2018 Hutbe ve Şiir Yarışması

2018 yılında kutlanacak olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle gerçekleştirilecek olan "Hutbe ve Şiir Yazma Yarışmasının" şartnameleri belli oldu. İşte Diyanet İşleri Başkanlığının o açıklaması:

2018 Hutbe ve Şiir Yarışması

2018 yılında kutlanacak olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle gerçekleştirilecek olan "Hutbe ve Şiir Yazma Yarışmasının" şartnameleri belli oldu. İşte Diyanet İşleri Başkanlığının o açıklaması:

28 Şubat 2018 Çarşamba 14:50
2018 Hutbe ve Şiir Yarışması
banner32

Nurullah Aydın / DiNiHABER.COM

2018 YILI CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI MÜNASEBETİYLE DÜZENLENECEK HUTBE VE ŞİİR YAZMA YARIŞMALARIYLA İLGİLİ ŞARTNAME

Diyanet İşleri Başkanlığınca “Hutbe ve Şiir Yazma Yarışmaları” düzenlenmektedir.

1. AMAÇ:

Hutbe ve Şiir Yazma Yarışmalarının düzenlenme amacı, personelimizin yeteneklerini geliştirmelerini, planlı çalışma alışkanlığı kazanmalarını ve mesleklerini cesaretle yapacak şekilde kendilerine güven duymalarını sağlamaktır.

2. YARIŞMA KONULARI:

A. Hutbe yazma yarışması konuları:

a) İman ve Hayat

b) İmanı Hayat Kılabilmek

c) İmanın Hayatımızdaki Yansımaları

ç) En Büyük Nimet: İman

d) İman-ı Kâmil

B. Şiir yazma yarışma konuları:

İman, İman Esasları, Kâmil İman, İman ve Hayat temalı konular.

3. YARIŞMALARA KATILMA ŞARTLARI:

Başkanlığımız taşra teşkilatında görevli asıl-vekil ve sözleşmeli, erkek-kadın bütün personel katılabilecektir. Yarışmaya katılacak eserler özgün olacak; çeviri, uyarlama ve derleme olmayacaktır. Özellikle hutbe yazma yarışması bütün illerimizde açılacak, müftülerimiz, personelini özellikle hutbe yazma yarışmasına katılmaya teşvik edecek, her il hutbe yazma yarışması birincisi olan hutbeyi belirleyerek Başkanlığımıza zamanında gönderecektir.

4. MÜRACAAT:

Hutbe ve Şiir Yazma Yarışmasına katılım şartlarını taşıyan personel, eserlerini 25 Mayıs 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar bağlı bulundukları müftülüklere teslim edecektir. Önceki yıllarda Türkiye finallerine katılarak birinci, ikinci ve üçüncü olan personelin müracaatları kabul edilmeyecektir. Eserler hazırlanırken kağıdın tek yüzü kullanılacak, sayfa sonunda sadece personelin imzası yer alacak; personelin adı, soyadı, sicil numarası, unvanı ve görev yeri bilgileri ise kağıdın arka yüzüne yazılacaktır.

5. UYGULAMA:

a) Hutbe ve Şiir Yazma yarışmasında değerlendirme, ilgili kurulca edebi unsurlar, temanın işleniş tarzı, Türkçe ve gramer kuralları üzerinden yapılacaktır.

b) Yarışmaların değerlendirilmesi yalnızca il merkezinde yapılacak ve il genelindeki isteyen bütün görevliler yukarıda belirtilen hususlar

d) Yüksek Seçici Kurul, hutbe ve şiir metinleri arasından mutlaka ilgili yarışmanın Türkiye birincisi, ikincisi ve üçüncüsünü belirleyecektir.

6. SEÇİCİ KURULLAR:

a) İl Seçici Kurulu

İl genelindeki seçmelerin ve değerlendirmelerin yapılacağı Hutbe ve Şiir Yazma Yarışması İl Seçici Kurulu; il müftüsünün başkanlığında, bir müftü yardımcısı, baş/uzman/vaizlerden bir kişi, ilahiyat fakültesi dinihaber.com öğretim üyesi/görevlisi bir kişi, eğitim merkezinden bir eğitim görevlisi, hutbe ve şiir yazma konusunda temayüz etmiş imam–hatip lisesi meslek dersi veya din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni iki kişi ile iki edebiyat öğretmeninden olmak üzere en az beş kişiden oluşur.

b) Yüksek Seçici Kurul

Diyanet İşleri Başkanlığınca tespit edilecektir.

7. DEĞERLENDİRME ESASLARI

A- Hutbe Yazma Yarışmasında İl Seçici Kurulları şu hususlara dikkat eder:

a) Hutbe metninin özgün olmasına, 12 punto ve Times New Roman karakteri ile yazılmasına ve A4 kâğıdın bir sayfasını geçmemesine,

b) Ayet ve hadisler ile kullanılan kaynaklarının dipnotlarda gösterilip gösterilmediğine,

c) Henüz netleşmemiş görüşlere yer verilerek gereksiz tartışmalara ve huzursuzluğa sebep olacak hususlara yer verilmemesine dikkat edilecektir.

