Tasavvuf Batıl Dini'ne mensup Vatikan'ın Veliler Ordusu şeyhlerinin İsmi Azam sırrına erdiği, ismi azam ile manevi destek bulup hakikat bilgisine sahip olduğu gibi zırvalıkların hiçbir dini dayanağı yoktur.

İsmi azam türü saçma rivayetler yazdığı eserlerin muhteviyatı çoğunlukla bidat ve hurafeleri ile meşhur Suyuti'ye dayanır.

Allah'ın tüm isimleri güzeldir, yücedir, azimdir, azizdir, hakimdir... azamdır. Her ne derseniz deyin en güzel isimlerin Allah'a ait olduğuna dair ayet bu gerçeği ifade eder.

Hakikat, Kur'an'dır. Kur'an'a en vakıf olan vakıf olduğu oranda hakikate dair malumat sahibi olur. Hakikate dair malumata sahip olmak bilgi sahibi olmak içindir. Kur'an hakkında malumat sahibi olmak makbul bir müslüman olmak için yeterli değildir.

İsmi Azam Allah'ın ismiyle yapılan duadan ziyade özel anlam yüklenen bir dua olduğuna dair bir müsvedde alimin açıklamaları...

Kur'an'ı okuyup anlamakla Kur'an hakkında bilgi sahibi olunur. Bilme noktasında bir Yahudi bir Hristiyanda Kur'an'ı okur, anlar bilgi sahibi olur lakin ona iman etmedikçe samimi olarak davranışa dönüştürmedikçe bu bilgi, onu iman sahibi kılmaz.

Kur'ani bilgiyi yaşantıya ihlas ile döken takva sahibi olur. Ki takva sahiplerini de Allah'ın bilebileceğini ayet ortaya koyduğuna göre ismi azam sırrına vakıfım deyip kendine özel bir yer edinen ve özel bir yere sahip olduğunu iddia eden kimse adı ve ardındaki koyun sürüsü ne kadar çok olursa olsun alim değildir, müslüman değildir. Olsa olsa bu tür iddialarda bulunanlar sarık, cübbe içinde koyverdiği sakal ile müslümanı aldatan papazlar olabilirler. 

Allah Resulü'nden bize intikal eden gelenekte dua, içten samimi olarak Allah'a her konuda, her an ve her yerde yalvarmadır. Dua bir ibadettir. Allah'a bir yöneliştir. Dua içeriği ve yapma şekli diye bir format yoktur. Dua gibi tövbelerinde bir içerik ve formatı yoktur. Dua da, tövbe de kişi ile Allah arasında özel bir iletişim biçimidir. Kimsenin duaya ve tövbeye dahli yoktur ve olamaz da.

Kur'an'da peygamberlerin yaptığı dualar bize en güzel örnektir. 

İsmi azam ile ilgili rivayetlerin tamamı uydurmadır.  Allah Resulü ve sahabenin hayatında böyle saçmalıklar yoktur.

Bu kadar basit bir konuyu dahi bilmekten yoksun olan bir insan elbette alim olamaz. Hele bu ve her konuda onlarca yalanı ortaya çıkan bu insanlara alim denilip saygı duyulması bunların peşinden gidenlerin bilgisizliğini gösterdiği gibi Allah korusun hakkı görmemekte yaptığı inat kalbinin mühürlendiğinin de bir delilidir. 

Rivayetlerde GÜYA ismi azam ile dua edenin duasının kabul edileceği ve çevrilmeyeceği belirtilir. İslam aleminin içinde bulunduğu çalkantılı süreçte bu duaların milyarlarca yapıldığı ve Müslümanların batı dünyası karşısındaki harap ve bitap hali göz önüne alındığında bu duaların hiçbir faydasının olmadığı anlaşılmaktadır. 

İsmi azam ile yapılan her dua makbul olacaksa bu gün bu duaya en çok ihtiyacı olanlar Suriye, Myanmar ve Doğu Türkistanlı müslümanlardır. Gidelim bu duayı öğretelim. Bakalım kaçının durumunda iyileşme noktasında bir değişiklik olacak. 

İsmi azam ile yapılan ya da ismi azam denilip üretilen dualarla CHP'liler dua etsin ve iktidar olsun..

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ismi azam duası ile 2023'te seçimleri garantilesin.

FETÖ'den atılanlar ismi azam duası yapsın ve darbelerinde başarılı olsun. Devlete hakim olsun.

Devlet de ismi azam duası yapsın ve FETÖ ile PKK'dan kurtulsun.

