(Bu tür yazılar genelde yanlış anlaşıldığı için başta belirtmek isterim ki gündemi anlayan, İslamı gündeme aktarabilen, ümmeti kucaklayan cemaatler ve nurcu kardeşlerimiz bu yazının dışındadır.)

İsminin reklamını yapmaya gerek duymadığım FETÖ’ye yakın nurculardan bir yazar “siyaset ve din” konusunda bir yazı kaleme aldı.

Önyargılarla dolu yazı İslam'ın direktiflerine aykırı olduğu kadar örnek verdiği Said Nursi merhumunda rızai hilafına bir yazıydı.

Said Nursi'den yaptığı "siyasi tarafgirlikte olan kimsenin kendi taraftarı münafık da olsa el üstünde tuttuğu, muhalifi mü'min de olsa düşman bildiği" sözünden yola çıkarak kendince Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ak Parti'ye vurmaya kalktı. 

Oysa Said Nursi'nin sakınılmasını tavsiye ettiği bu "şeytani siyaset ve tarafgirlik" şu an FETÖ başta olmak üzere birçok cemaatin hastalığı.

Risalelerde geçen Said Nursi'nin din ve siyasete dair sözleri şu şekilde:

"Sakın, dünya cereyanları, hususan siyaset cereyanları ve bilhassa harice bakan cereyanlar sizi tefrikaya atmasın. Karşınızda ittihad etmiş dalâlet fırkalarına karşı sizi perişan etmesin اَلْحُبُّ فِى اللهِ، وَالْبُغْضُ فِى اللهِ  düstur-u Rahmânî yerine (el-iyazü billâh) اَلْحُبُّ فِى السِّيَاسَةِ، وَالْبُغْضُ لِلسِّيَاسَةِ  düstur-u şeytanî hükmederek, melek gibi bir hakikat kardeşine adâvet ve "elhannâs" gibi bir siyaset arkadaşına muhabbet ve taraftarlıkla zulmüne rıza gösterip cinayetine mânen şerik eylemesin.

Evet, bu zamandaki siyaset, kalbleri ifsad edip ve asabî ruhları azap içinde bırakır. Selâmet-i kalb ve istirahat-i ruh isteyen adam, siyaseti bırakmalı."

"İşte, ben de, nur-u Kur'ân'ı elde tutmak için, اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ وَالسِّيَاسَةِ  deyip, siyaset topuzunu atarak, iki elimle nura sarıldım. Gördüm ki, siyaset cereyanlarında, hem muvafıkta, hem muhalifte o nurların âşıkları var. Bütün siyaset cereyanlarının ve tarafgirliklerin çok fevkinde ve onların garazkârâne telâkkiyatlarından müberrâ ve sâfi olan bir makamda verilen ders-i Kur'ân ve gösterilen envâr-ı Kur'âniyeden hiçbir taraf ve hiçbir kısım çekinmemek ve ittiham etmemek gerektir—meğer dinsizliği ve zındıkayı siyaset zannedip ona tarafgirlik eden insan suretinde şeytanlar ola veya beşer kıyafetinde hayvanlar ola!…"

 “Kim fasık (günahkâr) siyasettaşını dindar muhalifine su-i zan bahanesiyle tercih etse  muharriki siyasetçiliktir, Hem umumun mukaddes malı olan dini inhisar zihniyetiyle kendi meslektaşlarına daha ziyade has göstermekle kavi bir ekseriyetle dine aleytarlık meyli uyandırmakla nazardan düşürmek ise muharriki tarafgirliktir”


Said Nursi merhumun siyasetten kastettiği "grup şuuruyla hareket edip Kur'an ve Sünnet'in önüne geçecek şekilde dost ve düşmanlar telakki etmek."

Şimdi bu şekilde "İslam'a aykırı bir dostluk siyasette var ama siyasete girmeyen cemaatlerde yok" demek cehaletten başka bir şey değildir. 

Said Nursi merhumun sözlerindeki illet, "grub taassubu ile hareket ederek kendi grubundan olan münafığı kardeş, kendi grubundan olmayan evliyaullah da olsa düşman görmenin yanlış olduğu"dur.

Bu tavır siyasette belki daha belirgin görülürken bu tavrın cemaatlerde de var olduğu inkar edilmez bir gerçek.

