İzmir İl müftüsü Recep Rüştü Balkan, Odatv’ye yaptığı açıklamada “Din ve Atatürk birbirinden ayrı tutulamaz. Hiç kimse Atatürk'ü dinsiz diye itham edemez" beyanında bulunmuş. 

Müftümüzün Atatürk'ün dindar olduğuna delili de ilginç, "Çünkü diyanet işleri başkanlığını kuran Atatürk” imiş. 

İlaveten İzmir Müftüsü Balkan, “Bugün Atatürkçüyüm diyen her bir kişinin Diyanet İşleri Başkanlığına sahip çıkması gerekiyor” demiş.

Millet burada sol/laikçi medyanın psikolojik baskısı altında kanunla vicdan arasına sıkışmışken müftümüz kendi cemaatine sahip çıkacağına cemaatine saldıranlara can simidi atıyor.

Atatürk, Rum Ortodoks Patrikliğini de açmıştı. Bir yanda Diyanet bir yanda Patrikhane açan bir Atatürk hakkında müftüm ne düşünür acaba...

Bir devlet başkanı Diyanet açmalı mı?

Elbette, Evet... Açmalı..

Tabeasında Hristiyan ve Ortodoks Mezhebine Patrikhane açmalı mı?

Elbette, Evet.. Açmalı...

Tabeasında Alevi varsa Cemevi açmalı mı?

Elbette, Evet.. Açmalı...

Bunlar din ve mezhep mensuplarının ihtiyacı olan kurumları açan başkanın dini hüviyetiyle ilgili olmaktan çok özgürlüğü, müsamahası, anlayışıyla ilgili bir olaydır. Açılan kuruma bakarak devlet başkanının dini düşüncesine delil çıkarmak kişiyi yanlış sonuçlara sevkedebilir.

Öncelikle sayın müftümüz Diyanet'in neden açıldığını galiba ya bilmiyor ya bilmezden geliyor. Kendisine tavsiyemiz bir zahmet Diyanet'in nasıl açıldığına bir baksın. Bu gün Diyanet'te yaşanılan iç sıkıntıların sebebi ile ümmetten kopuk, cemaatlerin karşısında suskun halinin o açılış şeklinden kaynaklandığını da Müftümüze hatırlatmış olalım. 

Bu gün Türkiye'deki müslümanların paramparça hali ile ortalıkta at koşturan imtiyazlı tarikatların varlığı ince ince mühendislik eseri olan Diyanet'in kuruluşunda yatıyor olmasın sayın müftüm. Sanma ki bu gün birileri bu tarikatlardan çok rahatsız. Aksine sana Diyanet'i övme görevini veren birileri diğer taraftan da tarikatların sırtını sıvazlıyor. Tıpkı kurulan rakı fabrikalarının karşısına alkol ile mücadele etsin diye açılan Yeşilay Dernekleri gibi...

Sonra müftümüz, Diyanet'in açılışı sonrasında karşılaştığı sıkıntılı sürece de bir baksın. Yüreği yetiyorsa OdaTv'ye bunları da anlatsın.

İlk açılan Diyanet'in etkinlikleri arasında kurulan Kur'an Kurslarında İslam üzere verilen derslerden hoşlanılmayıp inkılaplar doğrultusunda ders verilmesinin dikte edilmesi sonrasında milletin o süreçte çocuklarını bu kurslara göndermeyip kapanmasını müftü Balkan OdaTv'ye anlatırsa bizde pek bir ihya olacağız. 

Sayın müftüm o günkü irade isteseydi Diyanet'i özerkleştirirdi. Özerk Diyanet'te tek söz sahibi alimler olurdu. Alimler de kendi içlerinde iyi bir eleme ile en kaliteli olanı yukarı taşır. Aşağıya atanan din görevlilerini de kılı kırk yararcasına seçer, yetiştirirdi. İslam ülkeleri nezdinde ümmet şuuruyla hareket eder, birliğin tesisini icra ederdi. 

Son üç yıldır şahit olduğumuz şekilde iki tarikatçı grup gelip Diyanet'e operasyon çekemezdi. Siyaset kafasına göre başkan atayamaz, yanında konu mankeni gibi başkanı gezdiremezdi. Siyasetin karşısında elpençe divan duran başkan değil, alimin karşısında haddini bilen, saygıda kusur etmeyen devlet başkanı ve bakanları olurdu. Koltuğunu muhafaza etme adına siyasete kuyruk sallayan başkanlara şahit olmazdı Diyanet. Atanan Başkan kafasına göre yanına elemanlar alıp hoşuna gitmeyeni alıp bir kenara savuşturamazdı. Diyanet'e atamalarda siyasetçinin rızası değil kalite, kariyer, örnek yaşam, ümmetin kabul edilirliği, tutarlılık ve şeceat tercih nedeni olurdu.