Madem bu dua o kadar etkili imiş LGBT'ciler yapsınlar bu duayı ve kendilerine yapılan tüm yasaklardan kurtulsun ve daha çok para kazanacakları paralı erkekleri, kadınlar lezbiyenleri bulsun. 

Madem bu dua bu kadar etkilide tarikatçılar neden fakir ve sefil bir hayata adaylar. Tasavvuf/tarikat şeyhleri neden garip gurabanın elinden gelecek 3-5 kuruşa tenezzül edip ayakta dururlar. Yapsınlar bu duayı dünyanın hakimi olsunlar. 

Bu duayı tavsiye eden Vatikan'ın şeyhleri neden gizli saklı tarikatlarında yaşarlar ki. Okusunlar bu duayı tekke ve zaviyeler kanunu kaldırılsın. 

Atatürk'ü Koruma Kanunu'ndan milletin canı yanmakta. Pek duası makbul şeyhül şeytanlar ismi azam duasını yapsınlar da millet bu illetten kurtulsun. Hani milletin günahı var. Dua etmeyi bilmiyor... Şu böyük tarikat yuvalarının şeyh/gavs/kutup/mehdi isimli sahtekarları madem bu dua ile her tür derda deva buluyorlar ve tavsiye ediyorlar; yapsınlar ismi azam duasını memlekette tüm sorunlar çözülsün. 

Hem şu S400'lere neden o kadar verdik ki... Bizim sahtekar şeyhlere bu paranın milyonda birini versek iktidarın sadık köpekleri olmaya hepsi aday... Ver parayı bu sahterkarlara sabah akşam ismi azam duası etsinler. Sınırlarımız ve sokaklarımız sükunet içinde olsun. Devlet hiçbir güvenlik masrafına da girmesin... 

Allah aklını kullanmayanlar üzerinde pislikler yağdıracağını (Yunus Suresi, 100. ayet) söyler. Haçlı batı olsun Komünist Çin olsun aklını kullanıp dünyaya hükmederken bizim tasavvuf batıl dininin veliler ordusu milleti boş boş dua ve zikirlerle oyalayıp aklını kullanmaktan alı koymak için cansiperane çalışmaktadırlar.

Şundan emin olunuz ki alim postuna bürünmüş her kim ismi azam duasını övüyorsa eğer ki bunu cahilliğinden yapmıyorsa adı ahmet, mehmet, kerem, ihsan, mahmut'da olsa o müslümanları saptıran bir saptırıcı, gizli bir papazdır. 

Çünkü Kur'an ve sünneti seniyyeye hakim olan bir Müslüman zaten böyle saçmalıkların olmayacağını bilir. 

İşte Türkiye Diyane Vakfı İslam Ansiklopedisinden "İsmi Azam" başlıklı yazı:

Kur’ân-ı Kerîm’de ism kelimesi yirmi âyette Allah’a nisbet edilmekle birlikte a‘zam sıfatıyla bir niteleme yer almamaktadır (bk. M. F. Abdülbâkī, el-Muʿcem, “ism” md.). Bir âyette rabbin isminin yüce olup hayırlara vesile teşkil ettiği ifade edilmiş (er-Rahmân 55/78), iki âyette “ism-rabbik” terkibine “azîm” sıfatı (el-Vâkıa 56/96; el-Hâkka 69/52), bir âyette de aynı terkibe “a‘lâ” nitelemesi eklenmiştir (el-A‘lâ 87/1). Ancak bu âyetlerin üçü de rabbin isminin tenzih edilmesini emretmektedir. 

İsmi azam ile ilgili olarak Büreyde ve Enes b. Mâlik yoluyla gelen rivayet şu şekildedir: “Bu duayı yapan Allah’ın ism-i a‘zamı ile dilekte bulunmuş olur. Allah, ism-i a‘zamı anılarak kendisinden talepte bulunulduğunda talebi yerine getirir, ism-i a‘zamla dua edildiğinde duayı kabul eder” (Müsned, III, 120, 158, 245, 265; V, 350, 360; İbn Mâce, “Duʿâʾ”, 9).


İbn Hacer ve Süyûtî, ism-i a‘zamın neden ibaret olabileceği konusunda ileri sürülen görüşleri benzer bir şekilde sıralamışlardır (Fetḥu’l-bârî, XII, 526-527; el-Ḥâvî li’l-fetâvâ, II, 136-139). Bu tür listelerde kaydedilen metinlerin bir kısmı yukarıda sözü edilen hadislere dayanmakta, bir kısmı da şahsî tahminlerle belirlenmektedir. Süyûtî’nin listesinde on altıya kadar çıkan bu metinlerin başında Allah ismi (veya O’na râci “hüve[hû]” zamiri) gelmektedir. 


