Cami ve müştemilat temizliğinin din görevlileri tarafından yapılmasının İmam ve Müezzinin görevi olmadığı gibi saygınlıklarına zarar verdiği” haberimizden sonra gelen dönütler pek hoş değildi.

Yazıya başlamadan önce nefsinin hoşuna giden bahaneler peşinde koşanları uyarmak isterim ki, “Temizlik sadece bir örnek. Kimse temizlik konusuna takılıp kalmasın. Bir yerde imam veya müezzin temizlik yapmak durumunda kalıyorsa bu durum o imam ve müezzinin hakkıyla tebliğ vazifesini yapacak şahsiyet, bilgi ve donanıma sahip olmadığının bir göstergesidir. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun hakiki bir tebliğci din görevlisi cemaatin üzerinde söz sahibidir, saygınlığını korur ve cemaatde ona saygı olarak temizlik gibi süfli işleri liderlerine layık görmezler. İlgili müftü ve silsile yoluyla amirler de buna şahit oluyor da müdahil olmuyor, din görevlisini tebliğ konusunda motive etmiyorsa aynı yanlışa ortaktırlar, demektir.”

Kendi görevinin bilincinde olmayan bazı din görevlilerinin düştüğü hali duymak gerçekten üzücü idi.

Birçok camide özellikle de kenar mahalle ve köylerde cami, tuvalet temizleyen İmamlar çıktığı gibi çift görevli olan camilerde Müezzince temizlik işlerinin yapıldığı haberlerini aldık.

Üstelik İmam’ın aynı şekilde sorumlu olmasına rağmen Müezzine posta koyduğunu hatta dernek başkanları ve cemaatten bazı kişilerle birlik olup Müezzine mobbing uyguladığı haberleri dahi kulağımıza geldi.

Sırt sırta vermesi, birbirinin elinden tutması, kafa kafaya verip halkı aydınlatması, oturup ilmi araştırmalar yapıp münazara ile ilmini ilerletmesi gereken İmam ve Müezzinlerin hem de üç beş cahili araya katarak birbirlerini ezmeye, bastırmaya kalkışması pek hoş olmasa gerek.

Peki, neden ilmiyle amil olması gereken din görevlisi böyle bir sorunu halletme konusunda sıkıntı yaşıyor.

·     Öncelikle sistem ve sisteme paralel gelişen teamüller.

Sistemin İslam’ı ve inananları planlı bir şekilde ikinci sıraya itmesi…

Veya lise mezuniyeti sonrası yaşın verdiği tecrübesizlikle olsa gerek teamül haline gelen bu çarka kendini kaptırmaktan…

Ya da var olan düzene başkaldırmanın, değiştirmenin daha büyük kavga ve gürültülere neden olacağı inancıyla sessiz kalmanın faydasına inanmak gibi pek çok nedenle görevi olmadığı halde temizlikçiliği kendine görev edinen din görevlileri azımsanmayacak kadar çok.

·     İnsanı yeryüzünün halifesi, lideri, beyi yapan değil sistemin kölesi ve hizmetçisi yapan din algısı.

Daha önce bu konuyu gündeme getirdiğimizde bazı yorumlar dikkatimi çekmişti.

“Cami temizlemekle tuvalet temizlemekle imam neden saygınlık kaybetsin ki. İnsanın nefsinin tezkiyesi için tuvalet temizlemesi ilmin gereğidir.”

“Kuru ekmek yiyen kadının oğluyum diyen bir peygamberin ümmeti olarak tuvalet temizlemeyi ar görmek ne bahtsızlık. Tuvalet temizlemekten gurur duyarım.”

“Cemaate örnek olmak için tuvalet temizlemek gerek. Tuvalet temizleyeceksin ki cemaat örnek alacak ve onlarda evlerinde temizlik yapacaklar.”

Türünden örneklerle yaptıkları angarya işi kendi nefislerine normal göstermek isteyen imam ve müezzinlerin yorumlarını görünce “Bu din görevlileriyle mi İslam bu topluma nazil olacak?” demeden edemiyor insan.

Kişiliğinden soyutlanan din görevlisi, nefis tezkiye edecek yer bulamamış olmalı ki tuvalet temizlemekle nefis tezkiye edeceğini sanıyor. Müslümanı “köleleştirmek-hizmetçi etmek-uşak etmek” ile ehli küfrün destek verdiği özel görevlendirilmiş bazı tarikatların din tebliğini tuvaletten başladıkları nefis tezkiyesi.

Nefis tezkiyesi kanalizasyondan geçerek kirlenen, pis pis kokan bir dinin kime ne faydası olabilir ki...

İslam ile asla alakası olmayan, Allah Resulü’nün asla tasvip etmediği, emretmediği, yapmadığı bir terbiye metodu.

