İşe gitmeyen memurlar için kritik süreç

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'n göre işe gitmeyen memurlar için süreç nasıl işliyor?

İşe gitmeyen memurlar için kritik süreç

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'n göre işe gitmeyen memurlar için süreç nasıl işliyor?

16 Mayıs 2014 Cuma 11:54
İşe gitmeyen memurlar için kritik süreç
banner310
Devlet Memurları Kanunu, izin ve kabul edilebilir mazeret halleri dışında, memurların mesai saatleri içerisinde görevleri başında olması gerektiğine hükmetmiş ve göreve gedilmeyen gün sayısına göre memurlar hakkında farklı yaptırımlar uygulanmasını öngörmüştür.
 
Görevine gitmeyen memurlar hakkında, görevle ilişkilerinin kesilmesi sonucunu doğuran yaptırımlar uygulanabildiği gibi sadece disiplin cezası verilmesini gerektiren durumlar da söz konusudur.
 
Memurun göreve gitmediği sürelere bağlı olarak karşılaşacağı yaptırımlar
 
Memur 1 veya 2 gün görevine gitmezse
 
Özürsüz olarak 1 veya 2 gün görevine gitmeyen memura “aylıktan kesme cezası” verilir. Memurun, izleyen 10 yıllık süre içerisinde tekrar 1 veya 2 gün göreve gitmemesi durumunda verilecek olan aylıktan kesme cezası, tekerrür hükümleri gereğince “kademe ilerlemesinin durdurulması” cezası şeklinde uygulanır.
 
 
Memur kesintisiz en az 3 gün görevine gitmezse
 
Özürsüz olarak 3, 4, 5, 6, 7, 8 veya 9 gün kesintisiz şekilde görevine gitmeyen memura “kademe ilerlemesinin durdurulması cezası” verilir.
 
Memurun, izleyen 10 yıllık süre içerisinde tekrar kesintisiz olarak 3, 4, 5, 6, 7, 8 veya 9 gün göreve gitmemesi durumunda verilecek olan kademe ilerlemesinin durdurulması cezası, tekerrür hükümleri gereğince “Devlet memurluğundan çıkarma” cezası şeklinde uygulanır.
 
Buna göre, kesintisiz en az 3 gün göreve gitmediği için disiplin cezası verilen memur, izleyen 10 yıllık süre içerisinde yine kesintisiz en az 3 gün göreve gitmediğinde, toplamda 6 gün göreve gitmemesine rağmen Devlet memurluğundan çıkarılmış olacaktır.
 
Memur kesintisiz 10 gün görevine gitmezse
 
İzin almaksızın ve amirleri tarafından kabul edilecek bir mazereti bulunmaksızın, kesintisiz olarak 10 gün görevine gitmeyen memur, istifa etmiş (çekilmiş) sayılır.
 
Göreve gidilmeyen günlerin çekilmiş sayılmaya sebep olabilmesi için, 10 günlük sürenin kesintisiz olması gerekir. Bu sürenin kesintili olması durumunda, memur hakkında, göreve gidilmeyen gün sayısına göre aylıktan kesme ya da kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesini gerektirecektir.
 
Devlet memuriyetinden çekilmiş sayılanlar, 1 yıllık süre geçmeden yeniden memuriyete dönemezler.
 
Memur bir takvim yılı içerisinde toplam 20 gün göreve gitmezse
 
Mazeretsiz olarak bir takvim yılı içerisinde toplam 20 gün görevine gitmeyen memura, bir daha Devlet memurluğuna atanmamak üzere “Devlet memurluğundan çıkarma cezası” verilir.
 
Devlet memurluğundan çıkarmayı gerektiren 20 gün göreve gitmeme fiili, kesintili ya da kesintisiz göreve gitmeme şeklinde olabilir. Dinihaberler-Ancak;
 
-Kesintisiz göreve gitmeme süresinin 10 güne ulaşması durumunda memur hakkında “çekilmiş sayılma” hükümleri uygulanacaktır.
 
-Kesintisiz göreve gitmeme süresinin 3 ila 9 gün arasında olması durumunda, memura kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilecek ve tekerrüründe hakkında Devlet memurluğundan çıkarma cezası uygulanacaktır.
 
-Göreve gelmeme sürelerinin 1 veya 2 günlük süreler olması durumunda ise, yıl içerisinde göreve ilk gidilmemesi halinde memur hakkında aylıktan kesme cezası verilecek, tekerrüründe ise kademe ilerlemesinin durdurulması cezası uygulanacaktır. 1 veya 2 gün göreve gidilmemesi halinin takvim yılı içerisinde toplam 20 güne ulaşması durumunda ise, memur hakkında Devlet memurluğundan çıkarma cezası uygulanacaktır.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298