Bir vaizimiz daha sandalyede namazın caiz olmadığını söylemiş. Ne mutlu bizlere! Karısının, kızının, oğlunun, peşine takıldığı alimin Yahudi ve Hristiyan'dan bir farkının kalmadığını göremeyen fetvacılarımız sandalyede namaz kılanın Yahudi ve Hristiyana benzediğini keşfetmesi gerçekten alkışlanacak bir tavır...

Haberi yazımızın sonunda bulacak okurlarımıza bazı açıklamalar yapmak zarureti hasıl olmuştur.
 

Gerek Diyanet'in gerekse günümüz fakihlerinin aşamadığı konulardan biri de sandalyede namaz kılınıp kılınamayacağıdır.

Peygamberimiz döneminde sandalye falan olmadığı için fetva üretmekte güçlük çeken fakihlerimiz ve geleneksel hocalarımız haliyle kendileri bel fıtığının ızdırabını bilmedikleri, prostat/kasık/damar ameliyatı sonrası oturuş şeklinden de habersiz olup, doğuştan engelli bacak kasılmasından da haberdar olmayınca basıyorlar fetvayı:

"Caiz değuldur..."

Eee! Neden caiz değüldür, hocam?

"Hristiyanlara benzeme durumu vardır da ahaa ondan..."

İyi ki hocamız kilisede sandalyeleri görmüş de oradan hareketle fetva basabiliyor.

Gündelik yaşamda benzeme Hristiyan ve Yahudiye benzemek olarak ele alınacaksa "fes, gömlek, pantalon, kravat, ceket, etek, bluz..." gibi Avrupa'dan İslam toplumlarına geçmiş kıyafetleri giyenlerin tamamı bu ayet hükmünce mahvolmuş olur.

Aynı şekilde kullandığımız elektronik eşyalar ile araçların tamamının da gayri müslimlerin icadı göz önüne alındığında onların kullandığı eşyaları kullanmak nedeniyle amelimizin zayi olma durumu söz konusu olur.

Sandalyede namaz kılanı görünce aklına kilisedeki sandalyeler gelen fetvacılar nedense üzerinde giydiği elbise, bindiği araç, kullandığı telefon, seyrettiği televizyon, yiyeceğini koyduğu buzdolabı, yemeğini ısıttığı mikrodalga fırın, evini aydınlatıp ısıttığı elektrik, bu yazıyı okuduğu bilgisayar gibi pek çok gündelik yaşam malzemesinin gayri müslim icadı olup "mesele benzemekse" Hristiyan ve ya Yahudi olduğunun farkına bile varmaz, akletmez, düşünmez...

Bir defa ayette Hristiyan ve Yahudilere benzemenin nehyedilmesi, gündelik hayatta giyilen, yenilen, kullanılan eşyada değil "iman, ibadet ve zihni" benzemedir.

Hocam, "mevlidi şerifteki küfür ve şirk cümlelerini, salatı münciyye ve tefriciyye'nin şia kaynaklı olduğunu , yaptığı hatme ve virdlerin budistlerden bize bulaştığını, gavs/kutup/mürşit/veli/şeyh kavramlarının yunan çok tanrılı dinleri ile budizmden bize geçip, devir ve ıskat'ın Hristiyanlıkta günah çıkarma ameliyesi olduğunu, sırat/kabir hayatı/ruhaniyat/miraç gibi kavramların içerikleriyle birlikte Şamanizmden dinimize bulaşıp asıl bunların Yahudi ve Hristiyan sair dinlere benzemek olduğunu..." akledip milleti uyaracağına gelir bir sandaleye ile başımıza muvahhit kesilir.

Diyanet'in ve İslam Hukukçularımızın cesaret edemediği fetvayı biz verelim: Sandalyede namaz kılmanın hiç bir mahzuru yoktur. Peygamber binekte namaz kıldı deyip hadis rivayet edecek, fetva kitaplarında otobüste, gemide, uçakta kılınacak namazı tarif edecek sonra gelip sandalyede namaz olmaz deyip işi yokuşa süreceksin. Sandalyede namaz olmaz da Uçakta, otobüste, gemide veya trende millete tarif ettiğiniz namazı oturduğu koltukta mı yoksa koridora ayakları uzatıp mı kılmasını salık verdiniz?

