Kırıkhan’da Kutlu Doğum Değişik Etkinliklerle Kutlanıyor

Kutlu Doğum Haftası Kırıkhan’da Değişik Etkinlikler ile Kutlanıyor

Kırıkhan’da Kutlu Doğum Değişik Etkinliklerle Kutlanıyor

Kutlu Doğum Haftası Kırıkhan’da Değişik Etkinlikler ile Kutlanıyor

17 Nisan 2015 Cuma 17:31
Kırıkhan’da Kutlu Doğum Değişik Etkinliklerle Kutlanıyor
banner310

 
Kırıkhan İlçe Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu sene Kutlu Doğum Haftasının ana teması olarak belirlenen “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
 
Kutlama etkinlikleri çerçevesinde Kırıkhan Platin Düğün Salonunda geniş katılımlı bir konferans düzenleyen Kırıkhan İlçe Müftülüğü 20 Nisan’a kadar kutlama etkinliklerine devam edecek.
 
Konferansta açılış konuşması yapan İlçe Müftüsü Mekki Solmaz insanlığın barış ve birlik içerisinde yaşamasını gerektiğini belirterek ama gel gör ki son zamanlarda Batıda bir vaka gerçekleşti: İslamofobi vakası… Ve maalesef bu vakanın gittikçe yaygınlık kazandığını görüyoruz. İslamofobi artık hafif bir kelime olarak kaldı, bir korku ve psikolojik bir hastalık halini aldı. Biz İslamofobiyi konuşurken, fobi bir nefrete dönüştü, nefret düşmanlığa dönüştü, düşmanlık bir ayrımcılığa dönüştü. Bu ayrımcılık son zamanlarda yavaş yavaş ülkelerin politikalarına, siyasetlerine, mevzuatlarına dönüşmeye başladı. Öncelikle bu tespiti yapmak zorundayız. Bunun tarihi sebepleri var, bir de küresel güçlerden kaynaklanan sebepleri vardır. Her şeyden önce şunu görmeliyiz; taaa Haçlı Seferleri’nden itibaren klasik oryantalizm ile devam eden, romanlara hikâyelere sinmiş bir İslamofobi daima var oldu. Ama biz yine de Müslümanlar olarak şu inancımızı hiç yitirmedik ve yitirmeyeceğiz. Bugün insanlık topyekûn, kendi kısır döngülerine, yalnız kendi değerlerini önemseme bencilliğine mahkûm olmanın sonuçlarını hep birlikte el ele vererek onarmak zorundadır. Dolayısıyla Peygamberimiz (s.a.v.)’in çağları aşan rahmet yüklü mesajlarını iyice özümsemeye,  gönüllere gergef gergef işlemeye, İslam’ı onun önderliğinde temsil etmeye her zamankinden daha çok muhtacız” dedi.
 
İlçe Müftüsü Mekki SOLMAZ’ın konuşmasının ardından kısa bir selamlama konuşma yapan Kırıkhan Kaymakamı Halil UYUMAZ ise katılanlara teşekkür ederek yaptığı konuşmada  “Peygamberimizden önceki zamanı düşünün, cahiliyeden asrı saate geçiş sadece 23 yılda gerçekleşmiştir. Peygamberimiz o zamanki düşman olanları dost konumuna getirmiş, kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü zamanlardan dinimiz cennet anaların ayakları altında diyerek bayanlarımıza en büyük kıymeti ve değeri vermiştir. Gönlümüzde olan Peygamber sevgisi tür programlarla daha güzel konuma getiriliyor. Birlikte yaşamanın en güzel örneğini gösteren Kırıkhanlılara sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Aramızda şu anda yaklaşık 40 bine yakın Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz, muhacir ve ensar anlayışı içerisinde birlikte yaşamanın en güzel örneğini veriyorlar’ dedi.
 
Konferans sunumunu arz eden İstanbul İl Müftü Yardımcısı Bekir Derin programa katılan misafirleri selamlayarak başlattığı konuşmasında “Milletimiz geçmişte tarih boyunca zaman zaman sıkıntılar yaşamıştır ama Allah sevgisinden Peygamber sevgisinden hiçbir zaman uzak kalmamıştır. Ülkemizin her noktasında Peygamber Efendimiz anılıyor. Bu manada Peygamberimiz ‘in Kutlu Doğumu yeniden gündemimize taşınıyor, ama yetmiyor. Şu an dünyanın her noktasında, nerede olursanız olun doğusundan batısına kadar efendimizin mesajları insanlığa yeniden yayılıyor.” dedi.


 
Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet İçi Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Kadir DİNÇ, Kutlu Doğum Haftasının öneminden bahsederek başladığı konuşmasında “Rabbimizden gönderilen bir mesaj vardır. O mesaj “Ey dünya malı için birbirine düşmüş kullarım gelin tevhid bayrağı altında birleşin, parçalanmış dünyanın size ihtiyacı var. 5 vakit namaz ile Cuma namazı ile kendinize gelin. Allah’a kulluk edin, Peygamberlerine inanın, aksi takdirde davanızda başarısız olursunuz diye ikazda bulunuyor” Peygamberimiz bize Kur’an’ı ve sünneti bıraktı. Bizim bu manada birlikte yaşama ahlakı için insan sevgisini aramızda egemen kılmamız gerekiyor. Asırlar boyu, İslam coğrafyasında farklı din, dil, ırk, kültür, mezhep ve meşrep mensupları güven içerisinde bir arada yaşamışlardır. Ancak, son zamanlarda dünyanın değişik bölgelerinde insanların huzur ve güven içinde bir arada yaşama ortamını tehdit eden ayrımcılık, haksızlık gibi uygulamalara; zulüm, işkence, terör, katliam gibi olaylara şahit olmaktayız. Ayrıca İslamofobinin yaygınlaşması, kutsala ve kutsal değerlere yönelik olumsuz söylem ve eylemlerin artması, dünya barışının geleceği adına endişelere neden olmaktadır. Bununla birlikte, bugün İslam coğrafyasının pek çok yerinde çatışmalar, mezhep kavgaları yaşanmakta, masum canlara acımasızca kıyılmakta, kardeşkanı akıtılmaktadır. Dünyaya öncülük yapmış bir medeniyetin çocuklarının bu yürek yakan hali, Merhamet Peygamberinin bize öğrettiği birlikte yaşama ahlakının neresinde olduğumuz konusunda kendimizi sorgulamamızı gerekli kılmaktadır” dedi.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298