İstanbul'un gideceğini anlayan Cübbeli'den U dönüşü!

Son seçim anketlerinde İstanbul seçimlerinin kaybedileceği korkusu tarikatları kara kara düşündürüyor.

İstanbul'un gideceğini anlayan Cübbeli'den U dönüşü!

Son seçim anketlerinde İstanbul seçimlerinin kaybedileceği korkusu tarikatları kara kara düşündürüyor.

19 Haziran 2019 Çarşamba 19:48
İstanbul'un gideceğini anlayan Cübbeli'den U dönüşü!
banner310

OdaTv damadı AK Parti'den 3 milyon liralık ihale alan Cübbeli Ahmet'i konuk ederek büyük bir gazetecilik başarısı sergiledi. Damadının bu ihalesi karşılığında CHP'ye oy verenleri "Müslüman olan CHP'ye oy verir mi?" sözleri ile İslam dışı ilan eden Cübbeli Ahmet'i konuk eden Oda Tv, bir noktada Cübbeliye geri adım attırmış oldu.

Ya da...

AK Parti'nin İstanbul'u kaybedeceğini anlayan Cübbeli Ahmet yeni rota belirledi. 

Hangi köprünün altından hangi sular aktı bilinmez ama Cübbeli Ahmet son konuşmasında Atatürk bağlamaları ile bir noktada CHP'nin manevi liderine yaptığı övgülerle, "CHP iyi bir partidir. Müslüman adam CHP'ye oy verebilir" demiş oldu. 

İHVANI MÜSLİM TARİKAT DÜŞMANI, YOLDAN ÇIKMIŞ;
TARİKATLARI YASAKLAYAN ATATÜRK, MÜBAREK ADAM!

Konuşmada İhvanı Müslimine de değinen Cübbeli Ahmet, tarikat/tasavvuf karşıtı oldukları için İhvan'ı yoldan çıkmış/sapmış ilan ederken; Tekke ve Zaviyeleri kaldırıp Tasavvuf adına kullanılan tüm söylem ve eylemleri yasaklayan Atatürk'ü övmesi dikkat çekiciydi.

Bilindiği gibi Atatürk 677 sayılı kanunu çıkararak Cübbeli'nin sahip çıktığı tasavvufu ve tüm enstrümanlarını yasaklamıştı.

Daha önce isim vermeden "Kafir!" denilip hakaret edilen Atatürk, Oda Tv'nin mikrofonları karşısında bir anda mübarek bir şahsiyet oluverdi. İşte Cübbeli'nin Atatürk öven o sözleri:

"Bizim hocamıza, yani Mahmut Efendi'nin hocasına, Hacı Aşıkkutlu Efendi’ye beraatı var, izni var. Of'un köyünde, gidin orada kursta Atatürk'ün izni var. Gitmiş Ankara'ya, demiş; ‘ben Kuran okutacağım, Jandarma basıyor...’ Tabii bin türlü olay var memlekette. Kimin ne yaptığı belli değil.

Atatürk onunla görüşmüş, demiş ki ‘tamam!’ ‘Biz neden izin vermeyelim, senin gibi insanların Kuran okutmasına...’

Mahmut Efendi bile çocukluğunda, o iznin altında okumuş. Verilen iznin yani, hocasına izin vermiş.

Yeni bir devlet kurulmuş, karşı ataklar var, burada bazı tedbirler almak gerekiyor. Bu tedbirleri alırken de bazı şeyler de hata payı oluyor. Ulaşım yok, eskisi gibi, şu yok, bu yok. Oradan bir haber geliyor, jurnal oluyor, ispiyon oluyor, şu, bu... 

Ama anlarsa ki; bu adam hakikaten istismarcı değil, din adamı, Kuran okutacak; vermiş ona izin... Kaç tane böyle benim tanıdığım yer var.

Mesela, tefsir yazdırması... Buhari'yi tercüme ettirmesi... Bu millet ne okuduğunu anlasın, demesi... Elmalılı Hamdi Yazır gibi, en iyi ilmi, o gün için en ehlisünnet, Mâtürîdî Hanefiye ekolünden olan birine yazdırması... Diyanet'i kurması, Diyanet’e bütçe ayırması, Diyanet'i desteklemesi...