Tabi ki oturduğu koltukta kılmasını...

Hayvanın sırtında ayağını sallaya sallaya; araçta koltuğunda keyfi gıcır bir şekilde namaz oluyorda camideki sandalyede namaz niye olmuyor? Mesele koltuk ve sandalye meselesi ise camiye otobüs, gemi, uçak koltuğu getirelim, siz de rahatsız olanlar da bu dertten kurtulsun olsun bitsin...

Şimdi bazı uyanık fetvacılar diyecek ki ama yolculukta bineğin sarsılma durumu var. O yüzden oturduğu koltukta kılmalı...

Çamura yatmayalım beyler, son çıkan araçlar öylesine seri gidiyor ki artık, "Yeni araçlarda sarsılma sorunu yok!. Bundan sonra koltuklarda değil aracın koridorunda namazınızı ayaklarınızı uzatarak ya da oturarak kılacaksınız" diyebilirsiniz.

Diyemezsiniz...

Neden?

Millete araçlarda oturarak veya ayak uzatarak namaz kıldırayım derken bir müslümanı tüm yolcuların gözü önünde onların ayakları altına denk gelen bir seviyeye indirip hatta aracın gidiş istikametine doğru ters ya da düz koltukları dikkate aldığınızda mini etekli hanımların bacak seviyesinde onların dikizlendiği imajını da oluşturma durumu var.

Yahu hocalarım artık şu kafanızı değiştirin. Bırakın dileyen oturarak, dileyen sandalyede, dileyen ayağını uzatarak namazını kılsın. Haa efendim sayısı artmış.

Artsın efendim!

Demek ki, artık engelli vatandaşlarımız da namaz kılmaya, dinini hatırlamaya başlamış. Bundan neden gocunuyorsun sayın hocam. Az istatistiklere bakacak olsa hocam, toplumun yüzde 13'ünün engelli olup bunların da yüzde 30'unun yürüme engelli olduğunu görecekti. O sayısı artanlar bu engelliler hocam.

Aşağıdaki hocamın dediği gibi tarlada çalışıyormuş da camiye gelince neden sandalyede oturuyormuş.

Lütfen biraz empati!

Hocam keşke bir doktora veya sakatlar derneğine gidip bu durumun tezatlığını sorabilseydi. Oturamayan nice insanların kilometrelerce yürüdüğünü, saatlerce ayakta çalışabildiğini öğrenecekti.

Yani diyeceğimiz o ki bu konuda rivayet edilmiş bir nass olmadığına göre kimse sandalyede oturararak namaz kılmaya haram fetvası veremez. Sandalyede namazı haram kılacak KIYASEN dahi bir örnek olay olmadığı gibi ORTAK İLLET dediğimiz peygamber döneminden bize ulaşmış herhangi bir rivayette yoktur. Kişinin oturarak namaz kılması kendisinin ve doktorunun bileceği vicdani bir konudur. Bırakın, oturarak namaz kılanın kendi vicdanında aldığı kararın hesabını Allah sorsun. Biz biliyoruz ki ibadet konusunda müslüman kolay kolay ruhsatlara başvurmaz, azimeti tercih eder.

Size düşen saldalyede oturanı eleştirmek değil kişinin vicdani delillerini oluşturmakla ihtiyacı olmadığı halde sandalyeyi tercih etmesi durumunda amelinin zayi olacağını ona kavratmaktır.

Hem sizin bu fetvalarınız sonrasında sandalyede namaz kılması gereken Müslümanı camiden kaçırdığınız yetmezmiş gibi bir de o şekilde namaz kılanın "Acaba benim hakkımda ne düşünürler" deyip ibadetine karışan vesvesenin vebali gerçekten ağırdır.

***

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, emekli vaiz Ramazan Daş, camilerde sandalye üzerinde namaz kılmanın doğru olmadığını söyledi.