Neyse gelelim senin şu ikinci mantık yürütmene...
Valla şahsen ben ne Atatürk'ün ne de başkasının dindarlığı ile meşgul değilim. Kim Kur'an'a ne kadar tabi ise Allah indinde o kadar mübarek, müslümanlar indinde o kadar saygın  olur. Aksini herhalde sen anlamışsındır sayın müftüm. Bu arada Atatürk'ten habersiz Atatürk adına ahkam kesenlerden olduğunuzu da anlamış olduk. Bizahmet Can Dündar'ın Mustafa Kemal Belgeseli ile Murat Bardakçı'nın internette dolaşan "Atatürk ateistti" videosuna bakınız. 

Atatürk Müslümandı değildi bizi ilgilendirmiyor. Allah tahsilatınca muamele etsin.

Lakin, kimse müslümanın duasına, hutbesine, vaazına karışıp da şuna buna dua edeceksiniz, minnet edeceksiniz deyip de birşeyleri dikte edemez.

Demek Atatürk dindardı sayın müftüm..

Güzel!..

Gerekçesi de hazır müftümün..

Atatürk Diyanet'i kurmuş...

Ne âlâ...

Cübbeli Ahmet'te müftüm gibi OdaTv'ye çıkınca Atatürk'ü dindar ilan edip bir gavs ilan etmediği kalmıştı. Onun da gerekçesi hocasına Kur'an okuma izni vermesiymiş.

Vayy bee! Şu manzaraya bakar mısınız? 

Kur'an okumak için Atatürk'e danışılarak izin alınan bir ortam ve ona hayır dua eden İsmailağa vaizi ile Diyanet'in müftüsü..

Devam edelim...

Müftüm hani beğenmesek, niyetini bilmesek de Atatürk Diyanet'i kurmuş olsun. Diyanet'i kurduğuna göre de dindar olmuş olsun.

Şimdi şöyle bir akıl yürütelim, sizin yürüdüğünüz yerden..

Osmanlı'da ilk kerhaneler 1812 yılında II. Mahmut döneminde açıldı. Resmi ilk kerhaneler de 1884 yılında II. Abdülhamit'in izniyle (ker­hane yönetmeliğiyle) Galata ve Pera'da açıldı. Demek ki müftüme göre Genelev açan Abdülhamit, kerhaneci.. Kerhane işletme kafalı.. Kerhane kültürlü..

Ya da 'Ya Allah bismillah' diyerek Süryani Kilisesinin temelini atan Erdoğan sayın müftümüze göre Hristiyan olmuş oluyor.

Veya Avrupa'da DİTİP'e izin veren Hristiyan liderlerin tamamı gizli Müslüman!

Yunanistan Atina'da ilk cami bu yıl açılacak. Çipras'ın izniyle...

Müftüme göre Çipras gayet dindar belki de Müslüman...

Aynı örneği Amerika, Rusya, Japonya, Hindistan sair memleketler için vermek mümkün. 

Sayın müftüm açılan eserle açan arasında pozitif bir  bağ olduğuna inandığına göre yüksek ihtimal Yahudi ve Hristiyanların dinlerini özgürce yaşamalarına imkan veren Fatih Sultan Mehmet'i de Hristiyan görüyor olmalı.. Ya da İstanbul'daki Hristiyanlar ile Yahudiler müftüme göre Fatih Sultan Mehmet'e bu anlayışından dolayı sabah akşam dua etmeliler.

Müftüm Diyanet'i Atatürk kurdu diye "Bu gün kendini Atatürkçü gören herkesin Diyanet'e sahip çıkması gerektiğini" söylüyor.

İyi ya sayın müftüm, madem Atatürk Diyanet'i kurdu diye bu kadar nezdinizde büyük insan, mübarek insan Atatürk'ün kurduğu malt ve rakı fabrikalarına da sizin sahip çıkıp saygı duymanız gerekmiyor mu?

Atatürk leblebinin yanında rakıyı susuz içerdi. En güzel kadınlara kendince kıymet verirdi. Birlikte olduğu kadınların hatıralarını dinlemişsinizdir medyadan, okumuşsunuzdur kitaplardan...