İsm-i a‘zam hakkında nakledilen rivayetlerle ileri sürülen fikirlerin incelenmesinden anlaşılacağı üzere böyle bir ismin mevcudiyeti kesin olarak sabit değildir. Ṣaḥîḥ-i Müslim’de yer alan (“Ṣalâtü’l-müsâfirîn”, 258) ve aslında ism-i a‘zam adını içermeyen Übey b. Kâ‘b rivayetinin dışında konuyla ilgili olarak Ṣaḥîḥayn’de herhangi bir nakle rastlanmamıştır. Diğer bazı hadis kaynaklarında yer alan rivayetler isnad açısından pek sağlam görülmemiş ve bu sebeple naslarda geçmeyen bazı ism-i a‘zam metinlerinin tesbiti cihetine gidilmiştir.

İsm-i a‘zamla ilgili olarak rivayet edilen hadisler ve bu konuda ciddi âlimler tarafından ileri sürülen fikirler bu isim aracılığıyla duaların kabul edilmesi hedefine yöneliktir. Dua ruhun yücelişi ve kulun Allah’ı kendisine yakın hissedişinden ibaret olduğu (el-Bakara 2/186), ayrıca ibadetin özünü teşkil ettiğine göre (Tirmizî, “Duʿâʾ”, 1) ism-i a‘zamla maddî sonuçların değil mânevî kazançların elde edilebileceği açıktır. Bu sebeple mevcudiyeti kesin olmayan, eğer varsa hangi isimden veya isimler grubundan oluştuğu bilinmeyen ism-i a‘zamı Hurûfîlik alanına çekip ondan maddî sonuçlar beklemek din, bilim ve akılla uzlaştırılması mümkün olmayan bir davranıştır. Bu tür telakkiler arasında ism-i a‘zamın hastalıklara şifa olduğu, büyüyü bozduğu, iki kişi arasında sevgi veya nefretin doğmasını sağladığı, seyir halinde olan gemiyi durdurduğu vb. iddialar zikredilebilir (Ahmed b. Ali el-Bûnî, s. 86-89; Muhammed el-Garavî, s. 58-59).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safa 2019-11-16 14:43:33

bu yazıya hiçbir ilaveye gerek yok. anlayana bu kadarı bile fazla anlamayana islam ansiklobedisi bile yetmez. kanayan o kadar yaramız varki. teker teker bunları sıralayı çürütmek en güzel yol bence.

Misafir Avatar
Safa 2019-11-18 10:52:17 @Safa

bu şahsın islamoğlunun eski talebesi olduğuna bende asla ihtimal vermiyorum. lakin onun aleyhinde konuşurken güya doğru olduğunu ispat için yalan söylüyor. yoksa islamoğlu bunlar gibi sapık hurafelere inananlara fırsat verir mi. bunların sahtekarlıklarını islamoğlu ve onun gibi hocalarımız ispat ediyorlar. Allah sayılarını artırsın.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
safa'ya 2019-11-17 16:27:34 @Safa

safacığım bu ibneler aynı cemaat içinde yetişir. önce kitap okurlar evde. sonra çenesi iyi olan ve en yalaka olana ev imamlığı verirler. sonra bu kendini zamanla alim görüp başlar böyle müsveddelik yapmaya. islamoğlunun önüne çökmesi mümkün değilken iftira atmasan diyorum. islamoğlunu dinleyen biri mümkün değil böyle saçmalıklar yapsın konuşsun

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
Safa 2019-11-17 15:59:06 @Safa

dakka bir gol bir. ahirette dua kabul edilirmiş öyle mi. diyorki şifayı bu dünyada istersiniz falan diye kıvırıyor. elbet şifa dünyada istenir ahirette hastalık mı var. bu şahıs güya islamoğlunun eski talebesiymiş. hidayete erip ondan kopmuş. bence sapıklığa ermiş hurafeye bağlanmış boş laflar