Camilerin arka taraflarında oturak sandalye üzerinde namaz kılanların her geçen gün çoğaldığını dikkat çeken Ramazan Daş, yolda yürüyen ve tarlada bahçede çalışabilen bazı insanların camide sandalye üzerinde namaz kıldıklarını söyledi. Ayakta duramayanların veya dizlerini bükemeyenlerin yerde oturarak namaz kılabileceklerini anlatan Daş, "Camilerimizde arka saflarda sandalye ve oturak üstünde namaz kılanların sayıları her geçen gün artıyor. Böyle giderse imamın arkasında cemaat kalmayacak. Eski yıllarda bu yoktu. Son zamanlarda camilerde sandalye ve oturaklar ortaya çıktı. Bu çok yanlış. Ayakta duramayan vatandaşlarımız oturarak namaz kılabilirler. Bu sandalyeler nereden çıktı? Yolda rahatlıkla yürüyebilen, tarlada bahçede çalışabilen bazı vatandaşlarımız camide sandalye üzerinde namaz kılmaya çalışıyor. Bu çok yanlış. Sandalye üzerinde namaz sahih olmaz. Fıkıh kitaplarına göre, dizlerini bükemeyen, yerde oturup, ayaklarını kıbleye karşı uzatır. Fakat, namaz kılarken sandalyeye oturup, ayaklarını sarkıtmak caiz değildir. Bu yanlıştan vazgeçilmelidir" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EROL KARA - mahihaber 2019-07-23 13:08:35

yazıda eleştirilecek o kadar nokta var ki sadece birini yazsam içeriği çökertirsiniz. ne demek peygamber zamanında sandalye yoktu. siz gözünüzle gördünüz mü ? ya da kanıtınız mı var. yoksa taş devri peygamber devri ile sizin için aynı mı ? sapmayın, saptırmayın 4000 yıllık geçmişi olan sandalyeyi öğrenin öyle yazın.
ADMİNİN YORUMU: EROL HOCAM, SANDALYENİN TARİHİ MÖ 3 BİNLİ YILLARDIR. FAKAT ARAPLARDA SANDALYE KULLANIMI PEYGAMBERİMİZ DÖNEMİNDE YOKTUR. DİKKAT EDERSEN O DÖNEM MİNYATÜRLERDE BAĞDAŞ KURULMAKTADIR. OSMANLININ KURULUŞU VE SARAY DÜZENİNDEN SONRA SEDİRLER YAYGINLAŞMIŞTIR. 1400LÜ YILLARDA MÜSLÜMANLAR ARASINDA SEDİR VE SANDALYE YAYGINLAŞIR. AVRUPADA SANDALYENİN YAYILIŞI DA RÖNÖSANS SONRASIDIR. BU YAZIYI KARNIMIZDAN YAZMIYORUZ. MERAK ETMEYESİN. AKLINA GELEN TÜM İHTİMALLERİ DEĞERLENDİREREK YAZIYORUZ.

Misafir Avatar
@EROL KARA - mahihaber 2019-07-23 20:08:05 @EROL KARA - mahihaber

tabarani, peygamberin evinde demirden dört ayak üzerinde çerçeveye gerilip örülmüş iplerle yapılan sandalyeye benzeyen bir oturma aracının olduğunu iddia ediyor. ayrıca resullullah "hayvanlarınızı yollarda ve çarşılarda sandalye gibi kullanmayın.” diye buyurmuştur (ahmed b. hanbel, müsned, xxiv, 392.) ayrıca bakınız hz. peygamberin demir ayaklı ahşap sandalyesi (الكرسي(
( müslim, cuma” 15; beyhakî, iii, 218; i̇bn huzeyme, sahîh, ii, 355; hâkim en-nîsabûrî, i, 422;nesâî, zîne” 118; taberânî, mucemul-kebîr, ii, 59; i̇bn hacer, el-i̇sâbe, vii, 139. )
ADMİNİN YORUMU: EROL HOCAM BU KADAR TAKILMAYIN. ADAM OTURAMIYORSA ZORLA MI YERE OTURTACAKSINIZ. OTURAN OTURARAK KILSIN İSKEMLEDE OTURAN İSKEMLEDE KILSIN. BUNA KARAR VERECEK OLAN O ŞAHSIN KENDİ VİCDANI. SİZ NİYE KENDİNİZİ BU KADAR YORARSINIZ Kİ. PEYGAMBERİMİZ DÖNEMİNDEN ENGELLİ OLARAK RİVAYET EDİLEN MUAZ BİN CEBEL İLE AMR BİN CEMUH'TUR. İKİSİNİN DE AYAĞI SADECE AKSAKTIR VE BU DURUM NAMAZI AYAKTA KILMAYA ENGEL DEĞİLDİR. NİYE HER İŞİ YOKUŞA SÜRERSİNİZ Kİ. RİVAYET ETTİĞİNİZ HADİSTE ALLAH RESULÜ HAYVANI DURDURDUĞUNUZ ANDA ÜZERİNDE BEKLEYİP EZİYET ETMEYİN. YERE İNİN. HAYVANI SANDALYE GİBİ KULLANMAYIN ANLAMINADIR. BURADAN NAMAZDA SANDALYEYE OTURMAYIN ANLAMI ÇIKMAZ. HEM O GÜNLERDE KÜRSİ SANDALYE ANLAMINDA KULLANILMIYORDU. ÜZERİNE OTURAN HERHANGİ BİR ŞEY ANLAMINA HER ALET İÇİN KULLANILIRDI

