Diyanet Bir Sen, "Sendikalar bağımsız olmalıdır"

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın, Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası “İşin Geleceği: Tehditler ve Fırsatlar” konferansında Memur-Sen’e arka çıkarak yaptığı konuşmayı büyük bir üzüntü ile dinlediklerini belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, kamu çalışanlarının siyasal sendikacılığa karşı olduklarını belirterek basın açıklaması yaptı.

Diyanet Bir Sen, "Sendikalar bağımsız olmalıdır"

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın, Memur-Sen Genel Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası “İşin Geleceği: Tehditler ve Fırsatlar” konferansında Memur-Sen’e arka çıkarak yaptığı konuşmayı büyük bir üzüntü ile dinlediklerini belirten Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, kamu çalışanlarının siyasal sendikacılığa karşı olduklarını belirterek basın açıklaması yaptı.

23 Nisan 2019 Salı 21:59
Diyanet Bir Sen, "Sendikalar bağımsız olmalıdır"
banner310

İktidarın güç kaybetmesinin en büyük nedenlerinden biri şüphesiz sendikaların bürokrasiye taşıdığı bilgi ve beceriden yoksun, oturduğu koltuğun hakkını vermekten aciz risk alma donanımına sahip olmayan kişilerin atanmasına olan vatandaşın kızgınlığı.. Özellikle 2009'dan sonra yetkili sendika başta olmak üzere bazı vakıf ve derneklerin bürokrasiye referans olduğu kamu personelinin AK Parti'yi yarınlara taşıyacak kapasiteden uzak kendini atayanlara duydukları vefaen çalışmaları, devlet çarkının kilitlenmesinde önemli bir rol oynadı. 

İktidarın bu gün eleştiri aldığı kamu personel istihdamının en büyük sorumlusu elbette yapılan yanlış atamalara sesini çıkarmadan seyreden yerine göre alkış tutan yetkili sendikanın hoş olmayan tutumu..

Diyanet başta olmak üzere kilitlenen bir çok kurum karşısında yetkili sendikanın olanı biteni atama makamına rapor etmesi, var olan yanlıştan dönülmesi konusunda uyarı yapması kendisinden beklenirken maalesef hükumetin adeta arka tekeri durumuna düşmesi gerçekten sendikal mücadele açısından oldukça hazin bir durum.

Bir çok kurumda sendikal mücadele içinde olan hem de yetkili sendikanın üyelerine zulm edilir, sicilleri ile oynanır, sürgün edilirken çeşitli mahfiller adına bazı koltukları işgal edenler karşısında beliren suskunluk bu gün AK Parti'nin seçimlerden ağır bir yara almasına neden oldu.

Hal bu iken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Memur Sen'e verdiği destek haklı olarak diğer sendikalarca tepkiyle karşılandı. Kamuda var olan sıkıntıyı ve çözüm süreçlerini en iyi analiz edenlerden biri de şüphesiz Diyanet Bir Sen Genel Başkanı Hasan Türüt...

Başkan Türüt bu durumu bilen bir sendika başkanı olarak tepkisini yaptığı bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu. İşte Başkan Türüt'ün o açıklaması:

"Sendikaların işleyişine müdahale çalışma barışını bozdu.

Kamu çalışanlarının haklarını masa da bırakan Memur-Sen’in siyasi yelpaze de makam ve unvan peşinde olduğunu belirten Türüt, Memur-Sen de dava ideolojisi bulunmadığını, Diyanet Hizmet Kolundaki sendikaların milli iradenin yanında yer aldıklarını ve bugüne kadar dava aşkı uğruna Sayın Cumhurbaşkanı’na destek verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Öncelikle ifade etmek istiyorum ki; İstanbul Belediyesi’nde sendika üyelerine yönelik baskıları kesinlikle onaylamıyoruz. Yöneticilerin, sendikaların işleyişine karışmamaları gerekir. Siyasi ve idari konjektörün sendikalara karışmasıyla çalışma barışı bozulmuş ve çalışanlar arasında kayırmacılık ve ayrımcılık başlamıştır. Bugün İstanbul Belediyesi’nde yaşananlarla, Memur-Sen’in yetkili olduğu kurumlar da yaşattıkları arasında hiçbir fark yoktur. Çalışanları sendikalarından istifa etmeye zorlayan Belediye de, Memur-Sen de kamu çalışanlarına zulmetmektedir.