Yani, Atatürk o günkü şartlarda, o günkü imkansızlıklar içerisinde, bu vatanı kurtarmış. Burada namaz kılıyoruz, burada Kuran okuyoruz, zikir yapıyoruz. Allah o gün, bu işte emeği geçen, zerre kadar uykusundan fedakarlık eden, tüm ecdadımıza, gazilerimize, şehitlerimize, rahmet eylesin."

ATATÜRK 677 SAYILI KANUNU ÇIKARMIŞTI

İhvanı müslimini tasavvuf karşıtlığı nedeniyle yoldan sapmış olarak niteleyip her fırsatta "kafir, sapık, selefi, şii..." ilan eden tarikatçıların Atatürk'e karşı ayrı bir nefretleri olduğunu herkes biliyor.

Tarikatların bu tavrına tercüman olan Kadir Mısıroğlu her fırsatta Atatürk'ü kafir ilan ederken Cübbeli Ahmet'te yukarıda yayınlanan videoda görüldüğü gibi Atatürk'e isim vermeden kafir diyor. Cübbeli Ahmet'in temel kıstasının tasavvuf/tarikat olduğu gerçeğinden hareketle 677 sayılı kanuna rağmen Cübbeli Ahmet'in bu günkü Atatürk övgülerini tasavvufun araziye göre şekillenen takiyyecei (güvenilmez) karakteri olarak okurlarımızın vicdanına bırakıyoruz.

TEKKE VE ZAVİYELERLE TÜRBELERİN SEDDİNE VE TÜRBEDARLIKLAR İLE BİR TAKIM UNVANLARIN MEN VE İLGASINA DAİR KANUN

Kanun Numarası : 677
Kabul Tarihi : 30/11/1925
Yayımlandığı R. Gazete : Tarih : 13/12/1925
Sayı : 243
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 3 Cilt : 7 Sayfa : 113

 Madde 1 – Türkiye Cumhuriyeti dahilinde gerek vakıf suretiyle gerek mülk olarak şeyhının tahtı tasarrufunda gerek suveri aharla tesis edilmiş bulunan bilümum tekkeler ve zaviyeler sahiplerinin diğer şekilde hakkı temellük ve tasarrufları baki kalmak üzere kamilen seddedilmiştir. Bunlardan usulü mevzuası dairesinde filhal cami veya mescit olarak istimal edilenler ipka edilir. Alelümum tarikatlerle şehlik, dervişlik, müritlik, dedelik, seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, nakiplik, halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük ve gayıptan haber vermek ve murada kavuşturmak maksadiyle nüshacılık gibi unvan ve sıfatların istimaliyle bu unvan ve sıfatlara ait hizmet ifa ve kisve iktisası memnudur. Türkiye Cumhuriyeti dahilinde salatine ait veya bir tarika veyahut cerri menfaate müstenit olanlarla bilümum sair türbeler mesdut ve türbedarlıklar mülgadır. Seddedilmiş olan tekke veya zaviyeleri veya türbeleri açanlar veyahut bunları yeniden ihdas edenler veya ayını tarikat icrasına mahsus olarak velev muvakkaten olsa bile yer verenler ve yukarıdaki unvanları taşıyanlar veya bunlara mahsus hidematı ifa veya kıyafet iktisa eyleyen kimseler üç aydan eksik olmamak üzere hapis ve elli liradan aşağı olmamak üzere cezayı nakdiile cezalandırılır. (Ek: 10/6/1949 - 5438/1 md.) Şeyhlik, Babalık ve Halifelik gibi mensupları arasında baş mevkiinde bulunanlar altı aydan az olmamak üzere hapis ve 500 liradan aşağı olmamak üzere ağır para cezasından başka bir yıldan aşağı olmamak üzere sürgün cezası ile cezalandırılırlar (1). (Ek: 1/3/1950 - 5566/1 md.; Değişik: 7/2/1990 - 3612/5 md.) Türbelerden Türk büyüklerine ait olanlarla büyük sanat değeri bulunanlar Kültür Bakanlığınca umuma açılabilir. Bunlara bakım için gerekli memur ve hizmetliler tayin edilir.

Madde 2 – İşbu kanun neşri tarihinden muteberdir.

Madde 3 – İşbu kanunun icrasına İcra Vekilleri Heyeti memurdur.