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Adamın biri 2019-07-23 17:00:40

Ey yazar senin isminle müsemman hiçde birbirine uymuyor

Beğenmedim! (0)
Avatar
Sadık Hoca 2019-07-23 16:13:13

bu haberi yazan değerli kardeşim. hristiyanlara benzeyişin ibadette olacağını sizde söylüyorsunuz, bu konu da ibadet konusu malum. zaruret gereği sandalyede namaz kılınacağını bizde cematimize anlatıyoruz, tabi zaruret derecesi her ferdin kendi bilgisindedir ve bunu kendisi belirleyecektir. dikkatlerden kaçan önemli husus sandalyede namaz kılan kişinin tabureyi safa getirmemesi gerekir. getirirse işte o zaman başka kavme benzemiş olur. cami içerisinde farz kılınırken istediği yerde kılabilir mazeretten dolayı safta sayılır, yani serbest bıraksak camilerin kiliseden farkı kalmaz. örf olarak toplumca kabul görmüş kıyafet konusunun, kullanılan eşyaların başka kavme benzetmeniz doğrusu şaşılacak şey...
ADMİNİN YORUMU: YAZIYI GÖZÜNÜZLE OKUYUN. EŞYA VE KIYAFET NASIL BAŞKA KAVME BENZEME OLAMAZSA SANDALYEYE OTURMAKLA DA BAŞKA KAVME BENZEMİŞ OLMAZSINIZ DENİLİYOR

Avatar
ENVER 2019-07-24 08:58:12

yazıda o kadar çok kötü imaj vermiş ki sayın editör,bu zararı kimse veremez.ayrıca erol hoca ile giriştiği yazısmada da son yok,erol hocanın doğrularına atıf yapılmış.önce gerçekten kimin ne olduğunu hocalar bilmiyor da bu editör medyum mu ki biliyor.camiyi kiliselere benzetilmesini,ön saflarda sandelyede oturulması,yere oturabilenin bile sandelyede oturması hiç doğru da değil,etik de.zaten editör sözü,yazı örtüşse imanı,dini bilen sandelyede namazı tercih etmez.evinde iştediği gibi kılar.bu editöre göre kadınların da erkeklerle safta namazı önerecek kadar ileri gideceğini düşünebiliriz.erkeğin namazı camide,kadının namazı evde daha sevaplıyken neden cami.?ayrıca birçok hadisde erkeğin kadına,kadının erkeğe benzemesi lanetlenmiş olduğu halde kadınların erkek gibi giyinmesi editöre göre mubah ve normal.neden hocaların doğru tesbit ve talepleri zoruna gider bu editörün anlamış da değiliz.sayın editör bırak da bu konuda gerçek alimler beyan etsin,her yazdığın vebali ve sebep olanındır.

