Bir Kur'an Kursu Öğreticisinin sosyal medya hesabında paylaştığı bu namazı ilk kez görünce epey şaşırmıştım.

Yıllarca aldığım din eğitimine rağmen böyle bir namazı nasıl ıskalamış, nasıl olup ta böyle bir namazı kılmamışım diye hayıflandım.

Bu namaza dair epey bir araştırma yapınca sosyal medyada "husame" adıyla epey bir paylaşım yapıldığını ama niyetinde hurafe olduğunu gördüm. Ve ümmeti de bu bidate karşı uyarmayı kendime vazife bildim.

Tabi bu araştırmaları yaparken bir şey dikkati mi çekti. Allah kitabında kul hakkı ile ilgili ne yapılmasını anlatmasın rağmen bu bidat ehli bir namazla kul hakkından kurtulmayı vadediyordu. Her konuda olduğu gibi ehli bidatin bu tür ibadetleri nedeniyledir ki müslümanlar ahlaki noktada dibe vuruyordu.

Yazının sonunda verdiğim kaynakta namaz şöyle tarif ediliyor:

Senede 5 kere kılınır.

Recebi şerifin ilk Cuma günü,

Şabanı şerifin on beşinci günü,

Ramazanı şerifin son Cuma günü,

Kurban bayramının arefesi ve

Muharrem ayının aşure günü.

Namazın kılınışı ise şöyle tarif ediliyordu:

Kul hakkı namazına diye niyet ettikten sonra

Birinci rekatta fatihadan sonra 3 tekasür, 10 ihlas suresi okunur.

İkinci rekatta fatihadan sonra 3 kafirun 10 ihlas,

Üçüncü rekatta fatihadan sonra 3 ayetel kürsi okunur.

Dördüncü rekatta fatihadan sonra 25 ihlası şerif okunur.

Namaz bittikten sonra ise şöyle dua edilir. ’’Ya Rabbi ben senin günahkar kulunum. Senin kullarına karşı günahım çok. Ya Rabbi sana karşı olan günahımı bağışla kullarına olan borcumdan beni sen kurtar. Ey benim Rabbim! Ben çok aciz bir kulunum. Senin yarattığın kullarından birine veya birilerine haksız bir muamelede bulunmuş olabilirim. Ya Rabbi! Kusurlarla dolu olan bu namazımı kusursuz kabul buyur. Sevabını hak sahiplerine ver. Bu zayıf kulunu bu haktan kurtar.’’

GELENEKSEL DİN ANLATIMINDA KUL HAKKI

Geleneksel din anlatımında Allah’ın  “Bana asla kul hakkıyla gelmeyin‘’ dediği  ve kesinlikle bağışlamayacağını söylediği günah kul hakkıdır.

Örneğin denir ki bir adamın yetmiş peygamber sevabı olsa karşısına bir hasmı çıksa hasmını razı etmeden cennete gidemez. (Kurtubi)

Bir kuruşluk hakka yedi yüz makbul namaz gider.(Kuşeyri)

Bir kişi ömür boyu her gece namaz kılsa gündüzünü ibadetle geçirse ve bu kişi bir Müslümanın gıybetini yapmış olsa bütün hasenatını  yitirir. (Gazali)  

KUL HAKKI NAMAZINDA GÖZDEN KAÇIRILAN HURAFELER

Kurana rağmen oluşturulan bu tasavvurla, affedilmez ya da affedilmesi zor olan “kul hakkı” günahından kurtulmak için çeşitli yollar aranmış. Sonuçta işte böylesi namaz ve dualar devreye sokulmuştur.

Ne ayetlerde ne de hadislerde karşılığı olmayan bu namazın kılınması tavsiye edilen zamanlarla ilgili sağlam bir zemine oturtulması imkansız.

