Beykoz'da Manevi Hizmet Birimi kuruluyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki protokol ile oluşturulan birimin ilk adımı Beykoz Devlet Hastanesi'nde atıldı.

Beykoz'da Manevi Hizmet Birimi kuruluyor

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki protokol ile oluşturulan birimin ilk adımı Beykoz Devlet Hastanesi'nde atıldı.

13 Eylül 2018 Perşembe 13:12
Beykoz'da Manevi Hizmet Birimi kuruluyor
banner310

Tüm hastanelerde kurulması planlanan Manevi Destek Hizmetleri Birimi, Beykoz Devlet Hastanesi'nde düzenlenen bir konferansla kurulan birimle nelerine hedeflendiği çalışanlara anlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nda vaiz olarak görev yapan Mehmet Ali Acar'ın verdiği konferans ile birlikte birim içerisinde işleyişin nasıl olacağı ve hangi alanlarda kullanılacağı anlatıldı.

"İki bakanlık arasında imzalanan protokol var"

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın toplumun manevi değerlerini ayakta tutma görevinin olduğuna işaret eden Acar, "Daha önce 1994 yılında böyle bir birin oluşturulmuş ancak yasal alt yapısı olmadığından dolayı o zamanki malum süreç sebebi ile bozulmuş, iptal olmuştur. 1995 yılında hastalar kendi dinlerinde uygun bir dini temsilcinin ruhi ve moral tesellisini kabul veya reddetme hakkına sahiptir denilmektedir. Dünya sağlık örgütü tarafından da 1994 yılında evrensel hasta haklarının 5. maddesinde istekleri yerine getirme her zaman manevi destek alma gibi haklarının olduğu belirtiliyor. Yasal alt yapısı bu şekilde ve doksan sekiz tarihli resmi gazetede yayınlanan hasta hakları yönetmeliği dini hizmetleri yerine getirme faydalanma konusundaki 38. madde burada yine manevi yönden desteklenmek üzere talepleri halinde dini inançlara uygun  olan manevi destek personeli talep edilir şeklinde ifade var." dedi.

"Eşlik ederek moral kazandırmak istiyoruz"

Dikkat edilmesi gereken hususlardan birisinin de kurum içerisindeki işleyişin aksamaması olduğunu, Diyanet İşler Başkanlığı'nın görevleri arasındaki maddeleri anlatan Vaiz Mehmet Ali Acar, "Manevi destek ile insanların acılı, sıkıntılı, üzüntülü, korkulu, yalnızlık ve hüzüntü duygularına kapıldıklarında aniden değişmelerle gelen kriz durumuna maruz kaldıkları bu durum ve duygularla baş edebilme becerilerinin de yardımcı olmak, varsa soruları cevaplamak hayata yeni bir anlam vermelerine eşlik ederek moral kazandırmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Hastaların dünya görüşlerine saygılı olmalıyız"

Konferans sırasında "Mesela sağlıklı bir insan hasta olduğu zaman ne yapıyor bir hayal kırıklığı olabiliyor orada bir destek gerekmektedir" ifadelerine yer veren Mehmet Ali Acar, "Hastalığı yok etmek mümkün değil ise onu daha da bir anlamlı hale getirerek  farklı kazanımlar elde edilebilir. Burada manevi destek psikoterapi ve sosyal bakım olmadığı psikolog, psikiyatrist diğer sağlık personelleri meslek ve alan olarak ayrılır. Ancak sağlık personeli ile birlikte güzel bir yaklaşımla hizmet verilir. Hastalar ile empati kurmak, hastayı tanımak, hastalığı ile değerlendirilip yorum yapmamak sadece gözlem ve tespit yapmak yani suçlayıcı bir dil ile yaklaşımdan uzak durulmalıdır. Manevi destek personellerinin görevleri var burada dünya görüşlerine hastaların saygılı olmak ve hastalara profesyonelce yardım ve eşlik etmek  iletişim tekniklerini kullanabilecek beceriye sahip olmak, yetkin dinleme empati kurma nasihat etme cesaret ve güven verme gibi görevleri vardır." diye konuştu.

"İşbirliği içerisinde olmalıyız"

Manevi destek hizmetinin amaçlarını da hastane çalışanlarına açıklayan Vaiz Mehmet Ali Acar, "Hastalara tedavi aşamasında ve iyileştirme sürecinde destek olmak, hastaların topluma tekrardan katılmasında katkıda bulunmak ve gerektiğinde doktor, hasta ve hasta yakınlarıyla iletişimde iş birliği içerisinde olmalıyız. Türkiye de manevi destek nerede başlamış? 7 Ocak 2015 tarihinde Ankara, İstanbul, Samsun, Erzurum, Ordu ve Kayseri'de protokol imzalanarak uygulanıyor. 2016'nın 2. ayında ise 14 ilde daha bu manevi destek hizmeti sunuluyor. Burada ise 28 Ağustos tarihinde de bu  hastanenin içerisinde bulunduğu 38 personel ile resmi olarak başlamıştır. 169 personele daha bu eğitim verildi." şeklinde konuştu.

Uygulamanın bütün illerde ve hastanelerde yaygınlaştırılması amacının güdüldüğü düşüncesini aktaran Acar, konuşmasını şöyle tamamladı:

"ABD, Almanya, İngiltere ve Hollanda'ya personel gönderilmiştir. 5 Temmuz 1948'de bilim ve sağlık hizmeti kurulmuş 1959'da akıl sağlığı yasasıyla birlikte milli sağlık hizmeti yönetmeliğiyle yayınlanmış ve İngiltere'de tam mesai ile çalışanların yanında yarım mesai ile çalışanlarda vardı. Üç yıllık akademik eğitim sonrasında bir veya iki yıllık yüksek lisans eğitimi verilmekte pratiğe yönelik dört veya altı ay staj yaptırılmakta ayrıca iletişim teknikleri dersi de verilmektedir."

"Konya Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi bununla ilgili sertifikalar vermeye başladı. 200-250 saat civarı eğitimler veriyorlar. Manevi destek personelinin eğitim süreci ilahiyat fakültesi mezunun çoğunluğu din eğitimi, dini danışmanlık rehberliği gibi alanlarda esas eğitim almış Diyanet personeli arasında 169 kişi seçilmiştir."

Son Güncelleme: 13.09.2018 13:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298