Kuran Kursları Arası Temel Dini Bilgiler Yarışması

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Kurslarında Öğrenim Gören Öğrenciler İçin Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Düzenleyecek

Kuran Kursları Arası Temel Dini Bilgiler Yarışması

Diyanet İşleri Başkanlığı Kur'an Kurslarında Öğrenim Gören Öğrenciler İçin Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Güzel Okuma Yarışması Düzenleyecek

23 Şubat 2018 Cuma 11:00
Kuran Kursları Arası Temel Dini Bilgiler Yarışması
banner32

Ahmet Temiz / DiNiHABER.COM

Diyanet İşleri Başkanlığı Kuran Kurslarına katılımı artırmak için Kur'an Kurslarında okuyan öğrencileri itikat, ibadet, ahlak ve siyer gibi dini bilgileri öğrenmeye  teşvik etmek amacıyla 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur'an Kurslarında okuyan kız-erkek öğrenciler arasında "Temel Dini Bilgiler Yarışması" yapacak.

TEMEL DİNİ BİLGİLER YARIŞMASI İLE İLGİLİ ESASLAR

1) Yarışma; Başkanlığımıza bağlı Kur’an kurslarında (D grubu dahil) kayıtlı erkek ve kız öğrenciler arasında ayrı ayrı yapılacaktır.

2) Yarışmaya 2017-2018 eğitim-öğretim yılında erkek ve kız Kur’an kurslarında (EHYS) kaydı bulunan ve isteyen tüm öğrenciler katılabilecektir.

3) Dini Yüksek Öğrenim lisans veya ön lisans bölümünde kaydı bulunan/kayıt donduran veya mezun olanlar yarışmaya katılamayacaklardır.

4) Öğrenciler Temel Dini Bilgiler Yarışması ile Kur’an-ı Kerimi Yüzünden Güzel Okuma Yarışmasının her ikisine birden katılabilecektir

5) Yarışma soruları;

a-“Dinim İslam ” Temel Dini Bilgiler kitabı,

b- Hz. Muhammet ve Evrensel Mesajı Kitabı, Başkanlık yayınları

c- Tecvid Kuralları,

d- Namaz Duaları; Sübhaneke, Tahiyyat, Salli-Barik, Rabbena AtinaRabbenağfirli ve Kunut Duaları’ nın muhteva ve meali,

e- Namaz sureleri; Duha-Nas (Nas Sûresi dahil) arasında bulunan sûreler ile Yasin, Fetih, Mülk ve Nebe sûrelerinin muhteva ve mealinden seçilecektir.

6) Surelerin muhteva ve meali için Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarından olan “Kur’an-ı Kerim Meali” dikkate alınarak hazırlık yapılacaktır.

7) Erkek ve kız Kur’an kurslarında okuyan öğrenciler yarışmaya katılmak için Ek2/1’deki formu doldurarak kurs yöneticisine veya Kur’an Kursu öğreticisine teslim edeceklerdir.

8) İl/ilçe merkezlerinde bulunan erkek ve kız Kur’an kursları bünyelerinde oluşturulacak olan komisyonlar, 13 Nisan 2018 tarihine kadar kendi öğrencileri arasında sözlü veya yazılı/test usulünden her hangi birini veya ikisini de uygulayarak Kur’an kursu birincisini seçecektir.

9) Erkek ve kız Kur’an kursları birincilerinin seçimi için oluşturulan komisyonun başkanı ve üyeleri kurs öğreticilerinden oluşur, ihtiyaç olması halinde ilçedeki diğer Kur’an kursu öğreticilerinden de faydalanılabilir. Ancak komisyon oluşturulamadığı takdirde Kurs yöneticisi ve öğreticileri, kurs birincisini belirleyeceklerdir.

10)Kur’an kursu yöneticileri, kurs birincisinin bilgilerini, Ek-2/2 forma göre doldurup ilçe müftülüğüne teslim edeceklerdir.

11) İlçe müftülükleri bünyelerinde komisyonlar oluşturarak 25 Nisan 2018 tarihine kadar erkek ve kız Kur’an kursları birincileri arasından, sözlü veya yazılı/test usulünden her hangi birini veya ikisini de uygulayarak ilçe dinihaber.com birincilerinin seçimini yapacaklardır. 12) İlçe müftülükleri, ilçe birincisi olan kız ve erkek öğrencinin bilgilerini, Ek-2/3 forma göre doldurup il müftülüğüne teslim edecektir.

13) İl müftülüklerinde oluşturulacak ayrı bir komisyonca 14 Mayıs 2018 tarihine kadar erkek ve kız Kur’an kursları birincileri arasından sözlü veya yazılı/test usulünden her hangi birini veya ikisini de uygulayarak erkek ve kız il birincilerinin seçimi yapılacaktır.

14) İl/ilçe Müftülükleri dereceye giren öğrencilere mahallinde imkânlar çerçevesinde aşırıya kaçmadan değişik ödüller verebilecektir.

15) İl Müftülükleri tarafından final yarışmasında dereceye giren erkek ve kız ilk 3 öğrenciye ödül verilecektir. Finalde dereceye giren öğrencilerin puanlarının aynı olması durumunda; yaşı küçük olana, yaşın aynı olması durumunda ise eğitim düzeyi yüksek olan öğrenciye öncelik verilecektir.

16) İl birincisi seçilen erkek-kız öğrencilerin bilgilerinin yer aldığı Ek-2/4 form İl Müftülüklerimiz tarafından üst yazıyla Başkanlığımıza bildirilecektir.

17) Bu kriterler, il ve ilçe müftülüklerince Kur’an kursu yöneticilerine ve yarışmacılara önceden mutlaka duyurulacaktır.

“DİNİ BİLGİLER YARIŞMASI” TAKVİMİ


@DiNiHABER.COM / DİNİ BİLGİLER YARIŞMA TAKVİMİ

Fikriyat / Dinihaber.com

Son Güncelleme: 23.02.2018 19:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.