Son Güncelleme: 20.06.2019 01:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eNVER 2019-06-20 08:14:09

ki̇şi̇ eğer keli̇meyi̇ saadet geti̇ri̇p di̇ni̇ i̇slami seçerse yanlişi,kötülüğü,yalani i̇nkar etmi̇yorsa günahtir.tabi̇ ki̇ böyle bir günahı mevki,makam,öncü işlerse sebep olduklarınınkine de ortak olur.özellikle de dünyalık için yapıyorsa da vay onların haline.dün dündür,bugün bugündür asla değil kişi imanında sağlam olmalı.bilal habesi o kadar eziyete rağmen imanından zerre kadar taviz vermedi,eğer bu zamanın insanı basit dünyalıklar ki milyonlarca insanda olmayan onlarda var böyle olduğu halde çark ediyorsalar yazıklar olsun.bu sadece kişiyi günaha sokar,imanını zafiyete uğratır.insanlar ve medya da böylelerin üzerinden islama,dinimize saldırmamalı,kötülememelidir.

Avatar
kabak 2019-06-20 17:54:42

herşey kabak gibi ortada. başka söze ne hacet. görün işte tasavvuf rezilliğini. araziye göre bukalemunlaşmanın adı tasavvuftur.

Avatar
Gökhan Erkoç 2019-06-21 11:52:28

Dini haber vermek ,din düşmanı Kemalistler mi kaldı ? Güleyimde boşa gitmesin. İşiniz gücünüz yalan dolan zırva

Misafir Avatar
pirifani 2019-06-21 19:28:46 @Gökhan Erkoç

maalesef kemalistler bile mevzubahis guruh kadar alcalamamislardir. bu bakimdan ayrica dusunulmesi lazim. kafirlere nazaran munafiklar daha asagi ve teghlikelidir unutmayin.bu cemaatlerin elebaslari hakkinda tabanlarinin bazilari hakkinda duyabilecegimiz husniniyeti duyamayacagimiz kadar cok sebeb var.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Abdullah 2019-06-20 18:15:39

Bu aptal dır bu cubbeye korban olsun

Avatar
Şahıs 2019-06-20 22:47:40

İstanbul nereye gidiyor bi anlat hele

Avatar
Gamze gunce guneehan 2019-06-20 23:08:35

isiniz gucunuz kutuplastirmak.ama artik yemezler.

Avatar
Tasavvufsavar 2019-06-21 02:34:48

Fırıldak bile senden daha az döner. Bağıra bağıra kafir diyordun şimdi ne diyorsun... Tarihi bilgin yok neden konuşursun... Seni dinleyen de herşeyden anlıyorsun sanacak. O kadar kelime sarfediyon hiçbişey anlatmayı başaramıyon. Gereksiz bir sürü laf edip alim diye geziniyon ortada. Cahilleri de takıyon peşine. Sen ve senin gibilerin sıkıntısı 3 5 Arapça kitap okumakla dini en güzel anlar anlatırım sanmanız. Ama bilim adına olayları yorumlama adına dünyayı okuma adına sıfırsın. Senin yaptığın şey sadece nakliyat. Geçmişte sana öğretilen şeyleri ezber yapıp kürsüde orda burda naklediyon. Kitap yüklü merkep gibisin aynı. İçin boş. Nitelik sıfır. Senin peşinden gidene yanarım. Fırıldak olmaya gerek yok. Neysen o ol.

Avatar
pirifani 2019-06-21 06:11:47

neredeyse bu ve diger edepsizler yuzunden islami tamamen terkeden veya islamdan soguyan insanlarla karsilasmadigimiz bir gun gecmiyor.muslumanlarin en buyuk talihsizligi bu ve benzerlerini islam alimi zannetmeleridir.baska hic bir pislikleri olmazsa kuranin arabca olarak okunma vurgusu yapmalari ve meal konusunda milleti sogutmalri sebebiyle islamdan soguyanlar hatta cikanlarin sayisi azimsanmayacak kadar cok.sonra birileri kalkip sunca insanin hidayetine sebeb olan bu zatlarla ilgili haksizlik yapildigini soylemelerinin hic bir tutarli yani yok.zira bunlarin cagirdigi ve ogrettgi dinin islamla iligisi sadece gorunustedir. bidatler hurafeler israiliyatlar uydurma rivayetler menkibeler yumagi olmus bir dini islam diye millete qaqalayip sonrada islama hizmet yapiyoruz diyerek milleti kandirmak bu dine ve millete yapilabilecek en buyuk dusmanlik ve hiyanettir ki laikler bile bu kadar zarar vermemistir.