İsmail Karakaya Hoca Efendi Hakkın Rahmetine Kavuştu

Diyanet İşleri Başkanlığı Emekli vaizlerinden İsmail KARAKAYA Hakkın Rahmetine Kavuştu Hacı Bayram Veli Cami

İsmail Karakaya Hoca Efendi Hakkın Rahmetine Kavuştu

Diyanet İşleri Başkanlığı Emekli vaizlerinden İsmail KARAKAYA Hakkın Rahmetine Kavuştu Hacı Bayram Veli Cami

17 Temmuz 2014 Perşembe 00:04
İsmail Karakaya Hoca Efendi Hakkın Rahmetine Kavuştu
banner310
Emekli vaiz İsmail KARAKAYA, ahirete intikal etti.


Bugün ikindi namazını mütakip Hacı Bayram Veli Camiinde kılınacak cenaze namazından sonra  İncek köyü mezarlığında defnedilecek.

Merhum İsmail Karakaya Hoca Efendinye Allah'tan rahmet, Kederli Ailesine sabrı cemil niyaz ederiz. 

Hayatı

 
1943 yılında Kayseri'de dünyaya geldi. İlkokulu Kayseri'de okudu. Daha sonra Ankara Merkez İmam-Hatip Lisesi'ni bitirdi. Bir müddet Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu kaleminde memurluk yaptıktan sonra Kayseri Yüksek İslâm Enstitüsü'ne kayıt yaptırdı. Enstitüde okurken Murakıplık görevini de yürüten KARAKAYA, 1972 yılında Kayseri Yüksek İslâm Ensti-tüsü'nden mezun oldu. Daha sonra sırasıyla; Yozgat  Şefaatli İlçesinde Müftülük,  Kayseri İncesu İlçesinde Vaizlik,   Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Derleme ve Yayın Müdürlüğü ile Dini Yayınlar Döner Sermaye Müdürlüğü, Ankara Müftü Yardımcılığı, Tokat Artova Müftülüğü, Çubuk ilçe vaizliği görevlerinde bulunan İsmail KARAKAYA; 42 yıl hizmetten sonra Nisan 2008 tarihinde Ankara Merkez Vaizliği görevinden emekli olmuştur.
 
Uzun süre Türkiye Din Görevlileri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterliği ve Başkanlığı yapan İsmail KARAKAYA, halen Din Görevlileri Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti  Başkanlığı'nı yürütmektedir. Aynı zamanda 45 yıldır aralıksız yayınlanmakta olan Aylık Hakses Dergisi'nin Vakıf adına Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürüdür.
 
İsmail KARAKAYA'nın; Fetevây-i Hindiyye / İslam Fıkhı Ansiklopedisi (Mustafa Efe ile birlikte), Kitâbü'l  Haraç ve Haleb-i Sağir (Namaz İlmihali) gibi tercüme eserleri ve İslam ve Toplum, Din ve Hayat, İnanç Esasları, Örnekleriyle İslam Ahlakı, 40 Hadisle Ticaret, Hz. Ali’den Öğütler ve Mailk Bin Eşter’e Mektubu gibi telif eserleri yayınlanmıştır. Ayrıca; KARAKAYA, Ahkâmü'l Kur'âniyye, Ana-Baba Hakları, İslam Ahlakının Temel Esasları ve Ömer Nasûhi Bilmen'in Muvazzah İlm-i Kelâm isimli eserleri de günümüz diline aktarmış ve yayına hazırlamıştır.
 
İsmail KARAKAYA'nın; İslâm Fakîhleri Ansiklopedisi, Fıkıh Istılahları Sözlüğü, Ferâiz, Ahlak Ansiklopedisi, Ticaret ve İnanç Esasları gibi telif eserleri de yayınlanmayı beklemektedir.
 
40 yıldır hak arama mücadelesini sürdüren ve meslekî ve sosyal çalışmalarına da ara vermeden devam etmekte olan İsmail KARAKAYA, resmen ülkemizdeki tüm din görevlilerini ve Vakıflar Genel Müdürlüğünde çalışan memurları temsil yetkisi almış bulunan DİYANET-SEN (Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası)’in Onursal Genel Başkanı bulunmaktadır.
 
Resmî görevi yanında her türlü hizmet imkanını değerlendiren İsmail KARAKAYA yurdumuzun pek çok yöresinde halka konferanslar vermiş ve zaman zaman bu hizmetlerini Avrupa ve Amerika ülkelerinde de sürdürmüştür.
 
Halen bazı televizyon ve radyolarda dînî sohbetler yapmakta ve her fırsat ve her ortamda İslam’ı anlatma çabasını devam ettirmekte olan İsmail KARAKAYA, Arapça bilmektedir.
 
Evli ve dört çocuk babasıdır.
 
 
Son Güncelleme: 27.03.2016 15:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet dumlupınar 2014-07-17 15:44:48

allah rahmet eylesin

Avatar
osman zeki yağcı 2014-07-17 20:05:51

ramazan-ı şerifin en güzel bölümünde hakkın rahmetine kavuşan , haksesle hakkın sesi olmağa çalışan aziz dava arkadaşımıza, yüce rabbimden beratını alıp cennet içre cemalini görenlerden olmasını niyaz ediyoum.yakınlarına ve aile efradına sabr-i cemil diliyorum.el hümü lillah...

Avatar
ibrahim çelik 2014-07-18 00:38:32

Rabbim mekanını cennet eylesın guzel insan.Hocamla kozaklıda sendıka toplantısından sonra kalaba ilçesıne kadar benı kendı arabasıyla bırakmıştı.Rabbim kendınden razı olsun inş.