Mazgirt Müftülüğü'nde Kutlu Doğum coşkusu

Mazgirt Müftülüğü 16.04.2014 tarihinde Cemevinde Kutlu Doğum programımızı icra etti.

Mazgirt Müftülüğü'nde Kutlu Doğum coşkusu

Mazgirt Müftülüğü 16.04.2014 tarihinde Cemevinde Kutlu Doğum programımızı icra etti.

22 Nisan 2014 Salı 12:00
Mazgirt Müftülüğü'nde Kutlu Doğum coşkusu
banner310

Açılış konuşmasında İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf YAŞAR, konuşmasında: “Toplumumuzun yeniden ihyası, birliğimiz ve birlikteliğimizin yeniden inşası ve muhafazası için muhtaç olduğumuz samimiyet sorgulamasına bu hafta içerisinde Efendimiz (sav)’in önderliğinde gerçekleştireceğiz” dedi. Programa Konuşmacı olarak Tunceli Pertek İlçe Müftüsü Metin ÖZEL katıldılar. Konuşmasında “Efendimiz (sav)’in ümmetine olan itinasından behseden  ÖZEL, Efendimiz (sav)’in ve Ehl-i Beyt Efendilerimizin manevi şahsiyetlerinin samimiyet sahnelerinden örnekler verdi.”

Programımız sonrasında ikram edilen Kutlu Doğum Aşımızı gönül birliği içerisinde yedik. Ardından Hüseyin KAYKAÇ dede ve 12 hizmet ehlince bağlanan ceme katıldı.

----

Mazgirt Müftülüğü Gençlerle Peygamberimizi anlamak için bir arada…17.04.2014 tarihinde İlçemiz Akpazar Kasabası Anadolu Öğretmen Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin düzenlediği Efendimiz’in Şahsında Din ve Samimiyet Konulu Kutlu Doğum Haftası programında İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf YAŞAR, konuşmacı olarak gençlerin arasında hazır bulundu. Müftü konuşmasında, “Sözde değil özde samimiyet siz gençlerde yaşanmaktadır. Bu yüzden gençken yapılan ibadet daha faziletlidir. Gençliğiniz ve samimiyetinizi yitirmeden evvel, inandıklarınıza uygun bir hayat felsefesi belirleyip, Efendimiz (sav) ile hayatınızı yeniden ihya edebilirsiniz.” ifadelerine yer verdi.

 

Çok sayıda öğrencinin şiir, ilahi ve sunumları ile devam eden program, gençlerimizin Efendimiz (sav)’e karşı duydukları samimi muhabbet ifade ediyordu adeta.

Programımıza katılan Kaymakam Ali TÜRK’ün de memnuniyetlerini ifade ettiği toplantı, dağıtılan gül, kitap ve ikramlarla sona erdi.

---------

İlçe Müftüsü Tunceli Ovacık’ta Kutlu Doğum Programına konuşmacı olarak katıldı.


İlçe Müftüsü Ovacık’ta Kutlu Doğum Programına konuşmacı olarak katıldı.

17.04.2014 tarihinde Ovacık İlçe Müftülüğü’nün Belediye Konferans salonunda düzenlediği programa konuşmacı olarak katılan İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf YAŞAR konuşmasında: “Toplum olarak hepimizi rahatsız eden ahlâkî zaafiyetlerin ortadan kaldırılabilmesi için bu dönemde Peygamberimiz’in Samimiyet Eğitimine muhtaç olduğumuzu vurgulayarak; en azından her yıl bir sünnet ile hayatımızı yeniden ihya etmemiz gerektiğini belirtti.”

----------
 

İlçe Müftüsü Pertek’te Kutlu Doğum Programında konuştu.
Pertek İlçe Müftülüğü’nün düzenlediği Kutlu Doğum Haftası açılış programının bu yılki konuğu İlçe Müftüsü Muhammed Yusuf YAŞAR idi. 14.04.2014 tarihinde saat 11:00′de başlayan programda konuşan İlçe Müftüsü Konuşmasında: “Günümüzde insanlık, açık bir inkâr içinde olmasa da bariz bir samimiyetsizlik içindedir. Allah ve Rasûlü’nün emirlerini açıkça reddetmemektedir, fakat çeşitli bahanelerle bu emirler, savsaklanmakta ve savuşturulmaktadır.

