İftar ve Sevgi

Iğdır İl Müftüsü Cüneyt KULAZ'ın kaleminden ''İftar ve Sevgi''

İftar ve Sevgi

Iğdır İl Müftüsü Cüneyt KULAZ'ın kaleminden ''İftar ve Sevgi''

09 Temmuz 2014 Çarşamba 15:01
İftar ve Sevgi
banner310
Ramazan, diğer aylardan farklı, Hz. Muhammedin(SAV) ümmetine Allah tarafından hediye edilen, mübarek ve içinde taşan rahmet vesilesiyle özel bir aydır.
Ramazan; Oruç ayı, Kur’an ayı, takva ayı, namaz ayı, şükür, infak, tövbe, tefekkür, rahmet,mağfiret,bereket ve itikâf ayıdır.
Oruçun, bizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi, biz ümmeti Muhammed’e de farz kılındığı Bakara Suresinin (2/183). Ayet-i Celile’sinde belirtilmektedir.
Oruç, Müslümanların Ramazan ayında yerine getirdiği bir farzdır.
Oruç, imsak zamanı ile başlar, iftar saatiyle bitirilir. Ramazan boyunca her gün orucun hazzı ve sevinci artarak devam eder. Oruç, insana manevi duygular yaşatmakta, ibadetlere huzur ve coşku kazandırmaktadır.
Müminler, yaşadıkları iç huzurlaibadetlerinden dolayı kendilerine samimiyet ve sevinç kaynağı oluşturmaktadırlar.
Ramazan ayının gecelerini; teravih, tefekkür, istiğfar, teheccüd, Kur’an-ı Kerimi okumak, sahur yapmakla,
Ramazan ayının gündüzlerini; camilerde namazlar için vakit geçirmek, mukabele okumak, sadaka vermek, itikâf yapmak, iyilikte bulunmak, sılayı rahim etmek, kimsesizlerin gönlünü almak gibi güzelliklerle manevi duygularını süslemeye çalışmaktadırlar.
 
İki İftar Bir Sevgi
 
Güneşin ışıklarını üzerinden Anadolu’ya ilk vurduğu, ilk imsak ve ilk iftar ezanlarının okunduğu, üç ülkeye komşu serhat ili Iğdır’da Sünni ve Caferi kardeşlerimizin yüzyıllardır beraberce huzurla yaşadıkları bilinmektedir.

Müminler, dini kaynaklarının belirttiği ölçülerle inançlarının gereği olarak rahmet ikilimi ramazan ayının bereket ve mağfiretinden, Allah’ın rızasına kavuşmayı, İslam’ın esaslarını yaşamayı ibadet coşkusuyla arzulamaktadırlar. Camilerde ezanların okutulması, namazların kılınması, oruçların tutulması gibi ibadetlere bağlılıklarınıiftar ve ezanla göstermektedirler.

Sünni vatandaşlarımız Diyanet İşleri Başkanlığınca tespit edilen imsak ve iftar saatlerine riayet ederek oruçlarını başlatır ve tamamlarlar.

Caferi vatandaşlarımız ise mezhebii çtihatlarına göre oruçlarını imsak ile başlatır ve iftar ile sonlandırırlar. İftarı tahmini olarak (6-7) dk. İmsaki ise 13 dk. sonra ezanla duyururlar.
 
Dini kaynaklarla tespit edilen iftar veya imsak vakitlerine uyularak Iğdır’da Mümin kardeşlerimizin tuttukları oruç İslam’ın bir farzıdır. İbadettir. İbadet de Allah için yapılmaktadır. İmsak ya da iftar saatlerinde orucun sıhhatine zarar getirecek şeyler yapmadıkça, ayrı zamanlarda okunan ezanlar, iftar için iki ayrı ezan olarak değerlendirilse de aslında arzu edilen, Allah’ın rızasının arayışı, O’na teslimiyet duygusunun ifadesi kabul edilmelidir.

Mümin kardeşlerimizin kendiinanç dünyalarına Allah sevgisini ve rızasınıhâkim kılmayı arzu ettikleri unutulmamalıdır. Gerek evlerde gerekse programlar vesilesiyle yapılan davetlerde bir araya gelindiğinde ezanın vaktinde veya sonrasında okunmasına bakılmaksızın Allah’ın rızasının arzulandığı ve müminlerin birbirlerine saygı ile davrandıkları huzurla iftar açtıkları gözlemlenmektedir.

İki Ezan Bir Secde

Ramazan ayında gecelerin teravih gibi ibadetlerle ihya edilmesi,Kur’an-ı Kerimin camilerde okunması, minarelerden ezan seslerinin yankılanması şehrimize ve gecelerimize ayrı renk katmaktadır. 

Ezan bir davettir, çağrıdır. Ezan, iftar için okunsa akşam namazına da çağrıdır. İmsak vaktinde orucun yasaklarının başladığını hatırlatarak okunsasabah namazı için de bir davettir.

Müminler için Iğdır’ da iftar vakti için iki ezanveya imsak vakti için iki ezan okunuyor olsa da ezanın çağrısı, Rabbimize kulluk çağrısıdır.

Kulluğun en belirgin şartı, Zümer Suresi (39/9) ayetinde işaret edildiği gibi, Allah’ın sevgisini kazanmaya çalışan, bilgi ve amelini inancıyla buluşturanlar için,Rabbimizin rahmetini umarak, dua halinde, istiğfar halinde yaşamak, ahiret endişesi taşımak, secde ve kıyam ile namazları kılmaktır.

Serhat şehri ilimizde rahmet mevsimi ramazan ayında yaşayan mümin kardeşlerimiz için inançları gereği okunan iki ayrı ezan aslında bir iftara, bir sevgiye, bir huzura çağrıdır. Bir olan Allah’ın rızasına, Onun huzuruna secdeye çağrı davetidir.

Ezan, oruç ibadeti için imsakinbaşlangıcını veya iftarın kazandırdığı sevince çağrıdır. Müslüman, mümin olduğumuzun, kardeş ve tek ümmet olduğumuzun umudu ve ifadesi olarak değerlendirilmelidir.

Ramazanımızın bereketli, oruçlarımızın kabulü, kalplerimizin birliği, huzur ve kardeşliğimizin devamı için,ibadetlerimizin ve manevi dinamiklerimizin yaşatılmasının, ezanın okutulmasının önemli olduğunu, iftarın bizi sevgiye,ezanın bizi secdeye,huzura,tevhide, kardeşliğe davet ettiği unutulmamalıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298