Hayvan mı, insan mı?

En baştan şuna vurgu yapayım:  Ben merhametli biriyim, inancım bana ‘merhametli’ olmayı telkin eder.  Bu yazı boyunca bu ilk cümlemi aklınızda tutarsanız hayvan düşmanı olmadığımı anlayarak bana hak verirsiniz.

Geçen gün tamamı ile gıda ürünleri satan büyük bir markette, yirmili yaşlarda bir kızcağızın neredeyse boyu kadar tüylü bir köpeği kucaklayıp açıktan satılan meyve sebze reyonlarının arasında dolaştığını gördüm, hemen görevlileri uyardım. “Köpeğin kılları dökülebilir, tuvalet eğitimi almış olsa dahi mikrop yayabilir” aldığım tepkiye inanamazsınız, sanki köpek değil dünyanın en mübarek hayvanı(!)  Bir dakika baylar bayanlar bir dakika! Önceliğimiz “insan” olmalı değil mi?

Evet, birileri kitle iletişim araçları ile kitleleri çukur bir dünyaya doğru kanalize ediyor. Son günlerde hayvanlara uygulanan vahşet haberleri toplumu geriyor. Bir köpeğin ayakları kesilmiş okuduğum habere göre kepçe operatörü köpeği görmemiş yanlışlıkla ayakları kesilmiş. Tabii ki vicdan taşıyan hiç kimse bunu normal karşılamaz, içinde bir şeyler kopar. Vicdan melekeleri galeyana gelir.  Ama hayvandır işte, “Bunu yapan şahsı elime verseler kafasını ezerek öldürürüm” diyenleri işitince şaşırdım, hayvana merhametten dolayı insanı sakatlamak nasıl bir adalettir?  Bu vahşete kızanların insana uygulamayı düşündüğü linç senaryolarına müşahit olunca insanın duyguları karışıyor, köpeğe duyulan merhametten dolayı bir insanı döverek öldürmeyi hayal etme(!) Halk derin bir bilinmeze çekilmeye çalışılıyor, sinir uçları kaşınıyor…

Elbette ki hayvanların hayatı kutsal…

Ya insan?

İnsan mı kutsaldır hayvan mı? Hayvanlar insanlardan kutsal ise hayvanlar neden kobay olarak kullanılıyor? İnanç skalasında insanlar hayvanlardan alt kademede mi?

Ülkemde dünyanın dört bir tarafında insanlar ölüyor, kadınlar evlerinde doğranıyor, çocuklar savaşlarda ölüyor, parçalanıyor… 

Çocuklar, sokaklarda insan görünümlü cani ruhların elinde heba oluyor. Ölen çocuklar, ölen kadınlar, ölen insanlar, ülkemde ayağı kesik bir köpek kadar tepki çekmiyor. Burada bir gariplik var, insanların merhamet ayarları ile oynanıyor kitle iletişim araçları artık sadece beyinleri değil duyguları, kalpleri algı yönetimi ile yönetiyor, sapkın ruhsuz bir alana doğru savuruyor. Evinde kesilip doğranan Suriyeli anne köpek kadar gündem olamıyor. Bütün bunlar iğrenç batının iğrenç algı yönetimi… “Müslümansan fakirliğe mahkumsun fakirsen hayvandan aşağısın ölmelisin!” Batı Müslüman çocukların ölümünü soyu tükenen hayvanlar kadar gündemine almıyor.

Peki,  mültecilere çelme takan vahşi zihniyet, neden hayvanları önemsiyor da insanları önemsemiyor? Neden hayvan hakları diye ortayı ayağa kaldıranlar insan evladı Suriyeli Arakanlı Iraklı Afganlı çocukları korumuyor, onlar için ayaklanmıyor, onların yardımına koşmuyor? Hepsinin cevabı şurada gizli “inanç skalası” evet evet bütün inançlarda bir kutsallık skalası var, bunu anlarsak batıyı,  kendimizi, neden bizler insanlara merhametli iken, vahşi batı acımasız sebebini anlarız.

İnsanlığı bombalarla yok etmeye çalışan batı zihniyeti neden hayvanlar konusunda dünyaya bir şeyleri dayatıyor? Ağaç, hayvan, insan, tanrı… Gelin bunlara batının batıl inançlarının yüklediği manayı buna mukabil İslam’ın yüklediği manayı bir gözden geçirelim.

İnsan mı kutsal hayvan mı?

İslam’da neden insan daha kutsal? Daha değerli?

Greanpeaceler çevre için neden kendilerini tehlikeye atarlar? Neden onları ağaç dikerken göremeyiz?

 İslam çevreye tabiata önem vermez mi? tabiat mı insan için yaratıldı insan mı tabiat için? Evet bütün bunların cevabı yine inanç skalasında gizli…

Nedir inanç skalası?