Hâlbuki dünya huzuru ve ahret saadeti, kişilik bütünlüğü ile sağlanabilir. Kişilik bütünlüğü ise, kişinin inandıkları ile yaptıklarının uyuşması ile mümkündür. Bunun bir başka tarifi de, inandıklarına karşı samimi olmasıdır. Günümüzde hepimizin ortak şikâyetlerini oluşturan yukarıda sıraladığım ahlaki zafiyetleri yok etmenin yolu da samimi olmakta gizlidir.

Bu anlamda denilebilir ki İslam dini, samimiyet ve ahlâki olgunluk üzerine kurulu bir toplum düzenini oluşturmayı ister.

Nitekim Allah Resûlü, Bir hadisi şeriflerinde “Din, samimiyettir.” buyurmuştur. Bir başka deyişle din, samimiyet ve güzel ahlak ilkeleri üzerine kuruludur.

Bu hadis-i şerif incelendiğinde sahabe efendilerimiz: “Kime karşı samimiyet?” diye sorduklarında, Efendimiz şöyle cevap vermiştir: “Allah’a, Kitabına, Resûlü’ne, Müslümanların yöneticilerine ve bütün Müslümanlara.”[1]

Bu tarif iyi incelendiğinde İslam dininin öngördüğü toplum yapısı kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Peki, ama nasıl olur bu samimiyet?

Allah’a karşı samimiyet, O’nu hakkıyla tanıyıp (marifetullah), iman edip, herkesten ve her şeyden daha çok onu sevmek, daima zikredip asla unutmamak, kendini onun huzurunda ve murakabesi altında hissetmek, bütün davranışlarda sadece onun rızasını kazanma amacı gütmek, açık ve gizli şirkten kalbini temizleyerek tam bir ihlas ile emirlerini zevkle yerine getirmek ve yasaklarından kaçınmakla, kaza ve kaderine rıza ile olur.

Allah’ın Kitabı’na karşı samimiyet, onu büyük bir saygı ile okumak, manasını anlamak ve büyük bir titizlik ve gayretle uygulamakla olur. İnsanlara o kutsal Kitab’ı tanıtmak, öğretmek ve sevdirmek, bu samimiyetin göstergesidir.

Allah’ın Resûlüne karşı samimiyet ise, Resûlullah (s.a.s.)’ı bütün insanlardan daha çok sevmek, onun sünnetine tam manasıyla uymak, bidatlerden kaçınmak ve onun mirasına sahip çıkmakla olur. Ayrıca Resûlullah (s.a.s.)’ı insanlara tanıtmak ve sevdirmek de bu samimiyetin bir icabıdır.

Müslümanların yöneticilerine karşı samimiyet ise, onlara saygı ve sevgi gösterip marufta itaat etmekle, gıyaplarında onlara hayır dua etmekle olur.

Tüm Müslümanlara karşı samimiyete gelince, müminler arasındaki kardeşlik hukukunu uygulamak samimiyetin alametidir. Kardeşlik hukuku da Allah için karşılıklı muhabbeti, ziyaretleşmeyi, hediyeleşmeyi, ihsanı, birbiri için malını harcamayı, hayır ve takvada yardımlaşmayı, emr bi’l‐ma’ruf ve nehy an’il‐münkeri içerir. Aynı şekilde kardeşlik hukuku, Müslümanın hasbelkader zalimlik yapan kardeşine onu zulümden vazgeçirerek yardımcı olmasını gerektirir.” İfadelerine yer verdi.

------------
 

Muhtarlarla İstişare Toplantısı Yapıldı
2014 Yılı Yerel seçimlerinde seçilen mahalle ve köy muhtarlarımız ile istişare kahvaltısında buluştuk. İlçede yapılacak din hizmetinin verimliliğini arttırmak için kısa ve uzun vadeli eylem planlarımızı muhtarlarımızla beraber planladı.

Mazgirt İlçe Müftülüğü Programa katılan Hüseyin CANDAN ve Hasan ÖZTÜRK dedelere İlçe Nüfus Müdür V. Recep TAŞKIN’a ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Veysel SOYDAŞ’a, Din gönüllülerine teşekkürler etti.

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298