar. Üç vakitte (odalarınıza girebilmek için) izin istesinler: Sabah namazından önce, öğleden sonra elbiselerinizi çıkar(ıp yat)acağınız vakit ve yatsı namazından sonra. Bunlar sizin üstünüzü açabileceğiniz üç vakittir. Bunların dışında (köle, cariye ve çocukların, izin almadan içeri girmelerinden dolayı) ne size, ne de onlara bir günah yoktur. (Onlar sizin) yanınızda dolaşırlar, birbirinizin yanına girip çıkarsınız. Allah ayetlerini size böyle açıklar, Allah bilendir, hikmet sahibidir. 24/58

Görüldüğü gibi, bir müminin, üstünün açık olabileceği üç vakitte, müminlerin odalarına, köleleri, cariyeleri ve buluğ çağına ermemişlerse dahi, yeğenleri ve diğer mümin çocukları izin almadan yanlarına giremezler. Kendi öz çocukları da Ergenlik çağına (buluğa) ermeleri halinde, onların da izin almaları gerekir. Şöyle ki, Kur’an’dan mealen:

- Çocuklarınız ergenlik çağına erdikleri zaman, kendilerinden öncekilerin izin istedikleri gibi (kendileri de) izin istesinler. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklıyor, Allah bilendir, hikmet sâhibidir. 24/59

Bu duruma göre ergenlik çağına ermiş bir çocuk kendi öz anne ve babasını çıplak olarak göremez, dolayısıyla kendi öz anne ve babasından tatbiki olarak yıkanmayı öğretmelerini isteyemez. Bu itibarla, Aişe anamız hakkın da uydurulan rivayetin, İslam dininde yeri yoktur. Ancak ona yapılmış bir iftiradır

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bozeren 2020-06-22 10:58:31

şimdi, size nefsinize güç gelecek bir öneride bulunacağım; tüm külliyatı uzun bir masanın üzerine dizelim. böylesi saçma veya i̇slama aykırı rivayetleri vb. bu külliyattan çıkararak, islama, mantığa ve akla uygun rivayetleri koruyalım (onların bile sahih olduklarından yine de emin olamayız ama, en azından islama uygun olması bir ölçüde kabul edilebilir.) ve bu kalanlarla amel edelim. hem böylece ağır kitap yükü de azalmış olur.. başta demiştim; bu nefsinize zor olacaktır, güç gelecektir. ama unutmayın ki " nefse güç gelen, hakka hayırlıdır! "

Avatar
ahlaksızlar 2020-06-22 08:11:46

gayet güzel bir yazı. ne güzel de edepli cümleler ardına kendi pis niyetlerini saklamışlar. işin aslı adminin dediği gibi. kendi annemize, karımıza kızımıza layık görmedğimiz iğrençliği ayşe annemize layık gördük. yazıklar olsun bu hadisçilere

Avatar
Vaiz 2020-06-22 11:16:53

Münafıklık etmeyin .Hz Aişe annemiz müctehid bir kadındı.O ne yapacağını bizden daha iyi bilir

Avatar
Murtaza Kurt 2020-06-22 07:27:03

bu hadi̇si̇ doğru kabul edenler sapiklarin ta kendi̇leri̇di̇r , bi̇z türklerde namusta tavi̇z yoiktur , böyle hadi̇sleri̇ okuya okuya mi̇lleti̇ bozdular maalesef ,

Avatar
Enver 2020-06-22 09:26:01

günümüzün en alim geçineni sahabelerin ve ümmetin en geri zekalısı kadar bile değerli olmadığı bilinmeli,o ki bu peygamberimizin neslinin tırnağı dahi olamazlar... böyle hadsiz,kişiliksiz değersizleri muhatap almak,söylediği,yazdığını bile kaala almak bile veballerine ortaklıktır ki bunların kuruş kadar değri olamaz

Avatar
Ube 2020-06-22 14:39:57

"Hadis" demeyin!!!
"Hadis olduğu zannedilen söz" , "Hadis iddiası edilen söz" deyin.

