Ağrı'da Müftülerin görev değişimi

Ağrı İl Müftüsü iken Bolu İl Müftülüğüne atanan İzani TURAN’a Ağrı Müftülük Personeli tarafından bir veda programı düzenlendi.

Ağrı'da Müftülerin görev değişimi

Ağrı İl Müftüsü iken Bolu İl Müftülüğüne atanan İzani TURAN’a Ağrı Müftülük Personeli tarafından bir veda programı düzenlendi.

22 Mart 2014 Cumartesi 17:33
Ağrı'da Müftülerin görev değişimi
banner307

Programa İl Valisi Dr. Mehmet TEKİNARSLAN, Vali Yardımcıları Ercan ATEŞ, Oktay ATEŞ başta olmak üzere İlçe Kaymakamları, İl Müdürleri, Erzurum İl Müftüsü Hasan ÇINAR, İstanbul Sancaktepe Müftüsü Yusuf BİNGÖL, İlçe Müftüleri, Erzurum İl Müftü Yardımcısı Celal BÜYÜK Ağrı İl Müftülük Personeli, İmam-Hatipler ve Kur’an Kursu öğreticileri katıldı.

Ağrı’ya yeni atanan Sarıyer eski Müftüsü İbrahim GEMİCİ de havaalanında İl Müftü Yardımcısı Şevket DİLMAÇ ve bir grup personel tarafından çiçeklerle karşılandı ve veda programına iştirak edildi. Böylece Ağrılılar hem eski Müftüsünü hem de yeni Müftüsünü bu programda bir arada gördü.

Programda Kur’an Kursu Öğreticileri adına söz alan Tuba Kuran Kursu Öğreticisi Fatma Betül KARAKILIÇ;“Müftümüz bizlere Kur’an’a aşık olmayı, azimle çalışmayı, zorluklara göğüs germeyi, insana değer vermeyi öğretti. Bize kazandırdığı vizyonla yolumuza devam edeceğiz inşallah”dedi.

Tüm camii görevlileri adına da Murat Mahallesi Camii İmam-Hatibi Abdulkadir DURSUN konuşmasında; “Müftü beyin din hizmetleri alanında bir çok hizmetleri olduğunu, personelin yapılan hizmetlerde Müftü beye her konuda yardımcı olduklarını” dile getirerek “Tüm arkadaşlarım adına İzani Bey’e atandıkları yerde de başarı” dileklerinde bulundu.

İlçe Müftüleri adına ise Patnos İlçesi Müftüsü Abdulvahhap ŞAKRAK söz aldı ve:“Müftü Bey’in ahlâki erdemleri kendinde toplayan bir karaktere sahip olduğunu, bu tür insanların Allah tarafından sevildiği gibi insanlar tarafından da sevildiğini, burada toplamda üç yıl kaldığını, 180 Kur’an Kursunun açılmasına vesile olduğunu, toplamda bu Kur’an Kurslarında 2000 civarında talebe okutulduğunu” belirterek İzani TURAN bey’e yeni görev yerinde başarı dileklerinde bulundu.

Daire Personeli adına konuşan İl Müftü Yardımcısı Şevket DİLMAÇ ise “Buradaki görevine başladığı günden beri aldığı kararla, yaptığı Kur’an hizmetleri ile vakar ve faziletiyle serhad Şehrimiz Ağrı’nın dini coğrafyasına ruh katan, canlılık katan; Yürüttüğü Kur’an kursları hizmetiyle, önderlik ettiği uzun süreli tashihi huruf kurslarıyla ilimizin kıraat yetersizliği problemine gerçek manada merhem olan; Kurumsal kapasitenin gelişmesi adına gerek müftülüğün gerekse Kur’an Kurslarının alt yapı çalışması, tamirat ve tadilatı veya inşaatı için “Ben bu Kur’an Kursları için gerekirse dilenirim” diyerek kendini ateşe atan ışığa hasret kelebekler misali didinen ve yokluk içinde zoru başaran, imkansızı imkanlı hale getirebilen ağabeyim İl Müftümüz Sn. İzani TURAN hocamızla beraber çalışmanın bahtiyarlığına erdik. Kendisinden çok şey öğrendik. Çok huzurlu bir süreç yaşadık. Bize abilik babalık yaptı. Maalesef hicran dünyasında yaşamamız hasebiyle de bugün kendisinden  ayrılmanın hüznünü yaşıyoruz.Sn hocam, biz senden razıyız. Rabbim de senden razı olsun. Gönül dünyamızdaki yeriniz sağlamdır. Biz de sizin gönül dünyanızda yerimiz olduğuna inanıyor ve yer almak istiyoruz. Artık Bolu’da sadece bir evimiz yok. Koca bir gönül dünyamız ve girebileceğimiz geniş bir kapımız olduğuna olduğuna inanıyoruz. Sn. Hocam, dünkü program sebebiyle arkadaşlarımdan aldığım vekalete dayanarak size olan hakkımızı helal ediyoruz. Lütfen siz de bizi helal ediniz. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Geleceğiniz aydınlık olsun. eviniz huzurla dolsun. Güle güle gidiniz.” dedi. Bu arada Şevket DİLMAÇ İzani Bey için yazdığı Kürtçe bir şiiri ve Türkçe tercümesini okudu:
MUFTÎYÊ ME İZANÎ
Salih û xiraba xênci Xwedê kî zanî
Min balte amel dît wek Xewsê Hizanî
Lê belê Rebbê jorîn ji min çêtir zanî
Muftîyê Agirîya me bi rumet İzanî

