Müftü Sevinç Ramazan mesajı yayımladı

Kahramanmaraş'a bağlı Pazarcık İlçe Müftüsü Ahmet Sevinç, idrak edeceğimiz “Mübarek Ramazan Ayı" dolayısı ile Mesaj yayımladı.

Müftü Sevinç Ramazan mesajı yayımladı

Kahramanmaraş'a bağlı Pazarcık İlçe Müftüsü Ahmet Sevinç, idrak edeceğimiz “Mübarek Ramazan Ayı" dolayısı ile Mesaj yayımladı.

22 Haziran 2014 Pazar 19:21
Müftü Sevinç Ramazan mesajı yayımladı
banner310
Rahmet, mağfiret,  feyiz ve bereket iklimi olan bir  Ramazan ayının  gölgesi üzerimize düşmüş bulunmaktadır.2014 yılı Ramazan ayına yaklaşmış olmanın huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 27 Haziran Cuma günü kılınacak. İlk teravih namazının ardından 28 Haziran Cumartesi günü tutulacak ilk oruç ile bu bereketli iklime girmiş olacağız.
Diyanet İşleri Başkanlığımızca 2014 yılı Ramazan ayı için belirlenen teması “Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman” gelin yalnızlıkları paylaşalım.

Resulullah (A.S.) Efendimizin emsalsiz ifadeleriyle sizi baş başa bırakıyorum.Sözlerin en güzeli  Resulullah (A.S.) Efendimizindir.

 “Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa komşuna iyilik ve ihsanda bulunsun. Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa misafirine ikram etsin. Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa ya hayır söylesin veya sükûtu seçsin.” (Buharî, Müslim)
“Ey müslüman kadınlar! Sizden hiç kimse, bir koyun bacağı da olsa, diğer komşusuna vereceği şeyi küçük görmesin; ikram etsin.” (Buharî, Müslim)

“Yâ Eba Zerr! Çorba pişirdiğin zaman suyunu biraz fazla kat. Sonra komşularına bir bak, ihtiyaç içinde olanlara yaptığın yemekten bir miktar ver.” (Buharî)


Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman. Gelin yalnızlıkları paylaşalım.

“Komşusu aç iken karnı tok olan kimse, kâmil mü’min değildir. (Buharî)” Komşusu aç iken onun haliyle hiç ilgilenmeden karnını tıka basa doyurup yatan kimse, henüz Efendimizi (A.S.) tanıyamamıştır. Eğer Onu tanısaydı ,böyle yapmazdı.

Çünkü Efendimiz (A.S.):
 “Cebrail bana komşu hakkında o kadar tavsiyelerde bulundu ki, komşunun komşuya varis olacağını zannettim.” (Buhari, Müslim) buyurmuştur.

Bu Ramazan ve Her Zaman Müslüman kimse, kimsesizlere,yanındaki komşusuna gücü nisbetinde muhakkak bir ikramda bulunmalıdır. Kendisinden herhangi bir ev aleti, araç ve gereç emanet istendiğinde, varsa vermelidir. Bu bir parça tuz olur, çay olur, ekmek olur, ilaç olur. Allah Rasulüne (A.S.) bir adam gelip bir şey istediğinde veya kendisinden bir şey taleb edildiğinde bize yönelerek:

“Bu işe vesile olun ki ecir alasınız.” buyurdu. (Buhari)
Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman On bir ayın sultanı Ramazan ayında “Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman” gelin yalnızlıkları paylaşalım.

Ashabdan Ebu Musa el-Eşari (R.A.) naklediyor: Rasulullah (A.S.):

“Mü’min diğer mü’min kardeşi için, birbirini kenetleyip destekleyen bina gibidir.” buyurdu ve sonra parmaklarını birbirine geçirerek bu kenetleşmenin ve dayanışmanın nasıl olacağını gösterdi.
Başka bir teşvik: “Kim bir hayra sebep olursa, o hayrı yapan kimsenin sevabının bir misli de ona verilir.” (Müslim)

Hz.Cabir (R.A.) anlatıyor:

“Hz. Peygamber’in (A.S.) yanına bir grup insan geldi. Başları açık, ayakları yalındı. Üzerlerinde yünden mamul bir elbise vardı. Kılıçları boyunlarına asılıydı. Hemen hepsi Mudar kabilesindendi. Hz. Peygamber (A.S.) onların bu fakirlik halini görünce üzüntüsünden yüzünün rengi değişti. Hane-i saadetine girip geri çıktı. Hz. Bilal’e ezan okumasını emretti. Kalktı namaz kıldı, hutbeye çıktı. Ashabını Allah yolunda sadaka vermeye teşvik etti. “Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve herkes yarına ne hazırladığına baksın. Allah’tan korkun; şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” (Haşr 18)ayetini okudu ve:

“İçinizden kimin gücü yetiyorsa elindeki altınından, gümüşünden, elbisesinden, buğdayından, yarım hurma ile de olsa hurmasından sadaka versin” buyurdu. Az sonra bir adam elinde bir kese ile geldi. Getirdiği şey, elinin içini zor dolduruyordu. Peşinden insanlar bir şeyler getirmeye başladılar. Ortada iki yığın yiyecek ve elbise birikti. Hz. Peygamber’e (A.S.) baktım; sevinçten gülüyor, saadetli yüzü sanki altın gibi parlıyordu. Buyurdu ki:
“Kim İslam’da güzel bir çığır açarsa, kendisinden sonra o güzel şeyle amel edenlerin sevabının bir misli de ona yazılır. Amel edenlerin sevaplarında bir noksanlaşma da olmaz.Kim de kötü bir işin çığırını açarsa, kendisinden sonra o kötü işi yapanların günahının bir misli de kendisine yazılır. O işi yapanların günahından da bir şey eksilmez.” (Müslim)

O halde, Diyanet İşleri Başkanlığımızca 2014 yılı Ramazan ayı için belirlenen teması “Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman” gelin yalnızlıkları paylaşalım…

Dertten kurtulmak isteyen kimse, Allah için başkalarının derdine düşsün. Çünkü bir kimse, mü’min kardeşinin işleriyle uğraşırken, Allah Teâlâ da onun işlerini üstleniyor. İşe bunun yolu: Rasulullah (A.S.) Efendimiz buyurmuştur ki:“Kim bir mü’minin dünya sıkıntılarından birisini giderirse, Allah da onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birisini giderir. Kim mü’min kardeşinin ayıbını örterse, Allah da onun dünya ve ahirette ayıplarını örter. Bir kul, din kardeşinin yardımında bulunduğu sürece, Allah da onun yardımında olur.” (Ebu Davud)

 “Hiç Kimse, Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her Zaman” gelin yalnızlıkları paylaşalım… 

Bu duygu ve düşünceler içerisinde, Tüm kardeşlerimin mübarek Ramazan ayını tebrik ediyorum.  On bir ayın sultanı Ramazan ayının mu’minler için manen arınma ve temizlenme; insanlık alemi için, sevgi ve barış dolu günlere kavuşmaya  vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, Kur’an’ın aydınlığında huzur dolu günler dilerim.


Anahtar Kelimeler:
DiyanetDinihaberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.