Diva-Sen: "Diyanet Rotasyonu Yeniden Gözden Geçirmeli"

Tüm Memur-Sen ve Diva-SEN Genel Başkanı Hüseyin DEMİRCİ, Diyanet'teki rotasyonun din görevlilerine heyecan getirmeyeceğine değinerek, rotasyon tekrar gözden geçirilmelidir dedi.

Diva-Sen: "Diyanet Rotasyonu Yeniden Gözden Geçirmeli"

Tüm Memur-Sen ve Diva-SEN Genel Başkanı Hüseyin DEMİRCİ, Diyanet'teki rotasyonun din görevlilerine heyecan getirmeyeceğine değinerek, rotasyon tekrar gözden geçirilmelidir dedi.

19 Haziran 2014 Perşembe 12:34
Diva-Sen:
banner310
İşte o açıklama:

Diva-Sen, sosyal sendikacılığın nasıl yapılması konusunda örnek olma ve sorumluluğunun farkında olduğunu ispat etmiştir. Zira gerek teşkilat yasası çıkmazdan önce, gerekse de daha sonraları yürürlüğe konulan yönetmelik ve genelgeler hakkında gerekli hukuki incelemesini yaparak, uygulamada adaletsizliğe sebebiyet verebilecek maddelerin iptali için mahkemeye müracaat etmişti. Son yönetmelik ile Diva-Sen’in savunduğu noktaya kısmen de gelinmiş olunması, sendikamızın haklılığını ortaya çıkarmıştır. Nakillerin mutlaka kıdem ve puan sistemine göre bilgisayar ortamında yapılması talebimiz, şimdilik Kur’an kursu Öğreticileri için uygulamaya konulacaktır. Cami görevlileri için ise kısmi olarak uygulanacaktır.
 
Bununla beraber, Rotasyon konusunda Diva-Sen olarak daha önce kamuoyu ile paylaştığımız görüşümüz aynen devam etmektedir. Kanunla zaptırapt altına alınan kademeli rotasyon konusu, uygulandığı takdirde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır. Diyanet’in sebep olarak ortaya attığı gerekçe, çalışma barışını ortadan kaldıracaktır. Şuan görev mahallinde 25 yılını tamamlayan görevliler, yer değiştirmenin vereceği sıkıntıları yaşayacağından, görevde yeni heyecanı yakalama durumu söz konusu olamayacaktır. Bu konunun Diyanet tarafından yeniden gözden geçirilmesi ve kurum nezdinde çalışma barışını sağlayacak noktaya gelinmesi en büyük beklentilerimizdendir. Yine sosyal sendikacılık anlayışımızla, Diva-Sen mezkûr maddeyi hukuki manada da incelemeye almış olup gerektiğinde iptali için müracaatını Danıştay’a yapacaktır. Diyanetin ısrarla savunduğu il içi nakillerde 1 yılın 6 ay’a, iller arası nakillerde ise 3 yılın 2 yıla indirilmesi, becayişlerin serbest bırakılması, eşi sigortalı olarak çalışanların eş durumundan tayinlerinin yapılması hususlarında düzeltmeye giderek yanlıştan dönmesi münasebetiyle Diyanet İşleri Başkanlığımıza teşekkür ederiz.
 
Ayrıca, 3,5 yıldır yayınlanamayan çalışma yönergesi maalesef hiçbir yenilik getirmediği gibi, cami görevlilerinin görev tanımları gereği 11 saat görev mahallinde tutulacak olması da kabullenemez. Dünyada ve ülkemizdeki iş kanunları çalışma saati süresinin 8 saati geçemeyeceğine göre acaba Diyanet, görevlileri 11 saat görev mahallinde nasıl tutacak ve 8 saatten fazla çalışılan süreler nasıl değerlendirecektir? Bu konu ve yürürlüğe giren Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde gördüğümüz eksikliklerle ilgili hukuki inceleme başlatılmış olup ileriki günlerde kamuoyunda paylaşılacaktır.
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Taşralı İmam 2014-06-19 15:42:22

Diva-Senin yetkilileri kayırmacılığı bırakında rotasyonun süresinin daha aşağılara inmesini sağlayın sizin yandaşlarınız 30 senedir şehirde imamlık harici ikinci bir iş yaparken ben bulunduğum köyde içmeye su bulamıyorum bu rotasyon olmalı olmalı

Avatar
kahraman 2014-06-20 15:11:18

taşralı imam arkadaşa katılıyorum. biz köylerde memur maaşı ile kıl kanaat geçinirken şehirdeki imamlar gününü gün ediyor bir cenaze bir kuran oldumu aylık maaşı nerdeyse ordan çıkarıyorlar. birde diyanet şafii eğitim gören kişiyi hanefi bölgesine hanefi eğitim gören birisinide şafii bölgesine atamaktan ne zaman vazgeçeceksiniz ?ben doğuştan beri hanefiye göre eğitim aldım şafii mezhebi sadece kitaplardan okuduğumuz kadar sen tutup beni şafii köye veriyorsun. sonra şafii mezhebinden bilmediğim bir sürü şeyi köylüden öğreniyorum. diyanete yazı yazıyorum şu söyleşmiş doğru mu evet öyle öyle yapın diyor. madem öyle bunun eğitimini bana kuran kursunda okurken neden vermedin. ne diyeyim allah bu diyanete çalışıpta mazlumun hakkını yiyeni bildiği gibi yapsın

Avatar
müftü 2014-07-08 14:21:47

sandikalar dürüstseler rotasyon bu ülkede farz olmuştur.bi adam 25 veya 20 yıl bi yerde nasıl durur o adam firavun olur firavun ne cemaat bilir ne görev 3 kuruşa satılmış sandikalar istemiyoruz adaletin yanında olsunlar adam olasunlar