Telefon ile oy verme kabinine girilir mi?

Özellikle son yıllardaki seçimlerde gündeme gelen cep telefonu ile oy kabinine girilip, girilemeyeceğiyle ilgili YSK'dan seçmenlere, “Oy Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler” başlığıyla bir bilgilendirme e-postası gönderildi. İşte Kurum'un hatırlattığı o yasak...

Telefon ile oy verme kabinine girilir mi?

Özellikle son yıllardaki seçimlerde gündeme gelen cep telefonu ile oy kabinine girilip, girilemeyeceğiyle ilgili YSK'dan seçmenlere, “Oy Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler” başlığıyla bir bilgilendirme e-postası gönderildi. İşte Kurum'un hatırlattığı o yasak...

30 Mart 2019 Cumartesi 12:51
Telefon ile oy verme kabinine girilir mi?
banner310

Yüksek Seçim Kurulu'ndan ( YSK) bu pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde oy kullanacak ola seçmenlere yönelik yeni bir bilgilendirme geldi.

31 Mart yerel seçimleri öncesi Kurum'dan e-devlet'te e-posta adrese kayıtlı olan seçmenlere, “Oy Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler” başlığıyla gönderilen e-postada, “önemli” ibaresiyle şu ifadelere yer verildi:

“Önemli : Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.'

2014'TE YASAKLANMIŞTI

Seçmenlerin oy verme işlemi sırasında cep telefonu kullanımı ile düzenleme, daha önce 2014 yılındaki yerel seçimler öncesi de gündeme gelmişti. YSK'nın o yıl aldığı kararla, “298 sayılı Kanun'un 92. maddesinin son fıkrası ile Kurulumuzun 8/1/2014 tarih ve 2014/23 sayılı kararı eki 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerini Gösterir Örnek: 138 sayılı Genelge'nin 34. maddesinin “Oy verme işlemi” başlıklı (B) maddesinin (2) numaralı bendi uyarınca cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaklanmış olduğundan, bu tür cihazlarla kapalı oy verme yerine girilemeyeceğine, bu tür cihazları kullanmakta direnen kişilere oy kullandırılamayacağına ve buna ilişkin her türlü tedbiri almaya 298 sayılı Kanun'un 82. maddesine göre sandık kurulu ve ilçe seçim kurulu başkanlarının yetkili olduğuna” oybirliği ile karar verilmişti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Enver TAŞTAN 2019-04-04 16:30:55

yasa da oy kullanma kabinine telefonla gitmek yasak. bu yasağı uygulayacak olan sandık başkanı ve diğer sandık görevlileridir. ne yazık ki yıllarca görev yaptım bu son seçimdeki sandık kurullarında görev alanlar kadar lakayıt,sorumsuz,ilgisiz görev yapan görmedim.ne vatandaşı uyaran var,ne de iletim telefonları masaya konması için bilgilendiren görmedim.