Sivas’ta din görevlilerine aile eğitim semineri

Kişisel Gelişim Uzmanı Tarihçi Yazar Mustafa Turan tarafından İl Müftülüğü konferans salonunda gerçekleşen seminere İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri ve din görevlileri ile eşleri katıldı. Seminer öncesi kısa bir konuşma

Sivas’ta din görevlilerine aile eğitim semineri

Kişisel Gelişim Uzmanı Tarihçi Yazar Mustafa Turan tarafından İl Müftülüğü konferans salonunda gerçekleşen seminere İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri ve din görevlileri ile eşleri katıldı. Seminer öncesi kısa bir konuşma

28 Mart 2014 Cuma 18:22
Sivas’ta din görevlilerine aile eğitim semineri
banner307

Kişisel Gelişim Uzmanı Tarihçi Yazar Mustafa Turan tarafından İl Müftülüğü konferans salonunda gerçekleşen seminere İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan, Müftü Yardımcıları, Şube Müdürleri ve din görevlileri ile eşleri katıldı.

Seminer öncesi kısa bir konuşma yapan İl Müftüsü Şükrü Balkan neden böyle bir seminer düzenlediklerini anlatarak şu ifadelere yer verdi. “Toplumun çekirdeğini oluşturan aile yapısının sağlam olması toplumunda sağlam olması demektir. Bizler din görevlileri olarak halkla her zaman iç içeyiz bizlerin aile yapısı sağlam olmalı ki halkımıza da doğru bir aile yapısı modelini anlatalım.” Diye konuştu.

Daha sonra söz alan Kişisel Gelişim Uzmanı Mustafa Turan sunumlarla “Mutlu Aile Başarılı Çocuk” adlı bir seminer verdi.
Kişinin mutlu bir hayat sürdürmesi için, mutlu ve huzurlu bir aile yuvası kurması gerekir diyen Turan, sözlerine şöyle devam etti.
“Her gencin hayalinde, mutlu bir aile yuvası kurma arzusu yatar. Bu istek, yaratılışta var olan bir arzudur. Yeryüzündeki varlıklara baktığımız zaman, hepsinin çift yaratılmış olduğunu görürüz. Yüce Kudret Kur’an-ı Kerimde bu hususa; ‘Her şeyi çift yarattık ki, ibret alasınız’ şeklinde işaret eder” dedi

Turan konuşmasında şu başlıklara yer verdi:
Mutlu ve huzurlu bir ailenin yolu iyi bir aile eğitiminden geçer
Mutlu ve huzurlu aileye giden yolun, iyi bir aile eğitiminden geçeceği unutulmamalıdır. ‘Zararın neresinden dönülürse kârdır’  denir ya, bu eğitimi evlenmeden önce alamayanlar, bir dakika dahi kaybetmek sizin evlenmeden sonra da olsa, mutlaka almalıdırlar.

Evlilikte 4 S  formülü
Aile ile ilgili yapılan araştırmalarda, araştırmacılar mutlu ailenin şu üç sırrını, keşfetmişlerdir. Bu üç sırdan birisi beraber zaman geçirmek, ikincisi eşlerin yeri geldikçe birbirini takdir edip yüceltmesi, üçüncüsü de hizmet davranışı, ev işlerinde hanımın erkeğe, hasta olduğunda ve ihtiyacı halinde de erkeğin kadına hizmetidir. Bu üç madde de sevginin ve fedakârlığın en bariz resmidir. Diğer yandan biz evlilikte ve aile yuvasında huzur ve mutluluğun şifresini, 4 S formülüyle izah ediyoruz. Sevgi, saygı, sabır ve sadakat, bu değerler birbirine sıkı sıkıya bağlı dört katlı bir bina gibidir. Bunlardan birisini çekip alırsanız, o bina ayakta kalmaz

Evlilikte inada yer yoktur
Evlilik kurumunu temelinden sarsan etkenlerin başında eşlerden birinin, ya da ikisinin de kendi doğrularını ilke edinip, kendi dediğinden başkasını asla kabul etmeyen sabit fikirli yaklaşımlarıdır. Her konuda benim dediğim olacak, diye tutturup inatlarından vazgeçmemeleridir. Bu çeşit anlayışa sahip olan evliliklerin ömrü çabuk tükenmektedir. Şunu unutmayalım ki, fedakârlık olmadan, bir evliliğin yürümesi söz konusu değildir.

Çocukların manevi eğitimi çok önemli
Çevrenizde sık sık eşinden ve çocuklarından şikâyetçi insanlar görürsünüz. Nice eş ve nice çocuk, ne yaparsanız yapın hiçbir şeyden mutlu olmazlar. Hep sitem, hep şikâyet. Bu davranış insanlar için normal değil, hastalıklı bir ruh halinin göstergesidir. Sabır ve şükür nimetinin kıymetini iyi bilmek gerekir. İnsanın sahip olduklarıyla mutlu olmasını bilmesi, öğrenmesi ve çocuklarına da öğretmesi sosyal hayatta çok önemli bir kazanımdır. Çocukların özellikle manevi eğitimini ihmal eden ve onların gönüllerini ve ruhlarını boş bırakan aileler, çocuklarının olumsuz davranışları karşısında, onları suçlamadan önce, kendilerini hesaba çekmek zorundadırlar.
Konuşmasının sonunda Kişisel Gelişim Uzmanı Turan, şunları kaydetti; “Ailede yapılan yanlışların, telafisi asla mümkün değildir. Karı koca birbirlerine olan davranışlarında ve çocuklarını yetiştirirken, sıfır hata ile hareket etmek zorundadırlar. Biz yıllardır ‘Mutlu Aile Başarılı Çocuk’ konferanslarında, evlenmeden önce eş adaylarının mutlaka bir eğitim görmesini, ısrarla vurguluyoruz. Çünkü sağlam bir toplum, sağlam bir millet ancak ve ancak eğitimli bir aile ile elde edilir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.