Avatar
Enver 2019-07-24 09:04:54

sayın editör özellikle sadık hoca doğru yazdığı halde ona bile muhalefet ettiğine göre çok sakıncalı birisin.kılık kıyafetde,kişinin nahmahremlerini alalen belli ediyorsa,bedeni belli ediyorsa sana göre doğru olabilir ama islam dinine göre kesinlikle kime benziyorsa ondandır.ayrıca teknoloji ile ilgili yazıda yine saçmalamışsın.peygamberimiz ilim çinde de olsa gidin alın,ilk ayet oku unutma.dinimiz ne okumaya ne de ilme karşı değil ama böyle safsatalara da cevaz vermez bil.islami giyimi,tesettürü,edebi,ahlaki değerleri,imani,hayayı,iffeti bizler batı,batıllardan değil ümmetin yaşamından ve islam gibi yaşayan toplumlardan almak zorundayız.

Avatar
Ben 2019-07-23 13:06:02

Sevgili yazar yazılarını severek ve ilgiyle takip ediyor okuyorum. Ne yazıktır ki bu yazı biraz alelade yazılmış. Kin kusuyor.
ADMİNİN YORUMU: KONU FIKHİ BİR KONU. BU NEDENLE ALELADE OLAN BÖLÜMLERİ SÖYLEMENİZ GEREKİYOR. KİN OLAN TARAFI DA SÖYLEMENİZ ÖNCELİKLE ÜZERİNİZE BİR BORÇ. O KADAR ENGELLİ VE SAKATI SAVUNMAK ONLARI RAHATLATMAK, ONLARLA TAKIŞAN CAMİ HOCALARIMIZI RAHATLATMAK SEVGİDİR, HOŞGÖRÜDÜR, İYİLİKTİR. NASIL KİN DİYEBİLİRSİN

Avatar
Diyanetli 2019-07-23 18:48:34

Güzel bir yazı

Avatar
ELBİSTAN imam 2019-07-23 17:59:24

Dini haberler sırat ahiret derken orayı açıkla hele biraz

Avatar
Muhammed 2019-07-23 18:42:44

Selamun aleykum peygamber(sav) zamaninda sandalye kullanımı yoktu demissiniz peki o zamanki bel fıtığı olanlar bi ağac kütüğünü altlarina alip namazi kılmışlar mı veya efendimiz sav hasta iken namaza ciktiginda altina bi agac kütüğü de olsa koymus mu öyle bi rivayet yok peki teknolojinin ameliyatın olmadigi zamanlarda sandalye tercih edilmemis de simdi niye ediliyor hem de bu sandalye işinin yayginlik kazanmasi 30 yili gecmez dedelerimiz bacaklari belleri agirarak kilmis da biz neden kilamiyoruz carsi pazar rahatlikla gezip de namaz da sanfalyeye oturanlarin kendini sorgulamari lazim
ADMİNİN YORUMU: PEYGAMBERİMİZ ZAMANINDA PANTALON, GÖMLEK, CEKET, FES, ŞAPKA, ARABA, MOBİLYA ... DA YOKTU. HERŞEYİ PEYGAMBERİMİZİN HAYATINDA ARAMANA GEREK YOK. İMAN VE İBADET KESİNDİR DEĞİŞMEZ, FIKHİ BAZI ŞEYLER KÜLTÜREL, COĞRAFYAYA VE ZAMANA BAĞLI OLARA DEĞİŞEBİLİR.

Misafir Avatar
Enver 2019-07-25 10:25:49 @Muhammed

peygamberi̇mi̇z zamaninda pantalon, gömlek, ceket, fes, şapka, araba, mobi̇lya ... da yoktu. aptal aptal herşeyi̇ peygamberi̇mi̇zi̇n hayatinda aramana gerek yok. bazi şeyler kültürel , coğrafyaya ve zamana bağli olara deği̇şebi̇li̇r. muhammed hocanın yorumuna cevap olarak yazdıklarını okudukca sinirleniyorum.o çağda da elbise vardı değil mi.?insanlık,saygı,ahlaki,imani değerler vardı ama bunlardan hiçbiri herhalde sana yakın değil gibi.?araba,mobilya,sapka gibi şeyler yokdu ama yerlerine birçok malzeme vardı,o çağdaki binek deve,at diğerleriyle çekilen araçlar olmasaydı bugünkü araçlarda olamazdı.karşılaştırdığın şeylerle karşılaştıramadıklarını gör ve öyle yaz.önceliğin insanlık değerlerine sahip ol.?

Beğenmedim! (0)