Namazın kılınacağı günler de namazın kendisi gibi hurafe;

Recebi Şerifin ilk Cuma gecesi Regaip Kandili,

Şaban ayının 15. gecesi ise Berat Kandili,

Muharrem ayının 10. günü aşure günü.

TDV İslam ansiklopedisi Kandil maddesinde bu gecelerin resulün vefatından çok sonra ortaya çıktığı bu gecelerle ilgili rivayetlerin ise senet olarak çok zayıf ya da uydurma olduğu hadisçi geçinen alimlerce ortaya konulduğu açıkça belirtilmiştir.

Yine Muharremin 10. Gecesiyle ilgili yapılan rivayetler ile bu güne dair tavsiye edilen namaz ve oruçların tamamı uydurmadır. Bidattir.

Hal bu iken gerçekte olmayan bu gecelerde kılınması tavsiye edilen bu namazın da aslında uydurulmuş bir namaz olduğunu anlamak zor olmasa gerektir.

Ramazan ayının son Cuma gecesi ile Kurban Bayramı arifesi ise bu günlerin kutsallığına binaen insanları yanıltmaktan başka bir anlamı bulunmamaktadır.

Rabbimiz kerim kitabı Kur’an-ı Kerim de yapılması ve yapılmaması gerekenleri apaçık (Nahl 89), anlaşılır (Kamer 17) ve ayrıntılı (Enam 38) olarak açıklamış, uyarı yaptığı ve yapılmasını yasakladığı konularda nasıl ve ne şekilde yanlıştan dönülüp telafi edileceğini de bildirmiştir. Rabbimiz Bakara suresinin 128. ayetinde İbrahim nebinin duası üzerinden kendisine kulluğun nasıl yapılacağını bizzat kendisinin öğretmesiyle olacağını bildirmektedir.

 Örneğin Rabbimiz insanların birbirleriyle ilişkilerinde zandan sakınmayı, kusur aramamayı emretmiş,  arkadan çekiştirmeyi ise ölü kardeşin etini yemeye benzeterek  bu çirkin eylemi yasaklamış, bu gibi eylemlerde bulunanlar için telafi yönteminin ise tevbe etmek (bir daha o günahı işlememeye söz verip doğru ve iyi olana yönelmek) olduğunu bildirmiştir.(Hucurat 12)

Yine Rabbimiz başkasının malını haksız yollarla yemeyi, ölçüde ve tartıda hile yapmayı, adaletsizliği, mirası belirlediği oranlara göre taksim etmemeyi, iftira etmeyi, yalan şahitlikte bulunmayı, bir cana karşılık olmaksızın haksız yere öldürmeyi kesin bir şekilde yasaklamış bu filleri işleyenleri ise ateş azabıyla tehdit etmiştir. Bütün bu kötü fiillerden temizlenip arınmayı ise verilen zararın telafi edilerek yapılacak samimi bir tevbeye bağlamıştır. Hiçbir ayet kul hakkı namazı diye bir namazın yukarıda söylendiği zamanlarda kılındığında işlenmiş olan bu günahlardan kurtulunabileceğini söylemez.  

Allah’ın söyleyip emretmediğini Hakka suresi 43 ve 44. ayetler gereği  Resulü de söyleyip emretmiş olamaz. Resulden çok zaman sonra ortaya çıkmış böyle bir namazla kul hakkından kurtulmayı ümit etmek Allah’ın bu konuda söylediklerini yeterli görmemek, Allah’a din öğretmektir. Allah’a rağmen Allahlık taslamaktır.

İnsan düşünmeden edemiyor neden Allah’ın gösterdiği apaçık bir yol varken insan kendi aklınca hakkında Allah’tan hiçbir delil bulunmayan başka yollar arar. Bu insanın kendi kendisine zulmünden başka bir şey değildir.

