Tek adamlılığa ilk fiili tepki! Ali Babacan AK Parti'den istifa etti...

Son dört seçimde düşen oyların ertesi günü "Mesaj aldık" söyleminden başka bir icraat göstermeyen AK Parti'nin son yerel seçimlerden sonra da inatla değişim göstermemesi Diyanet'teki FETÖ'cü gibi bürokrasiye kök salmış liyakatsizleri görevden alamamakta ısrar etmesi bardağı taşıran son damla oldu. AK Parti'nin değişmeyeceğini gören Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, kurucuları arasında yer aldığı AK Parti'den 18 yıl sonra istifa etti.

Tek adamlılığa ilk fiili tepki! Ali Babacan AK Parti'den istifa etti...

Son dört seçimde düşen oyların ertesi günü "Mesaj aldık" söyleminden başka bir icraat göstermeyen AK Parti'nin son yerel seçimlerden sonra da inatla değişim göstermemesi Diyanet'teki FETÖ'cü gibi bürokrasiye kök salmış liyakatsizleri görevden alamamakta ısrar etmesi bardağı taşıran son damla oldu. AK Parti'nin değişmeyeceğini gören Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, kurucuları arasında yer aldığı AK Parti'den 18 yıl sonra istifa etti.

08 Temmuz 2019 Pazartesi 15:55
Tek adamlılığa ilk fiili tepki! Ali Babacan AK Parti'den istifa etti...
banner310

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün desteğiyle yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan, AK Parti'den istifa etti.

Babacan, 'Kamuoyunun bilgisine' başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada "Ağustos 2001 tarihinde kurucu üyesi olduğum Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 14 yıl MKYK üyeliği yaptım. 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra 13 yıl Bakanlar Kurulu Üyesi oldum. Bu süre içerisinde ülkemizin elde ettiği büyük başarılara katkı vermekten onur duydum" diyerek şu sözlere yer verdi:

"Görevde olduğum dönemlerde partinin kuruluş ilke ve değerlerini hem ülkemizde hem de dünyada inanarak savundum. Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarında, doğruları için verilen büyük mücadelelerin bizzat içinde olmak benim için şeref oldu.

Son yıllarda ise pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu. Aklen ve kalben bir ayrışma yaşadım. Aynı süreçte Türkiye yeni sınamalarla karşı karşıya kaldı. Dünya hızla değişti. Ülkemizde ise parlak bir gelecek vaat eden, bambaşka beklentileri olan, dinamik, yeni nesillerimiz var artık.

İçinde bulunduğumuz şartlarda, Türkiye için yepyeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç vardır. Ülkemiz için her alanda doğru analizler, yeniden düşünülmüş stratejiler, planlar, programlar gerekmektedir. Çok çeşitli kesimlerle yaptığımız istişareler de bunu teyit etmektedir.

Türkiye'nin bugünü ve geleceği için yeni bir çalışma başlatmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ben ve pek çok arkadaşım, böyle bir çalışma için büyük ve tarihi bir sorumluluk hissetmekteyiz.Bu süreçte aynı ahlaki ve toplumsal sorumluluğu hisseden çok sayıda insanla tanışmış olmak da bizim için çok sevindirici olmuştur.

İnanıyorum ki,  karşı karşıya olduğumuz sorunların çözümü, ancak, temsil gücü yüksek ve geniş bir kadro çalışmasıyla mümkün olacaktır. Beraberce çalışmak ve ortak aklı hedeflemek zorundayız. Çalışmalarımızın bağımsız ve özgür bir şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır. Her konuda beyaz sayfalarla işe başmak gerekmektedir.

Bu gerçekler dikkate alındığında Adalet ve Kalkınma Partisi kurucu üyeliğimin devam etmesi maalesef mümkün görünmemektedir. Bugün itibariyle istifa dilekçemi parti genel merkezine ulaştırdım. Hepimizin amacı ülkemizin itibarını yükseltmek, halkımızın refah ve mutluluğunu artırmak, Türkiye’yi hak ettiği güzel bir geleceğe ulaştırmaktır. İnsan hakları, özgürlükler, ileri demokrasi ve hukukun üstünlüğü vazgeçilmez ilkelerimizdir. Siyasete ilk girdiğim günden bu yana bunlar için canla başla çalıştım. Allah sağlık ve ömür verdiği sürece bundan sonra da çalışmaya devam edeceğim."

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Babacan’ın İstanbul’da 23 Haziran’da yenilenen büyükşehir belediye başkanlığı seçiminden birkaç gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede bir de dosya verdiği iddia edilmişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Ali Babacan doğrudan partiden “istifa” kararını değil, partinin kurucular kurulu üyeliğinden ayrılma isteğini iletmiş, ayrılma gerekçelerini ise deklarasyon niteliğinde sunduğu bir dosya ile Erdoğan’a hem yazılı hem de sözlü aktarmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Babacan’ı dinledikten sonra, geçmiş yıllarda parti hatta parti kuranlar olduğunu ancak sonunun hüsranla sonuçlandığını anlatarak, “gittikleri yolun doğru yol olmadığı” mesajı vermişti. Erdoğan, “Daha evvel de bu tür hadiseler, ayrılmalar oldu. Hatta bırakınız ayrılmayı Meclis’te grup kuranlar oldu. Ama sonra ne oldular, silinip gittiler. Bunlar zor işlerdir. O nedenle, eğer yapacak bir şeyiniz varsa, burada yapın. Ama eğer kalmayacaksınız da yolunuz açık olsun” görüşünü iletmişti.