Beğenmedim! (0)
Avatar
köy muhtarı 2019-11-16 13:58:23

diyanetin kuran yolu tefsirinde âl i imran süresinin tefsirinin başlangıcında faziletinden bahseder ve şöyle der:hz peygamber sav “ism-i a‘zam”ın Bakara sûresinin 163. âyeti ile Âl-i İmrân’ın başında bulunduğunu belirtmiştir (Tirmizî, “Daavât”, 64; Ebû Dâvûd, “Salât”, 352).
ADMİNİN YORUMU: İSMİ AZAM ALLAHIN İSİMLERİDİR. BURADANHAREKETLE BİR DUA YOK. BÖYLE HER DERDA DEVA BİR DUA YOK. HALA ANLAMADIN MI. YAZIYI BİZAHMET GÖZÜNLE OKU. İNTERNETTE BİR ARAMA YAP BU İSİMLE VE BAK VİDEOLARDAKİ NURCU VE TARİKATÇILARIN BUNU NASIL YÜCELTTİĞİNİ GÖR. HADİSLER ZATEN ZANN İFADE EDER. HADİSLERLE YOL ALIRSAN DAHA ÇOK YOL ALIRSIN. HADİS VARSA SEN DE DE AKIL VAR. ORADA YIĞINLA ÖRNEK VERDİK. ŞİMDİ BU DUAYI YAPAN HADİSE GÖRE DUASI KABUL OLUYOR DEĞİL Mİ. VE BU DUAYI YAPANLARIN DA DUASI KABUL OLMAMIŞ OLDUĞUNA GÖRE PEYGAMBERİMİZ YALANCI MI OLUYOR SANA GÖRE.

Misafir Avatar
köy muhtarı 2019-11-16 17:17:09 @köy muhtarı

bütün dualar Allah katında müstecabtır zaten. dua edin cevap vereyim diyor Allah teala.lakin Allah tüm duaları aynen kabul etmesi hikmetine zıddır. zaten dualarda asıl maksat da diğer ibadetler gibi Allahın rızasıdır neticesi uhrevidir. dünyay ait neticeler sadece müşevviktir. insanı daha fazla dua etmeye teşvik eder. burda asıl izlemeniz gereken konu dua nedir bizim duaya bakışımız nasıl olmalıdır konusu olmalıymış
ADMİNİN YORUMU: BAK BAKALIM HERKES SENİN KADAR SAF NİYETLİ Mİ? İZLE BAKALIM https://www.youtube.com/watch?v=X_XwARBt6FU ///// https://www.youtube.com/watch?v=B9KmlhMlafU

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
nalan demir 2019-11-16 17:10:55 @köy muhtarı

süper bir yazı olmuş. tek kelime ile muhteşem

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
kkö fadime 2019-11-16 16:42:15 @köy muhtarı

allah sizden razı olsun. bunu nasıl anlatırıım diyordum kursta. ne desen suratımıza bakıp hadis inkarcısı yapıp çıkıyorlardı. bu yazı yeterli

Beğenmedim! (0)
Avatar
imam 2019-11-16 17:22:09

işlediğiniz konu yanlış asıl işlemeniz gereken konu şu olmalı dua nedir ve islamın duaya bakışı nedir. eğer sizler duanın islama bakışını bilseydiniz bu kadar kendinizi zorlamazdınız çünkü dua da namaz gibi bir ibadettir ve neticesi uhrevidir. nasıl ki ibadetin sebebi Allahın emridir neticesi ise Allahın rızası olmalıdır aynen öyle de duanın da neticesi uhrevidir dünyaya ait neticeler verilse bu müşevviktir. bu konuyu sizinle tartışalım sizin baya bilgi eksikliğiniz var
ADMİNİN YORUMU: SENİN BU DEDİKLERİN YAZININ İÇİNDE VAR. YAZIYI GÖZÜNLE OKU. DUA KİTABINI YAZACAK ANLATACAK KAADR BİLGİN OLSAYDI BU YAZIYA ANCAK TEŞEKKÜR EDERDİN.

Avatar
Bereketzade 2019-11-16 15:31:00

Elma ile lahanayı karıştırmışsınız bu karşımdan bir cacık olmaz. Uydurma tarikatlara sahte şeylere olan kininiz sizi yanıltmasın haber sitesi.. biraz uhulet ve suhulet lütfen
ADMİNİN YORUMU: ALLAH ALLAH.. GERÇEĞİ KİMMİŞ BİR SÖYLESEN DE BİLSEK...

