Müftü Karabiber'den Mezitli'de İtikaf

Mezitli İlçe Müftüsü Nusret Karabiber'den İtikaf.

Müftü Karabiber'den Mezitli'de İtikaf

Mezitli İlçe Müftüsü Nusret Karabiber'den İtikaf.

16 Temmuz 2014 Çarşamba 23:55
Müftü Karabiber'den Mezitli'de İtikaf
banner310
Allahü Teala bizleri cehennem azabından berat alma günlerine ulaştırırsa, perşembeyi cumaya bağlayan gece, camide itikafa girmek isteyen kardeşlerimiz, niyet ederek itikafa girebilirler.

Mezitli de bu yıl, isteyen vatandaşlarımız, Mezitli Fatih Camii, Akdeniz Camii ve Tece Merkez Camii olmak üzere 3 camimizde itikafa girilebilecektir.
 
Bu münasebetle itikafa girecek  tüm mü’min kardeşlerimizin itikafının kabul edilmesini ve yüklü bir atmosfer yaşanmasını Yüce Allah (cc)’tan niyaz ederim.
 
Bu vesileyle unutulan bir sünnet olan itikafın ne olduğunu kısaca açıklayalım.
 
 
İtikaf : sözlükte bir şeye devam etmek, insanın kendisini bir yerde alıkoyması, bir yere kapanıp ibadetle meşgul olması anlamındadır. Dinimizdeki anlamı ise, mükellefin ibadet niyeti ile, Allahın rızasını kazanmak için  cemaatle namaz kılınan bir mescidde belli âdâb içerisinde bir müddet kalmasına denir. İtikafa girene "mutekif veya "âkif denir.
 
İtikâf, Kur'an ve sünnetle sabittir. 
 
1.“ İbrahim ve İsmail'e: Tavaf edenler, ibadete kapananlar, rükû ve secde edenler için Evim'i temiz tutun, diye emretmiştik.” (Bakara, 125).
 
2. “Camilerde itikâfta iken de hanımlarınıza yaklaşmayın.”(Bakara,187)
 
3.Hz. Aişe anlatıyor: "Hz. Peygamber vefat edinceye kadar Ramazan'ın son on gününde itikafa girer ve derdi ki: "Kadir gecesini Ramazan'ın son on gününde arayın". Hz. Peygamberden sonra, zevceleri de itikâfa girdiler."
 
4.Ebu Saîd anlatıyor: "Biz Hz. Peygamber'le birlikte Ramazan'ın orta on gününde i'tikafa girdik, yirminci günün sabahı olunca eşyalarımızı (evlerimize) taşıdık. Hz. Peygamber (bir hutbe irad etti ve) sonra şunu söyledi: "İtikafa girmiş olanlar, itikaf mahallerine dönsünler. Zira bu gece bana Kadir gecesinin hangi gece olduğu gösterilmişti, sonra unutturuldu. Siz, son onda ve tek gecelerde  arayın. Ayrıca bu gece kendimi su ve çamur içinde secde eder gördüm." Hz. Peygamber itikaf mahalline dönünce, o günün sonuna doğru hava bozdu. Mescid o sıralarda (üzeri dallarla örtülmüş) çardak şeklindeydi. Hz. Peygamberin burnu ve burun yumuşağı üzerinde su ve çamur bulaşığını gördüm. Bu gece 21. gece idi." (Buhârî)
 
5.Hz. Aişe anlattığına göre, "Hz. Peygamber mescitte itikafda olduğu sırada, kendisi de hayızken, Hz. Peygamber’in saçlarını taramıştır. Bu hizmeti yaparken kendisi odasında ayrılmamış; Hz. Peygamber başını ona uzatmıştır. Hz. Peygamber itikafda iken, (büyük veya küçük abdest bozmak gibi) zarurî bir ihtiyaç olmadıkça odaya girmezdi." (Buhârî)
 
6.Hz. Âişe anlatıyor: " Hz. Peygamber Ramazan ayında, diğer aylarda görülmeyen bir gayrete girerdi. Ramazanın son on gününde ise çok daha şiddetli bir gayrete geçerdi. Son on günde geceyi ihya eder, ailesini de (gecenin ihyası için) uyandırırdı, izarını da bağlardı." (Buhârî, Fadlu Leyleti'l-Kadir 5)
 
İtikafın Kısımları
 
1.Sünnet Olan İtikâf: Ramazan'ın Son On Gününde İtikâfa Girmek Sünnettir.
 
2.Müstehab (mendub) olan itikâf: Vacip ve sünnet olan itikâfların dışında itikâfa girmek müstehabdır. Müstehab olan itikafın belirli bir vakti yoktur. Hatta mescide giren kimse çıkıncaya kadar itikâfa niyet ederse orada kaldığı sürece itikâfta sayılır. Bu itikâfda oruç şart değildir.
 
