Rotasyon bombası kimin elinde patlayacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile Sınav Yönetmeliğinde yapılan düzenlemeler 17-18.06.2014 tarihlerinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 120 bin din görevlisi Rotasyon Bombasıyla karşı karşıya gelmiştir.

Rotasyon bombası kimin elinde patlayacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile Sınav Yönetmeliğinde yapılan düzenlemeler 17-18.06.2014 tarihlerinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve 120 bin din görevlisi Rotasyon Bombasıyla karşı karşıya gelmiştir.

06 Temmuz 2014 Pazar 01:59
Rotasyon bombası kimin elinde patlayacak?
banner310

Eymen NEZİR / ANKARA / DİNİHABERLER.COM

Aylardır devam eden Rotasyon konusuna artık daha fazla duyarsız kalınmaması gerektiği düşüncesiyle bu konuyu enine boyuna incelemek ve son durumu değerlendirmek adına masaya yatırmaya karar verdik.
 
Bu Rotasyon nedir ne değildir, kimler bu konunun neresinde yer alıyor ve bu durum nasıl bir sonuca gidiyor tüm bunları netleştirmek adına büyük resimi gözler önüne sermek istedik.
 
Rotasyon kelimesi Fransızca kökenli olup ''döndürme'' anlamına gelir. Kurum ve işletmelerde çalışan motivasyonunu artırma, daha fazla iş deneyimi kazanma amaçlarıyla uygulanır. Personel kurumun farklı departmanlarında çalışarak daha fazla konuda bilgi sahibi olur ve iş verimi artar. Dezavantaj olarak da personelin yeni işe alışma sürecinde geçirdiği zaman kaybı ve acemilikten kaynaklanan maddi kayıplar yaşanabilir.
 
Gelelim imamlara uygulanmak istenen rotasyon konusuna. Her şeyden önce rotasyonun toplam kalite yönetimi açısından tanımına uymayan bu uygulama imamları döndürmekten(!) başka bir şey değil... Aynı eğitimi almış olan imam A köyünde yaptığı hizmeti, miadı doldu diye B köyünde yapmaya devam edecek.
 
Başlıca amacı çalışan motivasyonunu artırmak olması gereken rotasyon tanımı acaba bu uygulamanın neresinde? 
 
Askeri birimde ve Emniyet camiasında görev yapanlar açısından bakıldığında haklılığı şüphe götürmeyen bu sıkıntılar acaba imamlarda nasıl tecelli eder? Bir cami imamının kurum körlüğü ne olabilir? Namazı her gün aynı kıldırıyor bunda kurum körlüğü oluşmuş başka bir imam gelsin de yeni bakış açısı mı getirsin diyeceksiniz? Ya da bu imam 5 vakit camiye gidip geliyor giderken yolda düşer başını taşa çarpar maazallah can güvenliği tehlikede yerini değiştirelim mi diyeceksiniz? Belki de bu imam cemaatle çok samimi olmuş bazılarına tolerans tanıyor hep aynı kişileri namazda en ön safa alıyor diye torpil kaygısı mı yaşayacaksınız? Köyse köy, imamsa imam. Yapılan iş aynı, işi yapan aynı. Nedir Allah aşkına bu rotasyonun gereği? Hatta nedir bu rotasyonun halka ya da imamlara getirisi? Bunu zamanla göreceğiz.
 
-Rotasyon Bir Devrimdir-
 
Prof. Dr. Mehmet Görmez, 11.11.2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı. Yaklaşık 4 yıldır sürdürdüğü görevinin resmiyette sona ermesine yaklaşık 16 ay var. Görev yaptığı zaman zarfı içerisinde Diyanet'e çağ atlattı. Tam olmasa da Diyanet itibar kazandı, Diyanet camiasına esxtra güven geldi. Bütün tabuları yıktı. Diyanet'te rotasyon ugulamasına geçerek bir devrim yaptı. 21. yüzyılın Diyanet'ini hemen hemen hazır hale getirdi. Bitti mi? Hayır. Daha hayallerinin olduğunu biliyoruz. Nedir bunlar? 
 