Bedeviden Medeni insan çıkaran Allah Resulü’nün hilafına Medeni insanı Bedevileştiren bir nefis terbiyesi metodu.

“Kuru ekmek yiyen kadının çocuğuyum” deyip gurur-kibirden azade olduğunu vurgulayan Peygamberin sözünden tuvalet temizlemeyi anlayan ve neredeyse Peygamber (as)’ı sahabenin tuvaletçisi yapacak olan ilginç bir zihniyet.

Hele tuvalet temizlemekle cemaate örnek olacağını zanneden din görevlilerine ne demeli?

Görevi boyunca cami ve tuvalet temizlemeklecemaatini temizliğe alıştırdığını düşünen din görevlisi;  cemaatten bir kişinin bile evinde “ne ev ne de tuvalet temizlemediğini” anlasa bu işte bir yanlışlık olduğunu, aldatıldığını anlayacak ama bir düşünübilse…

Din görevlim! Temizlemeyeceksin temizlettireceksin. Sahabesine Balık tutmayı öğreten Allah Resulü’nün; cemaatin balıkçısı olmuş varisi(din görevlileri) olmayacaksın. Karşında Afrika'nın balta girmemiş ormanlarından çıkmış cemaat yok ki onlara temizlik yaparak örnek olmaktan söz edesin. 

Temizlik vurgunu yap.

Temiz ol ama tuvaletçi olma.

Cami temizlemeyi şeref görüp ilk sen atılma temizliğe. Sen görevin uyarmak, müjdelemek ve korkutmak. Bırak o şerefli işi cemaat yapsın.

Sen temizlikle meşgulken senin zihnini ve kalbini boş bıraktığın cemaat ehli küfrün kurbanı olmuş durumda.

Sen! Peygamber varisisin.

Sen! Dini tebliğ etmekle görevlisin. Eğer cemaat senin elinden süpürgeni alıp "hocam siz kendinizi yormayın, biz temizleriz. Kendi pisliğimizi din adamına temizletecek kadar düşüncesiz, saygısız değiliz" dedirtemiyorsanız, o cemaat içinde bir hiçsiniz, demektir.

Geçin siz; "efendim falan şeyh filan mürşit falan alim tuvalet temizlemiş" laflarını.

Görmüyor musunuz adamlar nerede ise şeyhlerinin çorap suyunu içecek kadar liderlerine bağlı iken hiç tuvalet temizletir, dergahın temizliğini şeyhlerine yaptırırlar mı?

·Kendi din görevlisinin kişiliğini, ilmini, saygınlığını, haklarını koruması, geliştirmesi gerekirken koltuğuna yapışıp kalmış müftüler ve sendikalar ise seyirci konumda, tribünde şimdilik.

Firavni çarpık sistem ve çarpıklaştırdığı hayatın karşısında köleleşen Yahudileşmiş ruhları, Musa’nın fevkine yüceltmenin reçetesi Kur’an ve Sünneti tekrar tekrar okumaktan geçiyor.

Şahsiyetli, sözü geçen bir din adamı olmak isteyen Allah Resulü'nün hayatına bakar. İnsanı tanımak isteyen Kur'an'a bakar.

Ya okuyup peygamberin varisi olacak ya da dedi kodu ve desiseler içinde zaman kaybedip tuvalet temizlemeye mahkûm olacağız.

Din görevlileri amiriyle, memuruyla, İmamı ve Müezziniyle el ele verecek ya verecek.

Din gibi mükemmel bir sistem var elimizde ama etki düzeyimiz sıfırın altında seyrediyorsa burada bir şeyler yanlış gidiyor, demektir.

Bunu tek tek değil hep birlikte ele alıp düzeltmek ve camileri aktive etmek zorundayız. Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sözper 2016-05-21 13:07:58

Demek ki bazı arkadaşlar imam olmadan once ozel sektorde birinin emri altinda calişmamis.çalismis olanlar cok iyi bilir ne işler yaptiklarini.özellikle agir islerde calisanlar cok iyi bilir.peygamber mesleginin kiymetini bilin ve temizlik imanin yarisi oldugunu asla unutmayin.eger temizlij parasi verilseydi imamlara sesleri cikmazdi kimsenin.o zaman sayginliginiz kalmis mi oluyor.Allahin evini temizlemekten daha serefli bir iş olamaz.

Misafir Avatar
SÖZPER 2016-05-21 14:18:58 @Sözper

baksana sözper, cami temizlemek şerefse, o şereften müsaade ette cemaat nasi̇plensi̇n. sen gi̇t peygamberimizin tebliği görevini yap varsa bilgin, becerin. burada temizlikçiler küçümsenmiyor sivrizekalı.

