Dr. Ekrem Keleş'den Malatya'da Muhteşem Konferans

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş Malatya'da Verdiği Konferansla Gönüllülere Sesledi...

Dr. Ekrem Keleş'den Malatya'da Muhteşem Konferans

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş Malatya'da Verdiği Konferansla Gönüllülere Sesledi...

17 Nisan 2015 Cuma 20:07
Dr. Ekrem Keleş'den Malatya'da Muhteşem Konferans
banner310
DiNiHABERLER.COM /öZEL
 
Hikmet Kapısına Duyulan Özlem...
 
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş Malatya'da Verdiği Konferansla Gönüllülere Sesledi...
 
Yaklaşık bin kişiye hitap eden, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Malatya İl Müftülüğünün daveti üzerine  Kutlu Doğum programı kapsamında geldiği Malatya'da, insanları Hz. Peygamber sancağın altında,  birlik ve kardeşlik çizgisinde buluşturdu.
 
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, 1989 yılında Başkanlıkca kutlanmaya başlamasından bu tarafa 3500 aşkın program yapıldığı, yüzbinleri aşkın katılımcıyla gönüllerin yumuşadığı kalplerin titredigi bununla birlikte bu hafta kapsamında her meslek grubundan insanın, halka yönelik kolaylıklar sağladığı bu özel haftanın yurtiçinde ve yurtdışında sel olup aktığını ifade eden konuşmasında: " Hamdolsun ki milletimizde böyle bir sevgi var, bu sevgi milletimizin hücrelerine işlemiş birbirine kenetlemiş bir sevgidir. Bu sevgiyi tarihimizdeki bütün şairlerin eserlerinde görebilirsiniz.  Hangisinin divanını açarsanız açın,  hangisinin dizelerini okursanız okuyun; en güzel sözlerin, en güzel methiyelerin O'nun için söylediğine şahit olursunuz. O'na duyulan bu özlemin altında O'nun getirdiği değerlerle birlikte; fakirlerin kimsesizlerin, yoksulların hiçbirinin hiçbir zaman geri çevrilmedigi,  aşağılanmadığı o hikmet kapısına duyulan özlemdir. Biliyorlarki o kapıdan geri çevrilmeyecekler, biliyorlarki o kapıdan elleri boş dönmeyecekler...  Biliyorlarki Resulullah ( s.a.v ) kelime-i şahadetten başka, yapabileceği hiçbir şeye -La- dememiş... Şimdi bizim yapmamız gereken O'nu anlamak ve O'nu yaşamak... Bu anlayışla Diyanet İşleri Başkanlığı Kutlu Doğum Haftası kapsamında bu yıl gündemine Resulullah ( s.a.v ) 'i daha iyi anlamak adına "Hz. Peygamber, Birlikte Yaşama Ahlakı ve Hukuku " temasını ele almıştır. Taki, Peygamber Efendimiz ( s.a.v ) ' in bizlere getirdiği mesajı doğru anlayıp,  hayatımıza da doğru geçirelim...  Bunun için de ilk önce,  Peygamber Efendimiz ( s.a.v ) 'in birlikte yaşama ahlakını ve hukukunu fiili olarak sahabeyle nasıl hayata geçirdiğine bakalım... Medine döneminde ensar ve muhacir arasında nasıl bir kardeşlik akti imzaladığına bakalım... Medine'de yaşayayan Hristiyanlarla, Yahudilerle nasıl kardeşçe  bir vesika imzaladığına bakalım...  Kardeşliği tesis edemeyen bir toplumun herhangi bir inanç mensubu başka toplumlarla da arasında kardeşlik kuramazlar, bu bakımdan önce kendi aralarında kardeşlik anlayışını tesis etmeleri gerekmektedir" dedi.


 
Dr . Ekrem Keleş, demokrasi ve insan haklarından bahsederken dünyada islamafobi anlayışın hızla ilerleği günümüzde, islam korkusunun islam karşıtlığına dönüştüğünü  ve en son olarakta islam düşmanlığına dönüştüğünü belirten konuşmasında bu algıyı ortadan kaldırmak için mücadele gerektiğini bunun için  ilim adamlarına, gençlere de çok iş düştüğünü ifade etti ve konuşmasını şu şekilde tamamladı: " İslamın mehasin-i ahlak ilkelerini hayatımızda yaşayarak islamın güzelliğini ortaya koymamız gerek. Bunun için en önemli husus, dini mubinin islam aleyhine propaganda malzemesi yapılacak hale dönüştürülmemesi gerekmektedir. Müslüman emin insandır,  güvenir insandır. Mü'min kelimesinin bir anlamı inanan ise bir anlamı da güven veren insandır. 
 
Elimizde büyük bir hazine vardır... Hz. Peygamber'in sünnet-i seniyesi vardır... Sahabe-i kiramın anlattıkları vardır... Dini mubin-i islamı en güzel bir şekilde yaşayacak prensipler manzumesine sahibiz. Bizlerin yolunu aydınlatacak gecesi de gündüz kadar aydın bir hidayet yolunu, Kur’an-ı Kerim'i  bize bahşetmiş, Cenab-ı Allah bize lütfetmiştir. Bu bütün berraklığı ve açıklıyla elimizdedir. Önemli olan bu büyük hazineyi güncelleştirerek, günümüzün insanın anlayabileceği bir üslup ve dil ile ortaya koyup takdim etmektir. Bunu yaptığımız zaman dini mubine büyük bir hizmet etmiş oluruz." dedi.
 
Malatya Müftülüğü'nün düzenlediği bu özel proğramda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş'in bu duygu yüklü konuşmasına katılımcılar büyük ilgi gösterdi. Peygaber sevgisinin sel olup aktığı proğram, salonlara sığmadı.

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298