2. dönem görevine devam etmesi durumunda Diyanet'i özerk bir yapıya kavuşturacak! ve Vakıfları Diyanet'e bağlayacak. Bu hadiseler basit bir iş değil. Her babağit de bu işe cesaret edip üstesinden gelemez. Dinihaberler.com olarak,  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Hocamızı bütün çalışmalarında (rotasyonun bu şekli hariç, sıkıntılı maddeleri ve çözüm önerilerini açıklayacağız ) yanında olduğumuzu belirtiyor ve destekliyoruz.

Yoksa perde arkasında karanlık biri mi var? 

Baskan Bey'e nacizane tavsiyemiz "bir elin 5 parmağına çok dikkat etmesi " gerektiğidir. Tehlike sinyalleri çalmaya başladı!!!
 
Görev süresinin bitmesine yaklaşık 1 yıl, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok kısa bir süre ve genel seçimlere de 1 yıl gibi bir zaman kala Devrim niteliğindeki rotasyon Başkan Bey'i sıkıntıya sokacağa benziyor. Sivil toplum örgütleriyle istişare edilmeden, il ve ilçe müftülerinin görüşleri alınmadan çıkarılan bu yasa Diyanet ile personelinin arasının daha da açılmasına sebeb olacaktır. Tabanın sesine kulak verilmeden çıkarılan yasadan dolayı, Din görevlilerine gönül diliyle hitap eden Başkan Bey'in arasının açılmasına sebeb olacaktır. Bu teşkilat başkanını seviyor. Rotasyon gözden geçirilmezse Bomba başkasının elinde batlayabilir? Sebep bir elin 5 parmağından biri!
 
-ROTASYONUN BU ŞEKLİNE HAYIR-
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
 
4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Gereğince Kamu Görevlileri Sendikalarına İlişkin 2014 Temmuz İstatistileri yayımladı. Buna göre Diyanet camiasında en etkin ve en yetkili sendika Diyanet-Sen oldu. Üye sayısı resmi rakamlara göre 71.679'dur.
 
Diyanet-Sen Diyanet'i mahkemeye verdi.
 
Rotasyonun bu şekline karşı çıkan Bayraktutar, hiç vakit kaybetmeden Atama ve yer Değiştirme Yönetmeliğinin tamamını mahkemeye verdi. Kısaca  aynı eğitimi almış olan imam A köyünde yaptığı hizmeti, miadı doldu diye B köyünde görev yapmaya devam edecek şeklini; "göçebe hayatı" olarak değerlendirdi ve rotasyona karşı çıktı.
 
Diyanet-Sen 71.679 üyenin gücünü de yanına alarak, hukuka açıkça aykırı olan bu düzenlemelerin kabul edilemeyeceğini ve her türlü hukuki yola başvurulacağını belirtmiş, üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak adına “Rotasyon” düzenlemelerinin tamamının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve bilahare iptali talebiyle 03.07.2014 tarihinde “DANIŞTAY 5. DAİRESİNİN 2014/5226 E.” sayılı dosyası ile bu düzenlemelere dava açmış ve Diyanet'i mahkemeye vermiştir.
 
"Hukuka açıkça aykırı olan bu düzenlemeleri" mahkemeye verme gereği duyan Diyanet-Sen üyelerini korumak, kollamak ve seslerine kulak vermek zorundadır. Bu rotasyon devriminde ciddi anlamda üye kaybı yaşayabilir. Mahkeme yoluna giderek doğru bir karar verdi kanaatini taşıyoruz. Sonuç alınırsa bu bomba başkalarının elinde, aksi takdirde Diyanet-Sen ve Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar'ın elinde patlayacaktır!
 
Türk Diyanet Vakıf-Sen'in sesi yetersiz kaldı
 
Diyanet çalışanlarının 2. büyük sendikası Türk Diyanet Vakıf-Sen, rotasyon yönetmeliğine yeterince ses çıkaramadı. 
 