Değerlendirme;

1- Temanın kısa, anlaşılır ve düzgün cümlelerle işleniş tarzı 20 puan,

2- Edebi unsurlar (giriş, gelişme, sonuç, dip not vb.) 30 puan,

3- Türkçe ve yazım kuralları 20 puan,

4- Konuya hakimiyet, yeterli araştırma ve inceleme 20 puan,

5- Ön yargıya ve politik görüşlere yer vermeme 10 puan.

Toplam 100 puan.

B- Şiir Yazma Yarışmasında İl Seçici Kurulu şu hususlara dikkat eder:

a) Şiir metninin özgün olmasına, 12 punto ve Times New Roman karakteri ile yazılmasına ve A4 kâğıdına yazılmasına,

b) Şiirlerin 3 kıtadan az ve 10 kıta’dan fazla olmamasına dikkat edilecektir. Değerlendirme;

1- Temanın işleniş tarzı 20 puan,

2- Edebi unsurlar 30 puan,

3- Türkçe ve yazım kuralları 20 puan,

4- Konuya hakimiyet 20 puan,

5- Ön yargıya ve politik görüşlere yer vermeme 10 puan.

Toplam 100 puan.

Yarışmacıların puanı, yarışma Seçici Kurul Üyeleri tarafından verilen puanların aritmetik ortalamasıdır. Eşitlik olması halinde sırayla değerlendirmeye esas olan hususlardaki puanlara bakılacak, eşitlik bozulmadığı takdirde kur’a çekimine gidilecektir.

8. YARIŞMA TAKVİMİ:

Hutbe ve Şiir Yazma Yarışmalarına katılacak görevliler, eserlerini 25 Mayıs 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar eğitim merkezi müdürlüğü, il ve ilçe müftülüklerine; eğitim merkezi müdürlükleri ve ilçe müftülükleri de 01 Haziran 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar il müftülüğüne teslim edecektir.

İl müftülükleri de Seçici Kurullarını toplayarak gerekli çalışmalarını yapacak, dinihaber.com il birincilerini 29 Haziran 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar belirleyecekler ve metinleri 06 Temmuz 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne göndereceklerdir.

Yüksek Seçici Kurul, eserleri 07 Eylül 2018 Cuma gününe kadar sonuçlandıracak ve Türkiye 1., 2. ve 3.’üncüsünü belirleyecektir. Sonuçlar en geç 14 Eylül 2018 Cuma günü Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sayfasından duyurulacaktır. (http://www2.diyanet.gov.tr/DinHizmetleriGenelMudurlugu/Sayfalar/AnaSayfa.aspx) 9. ÖDÜLLER:

Yarışmalarda başarılı olan personele il müftülüklerince teşvik ödülleri verilebilir. Başkanlıkça Hutbe Yazma ve Şiir Yazma yarışmalarında dereceye girenlerden:

Birinciye 5.000 ₺

İkinciye 4.000 ₺

Üçüncüye 3.000 ₺

Ayrıca yarışmada il birincisi olan personele Başkanlığımızca teşvik ödülleri verilecektir.

10. DİĞER ŞARTLAR:

a) İlgili kurullarca yapılan değerlendirme sonuçları ve kararları bir tutanakla tespit edilerek özel dosyasında saklanır.

b) Yarışma sonuçları tutanakların seçici kurulda görevli bütün üyelerce imzalanmasından sonra ilan edilecektir.

c) Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderilen eserler, iade edilmeyecek ve Başkanlık bunları yayınlama hakkına sahip olacaktır. Eser sahiplerine verilen ödüller, telif hakkı yerine sayılacaktır. İl Seçici Kurulu değerlendirmeleri sonucunda birinci olan eserler dışındakiler bir yıl süreyle il müftülüğünde muhafaza edilecek, süre sonunda imha edilecektir.

ç) Yarışmalara katılan personel, bu şartname hükümlerini ve seçici kurul kararlarını kabul etmiş sayılır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kararları geçerlidir.

d) İl Seçici Kurullarında üye olarak görevlendirilenlerden kurumlarınca yolluk ve yevmiye ödenmeyenlere azami net 100-(Yüz) ₺ ile iaşe, ibate ve yol masrafları, Yüksek Seçici Kurullarda başkan ve üye olarak görevlendirilenlerden kurumlarınca yolluk ve yevmiye ödenmeyenlere azami net 150-(Yüzelli) ₺ ile iaşe, ibate ve yol masrafları, Türkiye Diyanet Vakfınca/Şubelerce karşılanır.@DiNiHABER.COM / HUTBE VE ŞİİR YAZMA YARIŞMALARIYLA İLGİLİ ŞARTNAME

Fikriyat / Dinihaber.com

Son Güncelleme: 28.02.2018 15:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.