Kendilerinden olan münafığı bağırlarına basmak, kendilerinden olmayan mü'mini şeytan ilan edip sahip çıkmamak, dışlamak siyasetin olduğu kadar inhirafçı cemaatlerin de en belirgin özelliği. 

Said Nursi'yi zerre kadar anlamaktan uzak hem de İlahiyatçı olduğunu öğrendiğim yazar, yaptığı alıntılardan sonra şöyle bir kıyaslama yapıyor.

İnhirafçı cemaatlerin dine ve müslümana bakışını gösteren yoruma göre "dini siyasete, siyaseti dine alet etmeyen örnek iktidar Demokrat Parti imiş. Onlar dini siyasete alet etmeden İmam Hatipler, İlahiyatlar ve Kur'an Kursları açmışlar. Her türlü yatırımı da yapmışlar ama asla toplumu kamplaştırmamış, ötekileştirmemişler."

Gören de FETÖ’ye yakın bir kısım nurcuların İmam Hatip ve İlahiyatçılar için canının gittiğini sanacak. Ellerinden gelse milletin gözünü açıp cemaatlerine gelen himmetlerin yolunu kapadıkları için tüm imam hatip ve ilahiyatları kapatacaklarına şüphe yok.

Hazır söz açılmışken bu gözü perdelenmiş aklı dumura uğramış cemaatlerin İlahiyatçısı da bir acayip oluyor.

Kendilerini ve cemaatlerini Kur’an ve Sünnete uydurmaktan çok öğrendikleri ilimle Kur’an ve Sünneti kendilerine uyduruyorlar.

Her ne ise biz gelelim şu Demokrat Parti'ye...

Peki, Demokrat Parti'nin sonu ne oldu?

Adnan Menderes'in idamı ile film bitti…

Hani Demokrat Parti toplumu kamplaştırmamış ve ötekileştirmemişti.

Demek ki Müslüman ne kadar nezih, ağırbaşlı, uslu, demokrat dursa da karşıdaki düşman Müslümanın demokratlığına bakmıyor. Suçlu olmasına da bakmıyor. Bir şekilde birşeyleri bahane ediyor, suç üretiyor kendince ve geliyor çatıyor, ortadan kaldırmak istiyor.

FETÖ'ye mensup olan kadar birçok cemaatçinin yanıldığı nokta o ki "kendileri muarızlarınca dindar, müslüman bilinmesine rağmen deve kuşu gibi kuma gömdükleri başları ile görünen İslami gövdelerini sakladıklarını düşünüp demokrat göründüklerini sanmaları..."

Adnan Menderes ve arkadaşları halkın taleplerini yerine getirdiler. Dini siyaset alet etmemek gibi bir sıkıntıları yoktu çünkü dini ciddi anlamda biliyor değillerdi. 

Dini siyasete alet etmek; bilmediği ve yaşamadığı halde Süleyman Demirel gibi İslami söylemlerle ortada dolaşmaktır. Yoksa hayatının tamamını din kuşatan bir liderin gittiği yerde dinini imanını anlatmasından daha doğal ne olabilir ki? 

Şimdi Hristiyan, Komünist isimli partiler Avrupa'da yaygın...

İslam'ı anlamaktan yoksun Said Nursi istismarcısı nurculara göre bunlar Hristiyanlığı ve Komünizmi siyasete alet mi etmiş oluyor?

Allah Resulü'nün her şeyi vahiyle desteklenirken Laikçiler, Kemalistler ve "korkaklığı genlerine işleyip demokrata dönüşerek dinsizlerin aleti olan nurcular" istedi diye dini bir kenara mı bırakması gerekiyordu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam'a ve Müslümanlara zarar verdiği apaçık ortada olan FETÖ'ye haddini bildirdi diye kendi muhalifi mü'min olsa da dışladı, yanındaki münafıkları da dost gördü nitelemesinde bulunmak ne büyük bahtsızlık, önyargı, çirkeflik ve cahilliktir.

FETÖ ve sair cemaatlerden kaç tanesi iktidar olsa idi Cumhurbaşkanı Erdoğan kadar tüm Müslümanları kucaklardı?

Herkes biliyor ki inhirafçı cemaatler kendileri dışında, kendilerinden olmayan ve ya kendilerine hizmet etmeyen her kim varsa bir bardak suyu dahi esiryecek derecede mutaassıptırlar.