NAMAZDA HUŞU ESASTIR

Bu uyduruk namazda dikkat edilirse ihlas, tekasür, kafirun ve ayetel kürsi’nin belli bir sıra ile belli sayıda okunması tarif edilmiştir. Namaz’ın kılınışını tarif eden Allah Resulü’nün namazının aksine bu namazda hangi rekatta hangi suresinin okunması için efor sarfedileceği gibi hangi surenin hangi sayıda okunduğunu hesap etmek için zihnen saymak o da olmadı parmak hesabıyla hesaplama yapmak gerekecektir. İster zihin ister parmak hesabıyla ne şekilde sayılırsa sayılsın bu namazda huşu kalmayacağı gibi namazda namaz olmaktan çıkacaktır.

Şöyle bir soru sorulabilir:

“Sonuçta tavsiye edilen bir namazdır. İyi niyetle kılınmasının ne sakıncası olabilir?”

Bu Kur’an’ nazarıyla bakıldığında çokta masum bir soru değildir aslında. Allah’ın emretmediği ve Resulün uygulamadığı bir ibadeti kim emretmiş ve uygulanmasını tavsiye etmişse işte o kişi her kimse   Allah’a ortak kılınmış ve Rab konumuna getirilmiş olur. İşte şirk tam da budur.

‘’(Ey Muhammed)Sana da senden önceki nebilere de şu kesin olarak bildirilmiştir: ‘’Eğer şirke düşersen yaptığın yanar gider ve sen de kaybedenlerden olursun.’’ (Zümer, 65)

İMAMI RABBANİ BU HURAFE KİTABI ÖVER

Bu namazın tarif edildiği kaynak ise Şir’atül İslam,  Adabı, Vezaif  bölümü. Şiratül islam Kitabı tercümesi  berakat yayınevi tarafından basılmış. Aslı arapça olan kitbın müellifi Muhammed bin Ebubekir hicri 573 de vefat etmiş. Mütercim kitabın önsözünde kendilerinin ehli sünnet olduğunu , din için delilin kitap, sünnet, icma ve kıyas şeklinde dört olduğunu, bunları kabul etmeyenlerin ise mezhepsiz, reformcu olduğunu söylemiş. Söz konusu eser İslam aleminde özellikle Osmanlı alimleri arasında oldukça fazla itibar görmüş, eserin bir çok şerhi ve tercümesi yapılmış. İslam akaidine dair kısa ve öz malumattan sonra ibadet,ahlak ve adaba dair geniş malumatlar verilmiş. İmamı Rabbani bu esere övgülerde bulunmuş dinin temel kaynaklarından olduğunu söylemiş ve kendi kitabına alıntılar yapmış. (1. Cilt 265. Mektup)

Bu namazın kılınış şekli, tarihi ve amacı Allah’a rağmen din ihdas etmek, hükümde Allah’a ortak koşmak iken gerek müellif Muhammed bin Ebubekir’i gerekse eseri Şir’atü’l-İslam isimli hurafe kitabını öven İmamı Rabbani’nin de sahih İslam'ı savunmada pek de dirayetli olmadıkları anlaşılmaktadır. Her iki müellefin de Kur’an’dan habersiz olduğu gün gibi ortada olduğu gibi her ikisinin de bilerek ya da bilmeyerek İslam’ı içerden yıkmaya kalkıştıkları açıktır.

İmamı Rabbani ne yazık ki selef ve tasavvuf cenahında “müceddidi elfi sani (ikinci bin yılın müceddidi)" ünvanı verilmekle övülmektedir. Oysa Allah kitabında Yahudi haham ve Hrıstiyan papazlarından örnekle dine din katan bu tür din adamlarına karşı dikkatli olunması konusunda Müslümanları ikaz eder. 

