Diyanet Bir-Sen: Diyanet Personeline "Sicil ve Disiplin Cezası Affı" İstiyoruz

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Hasan Türüt'ün, Diyanet İşleri Başkanlığınca din görevlilerine uyum çalışması yapılması, mağdur edilen din görevlilerine sicil affı getirilmesi konusunda bir basın açıklaması yaptı.

Diyanet Bir-Sen: Diyanet Personeline "Sicil ve Disiplin Cezası Affı" İstiyoruz

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Sayın Hasan Türüt'ün, Diyanet İşleri Başkanlığınca din görevlilerine uyum çalışması yapılması, mağdur edilen din görevlilerine sicil affı getirilmesi konusunda bir basın açıklaması yaptı.

23 Ocak 2019 Çarşamba 12:55
Diyanet Bir-Sen: Diyanet Personeline "Sicil ve Disiplin Cezası Affı" İstiyoruz
banner310

DİN GÖREVLİLERİ, CUMHURİYET TARİHİ BOYUNCA İHMAL EDİLDİ

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, Cumhuriyet tarihi boyunca din görevlilerinin ihmal edildiğini ve haklarının verilmediğine dikkat çekti. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın, din görevlilerini anlayan ve haklarının verilmesini sağlayan tek devlet adamı olduğunu belirterek teşekkür eden Hasan Türüt, 3600 ek gösterge konusunda din görevlilerinin endişelerinin boşa olduğunu, açıklamalardan da anlaşıldığı gibi, bu düzenlemenin din görevlilerini de kapsayacağını belirterek şu ifadelere yer verdi.

“3600 ek göstergeyle ilgili tartışmalar hâlâ devam ederken, Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sayın İbrahim Kalın’ın yaptığı son açıklama ile din görevlileri rahatlayarak memnuniyetlerini ifade etmişlerdir. Ek göstergenin yükseltilmesiyle din görevlileri ciddi anlam da rahatlayacaklar, emekliliklerinde de huzurlu bir yaşam süreceklerdir. Din görevlileri Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettardır. 

Din görevlileri mağdur edildi.

Bugüne kadar din görevlileri itilmiş kakılmış, ceza, sürgün v.b. haksız uygulamalar ve idari yaptırımlara maruz kalarak devletin topuzu enselerinden eksik olmamıştır. Müftülükler de keyfi uygulamalar, mobbing, yetkili sendika kıskacı ve baskısı nedeniyle çeşitli sıkıntılar yaşamışlar ve mağdur edilmişlerdir. 
Sicil affı getirilmelidir.

Diyanet İşleri Başkanlığı, en basit konular da disiplin cezasına başvurarak din görevlilerini sindirmeyi yönetim anlayışı hâline getirmiş! Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir yönetim anlayışı yoktur. Yöneticilerimiz, maalesef hoşgörüyü belleklerinden silmişler! Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin mesleklerinde başarılı olabilmeleri, moral ve motivasyon kazanabilmeleri için uyum çalışması yapması gerekir. 

Sayın Cumhurbaşkanımız, 2000 yılından itibaren çeşitli nedenlerle haksızlığa uğrayarak mağdur edilen din görevlilerinin affı konusunda da inisiyatif göstererek sicil ve disiplin affı çıkarmalıdır. Çünkü mağdur ve mazlum duruma düşürülen din görevlileri çoğu zaman anlaşılamamış, karşı tarafta anlamamakta ısrarcı olmuştur. Hâlbuki anlamak ve anlaşılmak kişiler arası ilişkilerin düzenlenmesinde, aradaki ihtilafların kaldırılmasında en önemli unsurdur. Barışın, huzurun ve mutluluğun kaynağıdır. Din görevlilerinin moral ve motivasyonunun önemli bir unsurudur. Meslektaşlarımızın pek çoğu kendilerini ifade edememişler ve mesnetsiz, gereksiz ve hukuksuz olarak disiplin cezalarına çarptırılmışlardır. Ceza veren kişiler önyargılı, anlamamakta ısrarcı ve çalıştığı kurumun misyonunu ve vizyonunu unutarak katı ve acımasız tavırlar takınarak cezaya yönelmişlerdir. Kurumumuz da affetme, hoşgörü gibi duygular kesinlikle yoktur. Din görevlileri adalet arayışı içindedirler. Bu nedenle mağdur edilen din görevlilerine sicil affı getirilerek mağduriyetleri önlenmeli, affın ve hoşgörünün önemi kurum yöneticilerine gösterilmelidir. ”

SİCİL NEDİR: Devlet memurları hakkında, her yıl sonunda, genel durum ve davranışları, mesleki ehliyetleri ve yöneticilik ehliyetleri yönünden bir değerlendirme yapılacak sicil düzenlenir. 100 üzerinden 59 ve daha düşük alanlar olumsuz sicil almış sayılır ve bu memurlar başka bir sicil amirinin emrine atanır. Burada da sicilin olumsuz olması halinde memur hakkında emeklilik işlemleri uygulanır.

DİSİPLİN NEDİR: Devlet Memurları Kanununun 124 maddesinde öngörülen fiilleri işleyenelere verilen cezalara disiplin cezası denir. Uyarma, Kınama, Aylıktan kesme, Kademe İlerlemesinin Durdurulması ve Memurluktan Çıkarma olmak üzere beş tanedir.

Son Güncelleme: 23.01.2019 14:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dadas 2019-01-24 09:03:57

Benim bildigim suanda sicil doldurulmuyo o kalkti..olmayan bir seyi nasil affedecek..disiplinede gelince bence sendikalar gorev yapmayan uyelerini korumak yerine memurlarin genel haklarini savunsalar bir adim ileri gideriz..

Avatar
Enes hoca 2019-01-25 19:16:24

98-b maddesi kaldırılmalıdır. bu maddeden dolayı yok yere görevinden atılan personel tazminatları ile göreve iade edilmelidir.

Avatar
abreg 2019-01-24 17:40:50

sendikaya yakın olanlar (istisnalar hariç) görev yapmıyorlar hele ilçelerde paşa gibi birde din adamı olacaklar yazıklar olsun sendikaya sığınıp namazı aksatan imamlara diyecek bir şey bulamıyorum