İLİTAM'lar, geçmişte sadece Diyanet'te çalışan lise mezunlarının ön lisans sonrası eğitim kalitelerini yükseltmek için başlamış sınırlı bir uygulamaydı.

Örgütlü bir çalışmayla birçok kaleler yıkıldı ve merdiven altı grupların diploma alma merkezine dönüştü.

Hatta bir ara açık öğretim İlahiyat bile düşünüldü.

Elbette İLİTAM okuyanlar arasında istisnalar vardır ve uzaktan öğretim çağın kaçınılmaz olgusudur. Ancak mezunların örgün okuyanlarla aynı haklara sahip olması ve tıpkı psikoloji eğitimi gibi, İlahiyat eğitiminin de, bilhassa pedagojik ve diğer bazı derslerin uzaktan olması durumunda ciddi sıkıntılar doğacaktır.

Zamanında İlahiyatların tamamı buna karşı olduklarını YÖK'e bildirdilerse de bir cevap alamadı.

Neden?

Çünkü ilgili herkes dini biliyor ve maalesef çoğu bir gruba bağlı.

Bunun için bir komisyon kurmaya bile gerek duymuyorlar. İlgililer, itiraz olduğunda, bağlı olduğu tarikat veya cemaatlerin liderlerine veya kendileri gibi düşünen bir iki hocaya soruyorlar ve işi hallediyorlar.

İşin arkasında bir de oy kaygısı olunca yapacak hiç bir şey kalmıyor.

Ayrıca sorun, sadece bu da değildir.

İlahiyatların sayısının birden artırılması, felsefe grubu derslerin giderek yok edilmesi, buna temel olsun diye Felsefe ve Din Bilimleri Bölümlerinin iki Anabilim Dalı'na indirgenmesi ve İlahiyatların isimlerinin değiştirilmesi, Arapça bölümleri dışında birçok Anabilim Dalı'na, ülkede çok sayıda Doktora yapmış Türk ve Akraba Topluluklarından ve Arap dünyasından öğrenci varken, azımsanmayacak oranda Arap hocaların dışarıdan alınması gibi hususlar ülkemizde her geçen gün skolastik bir zihniyete doğru kaydığımızın işaretleridir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murtaza Kurt 2020-08-11 12:44:35

i̇kti̇dar felsefeci̇ sevmez çünkü onlara mankurtlaşmiş , ki̇şi̇li̇ksi̇z di̇nci̇ lazim , di̇nci̇ Allah di̇yerek pi̇sli̇k yapmayi i̇yi̇ bi̇li̇r , felsefeci̇lere tavsi̇yem Allah demekten korkmayin si̇zde onu di̇nci̇ler gi̇bi̇ kullanmayi öğreni̇n , baharat gi̇bi̇ her şeye kullanmayi öğreni̇n , rahat edersi̇ni̇z ,

Avatar
pirifani 2020-08-09 21:38:18

ilahiyatları kazanmak icin puanlar tıbdaki kadar yukseltilsin.dersler agırlastırılslın. en az 5 yabancı dil sartı getirilsin.egitim 6-8 seneye cıkartılsın.ondan sonra konusalım.

Misafir Avatar
nesrin beyaz 2020-08-10 18:10:04 @pirifani

ilitam ile ilahiyatlar medreseleştiriliyor. bir an önce son verilsin bu uygulamaya

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Alperen Doğan 2020-08-10 15:51:08

Pirifani rumuzlu arkadaşa katılıyorum.

Beğenmedim! (0)
Avatar
DENİZ GEZMİŞ 2020-08-10 02:30:54

ÇÜNKÜ AMEL YOK, İHLAS YOK
BOLCA BOŞ İŞLER ÇOK

Avatar
OKUYUCU 2020-08-10 12:10:15

bütün amaç bi̇ze oy verecekleri̇ çoğaltma düşüncesi̇.bedavadan i̇lahi̇yat mezunu olup bunun karşiliğinda maaş helal mi̇? psi̇koloji̇ye veri̇lmeyen açik öğreti̇m hakki i̇lahi̇yat i̇çi̇nde olmali.sözde medrese eği̇ti̇mi̇ adi altinda tari̇kat cemaat vb.oluşumlarin eği̇ti̇m verdi̇ği̇ ki̇şi̇lere resmi̇yet kazandirip i̇lahi̇yat di̇plomasi veri̇li̇yor.

Avatar
Abdullah 2020-08-14 02:53:58

Medreselerde eksik ne anlatılıyor.Allahtan korkun.Bu medrese düşmanlığinız.En azından hadlerini biliyorlar...ya siz ilahiyat hocaları...Kaç öğrenciniz mezun olduktan sonra günde 5 vakit namaz kılıyor hiç düşündünüz mü...Kaç öğrenciniz dönüp Anne ve babasına hizmet ediyor.Kaç öğrenciniz sabah namazında camide namaz kılıyor..Kaç öğrenciniz zekat veriyor.
Bunları hiç düşündünün mü?

Avatar
Murtaza Kurt 2020-08-14 11:29:57

Allah demekten korkmayın , Allah dincilerin malı değildir ran yeridir oyunlarını Allah diyerek bozun , muhammed gibi ,