Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü SULA’nın Ramazan Mesajı

Bağcılar İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü SULA’nın Ramazan Mesajı.

Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü SULA’nın Ramazan Mesajı

Bağcılar İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü SULA’nın Ramazan Mesajı.

29 Haziran 2014 Pazar 01:02
Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü SULA’nın Ramazan Mesajı
banner310
Geçici dünya nimetleri peşinde durmaksızın koşarken unuttuğumuz birçok değer var. Yaratanı bilme, Yaratılanı görme, acıma, bağışlama, yardımlaşma, kardeşlik. Ve önümüzde bir mevsim. Bizi kendimizle buluşturmaya, yalnızlığımızı ortadan kaldırmaya, yeniden değerlerimizi hatırlatmaya gelen. Şehr-i Ramazan.

Gafletle geçirilmeyen bir anı bir ömre bedel. Sevgili Peygamberimiz (SAV)’in ifadesiyle nafilesine farz sevabı verilir. Farzları 70 kat fazlasıyla değerlendirilir. İşte bu Allah’ın rahmet yağmuruyla bereketlenen bağışlanma ve dertlerden, sıkıntılardan kurtuluş mevsimine önümüzdeki Cuma’yı Cumartesiye bağlayan gece ilk teravih namazıyla giriyoruz.

Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun. Yüce Allah hepimizi Ramazan’ın bereketiyle sevdiklerimizle birlikte Sevgililer sevgilisi Hz. Muhammed Mustafa’nın çevresinde ebedî mutlulukla buluştursun.

Bu yıl İslam âlemi dertlerle, sıkıntılarla giriyor Ramazan ayına. Libya’da, Pakistan’da, Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Doğu Türkistan’da, Kırım’da, Nijerya’da, Sudan’da, Bosna-Hersek Cumhuriyetinde… Hâsılı İslam Coğrafyasının hemen her yerinde kan var. Gözyaşı var. Açlık var. Bunda ihtirasların, mal ve makam hırslarının, mezhep, meşrep, grupçuluk anlayışlarının Ramazan ayında inzal edilen ve Ramazanı şereflendiren Kur’an Ruhunun, İslam şuurunun önüne geçmesinin maalesef büyük payı var. Dini en güzel şekilde anlayarak yaşamak yerine, yaşadığımızı din zannetmek yanılgısına düşmüşüz. . Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in veciz ifadesiyle “Suya hasret kalmış çorak toprakların yağmura ihtiyacı ne kadar varsa bugün insanlığın Ramazan ayının rahmet iklimine o kadar ihtiyacı var…”

Ramazan ayı, fi’li ve kavli dualar için en uygun zaman dilimidir. Ramazan’la ilgili ahkâmı bildiren ayetlerin arasında Yüce Allah şöyle buyurur. “Kullarım sana Beni sorarlarsa, bilsinler ki Ben, şüphesiz onlara yakınım. Benden isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim. Artık onlar da davetimi kabul edip Bana inansınlar ki doğru yolda yürüyenlerden olsunlar.” BAKARA 2/186

O halde kavli dualarımızda her ibadetin ardından Ramazanımızın hem milletimize hem de acılar içinde kıvranan İslam coğrafyasına barış, huzur, adalet, özgürlük, şefkat ve merhamet getirmesi için Allah’a niyaz edelim. Kaybetmek üzere olduğumuz kardeşlik rüzgârını bize yeniden getirmesini O’ndan dileyelim. Namaz kılmak, oruç tutmak, Hacca gitmek, zekat vermek birer ibadet olduğu gibi, mazlumun imdadına yetişmek, Zalimin zulmüne engel olmak, dertlinin derdine derman olmak, insanlar arasında barış, kardeşlik ve adaleti sağlamak da ibadettir.

Bu sene camilerde, Kur’an kurslarımızda, dinî sohbet meclislerinde ‘Hiç kimse kimsesiz kalmasın. Bu Ramazan ve Her zaman’ teması işlenecek. Aç ve muhtaçlar var. Yetimler var. Belki maddî imkânları yerinde ama arayanı soranı olmayan kimsesizler var. Âfetler ve savaşlar sonucu yerinden, yurdundan olan nice insanlar var. Müslümana yakışan nerede garip ve kimsesiz varsa onun kimsesi olmaktır. Nerede inleyen ve ağlayan varsa onun yardımına koşmaktır.

Ensar ve Muhacirîn’in kardeşlik şuurunu zamanımızda yaşatmaktır. Bu amaçla başta Müftülerimiz, Vaizlerimiz, Cami Görevlilerimiz, erkeğiyle kadınıyla Kur’an Kursu öğreticilerimiz olmak üzere bütün din gönüllülerimiz en az bir muhtaç aileyi kardeş edinecekler. Kimsesizlerin kimsesi olacaklar. Bütün insanlara da bu kardeşlik çağrısını yapacaklar.

Bağcılarımızda yıllardır süregelen bir ‘askıda ekmek’ uygulaması vardı. Bu sene de devam edecek. Bu Ramazan’da yeni bir uygulama başlatılıyor. Hayırsever esnaf ve vatandaşlarımızın katkılarıyla mahallelerde kurulacak iftar sofralarının yanısıra fakir ve muhtaçlara dağıtılacak biletlerle lokantalarımızda ‘Gönül Sofraları’ kurulacak.İftar saatlerinde açlar doyurulacak. Sadece maddi açlığı değil maneviyat açlığını da gidermek gerek. Bu amaçla Bağcılar Meydanında kurulan ‘İrfan sofraları’nda da her gece Teravih namazları sonrası dinî programlar yapılacak.

Kaymakamlık, Belediye, Müftülüğümüz, Millî Eğitim ve SYDV işbirliğiyle Yetimlere Vefa (Vefa-Yet) projesi çerçevesinde yetimlere, yoksullara, kimsesizlere, iftar sofraları açılacak, gıda paketleri dağıtılacak. Bu konuda büyük emekleri geçen başta Kaymakamımız Erdal ÇAKIR olmak üzere Bağcılar Belediye Başkanımız Lokman ÇAĞIRICI’ya ve emeği geçen tüm personele şükranlarımızı arzediyoruz

Kur’an ayı Ramazan’dan 1 hafta önce Camilerimiz Çocuk Açtı. Okullarda, camilerde ve Kur’an Kurslarında Ramazan Ayı süresince de Kur’an bülbülleri şakıyacak. Milli ve manevi değerleri öğrenecekler. 500’ü aşkın öğreticinin gayretleriyle 20 binden fazla öğrencimiz dinî bilgilerle donanacak. Ebu Zer el-Gıfari, Mimar Sinan ve Esma Hatun Kocacık Camilerinde hatimle teravih namazı kılınacak. Mukabeleler okunacak, okunan cüzlerden seçilecek konularla Ramazan boyunca camilerde va’z ve irşat programları sunulacak.

Bağcılar Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle Bağcılar Beledıyesi Halk sarayında 1 Temmuz Salı günü verilecek iftar programımıza ve 15 Temmuz Salı günü yatsı namazını müteakip Bağcılar Meydanındaki irfan meclisimize sizleri davet ediyoruz. Müftülüğümüzce düzenlenen KADİR GECESİ ÖZEL PROGRAMI 23 Temmuz Çarşamba akşamı İSTOC camiinde icra edilecek.

‘Hiç kimse kimsesiz kalmasın. Bu Ramazan ve Her zaman’ Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun.

Son Güncelleme: 16.04.2016 12:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.