Hazır el atmışken Atatürk'e saygı olarak ezanı da türkçeleştirsek diyorum. Ne de olsa Diyanet'i açmış Atatürk..

Atatürk'e saygı olarak bundan sonra alkol ve zinanın haramlığından söz etmemeniz gerekmez mi? 

Harbi sayın müftüm şu mescidi dırar konusunu hiç merak ettiniz mi? 

Bir peygamber açılan bir mescidi yıktırıyor. Düşünsenize bir..

Acaba neden? 

Siz, bu hareketle kendinizi inkar etmekten başka bir şey yapmadınız. Zaten karşı taraf Mustafa Kemal'i övdünüz diye sevinirken diğer taraftan takiyye yaptığınızı düşündü. Müslümanlar da karşıya yaranma adına dininizden ödün verdiğinizi, kendilerini ucuz övgüler karşısında sattığınızı düşündü. Yani her iki şekilde de kaybettiniz. Keşke cesurca çıkıp "Kimin kime dua edeceğine kimse karar veremez. Dua şahsa özeldir. Seven dua eder, nefret eden etmez. 'Sevene neden sevdin, nefret edene neden nefret ettin?' deme hakkımız yoktur." diyebilseydiniz.

(Sayın müftüm, yukarıdaki resimleri tıklamayı da ihmal etme.. Millet senden can simidi isterken saldıranlara can simidi atarak cemaatin üzerine bir de sen yük olmayasın..)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Üsküplü 2019-09-13 22:17:42

Chp yakında bu müftü efendiyi milleti vekili yapar demedi demeyin yaşar nuri gibi

Avatar
pirifani 2019-09-13 10:32:08

ataturk turk ortodox patrikhanesini de kurdu.

Avatar
yeşim inegöl 2019-09-13 11:35:35

çok güzel bir yazı tebrikler

Avatar
Yılmaz burak 2019-09-13 11:52:56

islamın yapısı gereği herhangi bir ideoloji ve devletin tasallatu altında bulunamaz. diyaneti kuran atatürkte öyle iyi niyetli değildi. müslümanların din işlerin yürütecek bir kurum kurmak devletin milli güvenlik sorunudur. bu tüm dinler için geçerlidir. o dini kurumsallaştırmayan devlet kendi altını oyar. o yüzden müftüm kendi kendini kandırmasın

Avatar
hülya coşer 2019-09-13 16:02:17

şu atatürk yurdu kurtardı yok diyaneti kurdu falan diyenlere şaşarım. dünyada öyle veya böyle her millet ayakta bir şekilde kalır. filistin gibi özel konumu olmadıkça her ülke de yaşamaya devam eder. atatürke türkiyede minnet duyanlar islam ülkelerini de kimin kurtardığına bakarlarsa içine düştükleri oyunu daha iyi görebilirler.

Misafir Avatar
pirifani 2019-09-15 23:09:49 @hülya coşer

ataturk yurdu kurtarmasiaydi ne olacakti.er ya da gec isgalciler yne de kovulacaklardi.dini degerler dejenere olmadan iman kufur ayriminin bilincinde olan suurlu muslumanlar yetisecekti.ahmetler mehmetler ayseler fatmalar deha cok olacakti.cengiler hulagular gokhanlar hakanlar oguzlar onurlar oyalar cigdemler manolyalar ya hic olmayacakti ya da cok az olacakti.hicri takvim yururlukte olacakti.cok kulturluluk ve birlikte yasama disaridan ogrenilmeye calisilmayacakti. vs vs vs

Beğenmedim! (0)
Avatar
mediha uzun 2019-09-13 16:03:54

islam öyle atatürkün tasarrufuna terkedilecek ya da himayesine girecek bir din değildir. boşuna tşkr edip durmayan mustafa kemale. atatürk diyaneti kurdu da ne oldu. cemevini atatürk kurmadı ama diyanetten daha faal ve kendi alevilerine gayet güzel hizmet ediyorlar. islam boyunduruk kabul etmeyen bir din. gidip ona buna tşkr etmenize gerek yok. iki müslüman bir araya gelsin alın size bir diyanet

Avatar
çilekeş 2019-09-14 07:55:40

şi̇şi̇r müftüm belki̇ bu söylemi̇nle di̇yanet i̇şleri̇ başkanliiğina geli̇rsi̇n

Avatar
Vatandaş 2019-09-13 21:59:05

Müftü efendi Talihsiz bir konuşma yapmış.Konuşma yapmadan önce niye bilgi sahibi olmadı.İtibarını güvenilirliğini kaybetmiş.