O, Sıradışı Bir Adamdı    

       Ankara’da toplanan yeni mecliste bir Erzurum milletvekili vardı; o, I. Dünya Savaşı’nda Kafkas cephesinde subay rütbesiyle Ruslara karşı savaşmıştı. 1918'de Bitlis ve Kars'ın kurtuluşunda mücadele vermişti. Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer almış, Erzurum ve Sivas kongrelerine de katılmıştı. Ve dahi o, Misakı Milli’de imzası olanlar arasındaydı.

    O, bir yandan meclis egemenliğinin her şeyin üstünde olması gerektiğini savunuyor, bir yandan da, ülke yönetiminde geçmişteki hataların tekrarlanmaması için, bir grup arkadaşıyla birlikte mücadele veriyordu.

  Ona göre bu Millet, İstiklal Savaşı’nda canı pahasına tüm imkânlarını seferber ederek ülkeyi nasıl kurtarmış ve istiklalini nasıl kazanmışsa, savaş sonrasında da, tek adam sultasına girmeden bağımsızlığını sürdürmeliydi. Millet, kendi egemenliğine dayanan bir yönetim biçimini hak etmeliydi.

 O, totaliter zihniyete ve zümre egemenliğine karşı olumsuz tavır almasına rağmen, ne yazık ki, muhalifleri tarafından saltanatçılık ve gericilikle suçlanmıştı.

 O, hükümetin yaptığı bir takım inkılâplardan yanaydı, ama baskıcı bir değişim istemiyor ve şöyle diyordu: "Biz inkılâbı fikirle yapacağız ki, payidar olabilsin. Eğer kabadayı usulünü takip edersek, korkarım ki o zaman inkılâptan mahrum kalırız.”

          Kimdi O

      O, 1887'de Elazığ'ın Karakoçan İlçesi'ne bağlı Kümbet köyünde dünyaya gelmiş, adını da Hüseyin Avni koymuşlardı. İlköğrenimden sonra, İstanbul-Vefa Sultanisini, takvimler 1912 yılını gösterirken de, İstanbul Hukuk Fakültesi'ni bitirmişti.

  Hangi Namussuzluğumu Gördünüz?

İşte Meclisin bu muhalif adamı, İzmir suikastı soruşturmasında idamla yargılandı. Ama mahkeme onu suçsuz bulup, beraat kararı verince o, ağlamaya başlamıştı. Yargıcın: “ Niçin ağlıyorsunuz?” sorusuna o şu cevabı vermişti: “Bu güne kadar namusumdan emindim; fakat şimdi şüphe ediyorum.”  Bunun üzerine yargıç Kel Ali’nin: “Niçin” sualine karşı verdiği cevap daha da çarpıcıydı: “Hepsi de benden günahsız ve namuslu olan arkadaşlarımı astınız; bende ne gibi namussuzluk gördünüz ki, bu şerefli ölümü benden esirgediniz” diye karşılık vermişti.

 Eşinden Ayrılmalısın

  O, siyasi mücadelede saf dışı bırakıldıktan sonra ekmeğini aşını helal yollardan kazanmak için İstanbul’da avukatlık yapmaya başladı. Bu arada, yakın tarihimizin önemli düşünürü olan Nurettin Topçu ile de yakın dost, hatta akraba olmuştu; çünkü Topçunun hanımı onun kızkardeşiydi.

  O, Topçu’nun Türkiye’nin fikir dünyası için gelecekte önemli bir kişi olduğunu görüyor, ama bu konuda tıpkı bir fütürolog gibi, kız kardeşinin ona ayak bağı olabileceğini görüyordu. Bir gün Merhum N. Topçu ile başbaşa sohbet ederken ona şöyle diyordu: “ Nurettin, sen bu ülke için lazımsın.. Ama görevini yapabilmen için öncelikle kardeşimi boşamalısın..” Evet, onun vatan ve millet aşkının önünde kardeşi adeta bir engeldi…

  Gören Gözler

  Gün geldi, gören gözleri görmez oldu Hüseyin Avni Bey’in.. Ama bu durumdan aile bireylerini haberdar ederek onları da üzmek istemiyordu.. Fakat bir aile reisi, gözlerinin görmemesini çoluk çocuğundan nereye kadar gizleyebilirdi? Belki birkaç gün, belki bir ay… Hüseyin Avni, bu halini bir yıl gizledi ve bir gün açık verdi; normal gören bir insanın devirmemesi gereken sofradaki bir eşyayı devirince dikkatleri üzerine çekti ve sonunda görmediğini söylemek zorunda kaldı. Kocasının bu durumunu öğrenen hanımefendi, hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı.

  Evet, o, en önemli organının işlevsiz hale gelmesini bile aile efradından uzun süre gizli tuttu. Sırf eşini ve çocuklarını üzmemek için.. 

Velhasıl

 İşte bu dik duruşlu, yiğit, sözünü budaktan esirgemeyen, ülke ve istiklal aşığı adam, takvimler 1948 yılını gösterdiğinde rahmet-i Rahman’a kavuşup Dar-ı Beka’ya göç eyledi. İstanbul’un Beykoz semtindeki Küçüksu kabristanına defnedildi. Ruhu şad olsun..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.