Ordu'da kutlu doğum konferansı yapıldı

Ülke genelinde olduğu gibi Ordu İlinde de KUTLU DOĞUM HAFTASI yoğun etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Son program Ordu AKM’de İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN’ın verdiği ‘Peygamberimiz, Din ve Samimiyet’ konulu konferanstı.

Ordu'da kutlu doğum konferansı yapıldı

Ülke genelinde olduğu gibi Ordu İlinde de KUTLU DOĞUM HAFTASI yoğun etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Son program Ordu AKM’de İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN’ın verdiği ‘Peygamberimiz, Din ve Samimiyet’ konulu konferanstı.

21 Nisan 2014 Pazartesi 22:58
Ordu'da kutlu doğum konferansı yapıldı
banner310
Sezgin YAŞAR'ın Haberi / ORDU

İl genelinde 14 Nisan Pazartesi günü başlatılan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri İl Merkezinde ilk olarak 14 nisan pazartesi günü köprübaşı mevkiinden Ordu Müftülüğü güzel ordu Mehter takımının Mehteran kutlu doğum yürüyüşü ile başladı. Aynı gün orta camii yanında devam eden etkinlikleri açılış programındaOrdu Müftülüğü ve Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı işbirliği ile başlatılan ‘Muhtaç, yaşlı, dul ve kimsesizlerin kimsesi olmak ister misiniz’ projesi için düzenlenen kermesin açılışı Ordu Valisi Kenan ÇİFTÇİ, İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU, Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ,  Kurum ve Kuruluşların temsilcileri ve Orduluların yoğun katılımı ile yapıldı. Bir hafta boyunca açık kalan kermese halkın ilgisi çok yoğun oldu.

Ordu İl Merkezi ve bazı İlçelerin konuşmacısı olarak İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’nundaveti üzerine İlimize gelen ve kendisi de bir Ordulu olan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN konferanslarına başlamadan önce orta Cami kürsüsünden vaazıyla 18 Nisan Cuma günü, Cuma namazı öncesi Ordululara seslendi.

İl merkezinde Hafta boyunca devam eden Kutlu Doğum etkinliklerinin sonuncusu 19 Nisan Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezinde yapılan muhteşem bir Konferans programıydı. Ordu Valisi Kenan ÇİFTÇİ, İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU, Altınordu Belediye Başkanı Engin TEKİNTAŞ başta olmak üzere Ordunun Kurum ve Kuruluş temsilcileri, İl Müftü Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, emekli Müftüler, bölgenin din âlimleri ve kanaat önderleriyle yoğun bir katılımcı topluluğunun bulunduğu konferansın konuşmacısı İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN’dı.

İstanbul’dan gelen ünlü hafızın okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlayan konferansta ilk olarak açış konuşmaları yapıldı.
Açış konuşması için ilk olarak kürsüye gelen İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU konuşmasında şunlara değindi.
“Bilindiği gibi yüce Peygamberimiz bizlere yol adresini açıkça göstermiştir, bundan başka çare de yoktur. Dünyamızı, şu günleri düşündüğümüz zaman, ne olacak. Çare nedir, sorusu kutlu doğumunu kutladığımız Allah’ımızında ‘eğer onun izinden giderseniz ben sizi severim’ dediği, yine başka bir Ayette  ‘o size en güzel örnektir’ dediği efendimizi takip etmektir yegâne çare. Onun için 14 Nisan Pazartesi günü Ülkemizde başlayan Kutlu Doğum haftası çok önemlidir. Tabi bir hafta peygamber efendimiz konuşulsun yeter anlamında değildir bu. Sizlerde takdir edersiniz kiDiyanet İşleri Başkanlığımız her sene bir konuyu tema olarak seçiyor ve bizlerde o konuyu daha iyi öğrenmiş oluyoruz. Onu tanımak, onu anlamak, Allah’ın bizden isteklerini bilmek ve İslamiyet’i anlamak, İslamiyet’i yaşamaktır.  Bu imtihan dünyasına geliş amacımızda zaten onu anlamak, onu takip etmek, onun izinden gitmek ve Allah’ımızın onun izinden gidenlere vadettiği dünya ve ahiret nimetine kavuşmaktır.

Devletimizin çok isabetli bir kararına bu konuda gönülden bağlanmamız gerekir. Çünkü biraz önce arz ettiğim gibi sizlere bir Ayet-i kerimeyi arz edeceğim anlamı tam olarak şöyledir ‘ Habibim de ki; eğer Allah’ı seviyorsanız Allah’ın elçisi olan bana tabi olun ki Allah’ta sizi sevsin’ Allah bizi sevsin istiyor muyuz işte yolu budur. O kadar basit, onun için Siyer-i Nebi bizim okulda olmasak bile, hem okulda ki çocuklarımız, hem de okulda olmayan çocuklarımız, aynı zamanda okulda olmayan bizler Hz. Peygamber efendimizin hayatını okumalıyız. Çünkü Allah’ımız ‘o sizin için en güzel örnektir’ buyuruyor.

Allah’a kavuşmayı isteyen, Ahirete imanı olan, Allah’ı zikretmek isteyenler için Rasulullah en güzel örnektir diyen, Allah’ımızdır.

Kutlu Doğum Haftası boyunca yapılan bu ve bundan önce ki programlar da ve ayrıca kermesimizin oluşturulmasında emeği geçen bütün görevlilerimizden, etkinliklerimize yardım ve katkı sağlayan kuruluşlarımızdan ve siz değerli Ordululardan Allah razı olsun. Nice kutlu Doğum günlerinde buluşmak ümidiyle sözlerimi şöyle tamamlamak istiyorum’ diyen Müftü KOLUKISAOĞLU şu sözlerle konuşmasına son verdi.

