Dinihaberler.com olarak “Din Görevlilerinin hakları, sorumlulukları, yapacakları ve yapmayacakları…” gibi her tür konuda sizden gelen dönütleri (yorumları) noktasına kadar okuyup size daha faydalı olma adına ne yapmamız gerektiği konusunda özel bir gayret gösteriyoruz.

Gündeme getirmemizi istediğiniz her ne varsa konu ile ilgili uzmanlara danışarak size en doğru bilgiyi ulaştırma gayreti içindeyiz.


İmamların cami ve tuvalet temizliği yapıp yapmaması konusunu gündeme getirmemizle birlikte tüm din görevlilerinin dinihaberler.com’u takdir etmesinden duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isteriz.

Dinihaberler.com olarak takdir edilmekle birlikte bazı din görevlilerince “cami ve tuvalet temizliğinin imam ve müezzince yapılması” gerektiğine dair kanaat sahibi olduklarını yapılan yorumlarda üzülerek gördük.  

Cami ve tuvalet temizliğini görev görenler kendilerince, “caminin ibadethane olduğu ve burayı temizlemenin sevap olacağı kanaatiyle şeyhlerden örnek getirip nefis terbiyesi” gibi bir yaklaşımla temizlenmesi gerektiğini savunurken;

Bir kısım din görevlileri ise milletin, “Din görevlilerinin aldığı para karşılığında bir iş yapmadığı, en azından cami ve tuvaletleri temizlemesi gerektiği eleştirilerini boşa çıkarma adına temizlik yapılmasını kendisine görev biliyor” iken

“İşsiz olanların yanında kendi maaşlarını göz önüne getirip hamdin bir ifadesi olarak cami ve tuvaletleri temizlemeleri gerektiği” kanaatini belirten din görevlileri hayli fazla...

Öncelikle belirtmek gerekir ki din görevlisi demek Peygamber varisi demektir. Peygamber varisi olan kimse;

Toplumun gözünde liderdir.
Cemaatin önünde önderdir.
Danışılacak kişi olarak bulunduğu her ortamda alimdir.

Bu vasıfları üzerinde birleştirmeyen ya da bunun farkında olmayan bir kimse kendisini tuvalet veya cami temizlikçisi olarak bulabilir.
Bir kimse öğrenci veya mürit iken adı nefis tezkiyesi veya görev olarak bulunduğu ortamı ve tuvaletini temizleyebilir. Lakin kimse tarihte falan şeyh, dede, pir veya peygamberin tuvalet temizlediği örneğini getirerek kendini ve milleti kandırmasın.

Çünkü böyle tek bir örnek yok…
“Temizlense ne olur. Ne var bunda” denilebilir.

Cemaatin imam ve müezzinin kendi pisliklerini temizlemesini seyrettiği bir yerde bu durumdan rahatsız olmayan müftü ve amirlerinin olduğu yerde çok şey var demektir.Bunu diyenlere önerimiz bir şoför, müdür, öğretmen, bankacı, maliyeci, doktor, hemşire kadar onur sahibi olmalarıdır.
Bu işi küçümseme ya da temizlik yapanı küçük görmekle alakalı bir olay değildir eleştirimiz.

Türkiye Cumhuriyetinde imam ve müezzinlerden başka kimseye kendi kurumunu temizleme görevinin verilmemesi ve cemaatçe de beklenmemesi zillet olarak bu kuruma yeter de artar bile.

Hem de hiçbir kurum çalışanının alim, önder, lider ve peygamber varisi olma özelliği yokken.

Bir sorun vardır veya cemaate eşlik etme anlamında temizliğin bir ucundan tutarak örnek olmak başka cemaat otururken imam ve müezzinin temizlik yapması başkadır.
Aldığı para karşılığında bir iş yapmadığı en azından cami ve tuvaletini imam ve müezzinin temizlemesi gerektiği düşüncesiyle eleştiren cemaatin ağzına bakan ile fakire fukaraya bakıp haline şükrederek kendini temizlikçi gören din görevlilerine gelince;

Devlet sathında kimin en iş yapması gerektiğine işveren yani devlet karar verir. Cemaat değil…

Devlet kadrosunda çalışan memurlar arasındaki ücret farklılığı mezun olunan okul, işin yoğunluğu ve yapılan işin önem sırasına göre değişebilir.

Devlet memuru yaptığı işin ağırlığına veya hafifliğine göre maaş almaz. Serbest piyasada çalışan işçilere göre devlet memurunun başka bir iş yapma imkanı olmadığı ve yasak olması yönüyle devlet adına geçirdiği zamanın karşılığında ücret alır.

Bu nedenle devlet memurunun yaptığı hafif iş karşılığında yüksek ücret alıp; serbest piyasada ağır bir işte çalışıp az kazanan bir kimse arasında kıyas yapmak mantıksızdır.

İş yoğunluğuna göre ücret ödemesi yapılacaksa devlet memurunun da asgari olarak ailesinin sosyal ihtiyaçlarını karşılaması için ek iş yapmasının önünün açılması gerekir.

Bu açıklamalardan sonra kendisini bir şey yapmayan insan olarak değerlendiren ve haksız da olsa bu noktada cemaatten eleştiri alan din görevlisinin kendisini gözden geçirmesi gerekir.

Kendisini beş vakit namaz kıldırmak ve hafta da bir hutbe vermekle görev alanını belirleyen din görevlisinin “Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliği”nde kendisine biçtiği görev, yüzlerce görevden sadece biridir.

