Müftüden imamlara Dünya Kupası uyarısı

Adana Müftüsü Arif Gökce, ramazan etkinlikleri ve yaz Kur’an kurslarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Gökce, Ramazan öncesi tüm hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Müftüden imamlara Dünya Kupası uyarısı

Adana Müftüsü Arif Gökce, ramazan etkinlikleri ve yaz Kur’an kurslarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Gökce, Ramazan öncesi tüm hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

27 Haziran 2014 Cuma 17:19
Müftüden imamlara Dünya Kupası uyarısı
banner310
Adana Müftüsü Arif Gökce, teravih namazlarını hızlı kıldıran imamları uyararak, “Cemaati dünya kupası maçlarına yetiştireceğim diye namazı, tadil-i erkanın dışına çıkarmayın. Bizim kupamız Ramazan'da belli. Allah’ın kupasını almak için Ramazan'ı iyi değerlendireceğiz inşallah.” dedi.

Dini Haberler olarak 
Adana Müftüsü Arif Gökce'yi "jet imam" tabirini kullanmadığı için teşekkür ederiz...
 
Brezilya'da düzenlenen dünya kupası maçlarının bazıları saat 23.00’te başlıyor. Özellikle batı illerinde yatsı namazı vakti ise 22.30’dan sonra giriyor. Müftü Arif Gökce, Ramazan ayında müftülük olarak Adana’da yapacakları etkinlerle ilgili basın toplantısı yaptı. İl Müftülük binasındaki toplantıda teravih namazlarını hızlı kıldıran imamlara seslenen Gökce, “Cemaati dünya kupası maçlarına yetiştireceğim diye çok hızlı namaz kıldırmayın. Bizim kupamız Ramazan'da belli. Allah’ın kupasına adayız biz. Allah’ın kupasını almak için ramazanı iyi değerlendireceğiz inşallah.” diye konuştu.
 
Hızlı kıldırarak namazı amacı dışına çıkaranlara bir takım yaptırımlar uygulayacaklarını aktaran Müftü Gökçe, “Gerekirse o hocamızı geçici olarak görevden bile uzaklaştırabiliriz.“ ifadelerini kullandı. Teravih namazlarını hızlı kıldıran imamlara yönelik tedbir aldıklarını belirten Müftü Gökce, “Çok hızlı kıldıran imam arkadaşlarımızın tadil-i erkâna uygun şekilde namaz kıldırmaları için gerekli uyarılar yapılmıştır.
 
Çok hızlı namaz kıldırmak suretiyle namazın belli kurallarının ihlal edilmesi doğru değildir. Ama cemaati de sıkmamak için, camiye teşvik için gerekli tedbirler alınacaktır. Ama namazdan çalma diye tabir edebileceğimiz namazın tadil-i erkânından herhangi bir eksiltme olmayacak.
 
Bu konuda görevlilerimizi takipteyiz. Bu şekilde namaz kıldıran imamlarımızı usulünce uyarmalı. Nereye yetişeceğiz. Bir araç böyle Deli Dumrul gibi hızlı bir şekilde giderse bir yere toslaması kaçınılmaz. Namazı amacı dışına çıkaranlara bizler de cemaat de fırsat vermesin.” şeklinde konuştu.
 

“RAMAZAN GÜNAHLARI YAKAR KAVURUR VE YOK EDER”
 
Ramazan kelimesinin iki anlamı olduğunu ifade eden Müftü Gökce, bu anlamların derinliğine ve önemine dikkat çekti. Ramazan kelimesinin ilk manasını açıklayan Müftü Gökce, “çölde, kızgın güneşin yakıp kavurduğu o taş ve toprağın üzerine yalın ayakla bastığınız da ayaklarınız yanar. Çünkü çöl bütün harareti ve yakıcılığını ortaya koymuştur. İşte aynen böyle Temmuz ve Ağustos aylarında güneşin taşları, kayaları ve kumları yakıp kavurduğu gibi Ramazan ayı da müminin yıl içinde işlemiş olduğu günahları yakar, kavurur ve yok eder. İşte Ramazan’da böyle müthiş bir mana var.” diye konuştu.
 
“RAMAZAN AYI, SONBAHAR YAĞMURLARI GİBİDİR”
 
Ramazan kelimesinin ikinci anlamını        da açıklayan Arif Gökce, “Sonbaharda iri taneli damlaları olan yağmurlar yağar. Çöl ortamını düşünürsek; yakıcı güneşin 5-6 ay boyunca kavurduğu ve kirlettiği toprağa yağan bu sonbahar yağmurları oraları nasıl serinletip  yıkarsa, Ramazan ayı da müminin yıl içerisinde kirlenmiş hayatlarını, gönüllerini ve günahlarını yıkar, huzur ve mutluluğa kavuşturur.” dedi.
 