Misafir Avatar
Bereketzade 2019-11-16 20:46:32

Sn. Admin esmaül hüsna ile tarikat ve şeyhler aynı kefeye konmaz.. yazıyı bu yüzden eleştirdim. tarikat yada cemaatleri savunmak için değil topunun canı cehenneme yazı insafla bağdaşmıyor.Duayı kabul edecek bizatihi Rabbülalemindir başka şekilde yapılan dualar garanti kapsamındamıki ismiazam ile yapılanları yerin dibine sokmuşsunuz. Herkes nasıl isterse öyle dua etsin yaradanına....
ADMİNİN YORUMU: AYNI NOKTADA BULUŞMAMIZA SEVİNDİM. SANIRIM DİN BEZİRGANLARINDAN HABERİNİZ YOK. BAKIN BAKALIM İSMİ AZAM ÜZERİNDEN KİM NASIL DİNİ VE MİLLETİN DUYGULARINI DEJENERE EDİYOR. SİZE SADECE İKİ ÖRNEK. https://www.youtube.com/watch?v=X_XwARBt6FU ///// https://www.youtube.com/watch?v=B9KmlhMlafU

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
pirifani 2019-11-16 16:22:34 @Bereketzade

bereketzade tarikatin seyhin sahtesi olmaz.hepsi hakiki sapiktir.siz bakamyin herbirinin digerlerine onlar sapik biz degiliz demelerine hepsi birdir.hakiki tasavvuf hakiki sapikliktir hakiki tartikat hakiki sapikliktir hakiki seyh hakiki sapiktir.istisnasi yoktur.tasavvuf sonradan ortaya cikmis ciktigi ve yayildigi cografya ve zamanin dini ve fikri akimlarindan etlikenerek duruma gore sekillenmistir.kuzey afrikadaki bir tarikatin turkiyedekinden farkli endonezyadaki bir tarikatin iraktakinen farkli olmasi size yetmiyor mi?

Beğenmedim! (0)
Avatar
Isim 2019-11-16 18:00:49

Bu site hangi yahudi seytan yavrularinin sitesi
ADMİNİN YORUMU: SANIRIM BU YORUMU YAZARKEN KESİNLİKLE AYNAYA BAKIYORDUN

Avatar
admine cevap 2019-11-17 00:00:17

admin amin der misin... şu duama yoksa yalancı olursun.... Allahım Allaha ve peygambere ve onun iman esaslarına inanmayip fitne peşinde koşana iftira atana hak yolu saptirana huzur verme.. dilini kopart kalbini karartan bu kimseye ölmeden ateşin azabını tattır.. yalanciya hizmet eden hak yolu taşlayan kimse ibret-i alem olarak taş et. amin... eğer davanda haklı isen bunu yayınlarsın ve amin dersin... bıktık senin gibi adamlardan burak artik dibe hizmet edenlerin peşini.

Misafir Avatar
Safa 2019-11-18 13:15:26 @admine cevap

bu beddua fetö ye benzemiş gardaş. . bunlara bence gerek yok. sen yanlış olanı söyle ve doğruları anlat yeter derim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
diyanet 2019-11-23 16:00:39

din işleri yüksek kurulu fetvalar kitabı sayfa 51 size cevap
ADMİNİN YORUMU: EVLADIM YAZIYI GÖZÜNLE DEĞİL SANIRIM BAŞKA YERİNLE OKUMUŞSUN. 1- ALTTA DİYANET VAKFI İSLAM ANSİKLOPEDİSİ VAR, BU KADDAR KAYNAK DÜŞKÜNÜ İSEN NEDEN ORAYI GÖRMEDİN. 2- DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU FETVALAR KİTABINI BİLİYORUZ. SENİN DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU İLMİHAL KİTABINDA KIYAMET ALAMETLERİNDEN, SÜLEYMANIN MÜHRÜNÜN BULUNACAĞINDAN, ÇIKACAK MEHDİDEN DE SÖZ EDİP SAVUNUR. YAHUDİ ANASINI AVRADINI BELLİYOR MÜSLÜMANIN, BİZİM DİYANET MÜHÜR BULUP YAHUDİLERDEN İNTİKAM ALACAK DAHA... 3- KAYNAK BİR TARAFA SENİN AKLIN FİKRİN YOK MU. SAHABE KENDİ AKLIYLA MÜSLÜMAN OLDU. GİDİP FALAN FİLAN KİTABA BAKMADI. YARIN AHİRETTE TEK YARGILANACAKSIN ŞU CEVABI VERDİĞİNDEN BELLİ Kİ FAKİRSİN EN AZINDAN AKIL FAKİRİSİN. MADEM İSMİ AZAM İLE YAPILAN DUA REDDEDİLMİYOR YAP EVLADIM DA DÜNYANIN EN ZENGİNİ OL SENİ TUTAN MI VAR. BU HADİSE GÖRE BU DUAYI YAPANIN HER DEDİĞİ OLACAKSA Kİ OLMUYOR. PEYGAMBER YALANCI MI OLMUŞ OLUYOR AHMAK HERİF.