Hizmet Puanı Çözüm Önerisi

Personelin kuruma olan saygı, sevgi ve inancını kaybetmeden kurum amirlerinin "Rotasyon" kararına tekrar gözden geçirmelerini bekliyoruz.

Hizmet Puanı Çözüm Önerisi

Personelin kuruma olan saygı, sevgi ve inancını kaybetmeden kurum amirlerinin "Rotasyon" kararına tekrar gözden geçirmelerini bekliyoruz.

27 Haziran 2014 Cuma 09:01
Hizmet Puanı Çözüm Önerisi
banner310
Erdi KARADENİZ / DİNİHABERLER.COM

Dini Haberler.com olarak defalarca yanlışlığı ve yürütülemeyeceği noktasında açıklamalarda bulunduğumuz Diyanet tarafından alınmış olan  rotasyon kararına çözüm öneriside bulunuyoruz.

 
Adalet ve hakkaniyet gibi kavramların en üst derecelerde savunulması ve yaşatılması gereken kurum olan Diyanet, artık yaptığı yanlışın farkına varmalıdır.
 
Kararlar alınır, pilot bölgeler seçilir ve deneme uygulamaları yapılır. Sonrasında beklenen başarı ile sonuçta elde edilen başarı kıyaslanır ve bu başırının yüzdesine göre uygulama kabul ya da red edilir.
 
Rotasyon kararında pilot uygulama yapılmadığı gibi personelinin sesine de kulak tıkayan Diyanet, aldığı kararın yanlış olduğunu bir türlü kabul etmemektedir.
 
'Rotasyon Olmamalı'. Olacaksa da bu şekilde olmamalı(!).
 
Peki o halde en adil çözüm ne?
 
-Aklın yolu bir-
 
Farkındaysanız gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse MEB in yapmış olduğu nakil ve atamalarda artık  torpil yapıldığı söylentisi dile gelmiyor. 
 
Bu iki kurumdan biri olan Sağlık Bakanlığını ele alacak olursak;
 
Eskiden bir köy ebesi köye atanır, torpilini bulursa çok üzün sürmeden merkeze atanır. Bulamazsa yıllarca o köyde kalır. Hatta sırf tayin yaptırmak için formalite birçok evliliğin yapıldığına da malesef defalarca şahit olmuşuzdur. 
İnsanları böylesi mesnetsiz çözümlere iten yanlış uygulamaların sürdürülmesinde ısrarlı olunması da aynı şekilde yakışıksızdır.
 
Peki Sağlık Bakanlığı ne yaptı?
 
Baktı ki insanların güveni sarsırlıyor, hak, hukuk, adalet isteniyor. Hatta Milletvekilleri, Bakanlar ve bürokratların önüne gelen tayin istekelerini haddi hesabı yok. Buna artık adilane bir çözüm bulmalıyız dedi ve buldu.
 
Hizmet Puan Uygulaması
 
Bu sektörde çalışan tepeden tırnağa herkesin adil bir uygulama olduğu noktasında hemfikir olduğu bu uygulama Sağlık'ta bir devrim oldu. Peki bu uygulama diyanet'te  neden olmasın?
 
Neden Diyanet'te olmasın?
 
Düşündük ki, böylesi bir adil uygulama en çok da kul hakkının birinci derece de gözetilmesi gereken kurum olan Diyanet'te neden olmasın?
 
Hizmet puan uygulaması, kadro farklılıkları ve iki kurumun bu anlamda birbir uyuşmaması nedeniyle aynen alınıp uygulanama da genel hatlarıyla incelenerek Diyanet'te karşılığı bulunabilir.
 
Çalışılan yıl, çalıştığı yerin sosyo-ekonomik gelişmişlik durumu, alınan takdirnameler !), cezalar, yapılan mesleki yayımlar, eğitimler, hazırlanan eserler ve ücresiz izin durumları (askerlik) gibi bir çok parametre üzerinden ayrıntılı olarak puanlandırılan bu sistem doğru uygulandığı takdirde akıllarda soru işareti bırakmaksızın herkes tarafından kabul edilebilecek bir uygulamadır.
 
O halde bizler Dinihaberler.com ailesi olarak bu uygulamaya öncülük ediyor din gönüllüleri başta olmak üzere bu kuruma hizmet veren herkesi ve sendikaları destek için bir arada olmaya davet ediyoruz.
 
Dini Haberler olarak elimizi taşın altına koymaya ve bu anlamda "Hizmet Puan Uygulaması"nın revize edilerek hayata geçirilmesi adına herkesi üzerine düşen görevi yapmaya davet ediyoruz.
 
Diyanet artık bu çağrıya kulak vermeli ve kendine yakışanı yapmalıdır. Her alanda olduğu gibi Diyanet, kendi personeline hak ve adalet konusunda da diğer kurumlara örnek olmalı ve parmakla gösterilen bir pozisyona gelmelidir. 
 
Bu anlamda personelin kuruma olan saygı, sevgi ve inancını kaybetmeden kurum amirlerinin "Rotasyon" kararına tekrar gözden geçirmelerini bekliyoruz.
 
Bu çağrıya herkez kulak vermeli
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakkı Okur 2014-06-27 10:24:40

Yazıda rotasyon ile isteğe bağlı atama nakil konusu karıştırılmış. Atama nakille ilgili yönetmelik çıktı, henüz uygulamayı görmedik, bence yeni yönetmelik kişisel müktesebat oranı dışında çok adil görünüyor. Bu oran biraz yükseltilir, başarı puanı da 70'den 60'a çekilirse adil bir değerlendirme ortaya çıkar sanıyorum. Kur'an Kursu öğreticilerinin ataması, MEB de olduğu gibi puan esasına göre sistem tarafından yapılıyor, bu çok iyi olmuş.

Avatar
hamza 2014-06-27 11:15:46

fahri k k öğreticilere kadro verilmeden hangi hak ve hukuktan bas edersiniz.yeterliliği kısa bir sürede ellerinden alacaksınız. ve diyanet düzelecek diyeceksiniz nasıl bir kuran ve sünnet çizgisidir. hayret ve yazık.

Avatar
rabia 2014-06-27 13:06:57

Fahrilerin yaşadığı haksızlığı kim düzeltecek Yeterliliği aldı kpss var binbir zahmetle görev yapmışız ama elde var sıfır.Yeterlilik hiçbir işe yaramadan yenibir sınav yine aynı karmaşa kim verecek bunun hesabını

Avatar
Mahmut 2014-06-27 14:39:19

sayın editörler gurup ve sınıf 'a tabii olmayan şeflere diyanet rotosyon yaparken zil çalıp oynuyordunuz şimdi ne oldu da iyilik meleği oldunuz bırakın imamlarada yapsınlar da onlarda biraz sıkıntı yaşasın

Avatar
,,,,, 2014-06-27 20:30:17

diyanet bu burunla yakında düşer... önünü göremez.... gelenekçi bir anlayış artık bu insanlara cevap veremiyor......samimi olalım ve diyanet işlerinin ismini adet işleri başkanlığı koyalım......hem imamlara hem bu millete eziyet etmeyin... diyanete nereden bakarsak fiyasko.... allah yardımcımız olsun.