Kendisini boş ve bir şey yapmayan bir kimse olarak addeden din görevlisi görevinin şuurunda ise beynini patlatırcasına alanına hakim kaynakları okumakla zaman geçirmesi gerektiğini bildiği gibi Peygamberin varisi olması yönüyle bırakın eve uğramayı beş vakit namaza bile zor vakit bulacağı bir gerçektir.
Hele hele İslam’ın toplumdan soyutlandığı, Müslümanların dahi dünyevileştiği bir ortamda bir din görevlisinin kendisini hiçbir iş yapmıyor olarak telakki etmesi büyük bir vebal ve meslek adına yüz karası bir durumdur.

Zaten görevinin hakkını veren din görevlisine cemaatin temizlik işini vermesi görülmediği gibi böyle bir saygısızlığı yapan cemaate din görevlisi bilgi ve becerisini kullanarak onlara temizlik işini bir şekilde yaptırtır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hafız 2016-04-19 22:34:41

Hay ağzına sağlık bir köyde beraber bir öğretmen le görev yaptık 5-10 talebesi var 2 tane işkurlu elemanı var sobası nı yakıyor çayını demliyor öğretmen 8-5 servisle gidip geliyor bizde köyde sobayı hoca yakacak günde 5vakit camiyi temizle üstüne bir de tuvalet temizle milletin önüne geç namaz kıldır

Avatar
Efe 2016-04-19 22:44:00

bilhassa köylerde görev yapan imamlar bu konuda çok mağdur durumdadır. cemaat temizlikçi gözüyle görür, müftü para toplama memuru gibi görür. i̇l müftülerinin ise hiç haberi yoktur. müftüler bu konuda muhtarlarla toplantı yapmalı ve temizliği cemaatin yapmasını sağlamalıdır. başkanlık ise görev tanımından temizlik maddesini çıkarmalı yada maddenin cemaat tarafından yapılması gerektiğine açıklık getirmelidir.
tuvalet temizleyen bir imamın ne kadar saygın olduğunu kendimden biliyorum. maalesef kendi görev alanını temizlemekle yükümlü tutulan bir tek memur imamlardır.

Avatar
hakiki imam 2016-04-19 21:31:13

arada bazı ahlaksız dernek başkanları ile kendini bilmez imamları görüyorum. peygamberimiz kuru ekmek yiyen kadının oğluyum demişte imamlar temizlikten mi çekinmeliymiş. aşşağılık adam, peygamber onu dedi diye sahabenin tuvaletini temizlemedi ya. yada sahabe peygamber öyle dedi diye peygamberimize tuvalet temizletecek kadar adileşmedi. bu yapıyı değiştireceğiz arkadaşlar. dik durun. bu ay toplantılarda müftülere bunu dile getirecek ve dernek başkan ve muhtarlarıyal bu konu konuşulacak...

Avatar
seyd 2016-04-20 06:36:07

Öncelikle böyle bi konuyu gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederiz. sorunlarimizin farkinda olunması bizleri bi nabze rahatlatiyo.cami içi temizliği çok sorun olmasada bu tuvalet konusu gerçekten ciddi.o yikamasi gerekli diyenlere sesleniyorum kardeşim günlük yüz kişinin girdiği yeri hiç bi memur temizlemezken imamlik gorevi bu kadar alçak bi gorevmi.sonra halkin gozunde bi temizlikci olarak gorulen imama pisligimizi temizlemezse bu hocayı dovmek lazm diyen bi cemaatle karsilastinmi hic.ilgililer lütfen bu konuyu il ilce muftuluklerine bildirsin.bu konularin muftuler tarfindan vaaz yoluyla halka duyurulması lazm.

Avatar
M.k 2016-04-20 01:20:27

Yıllardır wc temizlerim. O koymuyor da müftünün arada tesadüfen pis olduğu zamana denk gelince bi tuz ruhu alacak paranda mı yok? Gel ben vereyim gibi laflar koyuyor. Hele başka camide 10 gündür görevdeyim. Beyefendi gelmiş imama demiş ki; müezzinine neden yatırmıyorsun? O Da demiyor ki müezzin 10 gündür falanca camide. Bu ve benzeri konularda müftülere hakkımı helal etmiyorum. Bugünlerde de geçici görev yerinde wc problemi yaşıyorum. Temizlenecek gibi değil. Yeniden tadilat yaptırıyorum. Halbuki wc camiden çok parka hizmet veriyor. Yetki de görev de büyükşehirlerin. Arasa amir olarak büyükşehir halledecek mecburen.Ben bıktım bu işlerden. Sonumuz hayrola...

Avatar
Adem 2016-04-19 22:44:25

Güzel bi yazı olmuş,kaleminize sağlık.

Avatar
betul er 2016-04-19 20:06:27

pislikten geçilmiyorki camilerimizin tuvaletleri.bilmiyorum sadece bayanların ki mi öyle ama ben kızımı asla sokamıyorum . bugünde midesi kalktı geri çıktık. çalışan görevli işini yapmıyor hacalarımızın teftiş yapması lazım. bir su akıtmakla temizlik olmuyor. türkiyede en pis tuvaletler malesef camilerimizki.hemde 1 tl ücreti de var.

Avatar
veli 2016-04-19 20:57:57

Peygamber ben siz gibi kuru ekmek yiyen kadının oğluyum diyor ve sahabesine kendi eliyle su dağıtıyor. Günümüzde ise onun yerinin halifesi olduğunu söyleyen hocalar ise halk bize hizmet etsin diyor. Yok tuvalet temizlememesi lazımmış. Caminin ve müştemilatının temizliğinden hoca sorumlu yapması gerekir