Tataristan Müftüsü, Putin’in Anayasa değişikliğine karşı çıktı

Tataristan Cumhuriyeti'nin Müftüsü Kamil Samigullin, Rusya Anayasası'nda Devlet Başkanı Putin'in daha önce Devlet Duması’na sunduğu 'devleti oluşturan insanlar' üzerinde yapılan değişikliğe karşı çıktı.

Tataristan Müftüsü, Putin’in Anayasa değişikliğine karşı çıktı

Tataristan Cumhuriyeti'nin Müftüsü Kamil Samigullin, Rusya Anayasası'nda Devlet Başkanı Putin'in daha önce Devlet Duması’na sunduğu 'devleti oluşturan insanlar' üzerinde yapılan değişikliğe karşı çıktı.

14 Mart 2020 Cumartesi 14:19
Tataristan Müftüsü, Putin’in Anayasa değişikliğine karşı çıktı
banner310

Tataristan Cumhuriyeti'nin Müftüsü Kamil Samigullin, Rusya Anayasası'nda Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daha önce Devlet Duması'na sunduğu "devleti oluşturan insanlar" üzerinde yapılan değişikliğe karşı çıktı.

Müftüsü Kamil Samigullin, “Anayasa'da“ devleti oluşturan insanlar ”kavramını tek bir ulusa uygulandığı gibi yansıtmakta olumlu bir ihtimal görmüyorum” dedi.

Samigullin, değişikliğin "telafisi mümkün olmayan sonuçları" konusunda Putin yönetimini uyararak, “Rusya'nın modern topraklarında Ruslarla birlikte birçok başka yerli halkın yaşadığını” ve hepsinin “bu devletin oluşumuna katkıda bulunduğunu” belirtti.

Rusya Baş Müftüsü Şeyhulislam Talgat Safa Tajuddin de, Tataristan Müftüsü Samigullin'in açıklamalarına destek verdi.

Rus Ortodoks Kilisesi temsilcileri de, Putin tarafından önerilen anayasa değişikliğini eleştirdi.

Vladimir Putin, Rusya Anayasası'nda, ülkenin anayasasında değişiklik yapan tasarının ikinci oylama arifesinde Devlet Duması'ndan önce “devleti oluşturan bir ulustan” bahseden bir değişiklik yaptı.

Rus dilinin devlet dili ve Rusya'da devleti oluşturanlar insanların dili olduğu ifade edildi. Aynı zamanda Putin, cumhuriyetlere Rusça ile birlikte devlet dilleri olarak ulusal diller kurma fırsatı vermeyi önerdi.

Buna ek olarak, Putin birkaç değişiklik daha yaptı. Anayasa'da “ataların geçtiği” Tanrı'ya olan inancından bahsetmeyi, bir erkek ve bir kadın birliği olarak evlilik kavramını güçlendirmeyi, Rusya'yı Sovyetler Birliği'nin yasal halefinin statüsünü güvence altına almayı, “ülkenin topraklarını yabancılaştırmayı amaçlayan herhangi bir eylemi yasaklamayı” önerdi.

Putin tarafından sunulan yasa tasarısı, değişikliklerin yürürlüğe girmesi için yapılacak halk oylaması ile onaylanması gerekiyor.

15 Ocak'ta Devlet Başkanı Putin, Federal Meclise bir mesaj verdi ve Rusya Anayasası'nı değiştirmeyi planladığını duyurdu. Özellikle, Cumhurbaşkanı Putin, Rusya Anayasası'nın uluslararası hukuka göre önceliğini belirleme ve Danıştay'ın ülke ana hukukundaki statüsünü ve rolünü pekiştirme gereğini belirtti.

Muhalefet ise, Putin'in 2024'te başkanlık süresinin sona ermesi ve Devlet Konseyine başkanlık etmek için bu tedbiri duyurmasından korkuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ube 2020-03-15 23:47:36

Bu haberleri hiç konuşan yok, protesto eden bir avuç insan tartaklandı, hapsedildi, darp edildi.....

Putin iyi çevresi kötü????

Avatar
Murat 2020-04-22 03:13:51

tatar milleti ilk müslüman türklerdir
bugünkü kazan tatarları, i̇dil-kama bulgarları ile 13. yyda orta asyadan bu bölgeye gelen kıpçak (kuman) türklerinin torunları. 922den beri resmi olarak müslümanlar. 921de abbasi halifesi muktedir tarafından bölgedeki tatar bulgar devletine gönderilen heyette i̇bn fadlan da yer almış ve tatarların i̇slamı seçişi bu heyetin gelişiyle olmuş. ancak mihmandarlarımızdan âdil beyin bahsettiği bir başka rivayete göre, bu heyetten çok önce iki sahabe oralara gidip bölge halkını i̇slamla tanıştıran ilk tebliğleri yapmışlar. sonraki dönemlerde kurulan altın ordu ve kazan hanlığı, bölgede i̇slama altın çağını yaşatmış. hatta bir dönem moskova prensliği, kazan hanlığına bağlı küçük bir beylikmiş. ancak 1552de rus çarı korkunç i̇vanın kazanı işgal edip, şehri yerle bir etmesiyle bu dönem sona ermiş. bununla beraber, tatarlar müslüman kimliklerini o dönemde de, komünist rejimde de korumayı başarmışlar.

Avatar
pirifani 2020-04-22 10:26:41

bildiğim kadarıyla tatarlar turkce konuşuyorlar.mogolca ise tamamen farklı bir dil.mogol ordularına tatarlar hatta musluman tatarlar da bulunmuş olabilir ancak tatarlar yani mogollar ifadesi garibime gitti.

Avatar
Murtaza 2020-04-21 09:49:33

tarih okuyan bilir , tatarlar yani moğollar , zamanında koronovirüs gibi insanları katletmişlerdir , dünya etme bulma dünyasıdır , ne ekersen onu biçersin ,

Avatar
pirifani 2020-04-22 10:36:28

ikinci yorumuma ilavede bulunayım.eskiden insanlarda etnisite suuru bugünkü gibi değildi.farklı kavimle farklı kavimlerin ordularında kendi kavimlerinden olan ordularla savaşırlardı.belki zorla belki anlaşmalar icabı belki de menfaat paylaşımı için.alparslanın ordusunda ermeniler diyojenin ordusundaki turkler olduğu gibi.veya mogol ordusundaki musluman araplar buna örnektir.bugun cindeki hui muslumanlar mogolların cini kontrol altında tutabilmek için cine yerleştirdiği musluman arab askerlerinin cinlilerle evliliğinin neticesidir.emevilerin hicaza saldırırken rum asker kullandıkları başka bir örnektir.

banner312

banner298