Atama ve Yer Değiştirme, Sınav ve Görev ve Çalışma Yönetmelikleri Yargı Yolunda!

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki SERGİ, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme, Sınav ve Görev ve Çalışma Yönetmeliklerinin personeli mağdur edecek ve telafisi imkansız sonuçlar doğuracak maddeleri başta olmak üzere rotasyon maddeleriyle ilgili yargıya başvuracaklarını dile getirdi.

Atama ve Yer Değiştirme, Sınav ve Görev ve Çalışma Yönetmelikleri Yargı Yolunda!

Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki SERGİ, Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme, Sınav ve Görev ve Çalışma Yönetmeliklerinin personeli mağdur edecek ve telafisi imkansız sonuçlar doğuracak maddeleri başta olmak üzere rotasyon maddeleriyle ilgili yargıya başvuracaklarını dile getirdi.

25 Haziran 2014 Çarşamba 08:30
Atama ve Yer Değiştirme, Sınav ve Görev ve Çalışma Yönetmelikleri Yargı Yolunda!
banner310
YÖNETMELİKLER İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği, Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile Sınav Yönetmeliğinde yapılan düzenlemeler 17-18.06.2014 tarihlerinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu düzenlemelerde öne çıkan hususlar; Atama şartlarının revizesi ile Cami görevlilerine zorunlu yer değişikliği getirilmesi(Mad.18/(4)) ve bazı Görevlerin görev ve çalışma esasları yeniden düzenlenirken Cami görevlilerinin (Mad.40/d) Her gün öğle namazından bir saat önce açıp yatsı namazından sonra kapanmak suretiyle camiyi gün boyu açık tutmak.) (Mad.47) haftalık ve diğer resmi tatil günlerindeki izin kullanma esasları belirlenmiştir.
 
Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılan mevzuat düzenlemeleri “ben yaptım oldu mantığı” ile istişareden uzak, tartışılmadan hazırlanmakta ve bir müddet sonra hep geri adım atılarak yeni bir düzenleme yapılarak Diyanet yönetilmektedir. Böyle bir durum kuruma olan güveni sarstığı gibi Başkanlık yönetici ve idarecilerini de zor durumda bırakmaktadır.
 
Haziran ayı başında yapmış olduğumuz Diyanet'te Rotasyon başlıklı açıklamamızda Din Hizmetlerindeki verimsizlik ve etkisizliğin suçunun bulunduğu görev yerinde uzun süre kalan görevlilere yıkılmamasını, zorunlu yer değişikliğinin (rotasyon) bir cezalandırma, sindirme, memuriyet güvencesini kaldıracak boyutta olmaması, kaçırmaya (emekli etme) sebebiyet vermemesi uyarısında bulunmuştuk.
 
Daha önceki çıkarılan yönetmeliklerin bazı maddeleri sendikamızca yargıya taşınmış ve esastan davası sürmektedir.
 
Diyanet İşleri Başkanlığının mevcut yönetim anlayışı, 633 Sayılı Diyanet Teşkilat kanununun yeniden düzenlendiği tarihten (4 yıldan) bu güne kadar Atama Yer Değiştirme Yönetmeliğinin önce  sil baştan hazırlanmış olması, daha sonra yaptığını bozan ve her yeni düzenlemeyle daha önceki yaptığı düzenlemeyi ortadan kaldıran bir anlayışla  6 defa değişiklik yaparak istikrarsızlık ve çalışanlarının nezdinde kuruma ve yöneticisine güveni en alt düzeye indirme başarısını göstermiştir.  Bu kuruma Yılların veren ve hizmetiyle teşkilatı bugünlere taşıyan insanların emekleri hiçe sayılarak kadrolaşmaya imkân sağlanmaktadır.
 
Bu düzenlemenin en çarpıcı özelliği Din Görevlilerine zorunlu yer değiştirme (Rotasyon) getirmesidir.
 