Ve şunu da herkes iyi biliyor ki kendilerine hizmet ettikten sonra bir PKK'lı, DHKP-C'li, Laikçi her tür zorba, muhalifleri olan Allah dostundan evladır.

Bu nasıl anlayış ise İslam düşmanı lideri desteklemek dini siyasete alet etmek olmuyor.

Ama Müslüman dostu lideri desteklemek dini siyasete alet etmek oluyor.

Lafı dolandırmadan “kullanabildiğimiz adam makbul, kullanamadığımız adam cemaatimizce makbul değil” deseler millet daha net anlayacak kendilerini...

Millet de biliyor ki inhirafçı cemaatlere göre önemli olan ümmetin gemisinin yüzmesi değil cemaatin gemisinin yüzmesi…
 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Admin cevap verir misiniz 2016-06-07 03:56:05

Said Nursi yi birileri yanlış anladi diye Nurculuk ismini lekedar etmek büyük bir Cehalet. Nur ışığı kendisine ait olmayan. Güneşe ait olan. Yani diğer bir tabir ile Risale i Nur un kıymeti Kuran ile dir. Bunu butun nur cemaati gruplari kabul edet. Dediğin inhiraf ise Risale-i Nur grublarindan değil. Belki yazarın kendi fehmettigi bir mana dir. Şimdi o nede kadar samimi once ona bakmak lazim. Yani hakka tarafgirliginden mi yoksa
Cumhurbaşkanımiza nefretindenden bu yazıyı kaleme almış buna bakmak lazım. Unutma ki Nurcular Doğuda çok gençlere ulaşamama riskine rağmen Ahaber de açık destek verdi. Hemde Bediüzzaman in kendi öğrencileri. Şimdi o zâtın yaptığı ne derece zulüm ise sizin bir yazar üzerinden Nurculara saldirmaniz bin o kadar zulüm dur. Umarım maksadinizi iyi nazara verecek bir makale yazarsiniz. Nurculari öteki görmek bu milletin aklına büyük bir hakarettir. ''' Hakkın hatırı alidir başka hatıra feda edilmez. BEDİÜZZAMAN '''

Misafir Avatar
admin değil ben cevap vereyim 2016-06-07 15:50:21 @Admin cevap verir misiniz

bu said nursi tapıcılığınız ne? aman nazar değmesin. hepiniz cennetle müjdelenmişsiniz adeta. said nursiye yada bir nurcuya eleştiri yapmak tabu. inhiraf demek nurculara yakışmışyır da ulan adi cahil, bu güne kadar süleyman demirelin, mesut yılmazın, tansu çillerin, erdal inönünün peşinde koşan baban mıydı. millete dünyayı dar eden, kendiniz dışında kimseyi müslümandan saymayan siz nurcular ve cemaatler değil isiniz. kimin elinden tuttunuz kendiniz dışında bir örnek verin de görelim. bir yudum su verseniz cemaatimize ne faydası olur hesabı yapan ben miydim

Beğenmedim! (4)
Avatar
Murtaza 2016-06-07 14:43:06

Adminin lekelemesine gerek yok siz baştan aşaği zifirsiniz herşeyinizden nefret ediyorum

Avatar
Davut 2016-06-07 14:45:42

Kurana ve sünneti rasulullah a hizmet eden bütün cemaatlere inhirafci demeniz sizin cehaletinizi gösterir çünki iyi ile kötüyü analiz etmeden yazıyorsunuz elinsanu aduvvun licehlihi

Misafir Avatar
Davut salağı 2016-06-07 15:55:20 @Davut

yazar yazının başında senin gibi salakların yanlış anlayacağını belirterek parantez içinde bir istisna koymuş. bunu görmekten aciz misin. yer yer bazı inhirafçı demiş. onlarıda görmemişsin. senin gözlerinle değil başka yerinlle mi okuyorsun yazıyı. yazı bir numara olmuş

Beğenmedim! (2)
Avatar
davut salağı diyen kimse 2016-06-08 15:20:43

senin müslümanlığından şüpheliyim ramazanı şerifde hakaret vari insanlara hitap edilmez insan gibi eleştirini yapabilirsin sen salaksın demekki insanlarıda öyle görüyorsun vesselam

Avatar
Murtaza Kurt 2019-02-06 15:14:14

gençliğimde bu adami evliya gibi öğrettiler bize , bu adamin altini kazi feto çikar .