Müslümanların üzerinde düşünmesi gereken konu şudur: Dini bidat ve hurafelere boğan bu insanlar nasıl oldu "ehli sünnet havarisi" olabildi?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murtaza Kurt 2020-05-29 08:33:22

peygamberimiz muhammed insanlara namaz kılmayı öğretmek için gelmedi , toplumsal sorunları çözmek için geldi ,

Misafir Avatar
pirifani 2020-06-02 00:34:53 @Murtaza Kurt

oyledir murtaza bunun içindir ki muslumanların kuran okumasını istmezler kuranı okurlarsa sapıtmakla korkuturlar.onlar ilmiha icad etmişlerdir.kuransız musluman ilmihal muslumanıdır.ilmihal kuru kalınca üzerine sos kıvamında tasavvuf zehirini dökerek servis etmişlerdir yeter ki insanlar bir arayışa girip de kuran okumasınlar da foyaları ortaya çıkmasın.

Beğenmedim! (0)
Avatar
teşekkürler dini haber 2020-05-29 01:06:38

sayenizde çok güzel ve çok önemli bir bilgiye kavuştum.imamı rabbani söylemişse doğrudur.keşke üçaylardan önce bu haberi yapsaydınızda bu namazı kılabilseydim.her nekadar siz inanmasanızda bizim çok değerli bir bilgiye sahip olmamıza vesile oldunuz.

Avatar
Mercan 2020-05-29 09:10:29

Admin yine şeytani kiskandirdin

Misafir Avatar
Talha 2020-05-30 03:43:51

Sevim şeker bi sen ,Admin ve müridleri meleksiniz,muslimansininz .

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
sevim şeker 2020-05-29 12:58:33 @Mercan

siz nasıl insanlarsınız kardeşim. şeytanın moralini bozmuyor da kıskandırıyor öyle mi. kul hakkı namazı denen namazı uyduran ve ona destek veren imamı rabbani şeytan olmuyor da dinihaber şeytan kıskandıryor ha. siz ne zalim ne gafil insansınız. iyi o halde önüne gelen bir namaz icad etsin sonra uydurduğunuz o miracda olduğu gibi 5 vakit 50 vakte çıksın. sizin derdiniz islam değil. müslüman görünüp dni bidat ve hurafeye bulayıp milleti dinden nefret ettrmek

Beğenmedim! (4)
Avatar
Allah ıslah etsin 2020-05-29 18:46:27

Önce Imamı rabbani hz bir araştırın kim olduğunu öğreninde öyle ağzınıza alın canı gönülden inanıyorum müceddidi elfi sanidir

Avatar
ne diyeceğimi bilemiyorum 2020-05-29 20:05:02

bunlar sadece şeytanı değil nefsi emmareyi bile kıskandırdılar.

Avatar
Aziz 2020-05-30 11:57:00

yani̇ bu namazi kilinca kul hakkindan kurtuluyormuyuz?yarindan tezi̇ yok bugün çalmaya,(demek ki̇ çalanlar bunca zaman bu bi̇lgi̇yi̇ bi̇zden saklayip hep kendi̇leri̇ çalmişlar-kul hakki yemi̇şler)kul hakki yemeye ardindan da bu namazi kilmaya başliyorum vebali̇ i̇mam rabbani̇ye ve bunu yazana.kuran öğreti̇ci̇si̇ vasfiyla paylaşana kuran öğreti̇ci̇si̇ bu kadar ""aklini kullanmayan" olamaz!

Avatar
dr 2020-06-01 03:44:58

Yakında hırsızlık , dolandırıcılik gibi günahları affettiren namazlarda çıkacak...Sabredin yeni hurafeler ile hizmete devam...

Misafir Avatar
pirifani 2020-06-02 00:38:18 @dr

sidik namazı varmış.belki zina namazı da vardır.ama ona gerek de yok kitabına uydurup gonul rahatlığıyla onu yapanlar da var.kimisi seyahat ederek kimisi ayağına getirterek.seneler once filipinli bir kadınla tanıştım hem suud hem de kuveyt krallarına karılık yapmış.suud kıralını 39 karısıydım demişti.

Beğenmedim! (0)

banner312

banner298