Efendim islam’da evvela mutlak kutsal olan her şeyi yaratan “Allah” vardır, hatta insan dahi ona kulluk etmek onu tanımak için yaratılmıştır. En kutsal odur, her şey onun içindir. Sonra islam’da Allahtan sonra “insan” kutsaldır. Hayvanlar kainat bitkiler tabiat insanlar için yaratılmıştır. Sonra “hayvan” kutsaldır, bazı hayvanları, balıkları, koyunları, kuzuları, tavukları insanlar yiyebilir ata binebilir yani bütün hayvanlar insanlar içindir, sonra bitkiler kutsaldır yaşam hakkı keyfi yok edilemez ama seçme sansınız olsa bir bitki için insan feda edilemez, bir hayvan için bir insan feda edilemez. Ama dikkat buyurun!  Yaşam hakkı söz konusu olduğunda insan hayvandan öndedir lakin hiçbir insan keyfi olarak bir canlıya zarar veremez vermemelidir. Yani kutsal olma  sıralaması şudur:

1-ALLAH

2-İNSAN

3-HAYVAN

4-BİTKİ

5-KAİNAT (DAĞLAR TAŞLAR)

Halbuki başka inanç sistemlerinde bu skala alt üst edilmiş durumdadır, mesela: zerdüştlükte bu skala farklıdır, ALLAH yoktur, kainat daha kutsaldır , zerdüştlükte ateş kutsal,  Hinduizm’de “inek” kutsal insanlar inekler içindir.

Pekii… Modern batıda bu skala nasıldır? Batı, “pagan” kökenli dinlerden kaynaklanan inanç sisteminden çok beslenir. Sonra uydurma izmler üretir, değerler algısı tamamı ile karmakarışıktır.

Bazen insan en üst skaladadır, yani tanrı yoktur, hümanizm akımı böyle doğmuştur yaratıcıyı ya yok sayar ya da insana hizmet için var sayar, “her şey insan için” der bu uğurda insanın canının her istediğini yapması gerektiğini öne sürer, insan dünyadaki tek önemli varlıktır, terbiye edilmemeli sadece istediği şekilde yaşamlıdır” der ki bu tam bir çıkmaz sokaktır, çünkü sınırsız özgürlük diğer insanın sınırlarını çiğnemeye sebep olur, o zaman güçlü zayıfı ezer paradoksu ortaya çıkar.

Birde hayvanları insanlardan üstün gören inanç çeşitleri vardır ki bunlar tam bir akıldışı bir inanç sistemidir, kimine göre “öğretidir” Hayvan hakları diyerek insan haklarını çiğnerler, çünkü batı pagan inanç sistemine göre düşünür, pagan dinleri tabiat menşeili objelere tapar, bazen hayvanlar için insanlar kurban edilebilir, bazı putlar için insan kesilip kanı mabede sürülebilir, bazı tapınaklar için kızlar kesilip kanı idollerine sunulur. Hele hele kendi ırk kendi inancından olmayan insanlar, ölmek için ya da kendilerine hizmet için yaratılmışlardır, o insanların bir solucan kadar bu inanç sisteminde kıymeti yoktur, bazı sapkın dinlerin sapkın ekollerinin ritüellerini anlatmak yazımı artı on sekiz(+18) yapabilir. İnsanları kurban etme, Kan içme, kurbanın organlarını saklama vs.

Halbuki İslam, insana insanca değer verir, hayvana bütün canlılara değer verir korur… Hadisi şerfiler ayetler toplumu huzura güvene gark edecek nasihatler verir, insanın hayatnı kutsal saydığı gibi bir bitkiyi bir hayvanı da düşünür. Bitkilere, bütün canlılara, tüm kainata yararlı olmayı telkın eder, mesela: Rasulallah (SAV) şöyle buyurur: “kıyamet kopacak olsa elinizde bir fidan varsa onu dikin” yine iki cihan peygamberi elbisesinin eteğinde uyuya kalan bir kediyi uyandırmamak için elbisesinin eteğini kesmiştir. Yine yavrulayan anne köpeği rahatsız etmemek için koskoca ordunun güzergahını değiştirmiştir. Devesine fazla yük yükleyeni uyarmıştır.  Bunun yanında insanlığa hizmet için bir hayvanın deney olarak kullanılmasını caiz görmüştür. Yani islami olan insani olandır fıtrata hayata uygun olandır.

Benim dinim İSLAM hep merhameti telkın etmiştir, hep insani olanı öğretmiştir, tüm canlıların selahiyeti için haklı tavsiyelerde bulunmuştur. Bütün doktrinler, bütün hizipler, bütün ideolojiler, bütün sapkın inançlar yere batacaktır; en kamil, en insani, en huzurlu, en mantıklı en son olan din “islam” bakii kalacak, dünyaya şamil olacak, insanlar topyekün ona koşacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
pirifani 2018-08-04 22:30:53

sayin yazar yazinizdaki kavramlari yer degistirterek yazin ve okuyun. mesela zerdustlukte ates kutsal hinduizmde inek kutsal insanlar inek icindir denilmis. bir baskasi dese ki islamda hacer-ul esved kutsal insanlar taslar icindir. ikinci bir elestiri son paragrafiniza olacak.benim dinim islam ifadesi problemli Allahin dini olsa daha dogru olur. aliskanlik olmus bizim dinimiz bizim peygamberimiz bizim kitabimiz bence Allahin dini,kitabi ve peygamberi denilmelidir. islamin baki kalacagi dogru olabilir ancak insanlarin topyekun islama kosacagi problemli bir ifade. bir gelecekle ilgili gayb alanina girer.iki kiyamet kufur azginlasmasi irtibati yonunde hakim bir inanis ve dusunce var. insanlara yapilan zulmun kendilerince bir izahi olabilir ama hayvanlara yapilan zulmu nasil savunurlar?