ALİ BABACAN KİMDİR?

Ali Babacan, 4 Nisan 1967’de Ankara’da doğdu. 1985’te Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden üniversite birincisi olarak mezun oldu.

Babacan, 1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Yüksek lisansını ABD’de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’de İşletme Dalında tamamladı. Yüksek lisans çalışmalarında Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.

1992-1994 yılları arasında, ABD’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı.

1994-2002 yılları arasında, Ankara’da özel sektörde iş hayatını sürdürdü.

AK PARTİ'DE ALDIĞI GÖREVLER

2001 yılında AK Parti Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 22, 23 ve 24. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümetlerde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet'te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı. Egemen Bağış'ın Devlet Bakanı ve Başmüzakereci konumuna getirilmesinin akabinde sadece Dışişleri Bakanı olarak bir süre görevine devam etti; 1 Mayıs 2009'da gerçekleşen kabine değişikliğinden sonra Dışişleri Bakanlığı'nı Ahmet Davutoğlu'na devretmiştir. 61 ve 62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine getirildi.

Son Güncelleme: 08.07.2019 16:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yeloğlu 2019-07-09 18:19:06

sayin admin "hepsi̇ elde edi̇lemeyeni̇n hepsi̇ terk edi̇lmez" .bu iktidarın yapamadıklarına veya eksikliklerine kızıp da ülkeyi tamamen ehliyetsiz ve liyakatsız muhalefete mi bırakmalıyız sizce.?şu aşamada ak parti içinden çıkan siyasi haraketler bir bölen olarak batının taşeronu muhalefetin değirmenine su taşımaktan başka bir fonksiyon icra edemeyecekler ve batını güdümündeki muhalefetin taşeronu olarak tarihe geçecekler..aynen i̇ttihatçıların i̇mparatorluğu batıya peşkeş çektikleri gibi ...sonra siz ve sizin gibi düşünen islamcılar da rei̇si̇n ardından göz yaşı dökeceksiniz de ahlarınızı duyan olmayacak..milletin vebalini almanın pişmanlığı ile kahrolacaksınız...
ADMİNİN YORUMU: YELOĞLU KARDEŞİM. TOPLUMSAL PSİKOLOJİ DEDİĞİN GİBİ CEREYAN ETMEZ. LİYAKAT YOK, İLTİMAS VAR, İHALELER BELLİ ELLERDE DÖNÜYORSA PEYGAMBERİN İKİ KIZININ KOCASI DA OLSANIZ HZ. OSMAN ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ TOPLUMSAL REFLEKS SİZİ ORTADAN KALDIRIR. SİZİN HAYIRLARINIZ HASENATLARINIZ GÖZE GELMEZ. BU YAZILARI ERDOĞANI İNDİRMEK İÇİN DEĞİL GEREKLİ DEĞİŞİMİ YAP DİYE YAZIYORUZ. İŞ İŞTEN GEÇMEDEN BİLETİN KESİLMEDEN TEDBİR AL DİYE YAZIYORUZ AMA BİTİŞ MUKADDER OLMUŞSA GALİBA BİR KÖRLÜK BASİRET BAĞLANMASI BAŞLIYOR. ŞU AN AK PARTİ TÜM LEHE RÜZGARLARA, UYARILARA, AKİL İNSANLARIN BAĞIRIŞINA ÇAĞIRIŞINA DUVAR BİNDİRECEKSİN DİKKAT ET DEMESİNE RAĞMEN HIZLA DUVARA GİDİYOR

Misafir Avatar
yerli 2019-07-11 00:14:00 @Yeloğlu

sayın yeloğlu aleyhinize bile olsa adaletli olun ayetini nereye koyacağız...

Beğenmedim! (0)
Avatar
Misafir 2019-07-08 17:57:23

Ne oldu düne kadar yalakalık yapıyordunuz şimdi yalakalık yaptıklarınız despotmu oldu ozaman siz despotlugun yalakalıgını yapıyordunuz bence siz kendi yayın kişiliksel karekterinizi gözden geçirin
ADMİNİN YORUMU: BAYRAĞI TAŞIDIĞI GÜNLERDE DESTEK VERMEK GÖREVİMİZ. YİNE HAKKIYLA TAŞISIN YİNE DESTEK VERİRİZ. AMA GÖZ GÖRE GÖRE DE YAPILAN YANLIŞLARA AMİN DİYEMEYİZ. BİZ İSLAM KARDEŞLİĞİNE BAKARIZ. KARDEŞLERİMİZ ŞU AN DUYMUYORLAR GÖRMÜYORLARSA BEN BURADA REKLAMLARINI YAPIP ZULÜMLERİNE HEVALARINA ZEVKLERİNE ORTAK OLAMAYIZ.

Misafir Avatar
bilgi 2019-07-09 20:00:56 @Misafir

adinin yorumu doğru ancak güvenilir değil.. çünkü adminden çok çok önce sorunu gören ve eleştiren vardı o zaman admin resmen küfür ediyordu....

Beğenmedim! (0)
Avatar
Muharrem ÖZDEDE 2019-07-12 19:59:45

Solcu yazar Nihat Genç kadar tahlil yapamamissiniz. Bu hareketler ıslamın bayraktarligini yapanların onünü kesmek ve 2023 te Turkiye yi chp nin (dış güçler) eline teslim etmek için yapılan siyasi manevralardir. Allah akıl fikir versin hepimize