Rotasyon uygulamasında Grup ve sınıf hizmetinde tabi olmayan önce şeflerimiz, Yetkili sendikanın! Öneri ve teklifiyle gündeme taşınması sağlanmış daha sonra Başkanlıkça uygulamaya konulmuştur. Şeflerin rotasyonunu gerçekleşmiş şimdi ise sıra Din görevlilerine gelmiştir.  İleriyi göremeyen bu aciz sendikanın tek derdi vardır, oda ne yapıp edip üye sayısını arttırmaktır!! Bunun için her türlü yolu ve ilkesizliği mubah sayarak çalışana hizmeti değil, rakip sendikalara iftiraya varan ithamlarda bulunarak, Diyanet çalışanını özellikle Din görevlisi kardeşlerimizi aldatarak gemisini bugüne kadar yürütmüştür. Ancak deniz bitmiştir. Şimdi hangi mazeretlere sığınacaklarını bilemiyoruz. 
 
Diyanet İşleri Başkanlığının yapmış olduğu bu rotasyon düzenlemesi ile bulunduğu görev yerinde Çalışma süreleri ile uygulama birlikteliği bile sağlanamayarak, Başkanlığımızın Vizyon olarak belirlenen referans alınan saygın kurum olmak ilkesi ile çelişilmiştir. 
 
İstek üzerine yer değişikliği talebinde bulunacak Cami görevlilerine yine MBSTS (eziyetine) katılmak ve belli bir puanı alma şartı devam etmektedir.
 
Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte bulunduğu yerde sıkıntılı ve verimsiz olan görevliler için yer değişikliğine ilişkin esaslar var iken, bunu dahi yapamayan Başkanlığımız, yeni düzenleme ile mi daha etkin ve verimli din hizmeti sunacaktır. Ayrıca bu düzenlemedeki belirlenen kriterler her görevli için uygulanabilecek midir?
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin Eski ve yeni halinde; Görev yeri değiştirmek üzere, hac-umre ve yurt-dışı görevlendirmeleri için sınavlara katılmak isteyenler yine MBSTS sınavlarına girmek ve belirlenen puanı almaları şartı muhafaza edilmektedir.
 
Yeni düzenlemede;
 
1-Diyanet Çalışanları için MBSTS eziyeti kaldırılmayarak devam etmesi sağlanmıştır. Ayrıca bu sınava katılmanız yetmiyor bir de yarışma sınavına girmeniz gerekiyor. 657 Sayılı DM Kanununun 72. Maddesinde yer almayan ve Diyanet hariç hiçbir kurumda olmayan bu MBSTS uygulaması ile Din Görevlisine Eziyet yapılmaktadır.
 
2- Bu sınava katılanlara Yolluk ve harcırah verilerek, keyfi bu uygulama için ödenen harcamalarla mali külfet getirilerek Devlet zarar uğratılmaktadır.
 
3- Bu sınava katılmak için müracaat eden görevliler imtihana giderken trafik kazası geçirmekte maddi ve can kayıplı kazalara sebebiyet verilmektedir. Bunun sorumlusu kim olacaktır?   
 
4- Bu sınava katılmayan veya katılıp 50 puan alamayan (sahipli ve hatırlı kişilerce himaye edilen) görevliler için bu yönetmeliğin 19/c (soruşturma), 19/d (Başkanlığın ve mahallin gördüğü idari lüzum ve zaruret) hüllesi ile işleri ve talepleri görülmeye devam edecek midir?
 
Yeni Yayımlanan Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile yürürlükte olan Görev ve Çalışma Yönergesi kısmen kaldırılmıştır. 
 
1-Bu yönetmelikle; Cami görevlilerine camileri gün boyu açık tutmak gibi bir düzenleme (Mad.40) yapılmıştır.
 
2- Cami Görevlilerinin Haftalık ve Diğer Resmi tatil günlerindeki izinleri belirlenirken, 633 Sayılı Kanunun 12. Maddesinde yer alan Vaiz ve Kur’an Kursu öğreticilerinin izin kullanımları esasları belirlenmemiştir.
 
Tam gün yasası uygulaması benzeri bu uygulamanın gerçekleştirilmesi ve bu hususun takibi çok zor ve imkansız olduğu gibi 657 Sayılı Devlet Memurları kanununda belirlenen çalışma saat, süreleri ve İLO sözleşmelerine aykırı düzenleme yapılmıştır. Fiilen uygulaması mümkün olamayacak bu uygulama çok büyük sıkıntı şikayet ve haksızlıklar getireceği gibi personel için farklı ve ayrıcalıklı uygulamalara sebebiyet vererek kurum iç barışını ve çalışanların huzurunu bozacaktır.
 