Türk Diyanet Vakıf-Sen'in önünde hali hazırda 2 bomba bekliyor; Birincisi yanlış politika yüzünden en çok üye kaybını yaşayan sendika olması. Son  resmi rakamlara göre üye sayısı 18.629'a kadar düşmüş ve yeni bir akımın sendikadan ayrılarak yeni oluşan sendikaya geçecek olması (geçişler şimdiden başladı).
 
Diğer bomba ise, rotasyonda niyetlerinin ne olduğunu açık ve net bir şekilde açıklamaları gerekirken bunu yapmamış olmaları. Daha doğrusu mahkemeye verip vermeyecekleri konusunda net bir tavır sergilememesi. Bu konuda ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Yoksa 2. bomba ellerinde patlayacak(!) 18.629 üyeden büyük kopmalar yaşayacaktır.
 
Evet ortada bir bomba var(!) Bu bomba kimin veya kimlerin elinde patlayacak bilmiyoruz ama kimin elinde patlayacaksa ciddi derecede yara alacaktır.

Yoksa tüm bu kişilerin dışında perde arkasında saklanan birinin elinde mi patlayacak bu bomba? 
 
HAYIRLI RAMAZANLAR....
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nida savas 2014-07-06 03:27:08

Evet yailanlar çok mantıklı şimdi Syn gormeze soruyorum bunun getirisi ne olacak insanları takdirmi daha mutlu eder yoksa bi şekilde adil olmayacağına inandığımız bu cezamı BU İNSANLAR BUNU HAK EDEVEK NE YAPMİS OLABİLİR

Avatar
nida 34 2014-07-06 03:30:49

ALLAH RİZASİ. İCİN BOYLE BİR
UYGULAMADAN VAZGESİLSİN BU SİZE EMİNİM COK BUYUK BİR AH OLARAK GERİ DONECEKTİR ELİNİZİ VİCDANİNİZA KOYUP İYİ DUSUNUN

Avatar
mkpş 2014-07-06 03:30:54

inşallah yönetmeliği hazırlayan ve yapanların ellerinde patlar

Avatar
B tastan 2014-07-06 04:12:54

Erkek Kur'an kursu hocalarının gorevleri elinden alındığında paralelcilere saha açıldı erkek hocalar bayanlara Kur'an öğretmesin kuralına hiç ses çıkarmadınız ey sendika bizim sayımız 600 kişiyi di şimdi reisi hedef alıyorsunuz aferim görevlilerin haklarını hakkaniyeti savunun lütfen kutluyorum ama bizim erkek Kur'an kursu hocalarının hakkını da savunun

Avatar
Gürsel Keriş 2014-07-06 04:24:17

anketler doldurduk görüşlelrimiz alındı...rotasyon hem bizim meselemiz müftülerin değill müftülerin yerleri değil bizim yerlerimiz değişiyor bizede fikirlerimiz soruldu....demekki çoğunluk bunu istemiş....

Avatar
Yalaka 2014-07-06 04:25:50

Biri tam yalakalık yapmış Nerede alındı. Domates biber patlıcan...

Avatar
Neler oluyor?? 2014-07-06 05:00:15

Bu kadar genelge yönetmelik imamların üstüne çığ gibi yükleniyor ne yapılmaya çalışılıyor?Sendikalar niçin aktif rol oynayamıyor?bir kaç kişinin çıkardığı yönetmeliğe,onbinlerce üyesi olan sendikalar niçin birşey yapamıyor??Göz boyamak için mi bizi üye yaptılar??Bir kaç kişi çıkmış,yüzbin personeli parmağında oynatıyor??!!!

Avatar
61li 2014-07-06 09:05:56

Bence başkanım çok güzel bir karar almıstır. Çünkü bu rotasyon kimleri rahatsız etti ona bakmak lazim. Torpiller ile büyük şehirlerin lojmanli camilerinde yerlesen ve burada tazgahini kuran ve 65 yasina kadarda emekli olmayı düsunmeyen kişiler rahatsız etmiştir. Köylerde görev yapan çocukları okul zamanki gelip onlari okutamayan arkadaşlar ne yapsin.