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
kafkasyalı 2016-05-21 13:51:46 @Sözper

sözper'e....sen bu okuduğun yazıdan temizlik yapılan yer olarak Allah'ın evi̇ni̇ mi̇ anladin.yazida Allah'in evi̇ veya cami̇i̇ nerde geçi̇yor.yazar tuvaletlerden bahsedi̇yor sen cami̇i̇ anliyorsun.eblehli̇ği̇nden mi̇ yoksa anlamadiğindan mi yaziyorsun.ayrica ki̇mse de Allah'in evi̇ni̇ temi̇zlemekten gocunmuyor.vesselam....

Beğenmedim! (2)
Avatar
EHLİ SÜNNET 2016-05-21 14:18:31

maalesef nefsini kiramamiş bir kişinin yazisi nefsinide kirmadan bu dini antatamazsin beyefendi. bu yazi kibirli bir kalemden sadir olmuş.

Avatar
aras 2016-05-21 15:57:11

yazınını okumadım ama bir de şöyle düşünelim avrupada hangi papaz ve israilde hangi haham wc temizliği yapıyor bir düşünelim,evet vazifemiz peygamber vazifemiz peygamber vazifesi ama o vazifenin izzet-i onurunu korumak wc temizlemekle olmaz,ayrıca özel sektörde çalışanlarla kendinizi br tutmayın,onlar okulda yaz aylarında plajda denize girerken siz hocalarınızın önünde diz çöküp hafızlık yapıyordunuz nasıl sıradan bir çalışanla kendinizi bir tutarsınız..

Avatar
Hiç 2016-05-21 14:06:32

Ve artık şunun farkına varın diyanet veya bu sistem dünya ca ünlü bir alım yetiştirme di ve yetiştiremeyecek bi insanın hitabetine bakmadan akide sine bakmadan aldıkları insanlar dan mi lider olması bekleniyor çok beklersiniz o zaman

Avatar
Seyfullah 2016-05-21 15:44:37

Arkadaş ilk önce Nasıl sarık takılır onu öğren veya öğret sonra akıl ver önüne gelen imam şöyle olmalı böyle olmalı şu mübarek günde ilk önce kendi nefsinizi sorgulayın

Avatar
tşkr dinihaberler 2016-05-21 16:47:48

haber vermekle kalmıyorsunuz aynı zamanda imamların ve müezzinlerin görevlerini de en güzel şekilde hatırlatıyorsunuz. bu yüzden dinihaberler.com'u seviyor, beğeniyor ve takip ediyoruz. diyanet işleri başkanlığı sizin kadar çalışsa teşkilat bu halde olmaz.

Avatar
Mülayim 2016-05-21 12:45:34

Siz önce haberin kapağına koyduğunuz cübbe sarıklı hocanın sarıgının düzgün olup olmadığına bakın

Misafir Avatar
MÜLAYİM DENEN AHLAKSIZA 2016-05-21 13:58:56 @Mülayim

bu yazida imamlara güzel bir ikaz var. sen buradan bu yorumu yapacak kadar nasıl ahlaksızlaşabildin. mehmet görmez, ihsan şenocak, mustafa islamoğlu, cübbeli ahmet her gruptan lider insan bunlar. bir camiye imam olsalar sence temizlik yaparlar mı veya cemaat temizlik yaptırır mı bunlara. yapmaz ve yaptırmaz. neden adamlar ilminin ağırlığıının farkıda ve ona göre cemaati yönlendirir. senin gibi insansanlar ise gider okumaz, örnek olmaz anlatmaz. haliyle tuvalet bari temizleyerek cemaatin tepkisini almak istemez. sende ilmin zerresi olsa buradaki hikmeti kavrardın. ama hikmet algıyalayacak kadar bile sende bilgi kalmamış. yazık ki bu diyanette senin gibi din görevlileri var. şu adamin ip nosunda diyanet bu eğer imam ise tespit edip görevden atmalı seni

Beğenmedim! (7)
Misafir Avatar
ALLAME 2016-05-21 13:17:00 @Mülayim

ben şimdiye kadar ağzımı hiç bozmadım ama senin bu yorumundan dolayı içimden çok ... ettim. hatta seni elime bir geçirirsem testere ile keserim. eğer sen imamsan lanet olsun sana. Allah belani versi̇n. onursuz haysi̇yetsi̇z ahlasiz şeref yoksunu pe...

Beğenmedim! (5)
Avatar
imam ahmet 2016-05-21 16:46:25

süper bir yazı, tek kelimeyle muhteşem... kaçacak delik bile kalmamış örneklerden dolayı. eline sağlık hocam. bu sitenin bu yönünü beğeniyorum. dinihaberler eğitim öğretim sitesi