Bir kurumun gelişmişlik düzeyi, çalışanlarının saygınlığı ve gördüğü itibarla ölçülür. Saygın kurum olmak amaç olarak belirtilmekle değil, Kurumun sunduğu hizmet ile muhataplarına ve çalışanlarına saygı göstermekle gerçekleşmektedir.
 
Sendikalara 4688 Sayılı Kanunun yüklediği görev, yetki ve sorumluluklar gereği, Diyanet İşleri Başkanlığını hizmetine temel olan “Kolaylaştırınız, Zorlaştırmayınız, Müjdeleyiniz, Nefret ettirmeyiniz” mesajına uygun davranmaya davet ediyoruz.
 
Bu cümleden olarak; yeni yürürlüğe konulan Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme, Sınav ve Görev ve Çalışma Yönetmeliklerinin personeli mağdur edecek ve telafisi imkansız sonuçlar doğuracak maddeleri başta olmak üzere rotasyon maddeleriyle ilgili yargıya başvurulacaktır.
 
Türk Diyanet Vakıf-Sendikası olarak iş güvencesi çalışma barışı ve hak kaybını önlemek için yılmadan dün olduğu gibi bugünde, yarında sessiz çoğunluğun sesi olarak mücadelemiz devam edecektir.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 24.06.2014
 
Hazım Zeki SERGİ
Türk Diyanet Vakıf-Sen
Yönetim Kurulu A.
Genel Başkan 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
recep 2014-06-25 08:50:26

İnsaallah iptal olur yonetmelik

Avatar
Halil Hoca 2014-06-25 08:59:39

40 yıl aynı camide görev yapanlar hala dursun mu?Adam 61 yaşına gelmiş aynı camide bunu hala korumak için mi mahkemeye gidiyorsunuz.?Ben bir İMAM HATİBİM ve diyorum ki ROTASYON OLMALI.

Avatar
urfalı 2014-06-25 09:50:17

mahkeme 6 ay 1 yıl sürer il dışı tayin oldu 3 yıl ne anladık biz bu işten ya sabır değişiklik yönetmelik istemiyorum hepsi sizlerin olsun

Avatar
Abdullah Kuloğlu 2014-06-25 10:50:42

Mbsts'nin devam etmesine razıyız da meb'dekine benzer bir sınav sistemi arzuluyorduk.yani tüm din görevlileri eğitim Merkezlerinde kıraat ve ezberlerine, hitabetine bakılıp 2-3 yıl geçerli olacak şekilde puan verilmesini bu puanla mbsts puani ortalamasiyla nakil yapilmasini bekliyorduk.daha doğrusu bu yönde haberler yayınlandı nette.

Avatar
Abdullah Kuloğlu 2014-06-25 10:56:24

Rotasyonun olmasını istiyoruz.ilk göreve başlandığındaki görev heyecanı 5-6 yıl sonra azalıyor malesef.adam sanki caminin tapusunu üzerine almış gibi 10 yıl gorev yapıyor halen kimildamak istemiyor. Gençlere fırsat verilsin.kesinlikle rotasyon olsun isteriz

Avatar
kkö 2014-06-25 14:28:54

Eş durumu mağdurları var eşim özel sektörde ve sekiz yıl aynı firma da çalıştı çıkışını verdiler yeni bir işe üç ay sonra başladı bu üç aylık kesinti için iki yıl çoluk çocuk aile ayrı kalacakmışız sorarım size sayın yetkili bir gün Eşiniz den ayrı kalır mısınız vicdansızlık bu

Avatar
Adam gibi Sendika 2014-06-25 14:35:34

Türk Diyanet Vakıf Sene Üye olmayan arkadaşlar herhalde şimdi gerçekleri görmüşsünüz diğer sendikalarda üye olan arkadaşları bekliyoruz, menfaat sendikacılığı değil, kardeşlerimizin haklarını birlikte arayalım, yalana hayırrrrrrrrrrrrrrrrrr

Avatar
gariban 2014-06-25 16:24:24

ey vakıf sen yöneticileri!! Müftülere yapılan haksızlıkları niye dile getirmiyorsunuz. Geçen hafta perşembe günü 25 civarında ilçe müftüsünün ataması yapıldı en güzel yerlere, aynı günün akşamına diğer müftüler tercih yapsın dendi, bu ne demek oluyor. bu kadar aleni haksızlık yapılır mı? birazda müftülere sahip çıkılması gerekmez mi?