‘Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü bir topluma ‘üç kız çocuğunu Allah’ın emrine uygun yetiştiren, benimle cennette yan yana yaşayacak’ diyen efendimiz, sevgiyi imanla irtibatlandırıp ‘birbirinizi sevmedikçe cennete giremezsiniz’diyen efendimiz, ‘kendiniz için sevip istediğinizi, kardeşiniz için de sevip istemedikçe kâmil mü’min olamazsınız’ buyuran efendimize sorulmuş ‘Din nedir diye buyurdu ki ‘Din nasihattir (samimiyettir)’ işte Din ve samimiyet konusunu bizlere bu gece konferansımız da anlatacak olan sayın hocamız kendileride bir Ordulu olan İstanbul Müftümüz Prof. Dr. Rahmi YARAN’asözü bırakırken başta Sayın Valim olmak üzere bütün katılımcılara teşekkürlerimi ve saygılarımı arz ediyorum.

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Kenan ÇİFTÇİ ise konuşmasında şu sözlere yer verdi.
‘Vali ve Kaymakamların halkla ilişkileri konusunda bir doktora çalışmam var. Halkla ilişkiler konusu1900’lü yılların başlarından Avrupa da Ivylee ve Bernays ile başlıyor. 1950’li yıllar da Türkiye de Menderesle birlikte, halkla ilişkiler anlayışından bahsedilebilir. Kitaplar da bununla ilgili çalışırken Avrupa da bir hayli Belediye Başkanını dinleme fırsatını buldum, Başkonsolos ve Büyükelçiyi dinledim. Bütün bunları araştırdıktan sonra halkla ilişkilerin insanlık gereği olduğu kanaatine vardım. Bunun Osmanlı da ki yansımalarını da biraz araştırdım.

Osmanlı da Padişahlar veya atadığı Valiler nasıl davranıyorlardı veya Belediye Başkanları nasıl davranıyorlardı. Buna da baktıktan sonra biraz daha geriye gideyim dedim. Biraz daha geriye gittiğimde Peygamber efendimizin hayat ile ilgili, idare ile ilgili söylemiş olduğu sözlere ve uygulamalarına baktım, bütün bunlardan çıkardığım şey şuydu.
 Aslında halkla ilişkiler konusunda en ince ayrıntıya kadar çocuklarla nasıl münasebet kurulur, nasıl davranılır. Kadınlarla nasıl görüşülür, onlara nasıl davranılır, yaşlılarla nasıl konuşulur nasıl davranılır, bir idare halkına nasıl davranır ve onlarla nasıl istişare ederek iş ve işlemlerini nasıl yapar. Aslında bütün bunların cevabı 1443 yıl önce Peygamber efendimizin hayatındaydı’ diye konuşan Vali ÇİFTÇİ ‘ iyi ki doğdun Ya Rasulallah’ diyerek sözlerini bitirdi.
Çok sayıda tebrik ve kutlama mesajı gönderilen programda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU’na hitaben gönderdiği tebrik mesajı salondakilere okunduktan sonra konferansı verecek olan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN’ın öz geçmişi okundu.

Daha sonra ‘Peygamberimiz, Din ve Samimiyet’ konulu konferansını vermek üzere kürsüye gelen Prof. Dr. YARAN konferansında başlıklar halinde şu konulara yer verdi.

Peygamberimizin bir hadis-i şerifini, aynı zamanda bu senenin Kutlu Doğum temasını da oluşturan hadis-i Şerifini esas alarak konuşmalarını sürdüren Prof. Dr. YARAN konu başlıklarını şöyle sıraladı.

Peygamberimizi ‘Din nasihattir (samimiyettir) buyurdu’ Ashabı kime karşı? Deyince ‘Allah’a, kitabına, Resulüne, Müslümanların idarecilerine ve bütün Müslümanlara’ dedi. Bu hadis-i şerifi konu başlıklarına ayırarak konferansta her konu başlığını uzun uzun ele alarak güncel konularla da örneklendiren Prof. Dr. YARAN ‘samimiyetin zıddı riyadır, Müslüman her konuda samimi olmalıdır. Müslümanlar birbirlerine karşı samimi olmalıdır. Bir Müslüman diğer Müslümanın derdine, sıkıntısına bana ne diyemez, dememelidir. Çünkü Allah Resulü ‘Müslümanlar birbirlerine acımada yek bir vücut gibidirler. O vücudun herhangi bir uzvu rahatsızlanırsa o sıkıntıyı bütün vücut çeker’ buyurmuşlardır.

Samimi Müslüman Filistin de, Suriye de, Irakta, mynmar da ya da dünyanın herhangi bir yerinde zulme uğrayan, acı çeken bir Müslümanın derdiyle dertlenmelidir…’ diye sözlerine devam eden  İstanbul Müftüsü Rahmi YARAN konferansında hayata ve günümüze dair somut örnekler vererek din ve samimiyeti anlattığı kürsüde bir saati aşkın bir süre kaldı.

İlgiyle takip edilen konferansın sonunda Vali Kenan ÇİFTÇİ tarafından, günün anısına İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN’a bir plaket takdim edildi.

İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU tarafından protokol üyelerine gül dağıtılırken sahneden Vali ÇİFTÇİ ve diğer protokol üyeleri tarafından konferansa takipçi olarak katılanlara gül serpildi. İl merkezi ve İlçelerinde verdiği kutlu doğum konferanslarını tamamlayan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. YARAN konferansın ardından Ordudan ayrıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298