İtikâfın Şartları
 
1. Niyetsiz itikâf olmaz.
2. Mescid: Erkeğin, itikafı cemaatle beş vakit namaz kılman mescidde olmalıdır. İtikâfın en faziletlisi Mescid-i Haram'da, sonra Mescid-i Nebevî'de ve sonra da Mescid-i Aksa'da olandır. Diğer mescidlerdeki fazilet cemaatin çokluğuna göre değişir.
3. Oruç: Sünnet itikâf Ramazan ayında olduğu için zaten oruçlu bulunma şart vardır.
4. Temizlik: Kadınların hayız ve nifastan temiz olmaları gerekir. Cünüplük oruca mani olmadığı gibi, itikafı da bozmaz. itikâfa giren cami içinde iken ihtilâm olursa, dışarı çıkarak gusül abdesti alır ve yeniden itikâfa devam eder.
 
 Şer'i Bir Mazeret Bulunmadan Mescidden Çıkmak: Büyük ve küçük abdest için evine gitmesi İ'tikâfa zarar vermez. Kur'an-ı Kerim'de "Mescidlerde İ'tikâfda bulunduğunuz zaman kadınlarınıza yaklaşmayın" der.
İ'tikâf esnasında hayırdan başka hiçbir söz söylenmemelidir. Ancak, ibâdet kasdı ile susmak da mekruhtur.
Bir beldedeki mü'minler; topluca İ'tikâfı terkederlerse, günah işlemiş olurlar. Bir kısmı İ'tikâfa girerse; diğerlerinden günah sakıt olur.
 
İtikafın Müddeti
 
“İtikafın en az müddeti bir gün, en fazla müddeti on gündür.” (Kütüb-i Sitte)
Bir itikafın en az müddeti; İmam Ebu Yusuf'a göre bir gündür.
İmam Muhammed'e göre bir saattir. (Bir saat, fıkıh âlimlerine göre, zamanın belirsiz olan az veya çok bir parçası demektir. Yoksa bir günün yirmi dörtte biri demek değildir.)
Malikîlerce tercih edilen görüşe göre ise; bir gündüz kadar, bir gecedir.
Şafiîlere göre de, "Sübhanallah" denilmesinden bir an kadar fazla olan pek az bir zamandır. (Büyük İslam İlmihali
Tavsiye Edilen İtikaf Programı
 

  1. Her Namazın ardından bir cüz okumak
  2. Sekiz rekat kuşluk namazı kılmak (dört rekaatte bir selam vererek.)
  3. Akşam namazından sonra dört veya altı rekat Evvabin namazı kılmak
  4. Teheccüd (Gece) namazı kılmak (iki rekaatte bir selam verilerek cemaatle on rekat kılınacağı gibi yalnız da kılınabilir.)
 
Teheccüdden sonra yapılacak zikirler
 
Selamdan sonra üç defa.
سُبْحانَ اللهِ مَلِكُ الْقُدُّوسِ
Yetmiş defa.     
أَسْتَغْفِرُ اللهَ الْعَظِيمَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ   
Yüz selavatı şerife çekilecek.
 اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَي سَيَّدِينَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَي أَلِ سَيِّدِينَا مُحَمَّدٍ
Ali İmran suresinin 189. ayetten (  والارض ملك السماوات  لله و) sonuna kadar okunacak.
 
Tavsiye Edilen Günlük zikirler

بسم الله الرحمن الرحيم

أَسْتَغْفِرُ اللهَ الْعَظِيمَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ                                                          100 defa                                     
اَلَّلهُمَّ صَلِّ عَلَي سَيَّدِينَا مُحَمَّدٍ وَ عَلَي أَلِ سَيِّدِينَا مُحَمَّدٍ                                   100 defa                                      
لاَ إلَهَ إلاَّ أنْتَ سُبْحانَكَ إنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمينَ                                          100 defa                                                                
سُبْحانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ سُبْحانَ اللهِ الْعَظِيمِ                                                100 defa                                                                  

قل هو الله أحد الله الصمد لم يلد و لم يولد و لم يكون له كفوا أحد                    100 defa                                    

سُبْحانَ اللهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ و لاَ إلَهَ إلاَّ اللهُ واللهُ اَكْبَرُ ولاَحَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ إلاَّ باِللهِ عَلِيّ الْعَظِيمِ  100 defa

 
1.Öğle namazından sonra YASİN suresi, İkindi Namazından sonra AMME suresi ve uyumadan önce de MÜLK ve VAKIA sureleri okunacaktır.
2. Gece saat birde kalkılacak. Güneş doğuncaya kadar ibadetle meşgul olunacak; güneş doğduktan yarım saat sonra Kuşluk namazı kılıp saat dokuza kadar yatılacaktır.
3.İftarda ve Sahurda her gün bir önceki günden daha az gıda alınacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.