AK Parti'nin seçim beyannamesi

AK Parti'nin 7 Haziran Genel Seçimleri Seçim Beyannamesi açıklandı.

AK Parti'nin seçim beyannamesi

AK Parti'nin 7 Haziran Genel Seçimleri Seçim Beyannamesi açıklandı.

15 Nisan 2015 Çarşamba 16:35
AK Parti'nin seçim beyannamesi
banner310
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan beyannameye göre, yurt içi tasarrufların artırılması ve daha üretken alanlara yönlendirilmesi, özel sektör yatırımlarının artırılması yoluyla imalat sanayinin GSYH içindeki payının yükseltilmesi ve iş gücü verimliliğinin geliştirilmesi suretiyle istikrarlı büyüme devam ettirilecek.
 
Cari açığın kalıcı çözümüne yönelik politika ve önlemler hayata geçirilecek, yatırım ve üretimin cazip hale getirilmesi yoluyla üretim kapasitesi daha hızlı biçimde artırılacak.
 
Enflasyon hedefleri, hükümet ve Merkez Bankası tarafından üçer yıllık vadeler için belirlenecek. Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek.
 
Yatırım harcamaları için yatırımcıların mevcut diğer faaliyetlerinden elde edecekleri tüm kazançlarına daha yüksek miktarda vergi indirimi uygulanacak.
 
Türkiye ekonomisi için temel ve kritik olan ham maddelerin güvenli teminine yönelik strateji oluşturulacak. Kritik ham madde, maden ve minerallerin ülke dışına çıkarılmasında düzeni sağlayacak sistem kurulacak.
 
Yüzyılın en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul Projesiyle, Avrupa Yakası’nda, Karadeniz ve Marmara Denizi’nin arasına bir kanal inşa edilecek ve İstanbul içinden iki boğaz geçen bir şehir haline gelecek.
 
Ankara merkezli hızlı tren çekirdek ağını 3 bin 623 kilometreye ve buna paralel olarak ihtiyaç duyulacak hızlı tren seti sayısı 13’ten 125’e çıkarılacak.
 
İstanbul Yeni Havalimanını hayata geçirerek, sektörün dünya ortalaması üzerinde büyümesi ve İstanbul’un dünyanın önemli bir transit merkezine dönüşmesi desteklenecek. Her 100 kilometre mesafede bir havalimanına ulaşacak şekilde "Hava Ulaşım Ağı" oluşturulacak.
 
"Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin oluşturduğu yeni durumun yol açabileceği muhtemel yönetim sorunlarının, başkanlık sistemiyle aşılacağına inanıyoruz."
 
"Tartışmayı kişiselleştirmeden, siyasal geleneğimizdeki tecrübelerden de yararlanarak, yeni Türkiye vizyonumuza uygun bir sistem arayışını sürdürmek ve çözüm bulmak zorundayız."
 
"Başkanlık sistemi, Türkiye’nin AK Parti iktidarında geçirdiği demokratik dönüşümü nihai sonucuna erdirerek, 2023 ve sonrasına yönelik kalkınma hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracak bir çerçeveye sahip olacaktır."
 
"AK Parti, yeni anayasayı; bir parti, bir grup veya bir kesimin sorunu olarak değil, Türkiye’nin tarihsel meselesi olarak görmektedir."
 
"Disiplin mahkemeleri dışında askeri yargıya son vereceğiz. Yüksek mahkeme üyeliğini makul sürelerle sınırlayacağız, tüm hakimler için geçerli tek kanun çıkaracağız."
 
"İster paralel yapı, ister başka adlar altında bu kutlu yürüyüşü durdurmak isteyenlerin karşısında AK Parti kadroları, kararlılıkla durmaya devam edecektir."
 
"Önümüzdeki dönemde kültür ve sanat alanının, idari örgütlenmesini yeniden ele alacağız. Genel bütçeden kültür ve sanata ayrılan payı artıracağız. Sivil toplumun kültür ve sanat faaliyetlerine aktif olarak katılabileceği mekanizmaları artıracağız."
 
"Kültür ve sanat eserlerinin özgürce üretilmelerinin önünü açacak hukuki altyapıyı geliştireceğiz. Fikri mülkiyet haklarının kurumsallaşmasına yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
 
"Kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla sosyal taraflarla diyalog içinde mevcut durum tespiti ve mevzuat çalışması yapacağız."
 
"Mevzuat düzenlemesi yaparak fazla çalışma sürelerinin aşılması halinde işverenlere idari para cezası verilmesini sağlayacağız."
 
"Siyasi partilerin seçimden önce kaynaklarını ilan etme zorunluluğunu getireceğiz."
 
"Yüksek Mahkeme Başkan ve üyeleri ile daire başkanlarının, TBMM Başkanlığına mal bildiriminde bulunmasını sağlayacağız."
 
"Üniversite giriş sistemini gözden geçireceğiz. Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılmasını temin edeceğiz."
 
"Okul türleri ve bölgeler arası başarı farklılıklarını azaltarak eğitimde fırsat eşitliğine bütün boyutlarıyla hayatiyet kazandıracağız."
 
"Genç işsizliğinin önüne geçmek için 'ulusal genç istihdamı strateji belgesi' hazırlayacağız."
 
"AK Parti, eğitim almamış genç bırakmayacaktır."
 
"Kişiye özel kanser tedavisini öngören ONCOGEN projemizi hayata geçireceğiz."
 
"Çocuğa karşı ihmal, şiddet ve istismarın olmadığı bir ortam oluşturacağız."
 
"Yoksullukla hızlı bir biçimde mücadeleyi ve sosyal koruma politikalarımızı sürdüreceğiz."
 
"Alt gelir gruplarının konuta erişimini artırmak üzere finansman yöntemleri çeşitlendirilecek, kiralık konut uygulamaları geliştirilecek."
 
"İçme suyu ve kanalizasyon yatırım ve hizmetlerinin sağlanmasında, mali sürdürülebilirlik gözetilecek. Melen Barajı'nın inşaatı 2016'da tamamlanacak. Gerede Projesi bitirilerek, Ankara'nın 2050 yılına kadar içme suyu problemi çözülecek."
 
"Büyükşehir olmayan iller gözden geçirilerek, yapılacak değerlendirmeye göre yeni büyükşehirler oluşturabilecek."
 
"Ormancılıkta 2023 hedefine ulaşmak için 2015 yılında orman varlığı 22 milyon hektara yükseltilecek."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner312

banner298