Qenciya xu birva dikî, xirabiyê ne zanî
Di rêya qenciyê de dilşa î wek xizanî
Qenciya hevalê xu jî birva nakî rênd zanî
Muftîyê Agirîya me bi rumet İzanî

Qur’an, hıfz kirîye xwendina wê rênd zanî
Adabê muaşereta nasa de rê zanî
Mezîna re mezîn, ji piçuka re wek xizanî
Muftîyê Agirîya me bi rumet İzanî
    MÜFTÜMÜZ İZANİ
Salih veya şakiyi Allah’tan başka kim bilir
Sende gördüm Hizanlı Gavs misalli ameller
Şüphesiz Yüce Rabbim benden daha iyi bilir
Ağrımızın saygı değer Müftüsü İzani

İyiliklerini unutur, kötülüğü bilmezsin
İyilik yolunda çocukar gibi şensin
Arkadaşın iyiliğini de unutmazsın
Ağrımızın saygı değer Müftüsü İzani

Kur’an-ı hıfzetmiş, kıraatını güzel yaparsın
İnsanlar arası adab-ı muaşerette yol bilensin
Büyüklerle büyük, küçüklerle küçüksün
Ağrımızın saygı değer Müftüsü İzani


Daha sonra kürsüye davet edilen İl Müftüsü İzani TURAN ise “Tüm personelini aynı seviyede gördüğüne” vurgu yaparak, “adaletten hiçbir zaman ödün vermediğini, her kurum ve kuruluşla aralarının iyi olduğunu, amirlerine karşı hiçbir zaman kusur işlemediğini, yaptıkları icraatları Allah rızası için yaptığını ve bu icraatlarla anılmak istediğini” söyledi.

İl Müftüsü bütün konuşmalara, konuşmacılara, katılımcılara ve kendisini başarılı çalışmalarında yalnız bırakmayan tüm sevenlerine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Kürsüye davet edilen Ağrı’nın yeni Müftüsü İbrahim GEMİCİ de gördüğü manzaradan memnun olduğunu ve İzani Beyin bıraktığı yerden çitayı düşürmeden hizmete devam edeceklerini dile getirdi.

En son kürsüye davet edilen Ağrı Valisi Dr. Mehmet TEKİNARSLAN konuşmasında; “Bu günler insanların en güzel günleridir. Hele şiirlerle uğurlanmak en güzelidir. Müftümüzün din hizmetleri konusunda çok faal olduğunu, beşeri münasebetlerinin çok güçlü olduğunu, hizmet ehli bir hüviyet taşıdığını, yeni görev yerleri için başarı” dileklerinde bulundu.

Konuşmaların ardından Ağrı Valisi TEKİNARSLAN İzani TURAN’a çeşitli hediyeler verdi.Erzurum İl Müftüsü Hasan Çınar, Ağrı Müftülük personelinin almış olduğu hediyeleri, İl Müftü Yardımcısı Şevket DİLMAÇ ise yazdığı şiirin levhasını takdim etti.

Merasim Erzurum Merkez Mehmet Zahid Kotku Camii İmam Hatibi Veyis AKSAKAL’ın okuduğu  Aşrı Şerif ile sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Edirne 2014-03-23 12:21:31

Hocam bu göreve layık bir idarecidir. Edirne de iken mütevazi ve alçak gönüllülüğünden dolayı sevgimizi kazanmış birisidir. İnşallah Ağrı da da güzel işler yapacağına inancımız tamdır. Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Hayırlı olsun.

Avatar
Gavsi Hizani Aşığı 2014-03-25 00:16:17

Bu şiiri kim yazmış. Gavsı Hizaniye kim kimi böyle benzetebilmiş. Dikkatli olun lütfen