Mobbing ciddi suçtur.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve diğer yasal düzenlemeler, İnsan Haklan Evrensel Bildirgesi başta olmak üzere eşitlik ilkesi, ayrımcılık yasağı, eğitim hakkı ve çalışma hakkına ilişkin konularda Türkiye Cumhuriyeti’nin imzaladığı tüm uluslararası antlaşmalar, göz önünde tutularak; 2547 sayılı Kanunun 14.maddesi ile 19/03/2011 tarih ve 27879 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2011/2 sayılı Başbakanlık Genelgesi ve 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümlerine göre kamu çalışanlarına yapılan mobbing suç kapsamındadır.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Memur-Sen’e arka çıkması tüm sendikaları üzdü.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Memur-Sen’den istifa ederek başka sendikaya geçen üyelere ve belediye yöneticilerine mesaj vererek Memur-Sen’e arka çıkması bizleri hem düşündürdü, hem de üzdü. Zira Memur-Sen tarafından üyelerimiz çok ciddi baskılara maruz kalıyor ve zorla istifa ettiriliyor. Biz, üyelerimize yapılan mobbingi hem Cumhurbaşkanlığı makamına, hem Diyanet İşleri Başkanlığına, hem de bütün il valiliklerine yazarak önlem alınmasını talep ettik. Bugüne kadar basın açıklamalarımız da Memur-Sen temsilcilerinin üyelerimize yaptığı baskıları ilgililerin dikkatine sunup önlem almalarını istedik. Ancak ne hükümet yetkililerinden, ne de Memur-Sen’den cevap alamadık. Tekrar ediyorum; Diyanet Hizmet Kolunda Memur-Sen üyesi olmayanlar zulme uğruyor. Bunun önlemini alınız.

Kamu çalışanlarına ciddi baskılar yapılıyor.

Kamu çalışanları tehdit, şantaj ve korku gibi nedenlerle sendikalarını değiştirebiliyor. Siyasi ve idari konjektör değiştiğinde çalışanların iradesi farklılık gösterebiliyor. Geçmişte Kamu-Sen siyasi iradenin yanında yer alarak çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olurken, bugün de Memur-Sen aynı ayrımcılığı yapıyor.  Kamu çalışanları açısından değişen bir şey yok. Bugün Memur-Sen’in siyasi iradenin yanında durması nedeniyle kamu çalışanları üzerindeki baskı şiddetli bir şekilde artmaktadır. Belediyeler de yönetimin el değiştirmesiyle yaşanan istifalar, “Bugün bana, yarın sana!” sözünü akla getiriyor. “Zulümle âbad olunmaz.” Kamu çalışanlarına yönelik baskıyı tasvip etmediğimiz gibi, çalışanların iradelerine yönelik bu ayrımcı ve ötekileştirici tutumu da şiddetle reddediyoruz.

4688 Sayılı Yasa’nın 18. Maddesi, kamu görevlilerinin sendika üyesi olmaları veya olmamaları nedeniyle bir ayırım yapılamayacağını güvence altına almıştır. Ancak Memur-Sen tarafından bu madde devamlı olarak ihlal edilmekte ve üyelerimiz büyük bir zulüm görmektedir. Üyelerimize haksız soruşturmalar açılmakta ve sürülmektedirler. Bugün aynı zalimliği Memur-Sen diğer sendika üyelerine yapmaktadır.

Siyasiler, sendikaların üzerinden ellerini çeksinler. Kamu çalışanları kendi hür iradeleriyle kendi ilkelerine göre sendikalarını değerlendirsin. Biz istiyoruz ki bütün kamu çalışanları barış, huzur ve devletine güvenerek işini yapsın. Ayrımcılık yapılmasın. Sendikasından dolayı kimse kimseyi dışlamasın. Ülkemizin ekonomisine katkı da bulunup, geleceğini güvence altın alsın, refah seviyesi yüksek bir şekilde yaşasın. Bu itibarla Sayın Cumhurbaşkanımızın tüm sendikaları devlet baba yaklaşımıyla kucaklamasını ve tarafsız olmasını istiyoruz.”

Hasan Türüt / Diyanet Bir Sen Genel Başkanı

Son Güncelleme: 23.04.2019 23:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fikret UÇAR 2019-04-24 15:04:51

sayın başkan sendikaların bağımsız olmasının gerekliliği hakkında çok haklı. ben bu fikrimi yıllardan beri ısrarla dillendiriyorum. gerçi bazıları bizim samimi çözüm tekliflerimizi anlamamakta ısrar ediyorlar ya. aslında meselenin çözümü belli. sendikalar asgari müşterekte birleşip çalışmalarını kanunda belirtilen çizgide sürdürürlerse emin olun başarı da gelecektir. bunun ilk adımı da küçük sendikaların birleşmesiyle atılacaktır. d in- bir-sen trabzon il başkanı

Avatar
Arkadas 2019-04-24 11:26:36

Sendikalar kapatılmalıdır. Hiç bir fonksiyonları yok özellikle diyanetteki sendikaların. Tamamen kendilerine çalışıyorlar. Üyelerden kestikleri aidatlarla zevkü sefa sürüyorlar.

Avatar
ilyas 2019-04-25 20:59:14

başkan söylediklerin güzelde hangi üyenizin derdiyle dertlendiniz lafı güzaf üye üye üye neden zevkü sefa ,yalan,palavra ,milleti kandırma neymiş efendim haksızlıklarla mücadele nası mücadele lafla olmuyor icraat te olmayınca bu iş palavra durağında stop ediyor neymiş sendika vaybe üyelerin aidatlarla gez babam gez ye iç gez