Avatar
ramazan başdaş 2020-06-23 18:08:23

Hadiste bahsi geçenleri biraz okusaydiniz ya da saptirmasaydiniz. Hadistr gecen kisilerden birisi sut kardesi digeriyse yigeni. Ayrica dönemin sartlarından habersizsiniz anlaşilan siz Rasulullahın da gusul alırlen şofbenle su isittigini ya da düsakabinli eglerde banyo yaptigini zannediyprsunuz. Belli ki sadece Aise annemizin basini goriyorlar ki bu haram degil. Herhamgi iki kişi degil. Tamamen kendisinr mahrem iki kişi var. Kim olduğu belli olmayan sözünuzle neyi ima ediyorsunuzz. Kaldi ki hadisin bizzat metninde süt kardeşi diye belirtilmiş. eksik bilgi veriyorsunuz. Rasulullah in da benzer bir guslu var ashabi varken bir perde gerisinde gusul aliyor. Dönemin şartlarini ve kültürunu iskalayarak cahilliginizi sergilemişsiniz.
ADMİNİN YORUMU: 1-- EBU SELEME, PEYGAMBERİMİZİN SÜT KARDEŞİDİR. HER NE KADAR AYETLE PEYGAMBERİMİZİN EŞLERİ MÜ'MİNLERİN ANNELERİ OLARAK İLEN EDİLMİŞSE DE CİNSİYET YÖNÜYLE HZ. AİŞE'YE NİKAHI DÜŞER. EN AZINDAN BU DURUM EDEPSİZLİKTİR. HZ. AİŞE'NİN DE SÜT KARDEŞİ ERKEKTİR. SENİN KARININ BAŞKASINDAN OLMA ERKEK SÜT KARDEŞİNİN YANINDA YIKANMASINDAN HOŞLANACAK KADAR DEYYUS OLDUĞUNU ANLADIK. BU DA YETMEZ KARININ SENİN BAŞKASINDAN OLMA SÜT KARDEŞİNİN YANINDA BANYO YAPMASINDAN RAHATSIZ OLMAYACAK KADAR BİR O KADAR DAHA DEYYUSSUN DEMEK. DEMEK SENİN KARININ SÜT KAYNININ YANINDA SAÇINI GÖSTERMESİ HELAL HAA. BAKSANA BİZ GÖRMEDİK BU FETVALARI HAYIRDIR İSMAİLAĞA CEMAATİNDEN Mİ ALDIN BU SAPIK FETVALARI. BAK AHLAKSIZ RAMAZAN BAŞDAŞ. 2- BİZİM ZAMANIMIZDA BANYO, DUŞAKABİN YOKTU. İÇERDE SOBA YANAR. DİBİNDE DE BETONLU DIŞARI MUSLUK AÇILAN BİR YER OLURDU. ANNE BABA VE KARDEŞLER OLARAK BANYO YAPACAĞIMIZ ZAMAN BİR PERDE ÇEKERDİK AMA BUNA RAĞMEN İÇERDE KADIN BANYO YAPIYORSA ERKEKLER, ERKEK BANYO YAPIYORSA KADINLAR DIŞARI ÇIKARDI. HERKESİ KENDİN GİBİ AHLAKSIZ SANMA OLUR MU. HADİSLERİ KURTARMA ADINA DA KIRK TAKLA ATMAYASIN. HADİSLER UYDURMA ARTIK KABUL EDİN. 3- ARADA ZATEN PERDE VARSA YIKANMANIN ANLAMI NE. SEN BİRİLERİNE GUSULÜ ANLATIRKEN ARAYA PERDE ÇEKİP BANYO YAPARAK MI GÖSTERİYORSUN. SANA ANCAK AHMAK DERLER. PEYGAMBERİMİZİN EŞİ PAK ANNEMİZ AİŞEYİ AHMAK YERİNE KOYMAYIN.

Avatar
S,a 2020-06-23 18:54:26

Sizden ricam şu teşbih çekme farzdan sonra sünnet kılma kimi allameler sünneti 4 kılma bu gibi konuları da gü deme gerirseniz çok memnun oluruz

Misafir Avatar
dr 2020-06-28 22:20:37

Ehli sünnetin neredeyse tüm hadislerini okudum..Sahihi buhariyi fethul bari tercumesiyle çoğunu okudum...
hadisleri kabaca sahih ,şüpheli ve uydurma olarak sıniflayabiliriz...Bizim eski alimlerimlerimizin sahih diye sinifladikları hadislerde birçok problem var...bu sahihtir siye yaptiklari ictihatlarda hatalar var...bu konuda tekrar ictihatlar yapilmalı...eskilerin sahih dedikleei bazı hadislerin şuan sahih olmadiğı apacik ortaya çikmış..(örnek: bulaşicı hastalik yoktur hadisi gibi)..yani hadislerin sahihliğini belirleme konusunda ictihat kapisi tekrar acilmali...

Beğenmedim! (0)

banner312

banner298