 
“KUR’AN RAMAZAN AYINDA İNDİRİLMEYE BAŞLANDI”
 
Ramazan kelimesinin ne anlama geldiğini bilmenin dahi bu mübarek ayın diğer aylardan farkını ortaya koyduğunu belirten Müftü Gökce, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de Ramazan ayının kıymetinin nereden geldiğini açık bir şekilde ifade edildiğini kaydetti. Arif Gökce, “Kur’an-ı Kerim’e baktığımız zaman sadece kelime anlamı olarak değil, Ramazan ayının neden önemli olduğunu ve kıymetinin nereden geldiğini bize anlatır. Bunlardan birincisi; Ramazan ayı Kur’an’ın indirilmeye başlandığı aydır. Dolayısı ile müminler için bir ayette şöyle der: “Ey insanlar Rabbinizden size bir nasihat geldi.” Yani Kur’an geldi. “Sizin gönüllerinize şifa veren, huzur veren, manevi dertlerinize çözüm üreten bir şifa kaynağı Kur’an indirildi. O, sizi karanlıklardan aydınlığa çıkaran bir Kur’an’dır.” Yani Kur’an, insanın tepesine dikilmiş güneş gibi... O güneş insanın etrafındaki karanlıkları nasıl aydınlatıyorsa, Kur’an-ı Kerim’de insanın iç dünyasını ve karanlıklarını aydınlatır.” şeklinde konuştu.
 
“RAMAZAN AYINDA ÇOK BÜYÜK HAYIRLAR VAR”
 
Yaptığı açıklamada Ramazan ayının Kur’an-ı Kerim’deki diğer anlamına da yer veren Arif Gökce, “Ramazan ayında Resullullah Efendimizin müjdelediği çok büyük hayırlar var. Mesela Ramazan ayı oruçla güzelleşir. Peki oruç Ramazan ayına neden kıymet katıyor? Çünkü oruç kötülüklere kalkan olduğu için, kötülüklerin azalmasına sebebiyet verdiği için, tok olanın aç olanın halini daha iyi anladığı için, yardımlaşmaya (Zekât ve sadakaya) daha çok zemin hazırladığı için hayır, rahmet ve bereket iklimine dönüşüyor.” dedi.
 
“POLİSLER RAMAZAN AYINDA DAHA RAHAT GÖREV YAPIYOR”
 
Açıklamasında ayrıca Ramazan ayında ülkemizdeki suç oranlarında büyük düşüş yaşandığının altını çizen Müftü Arif Gökce, bunu polislerin de doğruladığını söyledi. Müftü Gökce, “Polislerimiz itiraf ediyor. Öldürmeler, yaralamalar ve hırsızlıklar Ramazan ayında azalıyor. Bu nedenle polislerimiz Ramazan ayında rahat görev yaptıklarını söylüyorlar.” diye konuştu.
 
“RAMAZAN MÜSLÜMANLARI RAFİNE EDİYOR”
 
En çok af ve bağışlanmanın Ramazan ayında olduğunu belirten Gökce, “Ramazan ayı büyük bir af, bağış ve mağfirete vesile olan mübarek bir aydır. İçinde oruç, teravih, Kur’an-ı Kerim tilâveti, tefekkür ve gece namazları vardır. Dolayısı ile topyekûn insanın maneviyata yöneldiği, açlıkla da kendisini terbiye ettiği, fakirin-fukaranın halini daha çok düşündüğü mübarek bir aydır. Müslümanların madden ve manen işledikleri günahlarından kurtulmanın, arınmanın bir fırsatıdır.” dedi.
 
FITIR VE FİDYE MİKTARI 10 TL
 
Müftü Gökce, Fıtır sadakalarının ve aynı zamanda fidye miktarının en az 10 TL olduğunu söyledi. Yetim, öksüz, kimsesiz ve birçok kişiyle ilgili gerekli tedbirleri aldıklarını belirten müftü, şehit ailelerinin ziyaret programlarının da düzenlendiğini belirtti.  Bunun yanı sıra Suriye’den gelen vatandaşlara sahip çıkılması konusunda gerekli uyarıların yapıldığını sözlerine ekledi.
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FIRAT 2014-06-28 01:55:29

hızlı kıldırmak isteyen yine hızlı kıldırır. ben 50 dakka ayakkabı teslim kıldırıyorum

Avatar
fırat kardes 2014-06-28 20:33:33

tuttum bu espırıyı bbırakmam daha...